Росія не в пріоритеті. Як Путін силкувався сподобатись Меркель і Трампу

3 травня, 2017 середа
17:19

На травневі свята російський президент намагався вкотре переконати Меркель і Трампа повернутись до "конструктивної співпраці"

Зміст

Канцлер Німеччини нечастий гість у Росії - два роки вона там взагалі не з'являлася. Але 2 травня відбувся другий візит Ангели Меркель до РФ з часу анексії Криму.

Російська пропаганда намагається подати подію як значний дипломатичний прорив. "Пожвавлення діалогу після дворічної паузи", - так, приміром, характеризує результати візиту "РИА Новости" (інформаційна агенція, яка є частиною кисельовського холдингу "Россия сегодня").

Так само кремлівські ЗМІ подають новину про телефонні переговори Путіна й Трампа. Вони акцентують увагу на повідомленні Кремля про зацікавленість провести зустріч віч-на-віч двох президентів під час саміту Великої двадцятки (G20). У Білому домі цей факт не підтвердили: в їхній версії звіту про особисту зустріч не згадується взагалі.

Безальтернативні Мінські домовленості

Щоб побачитися з Путіним Ангелі Меркель довелося поїхати в одну з його улюблених резиденцій Бочаров Ручей, що в Сочі. Тема України була однією з наріжних. Заяви, які пролунали після зустрічі, засвідчили, що і Меркель, і Путін зберегли принципові розбіжності.


З точки зору Меркель, Мінські домовленості хоча й заблоковані, але наразі не мають альтернативи. Треба працювати над тим, щоб вони виконувались. Що важливо, з точки зору канцлера відповідальність за їхнє виконання лежить на Росії.


"Ми, звичайно, хочемо забезпечення того, щоб Україна отримала доступ до свого державного кордону - це теж частина Мінських домовленостей - і потім забезпечити політичне рішення, яке спрямоване на проведення місцевих виборів. Ми цього ще не домоглися, але це ще не означає, що ми можемо забути про існуючі угоди і повинні перейти до укладення нової", - сказала Меркель.

Важливість цих слів також полягає в тому, що з точки зору німецького лідера питання повернення Україною контролю над власним кордоном винесено на перший план. А політичні пункти, як от проведення виборів - на другий. Це саме та позиція, яку відстоює українська влада, коли йдеться про виконання мінських домовленостей - спочатку питання безпеки, а потім політичний блок.

У Росії ж на перший план виносять питання проведення виборів на окупованих територіях. А також всіляко підкреслюють, що Росія не сторона конфлікту, а отже вимагати від неї виконати мінські домовленості безглуздо.

Ця лінія особливо цинічно звучить на фоні нещодавнього підриву автомобіля спостерігачів ОБСЄ на міні на окупованій території України. Усі версії бойовиків, які вказують на "український слід", м'яко кажучи, не викликають довіри.

Натомість вони десятки разів повторили, що спостерігачі відхилились від маршруту, що виглядає як натяк не їздити куди не слід та не видивлятися заборонені мінськими домовленостями озброєння.

Пані Меркель вчергове нагадала Путіну, що саме до виконання Росією Мінських угод прив'язані санкції. Скоро ЄС розглядатиме питання їхнього продовження. Шанси, що рішення буде на користь "залишити в дії", великі. Не лише через заблоковані Мінські домовленості, але й через недовіру, яка зросла після хімічних атак у Сирії та спроб вплинути на вибори у Франції та Німеччині.

"Нас не залякати"

У вересні Меркель чекають парламентські вибори й вона сподівається зберегти за собою пост голови уряду. Коли на прес-конференції в Сочі мова зайшла про втручання Росії у вибори, Меркель вдалася до жорсткої риторики.

"Я нічого не можу сказати щодо американської передвиборної кампанії, але я не відношуся до тих людей, які бояться. Якщо буде груба дезінформація, як у випадку з "дівчинкою Лізою", чи як у Литві, де були звинувачення щодо наших солдатів, то ми звичайно займемося цим питанням", - заявила пані канцлер.

Згадані нею приклади кремлівської інформаційної війни - то лише квіточки. Адже були й такі фейки, як "Меркель-лесбійка" та "Меркель будує Четвертий рейх".

Читайте також: Нацисти, гомосексуалісти та педофіли. Як російська пропаганда вбиває Меркель і Макрона

Та найсмішніше, як відреагував на це Путін. Він заявив журналістам, серед яких було багато представників західних ЗМІ, що "ми ніколи не втручалися до політичного життя і політичних процесів в інших країнах".

Після цього колишній посол США в РФ Майкл Макфол звернувся через Twitter до українців: подивіться, мовляв, що наговорив Путін. А екс-прем'єр-міністр Канади Кім Кемпбелл написала, що російський президент не приймає факту, що Україна незалежна і хоче відновити СРСР.

Підстелити соломки

Формальним приводом для зустрічі в Сочі Меркель і Путіна була підготовка саміту G20 в Гамбурзі, запланована на 7-8 липня. Німеччина цього року виступає господарем зустрічі.

Саме на саміті, стверджують у Москві, може статися перша особиста зустріч Трампа й Путіна. Втім, якщо вона й відбудеться, жодних якісних змін у стосунках Росії та США очікувати не варто.

Телефонна розмова між російським та американським президентами, яка відбулася 2 травня, була вже третьою з часу інаугурації Трампа. Як стверджує газета The Wall Street Journal, вона тривала 30 хвилин та не принесла прориву. В адміністрації президента США залишилось переконання, що Кремль ставиться до вирішення проблеми у Сирії несерйозно.

Видання стверджує, що розмова відбулася за ініціативи Путіна. В офіційному повідомленні Білого дому стверджується, що говорили про Сирію та Північну Корею. Про Україну - жодної згадки, навіть у контексті нещодавньої загибелі на окупованій території американця - спостерігача ОБСЄ. Це дуже дивно, і може свідчити, що в Трампа досі немає розуміння, яку лінію провадити у зовнішній політиці.

Головний висновок, який зчитується після розмов Путіна з Меркель і Трампом, - російський президент всіляко намагається їх зацікавити. Канцлер щодо путінських залицянь має чітку позицію: є домовленості, в які вона вклала чимало власного політичного капіталу, отже треба їх дотримуватись. Не дотримуєтесь - платите відповідну ціну.

Щодо Трампа позиція менш чітка. Це наслідок відсутності зрозумілої зовнішньої політики. Меседжі від різних представників адміністрації Білого дому часто бувають суперечливі.

Та головна проблема Путіна в тому, що, як зазначає все більша кількість експертів, у США до нього втрачають інтерес. Росії немає чого запропонувати президенту-мільярдеру.

"Важко повірити конспіративним поясненням, що адміністрація Трампа має зробити низку жорстких заяв щодо Росії перед підготовкою зустрічі з Путіним. Правда більш проста: Росія не є топовим пріоритетом для Білого дому", - пише в колонці для The Moscow Times журналіст Костянтин Еггерт.

На виході маємо невеселу картину для Кремля: позиція головних світових гравців і досі полягає в тому, що нинішній російський режим потрібно обережно (зважаючи на наявність ядерної зброї), але впевнено душити.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.07
    Продаж 43.85
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
23 листопада
17:03
ЗСУ
На фронті з початку доби відбулося 125 боєзіткнень: росіяни завдали 110 обстрілів по Курщині
17:03
Жан-Ноель Барро
Немає ніяких "червоних ліній", коли йдеться про підтримку України, - очільник МЗС Франції Барро про можливість залучення до війни французьких військових
16:52
Заходи у США за участі Зеленського від 24.09. Володимир Зеленський
Український експорт продовольства забезпечує 400 млн людей у 100 країнах, - Зеленський
16:39
Ексклюзив
Володимир Зеленський і Дональд Трамп
Без гарантій безпеки для України жодні переговори не мають сенсу, - дипломат Брайза
16:34
Мати пекла коржики з перетертих бруньок, половина села не вижила: 100-річна жителька Черкащини розповіла про Голодомор
16:22
Огляд
Іван Калюжний (праворуч), Албанія - Україна
Волейболісти-втікачі та успіх України в Лізі націй: головні новини українського спорту за тиждень
16:09
Рафал Тшасковський
Тшасковський переміг Сікорського на праймериз "Громадянської коаліції": він стане кандидатом у президенти Польщі
16:05
OPINION
Путіне, Шойгу, де "Орєшнік"?
15:59
Ексклюзив
У Кентерберійському соборі розпочнеться особливе богослужіння з ушанування пам'яті жертв Голодомору
15:53
Російські окупанти без опізнавальних знаків у Криму у 2014 році
Росіяни викрали щонайменше 785 об'єктів української культурної спадщини
15:52
Майк Раундс
"Ми брешемо самі собі": соратник Трампа Майк Раундс відкинув ідею мирних переговорів із Путіним
15:34
путін
Путін під час "ракетного" звернення 21 листопада жодного разу не поворухнув руками: Bild припустив, що це означає
15:25
обстріл, ППО
Україна може збивати нові російські ракети "Кедр", що здатні нести "ядерку": NV дізнався як
15:11
штормове попередження
Сильний вітер, ожеледиця та 13 см снігу: Велику Британію накрив шторм "Берт"
15:07
Валерій Залужний
Залужний: ближче до 2027 року армія РФ може здійснити технологічний прорив
15:06
Ексклюзив
Пуск ракети "Сармат" (РФ)
Росіяни мають одиниці таких ракет: авіаексперт Романенко про ракетний удар РФ по Дніпру 21 листопада
14:59
мокрий сніг
Де 24 листопада очікувати опади та мороз: прогноз погоди від Наталки Діденко
14:55
нафта ембарго санкції
Чехія скасовує дозвіл на імпорт російських нафтопродуктів з наступного року
14:35
Андрій Юсов
У Росії діє система катувань полонених, для якої готують "окремих спеціалістів", - Юсов
14:22
ракети Taurus
Президентка Європарламенту Мецола закликала Німеччину надати Україні далекобійні ракети Taurus
14:21
Дрон PD-2
Інноваційний підхід: на Времівському напрямку ЗСУ поєднали автомат з дроном
14:13
Ексклюзив
Дональд Трамп
До інавгурації Трампа створилася турбулентність десь на 60, а, можливо, 90 днів, - російський опозиційний експерт Морозов
14:04
Оновлено
Газпромбанк
Банки у Європі та Азії припиняють обслуговувати картки системи UnionPay, видані російським Газпромбанком
14:00
OPINION
"Мирні переговори" можливі як процес, але не як результат
13:58
Удар Storm Shadow по підземному штабу РФ у Мар'їно на Курщині
Ударом Storm Shadow по підземному штабу РФ на Курщині, імовірно, ліквідовано російського генерала, - ЗМІ
13:46
Ексклюзив
Джо Байден і Володимир Зеленський
Адміністрація Байдена ніколи не намагалась забезпечити перемогу України, - дипломат Брайза
13:45
Україна повернула 4 дітей з ТОТ
Україна повернула ще 3 дітей з тимчасово окупованих територій
13:34
робота військових, Часів Яр
Готові до боїв у місті та війні дронів: які підрозділи РФ штурмують Часів Яр
13:25
Дональд Трамп і Марк Рютте
Генсек НАТО Рютте зустрівся з Трампом у Флориді: про що йшлося
13:15
Віцепрезидентка Філіппін Сара Дутерте
Віцепрезидентка Філіппін Сара Дутерте заявила, що найняла кілера, щоб убити президента та його дружину
13:08
балістична ракета "Сармат"
РФ планує знову провести випробувальні пуски балістичних ракет найближчими днями, - ISW
12:50
Ізраїль, ЦАХАЛ
ЦАХАЛ вдарив по Бейруту: ціллю атаки був головний командир "Хезболли", член Ради Джихаду Мухаммад Хайдар
12:48
Литва профінансує виробництво українських далекобійних БПЛА, - Умєров
12:27
OPINION
Через непрофесійних дипломатів Україна роздає нагороди сумнівним особам
12:06
Швейцарія
Швейцарія заборонила експорт боєприпасів для польської компанії, тому що вони незаконно потрапили в Україну
12:00
OPINION
Влада Зеленського хакнула незалежність державних інституцій
11:33
ЗСУ
Кабмін: усі відстрочки від мобілізації, видані раніше Мінекономіки та через "Дію", дійсні лише до весни 2025 року
11:22
Дональд Трамп
Трамп хоче, аби мінʼюст шукав докази "фальсифікацій" президентських виборів 2020 року, - WP
10:57
Окупанти наказали провести приховану мобілізацію в Маріуполі
Атеш: у підрозділах РФ зростає кількість конфліктів між російськими військовими та бурятами, є випадки вбивств
10:49
Росія з КНДР
РФ надала КНДР ракети, ППО й нафту в обмін на північнокорейських військових, - ISW
Більше новин