Битва за 8 березня. Чи потрібен українкам Міжнародний жіночий день

6 березня, 2017 понедiлок
17:31

Восьмого березня цього року українці можливо востаннє святкують так званий Міжнародний жіночий день

Зміст

Свято, з якого для кількох поколінь починалась календарна, а іноді і справжня весна, тепер може стати жертвою політики декомунізації. У підготовленому фахівцями Українського інституту національної пам’яті переліку нових державних свят його немає.

Щодо святкувань 8 березня встигла скластись своя міфологія. Давно відомо, що цей день все-таки не є міжнародним святом. Однак, було б певним перебільшенням вважати цей день лише приватним святом Клари Цеткін та її подруг-прибічниць з жіночих соціалістичних гуртків. 

Свято 8 березня має свою історію, яку ми згадаємо у цій статті та подивимось чи ця спадщина має прямий стосунок до України.

За права жінок і трудящих

8 березня

На конференції Соціалістичного Інтернаціоналу у Копенгагені 26-27 серпня 1910 року представниця Соціал-демократичної партії Німеччини Клара Цеткін запропонувала ідею Міжнародного жіночого дня. У конференції приймало участь понад 100 учасниць із 17 країн, які вирішили щороку в березні відзначати Міжнародний жіночий день з вимогою надання жінкам повних політичних, економічних і соціальних прав.

Зокрема, йшлося про надання права голосувати і займати державні посади. Однак, точну дату Міжнародного жіночого дня тоді не було визначено.

Отже, спочатку у випадку з жіночим святом у березні йшлося про дві важливі суспільні теми.

По-перше, гендерне питання. Жінки на початку двадцятого століття не мали помітних політичних прав і це їх не влаштовувало. Тобто йшлося не тільки про соціалістичні партії, але й про загальний рух за жіночу емансипацію.

По-друге, боротьба за право жінок на роботу поєднувалось з більш широким рухом за гуманізацію умов праці для найманих робітників, соціальні гарантії, право на відпустки, пенсії, тощо. Так у випадку зі святом 8 березня нерозривно поєднались гендерні та соціалістичні мотиви.

І спочатку висували вимоги такого плану не у Росії, а якраз у західноєвропейських країнах. 

Перший Міжнародний жіночий день відсвяткували 19 березня 1911 року. Німецькі соціалістки наполягали на цій даті, бо 19 березня 1848 року король Пруссії пообіцяв введення виборчого права для жінок, але згодом забув про цю обіцянку. Наступного року Міжнародний жіночий день відзначили 12 травня.

Існують різні версії, чому врешті-решт Міжнародний жіночий день стали святкувати 8 березня. Коли йдеться про такі далекі історичні події не завжди можна визначити, що саме стало першоджерелом подій.

Можливо, що як точку відліку боротьби жінок за свої права взяли мітинг 8 березня 1857 року в Нью-Йорку, коли працівниці-текстильниці виступили з вимогами однакової з чоловіками зарплати, 10-годинного робочого дня (тоді це вважалось небагато) та загального поліпшення умов праці.

Також важливою у цьому русі була демонстрація жінок-соціалісток, що відбулася в Нью-Йорку 8 березня 1908 року, і була присвячена якраз «текстильним» протестам 1857–58 років. Демонстрація відбулася з метою боротьби за захист прав жінок на виробництві.

Радянське свято

8 березня

Святкова дата 8 березня була започаткована на ІІІ зустрічі Комуністичного Інтернаціоналу у 1921 році. З того часу почала складатись ситуація, коли головним місцем святкувань 8 березня ставала Радянська Росія.

Тому 8 березня важко зараз назвати питомо українським святом. Фактично воно прибуло до нас з Заходу транзитом через Радянську Росію.

У двадцятих роках у СРСР 8 березня святкували під гаслами боротьби з жіночим безробіттям та необхідністю підвищення громадсько-політичного і культурного рівня, виробничої кваліфікації жінок-робітниць. Однак довгий час цей день не був вихідним.

У сталінський період влада не дуже вітала велику кількість вихідних для трудящих, тож свято було робочим днем. Ситуація змінилась у шістдесяті роки, коли реалії воєнного часу стали відходити на другий план.

З 1966 року згідно з указом президії Верховної Ради СРСР 8 березня стало святковим неробочим днем.

У сімдесяті-вісімдесяті роки 8 березня втратило своє політичне забарвлення і перетворилося на одне з небагатьох неідеологічних свят. В якомусь сенсі за атмосферою свого проведення 8 березня стало мігрувати у бік Нового року, який теж у радянський період перетворився на звичайне сімейне свято.

Врешті-решт  українському суспільству знадобилося 25 років для того, щоб поставити питання про необхідність відзначати радянські свята. І одним з таких свят попри всю його аполітичність виявилось 8 березня.

8 березня на смітник історії

У лютому цього року Український інститут національної пам’яті (УІНП) розробив пропозиції щодо декомунізації календаря державних свят. Замість вихідного дня 8 березня (Міжнародний жіночий день) було запропоновано встановити вихідний Шевченківський день (9 березня).

У переліку від УІНП є свято, яке заплановано як альтернатива 8 березня. Йдеться про День матері (друга неділя травня). Однак це державне свято заплановано як робочий день. Пропозиції про його запровадження з’являлись ще у 1990-і роки, але тоді ще не було умов для таких різких змін.

Також командою В’ятровича запропоновано  зробити ще одне свято, яке може виступати як  заміна 8 березня. У середині вересня може з’явитися День сім'ї, який заплановано зробити державним вихідним днем.

Читайте також: Без 8 березня і 1 травня. Як хочуть змінити святкові дні в Україні

«Після розпаду СРСР 8 березня продовжують відзначати як Міжнародний жіночий день в РФ, Азербайджані, Грузії, Казахстані, Киргизстані, Молдові, Таджикистані, Туркменістані, Білорусі. В Узбекистані 8 березня святкують як День матері. 8 березня є національним вихідним також в Анголі, Буркіна-Фасо, Гвінеї-Бісау, Камбоджі, Китаї, Конго (там це свято не «міжнародних», а конголезьких жінок), Лаосі, Македонії, Монголії, Непалі, КНДР і Уганді», - йдеться у пояснювальній записці до законопроекту, розробленого фахівцями УІНП.

Отже, зараз немає підстав називати свято 8 березня міжнародним днем. Фактично його святкують у тій частині колишнього Радянського Союзу, де зберігаються авторитарні режими. Також свято відзначають у деяких інших країнах, які у політичному та географічному сенсі знаходяться доволі далеко від провідних країн світу. Є окремі виключення з цього переліку на кшталт Китаю чи Грузії, але їх небагато.

Як заявив наприкінці лютого голова Інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович, УІНП врахує пропозиції та критику і до початку травня запропонує Верховній Раді компромісний законопроект щодо нового календаря державних свят. За його словами, з розпорядку року мають зникнути маркери тоталітарної пропаганди.

Отже, у 2018 році може виникнути ситуація, коли 8 березня буде звичайним робочим днем. І до цього доведеться звикати усім українцям.

Теги:
Читайте також:
Київ
+1°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.09
    Купівля 42.09
    Продаж 42.66
  • EUR
    Купівля 43.54
    Продаж 44.33
  • Актуальне
  • Важливе
2025, вiвторок
21 січня
12:31
В Одесі через загоряння саморобного опалювача загинув чоловік
12:26
Поліські десантники розповіли, як узяли в полон північнокорейського військового
12:20
Оновлено
бавовна
У РФ заявили про атаку БПЛА на кілька областей: Сили оборони підтвердили удар по авіазаводу у Смоленську й нафтобазі на Воронежчині
12:15
Гітарист Thin Lizzy і Whitesnake Джон Сайкс помер у віці 65 років після тривалої боротьби з раком
12:07
Посилка
У ВР зареєстрували законопроєкт про оподаткування посилок з-за кордону
12:02
OPINION
Втікачі від війни: ухилянти та розчаровані
11:55
без води, вода
На окупованій частині Луганщини близько 80 тис. мешканців залишилися без водопостачання
11:42
Ексклюзив
"Це прецедент, який може призвести до певних змін": військовий експерт Лакійчук про затримання трьох екскомандирів ЗСУ
11:32
Пожежа в готелі. Болу Карталкая, Туреччина 21 січня 2025 р. Туреччина
У Туреччині сталася пожежа в готелі на гірськолижному курорті: 10 людей загинули
11:26
електроенергія
Споживання електроенергії зростає через хмарність: ситуація в енергосистемі 21 січня
11:21
Куп'янськ
Росіяни обстріляли Куп'янськ із дрона: поранені двоє цивільних і двоє поліціянтів, пошкоджене авто меддопомоги
11:13
Огляд
світ, міжнародний огляд
Трамп готується до переговорів з Путіним, а Макрон закликає не жити ілюзіями. Акценти світових ЗМІ 21 січня
11:12
Оновлено
Дрони ССО вдруге за тиждень атакували нафтобазу "Ліскінська" у Воронезькій області РФ
11:08
Дональд Трамп
Трамп підписав указ про смертну кару на федеральному рівні
10:49
Підозрюваний у замаху на вбивство заступника Ляшка організував на Київщині наркобізнес: заробляли 5 млн грн на місяць
10:44
Нацполіція з початку року заблокувала 35 корупційних схем майже на 5 млн грн
10:42
За час війни розбагатів на $1 млн: СБУ затримала головного психіатра ЗСУ за підозрою у незаконному збагаченні
10:34
Ексклюзив
Карта бойових дій за 8-15 січня
За місяць окупанти змогли просунутися не більш ніж на 1,5 км: військовий експерт Снєгирьов про Покровський напрямок
10:24
Оновлено
Херсонська область
Херсон та область: через ранкову атаку дрона поранено 5 людей, двоє чоловіків підірвалися на мінах
10:13
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Окупанти на Запорізькому напрямку кажуть про нестерпні умови, був випадок розстрілу командира, - "Атеш"
10:05
OPINION
Путін — Трамп: Як у переддень війни...
10:04
Оновлено
Уранці ворог атакував залізничну інфраструктуру Дніпропетровщини: постраждали двоє працівників
10:03
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 21 січня: скільки коштують євро, долар і злотий
10:03
терористи ХАМАС
ХАМАС заявив, що готовий до діалогу зі США
10:02
Віктор Орбан
Орбан привітав Трампа та заявив про намір "окупувати Брюссель"
09:48
"Ваяна 2" зібрала понад $1 млрд у прокаті, ставши одним з трьох фільмів-мільярдерів 2024 року
09:35
Ексклюзив
НГУ "Хартія"
"Війна тут схожа на В'єтнам": 13-та бригада оперативного призначення НГУ "Хартія" про ситуацію на Харківщині
09:04
ППО
Українська ППО вночі знищила 72 ворожі дрони, 59 не досягли цілей
09:02
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Армія РФ атакувала Україну ударними БПЛА в ніч на 21 січня: на Полтавщині пошкоджені будинки, автівки й ЛЕП
08:52
Оскароносний французький кінорежисер Мішель Азанавічус видасть книжку про війну в Україні
08:52
Ексклюзив
Карта бойових дій за 8-15 січня
У місті тривають вуличні бої, - начальник Торецької МВА Чинчик
08:39
Оновлено
Минулої доби на фронті сталося 152 боєзіткнення: Сили оборони відбили 73 штурми РФ на Покровському напрямку
08:27
Дональд Трамп
Трамп призупинив усі програми зовнішньої допомоги США на 90 днів
08:01
OPINION
У команди Трампа немає чіткого плану завершення війни в Україні
07:56
Coca-Cola, Кока Кола
У Білий дім повернули кнопку Diet Coce для президента Трампа
07:53
Оновлено
Ілон Маск прокоментував схожість на нацистське вітання жесту, зробленого під час виступу після інавгурації Трампа
07:25
Інфографіка
знищена російська техніка
РФ минулої доби втратила на війні в Україні 1600 окупантів, 12 танків і 130 БПЛА
07:16
Роберт Фіцо та Реджеп Таїп Ердоган
Ердоган і Фіцо обговорили війну в Україні й заявили, що "продовжать зусилля для припинення вогню"
06:49
Оновлено
Марк Рубіо
Сенат США проголосував за затвердження Рубіо на посаді держсекретаря. Сибіга висловив сподівання на міцне партнерство
06:47
Дональд Трамп
"Уряд визнаватиме лише дві статі": Трамп скасував положення, що дозволяло трансгендерам служити в армії США
Більше новин