live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Чому закриття Ex.ua не вб'є інтернет-піратство в Україні

В Україні закриваються два найпопулярніших піратських ресурси. Але українці давно знайшли собі "халявну альтернативу"

16 листопада сервіс EX.UA оголосив про свій намір припинити роботу. Ображені адміністратори сайту написали цілого "прощального листа", в якому скаржилися на світ, набагато беззаконніші "голки торрентів", до яких усі обов'язково повернуться, і на новий законопроект Про державну підтримку кінематографії в Україні (3081-Д).

За день до цього, 15 листопада, кіберполіція зупинила діяльність іншого аналогічного українського сервісу - FS.to. Сервери онлайн-кінотеатру були вилучені. Справу проти нього інцюювала Американська асоціація кінокомпаній.

Сам кінотеатр оформлений через офшор і належить підприємству Ferazko Holding Inc, зареєстрованому на Сейшелах. Також у цій справі проходять кілька відомих провайдерів, оскільки більшість серверів сайту перебували під їхнім контролем.

На відміну від онлайн-кінотеатру FS.to, EX.UA пішов на випередження, піднявши хвилю обурення серед своїх користувачів. Таким чином сайт не тільки привернув увагу до нового законопроекту, але заразом і дискредитував його в очах громадян.

Не знову, а ще раз

EX.UA вже не в перший раз показує готовність боротися з державою. 31 січня 2012 року, проти сайту було порушено кримінальну справу за порушення авторських прав. Справу було розпочато такими гігантами як Microsoft Corporation і Adobe Systems Inc. Але вже за кілька днів, завдяки підтримці користувачів, частина яких протестувала, а інша частина проводила DDoS-атаки на урядові ресурси, EX.UA дозволили продовжувати діяльність. А в червні правоохоронні органи повернули EX.UA вилучені сервери.

Нинішній демарш сайту виглядає вже трохи по-іншому. Відчувши свою силу після перемоги над правоохоронцями 2012 року, EX.UA вирішив, що найкращий захист - це напад. Якщо відкинути літературну складову звернення EX.UA до своїх користувачів, то в сухому залишку воно висловлює лише невдоволення новим законопроектом про підтримку кінематографа.

Що ж не так у новому законопроекті?

Власників сайту не влаштував один з пунктів нового законопроекту. Йдеться про захист інтелектуальної власності та боротьбу з піратством. Цей пункт передбачає, що при виявленні неліцензійного відео-контенту на сайті, його можуть закрити, якщо контент не буде видалено протягом однієї доби.

Такий закон дозволить діяти оперативно, не звертаючись до суду, а безпосередньо блокувати доступ до певних сайтів через провайдерів. У рамках подібного закону такі сайти як EX.UA і FS.to просто не зможуть функціонувати.

Природно, скільки б керівництво EX.UA не говорило про те, що діє "в рамках правового поля", на сайті безперешкодно і безкоштовно можна скачати будь-який фільм. Навіть той, показ якого ще не закінчився в кінотеатрі. Тож трактування "правового поля", в якому діє сервіс, є досить специфічним.

Проте власники EX.UA лякають тим, що українці знову підсядуть "на голку торрентів", хоча торрент-трекери по суті є такими ж сервісами обміну файлів, завдяки яким можна скачати неліцензовану продукцію, викладену іншим користувачем.

Вигідний файлообмін

Робота такого файлообмінника, як EX.UA, крім доступу користувачів до безкоштовного контенту приносить його власникам пристойний прибуток. За жовтень, згідно зі звітом Similar Web, сайт відвідали 36,6 мільйонів разів. При такому трафіку, дуже просто знайти покупців на аудиторію. Тим більше, що сайт ще й додатково ділив своїх користувачів на групи, пропонуючи заповнити легкий тест на статеву і вікову приналежність перед входом на сайт.

Читайте також: Життя після EX.UA. 7 легальних сайтів з фільмами

Поки що точних даних про розміри прибутку компанії немає - сам сайт зареєстрований на компанію Delivka Ltd на Британських Віргінських островах. Але, як припустив глава Дисциплінарного комітету Телекомпалати Сергій Бойко в інтерв'ю для "ЛIГА.net", щороку з ринку інтернет-реклами йде близько 30 мільйонів доларів, і левова частина цієї суми дістається EX.UA і FS.to.

Любителі "халяви"

Еспресо.TV визначило 10 найбільш популярних піратських кіносайтів серед українців. За допомогою міжнародного сервісу аналітики відвідуваності інтернет-ресурсів SimilarWeb ми порахували, скільки візитів з України було на найпопулярніших піратських сайтах в жовтні 2016 року. 

З десяти кіносайтів тільки два - українського походження. Це згадані вище fs.to та ex.ua. Інші вісім ресурсів - російські. Найбільшу українську аудиторію має ресурс Kinogo.club - 37,1 млн візитів в місяць. 2 місце у ex.ua - 32,6 млн візитів з України, 3 місце за Fs.to - 22,2 млн. 

Слід зазначити, що параметр "візит" не означає окрема людина. Тобто, 37 млн візитів - це не 37 млн українців, які заходили на ресурс протягом місяця. Одна людина за 30 днів може заходити на сайт багато разів.

новини партнерів

27 жовтня, 2020 вівторок

26 жовтня, 2020 понеділок

27 жовтня, 2020 вівторок

26 жовтня, 2020 понеділок

25 жовтня, 2020 неділя

Відео

Введіть слово, щоб почати