live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Три прогнози. Чи буде долар по 30 грн до кінця року

НБУ вже третій рік привчає українців до гнучкого курсу. Це означає, що до кінця року гривня точно змінить свої позиції щодо долара. Економісти прогнозують три сценарії курсу долара до кінця 2016 року

Сценарій перший, оптимістичний. 25,5-26 грн за долар

Повна стабільність і навіть легке укріплення – на жаль, маловірогідний розвиток подій. Питання не лише у гнучкості курсу, а й у тім, що для росту знадобиться потужний притік іноземної валюти в Україну. Про кошти іноземних інвесторів, одне з можливих джерел валюти, наразі не йдеться: в країні досі жевріє війна.

Зміцнити гривню зміг би випереджуючий ріст експорту в порівнянні з імпортом. Проте країна імпортує енергоносії, тож взимку це практично неможливо. "Різке зниження температури повітря та збільшення споживання енергії в грудні можуть збільшити попит на валюту і, відповідно, вплинути на курс", - вважає Андрій Приходько, головний аналітик "Укрсоцбанк".

Для оптимізму бракує і чергового траншу МВФ, якого очікували останніми місяцями. Місія організації нещодавно закінчила роботу в Києві та повідомила, що країні знадобиться більше часу для виконання чергового етапу програми.

"Попри успіхи, владі потрібен додатковий час для прийняття бюджету на 2017 рік відповідно до цільових показників програми, забезпечення фінансової стабільності, а також подолання корупції", - йдеться у заяві МВФ.

Основні вади співпраці з боку України – перевищення проектом держбюджету ліміту витрат, встановлених бюджетною резолюцією. Крім того, парламент не прийняв низки законів-"маячків", окреслених у Меморандумі про співпрацю. Це означає, що фінансування найближчий місяць не буде.

Втім, фінансисти вважають, що навіть отримання у грудні траншу МВФ не змогло б укріпити гривню. "Виділення траншу МВФ має, зазвичай, позитивний психологічний ефект на ринок, проте цей ефект є радше короткостроковим", - підкреслює Андрій Приходько.

Річ у тім, що транш спрямовують не в бюджет, а на поповнення резервів. Витрачати ж резерви на підтримку курсу НБУ не буде. Крім того, сума 1,3 млрд доларів не настільки велика – вона покриває менше половини витрат країни на обслуговування боргу в 2017 році. Отже, укріплення гривні до кінця року чекати марно.

Сценарій другий, песимістичний. Від 30 грн за долар

Масштабний обвал гривні можуть спричинити лише вагомі події, здатні суттєво похитнути відносну стабільність, у якій перебуває Україна. Теоретично, це могла б бути ескалація конфлікту на Донбасі чи біля Криму. Чи масштабні вуличні протести. Або повне закриття програми зі співпраці з Міжнародним валютним фондом. Це все малоймовірно.

Проте є й більш нагальні фактори, здатні похитнути національну валюту. Протягом найближчих двох місяців стане зрозумілим, чи змінять Сполучені Штати із новим президентом курс подальшої підтримки України. Звісно, Трамп не встигне до того часу пройти інавгурацію, проте з його публічних заяв стане зрозумілим ставлення до "українського питання".

"Якщо воно буде негативним і США більше не даватимуть гарантій під випуск Україною облігацій зовнішнього боргу, це стане суттєвим фактором для порушення української макростабільності", - пояснює Інна Звягінцева, аналітик ІК "Адамант Капітал".

Проте навряд Штати робитимуть різкі кроки щодо відміни чи кардинального скорочення підтримки реформ в Україні. Тому жоден з опитаних Еспресо.TV фінансистів не очікує від гривні різких коливань.

Сценарій третій, найбільш вірогідний. 26,5-27,1 грн за долар

Головна приємність нинішньої ситуації у тім, що країна позбулася внутрішніх чинників, які раніше сильно розгойдували курс. Тепер ті ж самі фактори чинять мінімум впливу на національну валюту.

Ми вже згадували про очікуване зменшення профіциту платіжного балансу за рахунок імпорту енергоносіїв. Проте якими будуть його реальні масштаби – поки що невідомо.

Згідно з даними "Укртрансгазу" на 28.11.2016 г., країна має 13,7 млрд кубів запасів блакитного палива. Крім того, на забезпечення потреб спрямовують і видобутий в Україні газ. Проте ні запасів, ні власного видобутку ніколи не вистачало на зиму.

Обсяги ж закупок палива залежатимуть від погодних умов. "Використання імпорту газу з ЄС залежить від наявних заявок від трейдерів газу", - розповіли Еспресо у прес-службі "Укртрансгазу".

Втім, навіть закупівлі великих обсягів газу не зможуть суттєво похитнути гривню. Річ у тім, що часи, коли країна до останнього торгувалася по цінах і боргах і мала терміново конвертувати транші з бюджету, щоб не відключити газ, уже минули.

"Зараз ми маємо краще планування. Закуповуємо не в останню мить на великі суми, а спокійно, невеликими обсягами, які здатна закривати пропозиція на ринку", - пояснили Еспресо.TV у "Нафтогазі".

Існує ще один важливий чинник впливу на курс: гривня дуже чутлива до дій експортерів на валютному ринку. Приміром, 30 листопада вона укріпилася на 6 копійок до 25,54-25,56 грн за долар, через те що експортери продавали іноземну валюту, щоб заплатити податки і зарплати своїм співробітникам.

Що зараз з інвалютною виручкою? Вона зменшилася через різке зниження цін на експортоване зерно та метали. Втім, курс від того постраждає не сильно. "Щодо аграрних товарів, історично попит і ціни на зовнішніх ринках в грудні ростуть, корекція цін на метали після зростання цін у листопаді цілком можлива, однак навряд чи це істотно вплине на загальну картину", - вважає Андрій Приходько.

Не зможе зрушити гривню і відкладення чергового траншу МВФ. "Висока ймовірність неотримання траншу до кінця року уже закладена у поточному курсі національної валюти", - каже Інна Звягінцева.

Отже, фінансисти не очікують різких коливань. На їхню думку, курс НБУ на кінець року складе 26 грн за долар, а на готівковому ринку – 26,5 грн /27,10 грн.


Голова НБУ Валерія Гонтарева впевнена, що курс закладений в держбюджет на 2017 рік - 27,2 грн/$ - "абсолютно реалістичний".

новини партнерів

10 грудня, 2019 вівторок

10 грудня, 2019 вівторок

Відео

Введіть слово, щоб почати