live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4
Дмитро Гомон 11 квітня, 2017 вівторок

Смоленська катастрофа. Як Польща намагається довести, що Росія вбила Качинського

У Польщі вважають, що сім років тому росіяни заманили літак президента Качинського в пастку

В очах тверезо мислячої міжнародної спільноти Росія все міцніше утверджується як держава-терорист. Кремль запросто може знищити кілька десятків мирних громадян, як то було з малазійським "Боїнгом". Москва сама себе загнала в глухий кут, продукуючи одну брехливу версію за іншою.

Але це не єдина жахлива авіакатастрофа, провина за яку може лягти на путінський режим. Чинна польська влада вважає Росію винною в катастрофі під Смоленськом 10 квітня 2010 року, у якій загинув президент Лех Качинський.

Його брат Ярослав та політичні соратники по партії "Право і справедливість" (ПіС) говорять про це від самого дня трагедії. А після приходу до влади в 2015 році, взялися активно доводити свою правоту. До сьомої річниці трагедії урядова підкомісія, створена для розслідування Смоленської катастрофи, показала фільм з результатами своєї роботи.

Там стверджується, що диспетчери заманили екіпаж президентського Ту-154 в пастку, а на фінальній фазі на борту стався вибух.

Передісторія катастрофи

2010-й рік був дуже важливим для поляків. Вони відзначали 70-річчя Катинської трагедії, а також мали обрати собі нового президента. Головні змагання відбувалися між давніми політичними суперниками з ПіС та "Громадянської платформи", які напополам керували країною.

Кандидатом перших був чинний президент Лех Качинський, а других - спікер сейму Броніслав Коморовський, в якого за спиною стояв міцний союзник - прем'єр-міністр Дональд Туск.

ПіС сповідував жорстку антиросійську риторику. Туск обрав курс на потепління стосунків. Росія пішла на поступку: офіційно визнала, що польських офіцерів у 1940 році розстрілювали кати з НКВС. Вочевидь, у Кремлі розраховували, що цей крок перед виборами зміцнить позиції більш дружньо налаштованих до них польських політиків.

7 квітня 2010 року Путін, який на той час посідав пост прем'єра РФ, відвідав з Туском меморіал жертв Катинської трагедії під Смоленськом. На аеродром "Смоленськ-Північний" голова польського уряду прибув на Ту-154, який три дні потому розбився на підльоті до цього ж літовища. Другим пілотом був Аркадій Протасюк - він же став командиром екіпажу трагічного рейсу 101.

Путін приобнімає Туска після катастрофи. Фото: Reuters

Як сталася катастрофа

Польський президент Лех Качинський організував власну подорож до меморіалу, щоб зрівняти очки з Туском. З ним летіла дружина Марія Качинська, родичі жертв Катинської трагедії та високопосадові політичні соратники.

Зокрема, на борту знаходились два віце-спікери сейму Кшиштоф Путра та Єжи Шмайдзінський, віце-спікер Сенату Христина Бохенек, голова Національної Безпеки Александер Щиґло, начальник Генштабу Війська Польського Францішек Ґонґор, заступник міністра іноземних справ Анджей Кремер, заступник міністра культури Томаш Мерта, заступник міністра оборони Станіслав Єжи Коморовський, голова Нацбанку Славомир Скшипек.

12 депутатів, двоє сенаторів, президент Національного олімпійського комітету Петр Нуровский, останній президент Польщі у вигнанні Ришард Качоровський.

Колаж із загиблими. Фото: czytamiwiem.pl

Загалом на борту знаходилось 96 людей, усі загинули, коли Ту-154 намагався сісти на військовому аеродромі "Смоленськ-Північний". Трохи раніше там же приземлився польський Як-40, на якому прибули інші члени делегації та журналісти. Там же збирався сісти російський Іл-76 зі співробітниками ФСБ на борту. Після двох спроб він полетів на інший аеродром.

Пілот Аркадій Протасюк знизив літак, щоб оцінити обстановку. Як виявилось потім, швидкість зниження була занадто високою, а правильно оцінити висоту йому завадив яр, що знаходився перед аеродромом. До того ж літак відхилився від правильної траекторії заходу на посадку. Коли пілот побачив землю та почав вирівнювати літак і йти на друге коло, було запізно.

Ту-154 вдарився лівим крилом об березу та зламав його. Після цього лайнер встиг перелетіти трасу, яка проходить поруч із аеродромом, порвав лінію електропередач та вдарився об землю. Літак розпався на багато дрібних фрагментів, почалась пожежа.

Уламки Ту-154 під Смоленськом. Фото: PAP/EPA

Нова версія катастрофи

В озвучених фактах у фільмі урядової підкомісії, який вона показала до сьомої річниці, мало нового. Брат покійного президента Ярослав Качинський та його соратники по партії "Право і справедливість" (ПіС) уже кілька років говорять про представлені слідчими версії: термобаричний вибух і провину російських диспетчерів.

Експерти підкомісії вважають, що проведені експерименти свідчать - найбільш ймовірною причиною вибуху був термобаричний заряд.

"Він призвів до сильної вибухової хвилі, яка на своєму шляху знищувала перешкоди - розривала корпус літака, викидала назовні тіла жертв і зривала з них одяг", - цитує "Укрінформ" авторів фільму.

У польській прокуратурі також стверджують, що екіпаж до катастрофи привели диспетчери. І якщо раніше їхні дії кваліфікувалися як неумисні, зараз їх перекваліфіковували на умисні.

А в фільмі підкреслюється, що російський Іл-76 з фесбешниками насправді здійснював дії, які "вписуються у підготовку до катастрофи".

Тиск на пілота

Від самого початку розслідування катастрофи проводили росіяни із залученням польських спеціалістів. За це Туска критикували тоді й критикують досі. Що важливо, Польща досі не отримала назад уламки літака та "чорні скриньки" з оригіналами їхніх записів (польська сторона має лише копії).

Росія заявляє, що нібито розслідування ще не завершене. Польські можновладці, як колишні, так і нинішні, вважають це ознакою відсутності бажання РФ співпрацювати у питанні розслідування причин катастрофи.

Що саме досі розслідують росіяни незрозуміло. Остаточні висновки Міждержавного авіаційного комітету (МАК) були оприлюднені ще в січні 2011 року. Вони назвали причинами аварії неправильні дії екіпажу та психологічний тиск на нього.

Російські ЗМІ дуже люблять нагадувати, що в кабіну пілотів весь час заходили шеф протокольної служби польського МЗС Маріуш Казана та командувач польськими ВПС Анджей Бласик.

Пілот знав, що Качинський раніше вже влаштував "солодке життя" пілоту, який у 2008 році відмовився посадити літак в Тбілісі. Оскільки йшла війна і було незрозуміло, хто контролює небо Грузії, командир екіпажу посадив літак в Баку. Протасюк був другим пілотом того рейсу і знав про важку вдачу Качинського. У ПіС версію про тиск заперечують та називають кремлівською.

Провина диспетчерів

З польської сторони розслідування проводила Комісія державної авіації з розслідування авіакатастроф. Її кінцевий звіт у листопаді 2015 року польський уряд прибрав зі свого сайту. Але він досі доступний (зокрема, й у російському та англійському офіційних перекладах) на низці польських сайтів.

У документі немає висновків щодо причин катастрофи, а лише про чинники, які її спричинили. Комісія вважала, що серед них - помилки екіпажу та неправильні дії російських диспетчерів. Зокрема, пілотам говорили, що вони правильно заходять на посадку, хоча насправді, вони відхилились від траекторії.

Команда про переведення літака в горизонтальний політ та відхід на друге коло були подані пізно: на той момент Ту-154 вже вдарився об землю.

Польська військова прокуратура намагалася висунути звинувачення диспетчерам та вислухати їхні свідчення. Але Росія її прохання проігнорувала і заявила, що диспетчери діяли згідно з інструкціями.

Зібрані уламки польського Ту-154  Фото: KBWLLP

Зараз слідчі намагаються повторно викликати російських диспетчерів для допиту. Також у польському звіті багато говориться про неналежну підготовку пілотів та паскудний стан аеродрому "Смоленськ-Північний".

Низка приладів, які мали освітлювати полосу, просто не працювали. До того ж диспетчери вели переговори не англійською, як цього вимагають міжнародні норми, а російською. Ламана англійська звучить лише подекуди, і, можна зробити висновок, що члени екіпажу мали проблеми з розумінням деяких слів та цифр.

Важливо пам'ятати, що нове розслідування катастрофи - це удар не тільки по Росії. Міністр оборони Польщі Антоній Мацеревич наприкінці березня заявив, що екс-прем'єр Туск увійшов у "незаконну змову" з Володимиром Путіним. За його словами колишній голова уряду навмисно не проводив розслідування, оскільки мав домовленості з російською стороною.

Мачей Ласек, який входив до складу першої польської комісії, що розслідувала причини катастрофи, звинуватив нову урядова підкомісію в непрофесіоналізмі. Її члени "ніколи раніше не розслідували авіакатастрофи та не володіють належним рівнем експертизи", цитує його сайт EurActiv.

Але навіть така деталь, як небажання росіян віддавати полякам уламки літака та "чорні скриньки" дуже красномовна. Це дозволяє їм маніпулювати польськими політиками.

Введіть слово, щоб почати