Росія не в пріоритеті. Як Путін силкувався сподобатись Меркель і Трампу

Дмитро Гомон
3 травня, 2017 середа
17:19
Зміст

На травневі свята російський президент намагався вкотре переконати Меркель і Трампа повернутись до "конструктивної співпраці"

Канцлер Німеччини нечастий гість у Росії - два роки вона там взагалі не з'являлася. Але 2 травня відбувся другий візит Ангели Меркель до РФ з часу анексії Криму.

Російська пропаганда намагається подати подію як значний дипломатичний прорив. "Пожвавлення діалогу після дворічної паузи", - так, приміром, характеризує результати візиту "РИА Новости" (інформаційна агенція, яка є частиною кисельовського холдингу "Россия сегодня").

Так само кремлівські ЗМІ подають новину про телефонні переговори Путіна й Трампа. Вони акцентують увагу на повідомленні Кремля про зацікавленість провести зустріч віч-на-віч двох президентів під час саміту Великої двадцятки (G20). У Білому домі цей факт не підтвердили: в їхній версії звіту про особисту зустріч не згадується взагалі.

Безальтернативні Мінські домовленості

Щоб побачитися з Путіним Ангелі Меркель довелося поїхати в одну з його улюблених резиденцій Бочаров Ручей, що в Сочі. Тема України була однією з наріжних. Заяви, які пролунали після зустрічі, засвідчили, що і Меркель, і Путін зберегли принципові розбіжності.


З точки зору Меркель, Мінські домовленості хоча й заблоковані, але наразі не мають альтернативи. Треба працювати над тим, щоб вони виконувались. Що важливо, з точки зору канцлера відповідальність за їхнє виконання лежить на Росії.


"Ми, звичайно, хочемо забезпечення того, щоб Україна отримала доступ до свого державного кордону - це теж частина Мінських домовленостей - і потім забезпечити політичне рішення, яке спрямоване на проведення місцевих виборів. Ми цього ще не домоглися, але це ще не означає, що ми можемо забути про існуючі угоди і повинні перейти до укладення нової", - сказала Меркель.

Важливість цих слів також полягає в тому, що з точки зору німецького лідера питання повернення Україною контролю над власним кордоном винесено на перший план. А політичні пункти, як от проведення виборів - на другий. Це саме та позиція, яку відстоює українська влада, коли йдеться про виконання мінських домовленостей - спочатку питання безпеки, а потім політичний блок.

У Росії ж на перший план виносять питання проведення виборів на окупованих територіях. А також всіляко підкреслюють, що Росія не сторона конфлікту, а отже вимагати від неї виконати мінські домовленості безглуздо.

Ця лінія особливо цинічно звучить на фоні нещодавнього підриву автомобіля спостерігачів ОБСЄ на міні на окупованій території України. Усі версії бойовиків, які вказують на "український слід", м'яко кажучи, не викликають довіри.

Натомість вони десятки разів повторили, що спостерігачі відхилились від маршруту, що виглядає як натяк не їздити куди не слід та не видивлятися заборонені мінськими домовленостями озброєння.

Пані Меркель вчергове нагадала Путіну, що саме до виконання Росією Мінських угод прив'язані санкції. Скоро ЄС розглядатиме питання їхнього продовження. Шанси, що рішення буде на користь "залишити в дії", великі. Не лише через заблоковані Мінські домовленості, але й через недовіру, яка зросла після хімічних атак у Сирії та спроб вплинути на вибори у Франції та Німеччині.

"Нас не залякати"

У вересні Меркель чекають парламентські вибори й вона сподівається зберегти за собою пост голови уряду. Коли на прес-конференції в Сочі мова зайшла про втручання Росії у вибори, Меркель вдалася до жорсткої риторики.

"Я нічого не можу сказати щодо американської передвиборної кампанії, але я не відношуся до тих людей, які бояться. Якщо буде груба дезінформація, як у випадку з "дівчинкою Лізою", чи як у Литві, де були звинувачення щодо наших солдатів, то ми звичайно займемося цим питанням", - заявила пані канцлер.

Згадані нею приклади кремлівської інформаційної війни - то лише квіточки. Адже були й такі фейки, як "Меркель-лесбійка" та "Меркель будує Четвертий рейх".

Читайте також: Нацисти, гомосексуалісти та педофіли. Як російська пропаганда вбиває Меркель і Макрона

Та найсмішніше, як відреагував на це Путін. Він заявив журналістам, серед яких було багато представників західних ЗМІ, що "ми ніколи не втручалися до політичного життя і політичних процесів в інших країнах".

Після цього колишній посол США в РФ Майкл Макфол звернувся через Twitter до українців: подивіться, мовляв, що наговорив Путін. А екс-прем'єр-міністр Канади Кім Кемпбелл написала, що російський президент не приймає факту, що Україна незалежна і хоче відновити СРСР.

Підстелити соломки

Формальним приводом для зустрічі в Сочі Меркель і Путіна була підготовка саміту G20 в Гамбурзі, запланована на 7-8 липня. Німеччина цього року виступає господарем зустрічі.

Саме на саміті, стверджують у Москві, може статися перша особиста зустріч Трампа й Путіна. Втім, якщо вона й відбудеться, жодних якісних змін у стосунках Росії та США очікувати не варто.

Телефонна розмова між російським та американським президентами, яка відбулася 2 травня, була вже третьою з часу інаугурації Трампа. Як стверджує газета The Wall Street Journal, вона тривала 30 хвилин та не принесла прориву. В адміністрації президента США залишилось переконання, що Кремль ставиться до вирішення проблеми у Сирії несерйозно.

Видання стверджує, що розмова відбулася за ініціативи Путіна. В офіційному повідомленні Білого дому стверджується, що говорили про Сирію та Північну Корею. Про Україну - жодної згадки, навіть у контексті нещодавньої загибелі на окупованій території американця - спостерігача ОБСЄ. Це дуже дивно, і може свідчити, що в Трампа досі немає розуміння, яку лінію провадити у зовнішній політиці.

Головний висновок, який зчитується після розмов Путіна з Меркель і Трампом, - російський президент всіляко намагається їх зацікавити. Канцлер щодо путінських залицянь має чітку позицію: є домовленості, в які вона вклала чимало власного політичного капіталу, отже треба їх дотримуватись. Не дотримуєтесь - платите відповідну ціну.

Щодо Трампа позиція менш чітка. Це наслідок відсутності зрозумілої зовнішньої політики. Меседжі від різних представників адміністрації Білого дому часто бувають суперечливі.

Та головна проблема Путіна в тому, що, як зазначає все більша кількість експертів, у США до нього втрачають інтерес. Росії немає чого запропонувати президенту-мільярдеру.

"Важко повірити конспіративним поясненням, що адміністрація Трампа має зробити низку жорстких заяв щодо Росії перед підготовкою зустрічі з Путіним. Правда більш проста: Росія не є топовим пріоритетом для Білого дому", - пише в колонці для The Moscow Times журналіст Костянтин Еггерт.

На виході маємо невеселу картину для Кремля: позиція головних світових гравців і досі полягає в тому, що нинішній російський режим потрібно обережно (зважаючи на наявність ядерної зброї), але впевнено душити.

Теги:
Читайте також:
Київ
+7°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.22
    Купівля 39.22
    Продаж 39.74
  • EUR
    Купівля 42.14
    Продаж 42.84
  • Актуальне
  • Важливе
2024, середа
8 травня
04:25
Ізраїль, ЦАХАЛ
"Вплине не лише на регіон, а й на весь світ": Туреччина просить Ізраїль вивести війська з ПП біля Рафаху
04:18
Оновлено
Балістика, ракета, шахед, дрон, атака
Росіяни атакують Україну "шахедами" і ракетами у ніч на 8 травня: у Харкові та на Полтавщині чули вибухи
04:15
Канада
Постійне втручання Китаю у вибори може підірвати канадську демократію, - розвідка Канади
03:56
путін
Путін на "інавгурації", ймовірно, запевняв росіян, що режим у Росії надалі буде все більш автократичним, - ISW
02:34
НАТО
Нейтральні країни запропонували НАТО поглибити співпрацю у сфері розвідки та кібербезпеки на тлі агресії РФ
01:49
авіація
Польща розпочала військові навчання зі США та країнами Балтії Astral Knight-24
01:17
Клаус Йоханніс
Президент Румунії Йоханніс після зустріч з Байденом заявив, що розглядає можливість передачі Україні Patriot
00:52
Ізраїль побудував "маленьку Газу"
ЦАХАЛ взяв під контроль пункт перетину кордону між сектором Гази та Єгиптом
00:25
TikTok
TikTok подає до суду на США через законопроєкт, що може заборонити діяльність соцмережі
00:15
Jerry Heil у півфіналі Євробачення-2024
Jerry Heil та alyona alyona вийшли до фіналу Євробачення-2024
2024, вiвторок
7 травня
23:54
ПСЖ - "Борусія", Марко Ройс
"Борусія" сенсаційно обіграла ПСЖ і стала першим фіналістом Ліги чемпіонів
23:46
Ексклюзив
Сергій Кривонос
"Блеф ні про що": генерал Кривонос щодо погроз РФ завдати ударів по Великій Британії
23:42
Оновлено
Вогонь, пожежа
В окупованому Луганську прогриміли вибухи: виникла пожежа
23:05
грузія
Двоє грузинських добровольців загинули в боях під Авдіївкою
23:02
Михайло Мудрик, Челсі, АПЛ, Кубок Англії
"Челсі" знайшов у Бразилії 17-річного конкурента для Мудрика
22:53
На фото: Логотип OpenAI
OpenAI запускає інструмент для виявлення діпфейків через вплив ШІ на світові вибори
22:40
Ексклюзив
телемарафон
"Ніхто не наважується вийти з телемарафону, а влада не наважується розпустити його", - нардепка Клименко
22:38
Зеленський анонсував "фактичний старт переговорів з ЄС у червні"
22:16
ГУР
ГУР вивело з ладу онлайн-сервіси компанії РФ 1С
21:55
Евіка Сіліня
Прем'єрка Латвії Сіліня звинуватила Росію у залякуванні учасників Саміту миру ядерними погрозами
21:20
Берлін, 9 травня 2023
У Берліні заборонили використання прапорів Росії та України 8-9 травня
21:17
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Можливості дій противника неподалік Харкова й Сум, літній наступ РФ та мобілізація до ЗСУ. Колонка Сергія Згурця
21:15
Військовий літак Іл-20М КООТ-А
Польща підняла винищувачі через літак РФ над Балтійським морем
21:13
Ексклюзив
Сергій Кривонос
Можуть бути прикордонні бої на Харківщині та Сумщині: генерал Кривонос про активізацію росіян на північно-східному напрямку
20:51
Рустем Умєров і Ллойд Остін
Підготовка ліній фортифікацій і ракети для ППО: Умєров провів телефонну розмову з Остіном
20:34
За позовом прокуратури державі повернуто землі лісового фонду на Одещині вартістю 7 млрд грн
Державі повернули землі лісового фонду на Одещині вартістю 7 млрд грн
20:23
Володимир Путін та Рамзан Кадиров (праворуч)
"Київський режим зганяє злість на цивільних жителях Донбасу та Білгорода": росфейки за 7 травня
20:16
Ексклюзив
білоруські військові лукашенко
"Буде керувати генштаб РФ": Defence Express про перевірку носіїв тактичної ядерної зброї у Білорусі
20:08
На Авдіївському напрямку Сили оборони відбили 18 ворожих атак. За добу на фронті відбулося 64 бойові зіткнення
20:06
OPINION
Ігор Гулик
Путін і друге пришестя Христа
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 804-го дня війни: біля Новомихайлівки зупинили оригінальний штурм окупантів, Укрзалізниця встановила рекорд, а енергетики створюють "розумні" електромережі
19:59
Ексклюзив
мобілізація
"Можна оштрафувати кожного військовозобов'язаного": нардеп Осадчук про покарання, яке передбачає законопроєкт про мобілізацію
19:56
Джордж Камбосос
Суперник Ломаченка перед боєм з українцем порівняв його з Ейнштейном
19:50
ЗСУ дрон безпілотник
Уряд підтримав указ Зеленського про створення Сил безпілотних систем
19:37
суд
Крадіжки, ДТП і ймовірне зґвалтування: ЗМІ назвали кількість зупинених справ через мобілізацію обвинувачених
19:34
Володимир Зеленський
Зеленський особисто запросив на Саміт миру ще 4 країни
19:24
Apple
Apple представила два нові планшети iPad Air та iPad Pro
19:07
Смартфон
Офіційні канали Дії та Мінцифри з'явилися у WhatsApp
18:52
Кропивницький кримінал суспільство
У парку розваг Кропивницького жінка випала з оглядового колеса і розбилась
18:51
міжнародна організація Freedom House
РФ визнала небажаною міжнародну організацію Freedom House, яка закликала допомагати Україні
Більше новин