live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4
img
Дар'я Тарасова 8 жовтня, 2017 неділя

6 найуспішніших українських художників, яких варто знати

Провокативні, яскраві та концептуальні. За які роботи українських художників платять сотні тисяч доларів

Провокативні, яскраві та концептуальні. За які роботи українських художників платять сотні тисяч доларів

Іван Марчук, Роман Мінін, Михайло Деяк. Українському арт-ринку є ким пишатись. З року в рік український живопис стає все більш популярним серед покупців на міжнародних аукціонах.

Важливу роль у популяризації українського сучарту зіграв Майдан. Так, у перший рік після Революції Гідності на аукціоні Sotheby's у Лондоні продали українські роботи на загальну суму $101,8 тис. Тоді, у 2014-му, українські художники вперше забрали собі майже третину всіх продажів. А на лондонському аукціоні Phillips – одному з найвідоміших торгів світу - картини українських художників продали на суму понад $360 тис.

Одним з найважливіших зсувів стало відокремлення українського арту від російського в спеціальну секцію Contemporary East. До того українські лоти показувалися в розділі "Російські торги" (Russian Sale). 

Читайте також: Український живопис після Майдану: як революційні події відзначилися на мистецтві

У коментарі Еспресо співвласник аукціонного будинку "Золотий перетин" Михайло Василенко пояснив, що аукціонні торги – фактично єдине місце, де продаж фіксується публічно і можна прослідкувати, кого і за скільки продали. 

Наразі в Україні все більше стає художників, які добре продаються. А іноді відомі молоді автори навіть обганяють класиків. 

Еспресо.TV розповідає про найдорожчі роботи українських художників та їхніх авторів.

Анатолій Криволап

null

Найдорожчі картини: "Кінь. Ніч", $124 тис. та "Кінь. Вечір", $186,2 тис.

Найуспішніший сучасний український художник не лише є найдорожчим живописцем України, а й першим майстром, чиї роботи за кордоном стали продаватися за таку ціну.

Цієї осені Анатолію Криволапу виповнилося 71, але він не припиняє творити, залишається постійним учасником регіональних та міжнародних виставок, а також бере участь у перформансах. 

Криволап є майстром нефігуративного малярства та пейзажу. Його особливість – у кольорових поєднаннях, які, за його словами, є "нервовими клітинами", що й утворюють відчуття. Він відчуває і реагує фарбами, і саме за кольорами і впізнають роботи художника.

Але визнання не одразу прийшло до Криволапа. Свій стиль він шукав 20 років, але не опустив рук. За 5 років – з 2010-го до 2015-го – на міжнародних та українських аукціонах було продано 18 його картин на суму майже у $800 тис.

У 2011 році на аукціоні Phillips його робота "Кінь. Ніч" була продана за тоді рекордну для України суму $124 тис.

null

А вже за 2 роки він побив власний рекорд: його полотно "Кінь. Вечір" пішло з молотка за $186 тис.

null

Залишаючись стриманим у своєму способі життя, Анатолій Криволап минулого року заснував власну премію для молодих художників у $5 тис. На ці кошти митці отримають можливість відвідати найкращі музеї світу.

Арсен Савадов

null

Найдорожча картина: "Смуток Клеопатри", $150 тис. (у співавторстві з Георгієм Сенченком)

Арсен Савадов, мабуть, є найскандальнішим українським художником. Разом з цим, критики називають його однією з ключових фігур сучасного українського мистецтва.

Створена наприкінці 80-х його картина "Смуток Клеопатри" у співавторстві з Георгієм Сенченком стала точкою відліку нового періоду в українському арті. Саме ця картина є найдорожчою роботою автора. На Паризькому ярмарку у 1987 році її придбала галерея Galerie de France за $150 тис.

null

Трактування цієї картини різні. Хтось вбачає у ній пророцтво та передчуття революції в Україні, хтось – реакцію на історичні події, а хтось – просто абсурд. 

Савадов – художник-концептуаліст. Тож у його роботах головне – смисли, а не естетична насолода. Найбільш відомі та водночас найпровокативніші проекти художника – серії "Донбас-Шоколад" та "Книга мертвих".

null

Василь Цаголов 

null

Найдорожча картина: "Кого боїться Хьорст", $100 тис.

Ще один український художник, роботи якого користуються немалою популярністю. Він став одним з перших київських митців, хто привернув увагу західних колекціонерів та кураторів до себе. 

У 90-ті він влаштовував провокативні перформанси по всій Європі. Україну епатував з " Українськими X-files" та "Фантомами страху".

Критики в його роботах відзначають інтелектуальність та брутальну чуттєвість. 

Героєм "Кого боїться Хьорст" став один з найуспішніших нині в світі художників Демієн Хьорст, акцент у роботах якого робиться на смерть та її філософське переосмислення. 

null

Робота ж Цаголова стала своєрідною іронією на художника та символом того, як комерційне мистецтво диктує нам стиль життя та смаки.

Олександр Ройтбурд

null

Найдорожча картина: "Прощавай, Караваджо", $97,1 тис.

Одесит Олександр Ройтбурд виставляє свої роботи в Європі та США з кінця 80-х. Його картини зберігаються не лише в українських музеях, а й у нью-йоркському Музеї сучасного мистецтва, у музеї в Даремі (Велика Британія) тощо.

Олександр Ройтбурд вважається одним із засновників українського постмодернізму. Він також бере участь у різних акціях та перформансах. Його роботи різножанрові: живопис, відео, графіка, інсталяція.

Робота "Прощавай, Караваджо" була написана під впливом від викрадення з Одеського музею західного і східного мистецтва відомої картини Караваджо "Поцілунок Іуди, або Взяття Христа під варту". 

null

На аукціоні Phillips його полотно придбали за $97,1 тис.

Ілля Чічкан

Найдорожча картина: "Воно", $79,5 тис. 

Чічкан з тих українських художників, чиї роботи найчастіше виставляються за кордоном. Він працює у жанрі живопису, відео, інсталяції та фотографії. 

Ілля Чічкан був серед тих, хто разом із Савадовим заснував "Паризьку комуну" – мистецьку групу, яка виступала проти радянського спадку в культурі та мистецтві. 

Роботи Чічкана виставлялися у провідних галереях та музеях Європи, США та Південної Америки. Він також брав участь у бієнале в Сан-Паоло, бієнале сучасного мистецтва в Йоганнесбурзі, Празькій бієнале, європейській бієнале Manifesta тощо.

Його найдорожчою роботою стало полотно "Воно", яке було придбане у 2008-му на аукціоні Phillips.

null

Олег Тістол 

null

Найдорожча картина: "Розмальовка", $53,9 тис.

Олег Тістол – один з тих українських художників, чиї роботи на міжнародних торгах продаються найчастіше. Представник українського необароко, Тістол займається живописом, фотографією, скульптурою, створює масштабні інсталяції.

Художник є представником української "нової хвилі". Його роботи поєднують національні та радянські символи, переосмислення міфів та стереотипів. 

Роботи Тістола неодноразово продавалися на найпрестижніших аукціонах світу - Sotheby’s, Christies, Phillips, Bonham’s.

У 2013 році його картина "Розмальовка" на аукціоні Phillips не лише встановила власний рекорд для художника, а й стала одним з топ-лотів торгів. Робота потрапила до п’ятірки найуспішніших разом з "True Love" Енді Воргола, "Untitled" Джейкоба Кессея, "Do Not Punish Yourself" стріт-арт-графіка Banksy та "Pink Che" Гевіна Терка. 

null

"Розмальовка" – це живописна робота з циклу "Південний Берег Криму". Картина була виставлена на 31-му Ukrainian Fashion Week. Відвідувачі заходу розмальовували роботу маркерами. 

новини партнерів

28 жовтня, 2020 середа

27 жовтня, 2020 вівторок

28 жовтня, 2020 середа

27 жовтня, 2020 вівторок

Відео

Введіть слово, щоб почати