Що встигла зробити Хатія Деканоідзе
Що вдалося реалізувати главі Нацполіції Хатії Деканоідзе за рік на займаній посаді
Попри шквал критики, низку резонансних трагедій, пов’язаних із роботою головного правоохоронного органу, Деканоідзе вдавалося демонструвати справді людське ставлення і витримку під час впровадження нових смислів.
Вона не була політиком, хоч і не цуралася політичних гасел. За два місяці до відставки заявила, що Україна не є правовою державою. Але попри це Деканоідзе не втрачала оптимізму і щиро вірила у те, що зміни виправдані і неминучі.
"У нас правова держава? Поки що ні. Ми будуємо правове державу. Коли у кожного поліцейського буде законодавче повноваження, забезпечення, мотивація, зарплата. Коли рейдери щодня не будуть захоплювати підприємства. Це, мабуть, найбільша проблема бізнесу", - сказала тоді Деканоідзе.
Читайте також: "Моя функція виконана". Повний текст прощального виступу Деканоідзе
Визнавала глава Нацполіції і те, що підпорядкована їй структура колишньої міліції, що погрузла у зневірі і корупції, надто велика, щоб реформувати її за 9-місячний термін. За словами Деканоідзе, найважливіше, що “ми маємо розуміти, що Нацполіція була створена лише декілька місяців тому".
Одним з найбільших досягнень Деканоідзе є проведений процес всеосяжної переатестації працівників усіх структурних підрозділів Національної поліції.
Вона не приховувала того, що переатестацію у Нацполіції "завалили" 26% керівництва вищої ланки.
За Деканоідзе був створений незалежний рекрутинговий центр, через який сьогодні здійснюється не тільки набір в патрульну поліцію, але і на всі інші посади Національної поліції.
12 тисяч нових поліцейських вперше в історії правоохоронної системи України пройшли прозорий відбір.
"Ми прибрали під час цього відбору всі корупційні ризики та дали шанс стати частиною Національної поліції цивільним людям, які хотіли та прийшли змінити країну", - говорила Деканоідзе за декілька днів до відставки.
З усього атестованого складу проходили атестацію 83 939 осіб. У тому числі співробітники, які з міліції перейшли в поліцію - 68 135. 5 257 осіб були звільнені з лав Нацполіції, тобто не пройшли атестацію.
Запуск патрульної поліції, який був найбільш видимою складовою реформи головного правоохоронного органу, став візитівкою Деканоідзе.
Всього патрулі почали працювати у 32 містах України, в тому числі на охопленому війною Донбасі. На Луганщині патрульні виїхали на роботу у Сєвєродонецьку, Рубіжному, Лисичанську, а на Донеччині - у Слов’янську, Краматорську і Маріуполі.
Не цуралася Деканоідзе адекватно реагувати на злочини підлеглих і озвучувати статистику щодо наслідків дій недобросовісних працівників Нацполіції.
За 9 місяців проти співробітників Нацполіції було порушено 925 кримінальних проваджень. З них 234 українських поліцейських спіймали по гарячих слідах.
Не забувала Деканоідзе і заохочувати працівників Нацполіції. За її керівництва співробітникам оперативного розшуку та слідчім поліції зарплату збільшили вдвічі - до 10 тисяч гривень.
Під керівництвом Деканоідзе була створена незангажована структура внутрішньої безпеки Національної поліції, яка тільки за минулий рік відкрила більше 1 тис. справ проти корупції в органах поліції, в тому числі щодо вищих посадових осіб системи.
"Департаментом захисту економіки впродовж 9 місяців цього року було порушено 3500 кримінальних справ у сфері службової діяльності. Пред'явлено звинувачення 997 посадовцям органів влади і місцевого самоврядування, а також 460 службовцям контролюючих органів", - підкреслила вона.
Серед менш помітних, але не менш важливих нововведень Деканоідзе варто згадати створення управління щодо захисту прав людини і початок роботи системи електронного контролю за дотриманням прав затриманих в ізоляторах тимчасового тримання.
За Деканоідзе була розроблена і впроваджена система прозорих, відкритих конкурсних відборів слідчих, дільничних і оперативних співробітників з числа простих громадян, а також система перепідготовки діючих слідчих та дільничних за міжнародними стандартами.
Був укомплектований склад спецназу Національної поліції КОРД (Корпус оперативно-раптової дії), в якому працює вже 368 людей.
"Це сучасний спецназ, який ми підібрали за сучасними принципами. Підрозділ працює у Києві, Київській області, в Харкові, Сумській області, Одеській, Житомирській, Донецькій, Рівненській областях", - розказувала Деканоідзе.
Серед найближчих нововведень - з 1 грудня запускається пілотний проект детективів в Київській області - функціональне об'єднання слідчих і оперативних співробітників.
До кінця 2017 року на вулиці Києва разом із патрульними вийдуть чергувати спецгрупи оперативного реагування.
- Актуальне
- Важливе