Чому псуються відносини між Україною та Польщею. Пояснює польський політолог

Антін Борковський
15 грудня, 2016 четвер
10:19

Маріуш Маршевскі, польський політолог з Інституту Сходу Познанського університету розповів Еспресо чому зростання популярності правих рухів в Польщі небезпечне для українсько-польських відносин

Маріуш Маршевскі

Маріуш Маршевскі

Президент Порошенко під час свого останнього візиту до Варшави, крім президента Дуди, зустрівся з Ярославом Качинським, головою партії «Право і справедливість». На зустрічі з Порошенком Ярослав Качинський заявив про те, що Україна, мовляв, мала би позбутися Української повстанської армії у своїй історії. Чому він настільки гостро і недипломатично стартує з подібними ініціативами?

Ярослав Качинський зараз фігура №1 в польській політиці, хоча він і не виконує публічних функцій: не є прем’єр-міністром і президентом. Він не несе відповідальності, оскільки він лише голова партії «Право і справедливість», але реальна влада у нього.

Ярослав Качинський прекрасно чує всі голоси низів польської політики. А в польській політиці така ситуація – права частина політичного спектру хоче, щоб Україна вибачилася за діяльність Української повстанської армії в часи Другої світової війни. І польське суспільство, і політики не чують українських аргументів, оскільки Польща абсолютно не бачить значної ролі міфу Української повстанської армії ні під час Майдану, ні під час війни на сході України.  

Ви зауважили на дуже важливому моменті, мовляв, Україна мала би немовби вкотре вибачитися, але ми розуміємо, що Україна за посередництвом Віктора Ющенка й  Леоніда Кучми вже приносила свої вибачення. Чому ці вибачення не були прийняті?

Тому що зараз в Польщі нова політична хвиля. І політичний спектр дуже сильно перейшов вправо. В певній мірі зараз політичну сцену тримають неоправі тенденції, які прямо йдуть до 30-их років ХХ-го століття, до Другої Речі Посполитої.  Зараз така ситуація, що праві сильно тиснуть, особливо після екранізації фільму «Волинь», котрий витягнув цей історичний скелет із шафи…

…зі скриньки  Пандори.

…скринька Пандори відкрилася, і зараз дуже тяжко без цього існувати в політичному полі в Польщі. Окрім крайніх лівих політичних сил, в більшості своїй народ чекає, щоб Україна  вибачилася за УПА. Але з цього дискурсу абсолютно вислизає важлива роль УПА, і в минулому, і в теперішньому, складність різних політичних біографій, діячів, війни на місцях, соціальних економічних конфліктів.

А чому би правому польському дискурсу не зайнятися російськими шпигунами, агентами впливу Кремля, для чого воювати з привидами минулого? Я розумію, що і Україна мала би займатися аналогічними речами, вирішувати ті чи інші нагальніші речі.

Ніхто не займається, наприклад, депортацією українців в часи акції «Вісла» - цього в Польщі ніхто не пам’ятає. Також ніхто не пам’ятає, як виглядала військова колонізація тієї ж Волині, ніхто не пам’ятає соціальних конфліктів кріпосного села та панського двору, тінь яких декілька сотень літ висить над польсько-українськими відносинами.

Але все зависає на темі Волинської трагедії – це тема, про яку неможна було говорити за часів комунізму, тому що Волинь була на території Союзу. Це нагадує ситуацію, коли тебе збив автомобіль, і хтось постійно каже, що говорити про це неможна, але, врешті-решт, хтось дає тобі гарно підготований мікрофон. Що ти будеш робити!? Кричати. І цей момент також треба врахувати. Так з’являється цей крик і цей елемент істерики.

До речі, Волинь завжди була головним аргументом Царьова. Коли я робив дослідження на Волині, люди, які там жили, нічого не знали про польсько-українські етнічні відносини під час Другої світової війни, вони лише знали, що про це говорив Царьов. І все. 

А наскільки серйозно це може вплинути на порозуміння польських і українських еліт? Слід розуміти, що Україна не віддасть Української повстанської армії, адже це буде величезний внутрішній скандал.

Звичайно. Як, взагалі, це можна робити!? Це питання мобілізує все суспільство. Цей спектр складнощів в українських відносинах, всередині самої України, відношення до УПА, її ролі сьогодні абсолютно вислизає з уваги польської політичної еліти і аналітиків. Я не кажу, що цього не хочуть помічати, але для поляків більш важливою є проблема свого історичного інтересу.  

Свої власні інтереси дуже важливі, але не в ситуації, коли маємо  величезну загрозу з боку Російської Федерації, котра хоче повернути, в тому числі, і Польщу до зони свого впливу. І політичні провідники Польщі вже неодноразово заявляли, що наступною після України буде Польща.

Більшість людей, в тому числі політичних виборців, не розуміють цього так, як ви описали. Більшість політичних виборців бачать ситуацію інакше: треба щоб українці вибачилися, тому що це була різня поляків. В очах виборців проблема вже роздута до такої міри, що здається, що це був якийсь польський Голокост. У Польщі «волинське питання» - елемент боротьби за голоси виборців. Самі ж виборці не бачать загрози в російсько-польських на кордоні НАТО.  

На вашу думку, скільки приблизно часу лишилося Україні і Польщі для того, щоби вирівняти стосунки? Ситуація в Західній Європі може кардинально змінитися, і Україна це відчуває на власній шкурі, нам навіть саботують омріяний безвізовий режим.

Потрібно підкреслити, що часу залишилося дуже мало, тому що направо від правлячої партії знаходяться дуже сильні сили, котрі можуть виграти вибори. Вони поки що неструктуровані, це маленькі угруповання, але їх дуже багато. Вони частково ввійшли до парламенту у вигляді збірної солянки партії рокера, котрий навіть виступав на Майдані – Павла Кукіза. Але якщо вони зроблять певну структуру, національний фронт, то ввійдуть до парламенту і можуть змістити правлячі партії. І, на мою думку, голова партії «Право і справедливість» також так вважає.

Тобто навіть «Право і справедливість» боїться того, що знайдуться ще правіші і ще радикальніші, котрі можуть прийти і поміняти їх на владному олімпі?

Саме так. Є певні статті та журнали, які друкують речі, котрі один в один відповідають правому дискурсу Російської Федерації. Адже в Польщі це також є. І останні кілька років вони захоплюють все більше і більше політичного поля.

Це все йде паралельно: розвивається антиукраїнський дискурс і одночасно розвивається правове поле, яке нагадує ситуацію в Франції та Німеччині. На додачу, є ще один елемент – це боротьба з міграцією, боротьба з ісламом, з ісламським тероризмом. Тому цей дискурс є сукупним, і він зараз інтенсивно розвивається в Польщі. 

І не тільки в Польщі, а й в самій Європі. А немає відчуття, що найближчим часом самі структури Європейського Союзу можуть бути розірвані кумулятивною енергією вибуху з боку праворадикальних середовищ?

Абсолютно з вами погоджуюся, це дуже ймовірно, окрім того, це вигідно певним політичним силам, і цілком природно, що в праворадикальному дискурсі вітається таке рішення. В російському правому дискурсі вважають, що Європейський Союз – це проект якогось соціалізму, лібералізму, безбожної просвіти, а також лобістських, гомосексуальних, єврейських, і масонських груп. Існують схожі групи польських дугіністів, вони говорять про те ж саме, лише польською.

І я навіть зараз можу знайти в інтернеті статті, в яких говориться про «Путіна, який врятує Європу». Вони все більше поширюють свій вплив, оскільки ріст економіки зараз сповільнюється в Польщі. У зв’язку з цим дуже багато невдоволених людей, особливо молодих, котрі цікавляться політикою, і хочуть швидких рішень своїх економічних питань. 

Теги:
Читайте також:
Київ
+13°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.39
    Купівля 39.39
    Продаж 39.86
  • EUR
    Купівля 42.1
    Продаж 42.86
  • Актуальне
  • Важливе
2024, середа
24 квітня
18:20
Євроcoюз ЄС
В ЄС відреагували на рішення України про припинення видачі документів українцям за кордоном
18:06
OPINION
Вадим Денисенко
Чому затримання заступника Шойгу невигідне Україні?
18:05
На фото: Ненсі Гонсалес
Дизайнерку люксового одягу Ненсі Гонсалес засудили до увʼязнення за контрабанду сумок з крокодила та пітона
18:00
Ексклюзив
Пограбоване РФ сховище Херсонського художнього музею
"Кидали картини, наче сміття". Як окупанти "подбали про збереження" Херсонської колекції та вивезли твори до Криму
18:00
Оновлено
Сенат США
Байден підписав пакет допомоги Україні, Ізраїлю та Тайваню на $95 млрд
17:59
Ексклюзив
Карта Авдіївка 24.04
"Інформаційний спротив": окупанти не захопили Очеретине, там ще тривають бої
17:42
На фото: Артем Пивоваров
Артем Пивоваров зламав ніс фанатці під час концерту
17:39
Дмитро Кулеба
Кулеба про Patriot для України: в армії США, ймовірно, є один запасний
17:36
ракета Х-59
Росіяни завдали удару по передмістю Сум
17:11
Окупанти міняють місця дислкації в Маріуполі
Щоб уникнути ударів ЗСУ, росіяни міняють місця дислокації техніки у Маріуполі, - "Атеш"
17:04
Канада
Канада дозволила Airbus використовувати російський титан попри санкції, - Reuters
16:55
Оновлено
України дістався пил із Сахари: коли очиститься атмосфера
16:46
Ексклюзив
Моніторинг, можливість блокувати постачання з України: кореспондентка Еспресо в Європарламенті роз'яснила нові правила торгівлі з ЄС
16:32
«Японія. Очима та серцем»: у столиці відкрилась виставка, присвячена Японії
У Києві відкрилась виставка, присвячена Японії
16:30
Росія продовжує продукувати фейки
Франція пропонує ЄС запровадити нові санкції для боротьби з російськими фейками - Bloomberg
16:18
Оновлено
Регіна Харченко
В. о. голови Запоріжжя поскаржився Зеленському на очільника ОВА Федорова, міськрада змінила в. о. мера
16:13
На фото: Джон Траволта на гала-вечірі з нагоди 30-річчя фільму "Кримінальне чтиво"
Джон Траволта назвав причину, з якої Тарантіно запросив його на роль у "Кримінальному чтиві"
16:04
OPINION
Марина Данилюк-Ярмолаєва
США дали грошей! Що робити, аби не чекати допомоги по пів року?
15:59
Куп'янськ. Харківщина
РФ щодня завдає по Харківщині до 13 ударів керованими авіабомбами, - Нацполіція
15:42
суддя Олексій Тандир
Загибель нацгвардійця в ДТП: звільнення судді Тандира підтримала Вища рада правосуддя
15:35
фейк
"Москва прагнула нейтралітету, а не підкорення України": добірка фейків у світі за 24 квітня
15:31
Ексклюзив
Ілля Євлаш
Речник Повітряних сил ЗСУ Євлаш розповів, як вплинуло знищення російського Ту22М3 на використання авіації з півдня
15:16
СБУ затримала настоятеля Святогірської лаври УПЦ МП митрополита Арсенія
Здав розташування блокпостів ЗСУ під час літургії: митрополиту УПЦ МП з Донеччини оголосили підозру
15:03
земля, земельні ділянки
Росіяни вигадали нову схему позбавлення українців права власності на ТОТ Запорізької області, - Спротив
15:02
На фото: Кадр з фільму "Я і Фелікс"
Фільм Ірини Цілик "Я і Фелікс" за книжкою Артема Чеха вийшов у прокат у Канаді
14:39
Хотіла продати дворічного сина за 1 млн грн: жительці Дніпра оголосили підозру
14:33
Міністерство оборони
Міноборони створило Офіс для управління військовою допомогою, яку надають країни-партнери
14:25
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
14:12
грузія
Європарламент пропонує не починати переговори з Грузією про вступ до ЄС через закон про "іноагентів", - Радіо Свобода
14:03
OPINION
Семен Єсилевський
Обмеження консульських послуг: навіщо воно в епоху електронних реєстрів?
13:51
Андрій Лунін та Бернарду Сілва (ліворуч)
"Реал" назвав суму, за яку готовий продати Луніна
13:49
погода
Наталка Діденко розповіла, коли припиняться дощі та прийде тепла погода
13:42
Україна Євросоюз
ЄС виділив Україні новий транш макрофінансової допомоги на €1,5 млрд
13:31
Верховна Рада
ВР схвалила у першому читанні законопроєкт про посилення контролю за гральним бізнесом й обмеження реклами азартних ігор
13:30
трактор, поле, фермер
"Зроблено в Україні": аграрії можуть компенсувати 25% вартості придбаної сільгосптехніки. Умова
13:18
Ентоні Блінкен
Блінкен прибув до Китаю: зустрінеться із Сі Цзіньпіном і лідерами бізнесу
13:14
На фото: кадр з фільму "Путін"
Вийде в 35 країнах світу: оголошена дата премʼєри трилера "Путін" з дипфейком президента РФ у підгузку та в лікарні
12:45
застосунок Дія
Парламент прийняв за основу законопроєкт про розмитнення авто в Дії
12:41
На фото: Документальний фільм "Білий янгол – кінець Мар’їнки"
Фільм про евакуацію мирних мешканців з Марʼїнки отримав золоту нагороду та гран-прі New York Festival
12:30
грузія
Грузія продовжила термін безвізового перебування для українців
Більше новин