ВКонтакте під цензурою. 4 країни, які блокували інтернет

Анастасія Пашинська
25 травня, 2017 четвер
11:00

Через введення санкцій проти російських ресурсів, Україну почали порівнювати з Північною Кореєю. Однак, досвід блокування "Вконтакте" далеко не перший у світовій практиці

Через введення санкцій проти популярних російських соціальних мереж "Вконтакте" і "Одноклассники" український інтернет охопило обурення. Хтось нарікає на утиск права вибору, хтось скаржиться на те, що роками підбирав музику для "Вконтакте" і тепер не зможе її слухати.

Аналізуючи звіт Freedom House про свободу в інтернеті за 2016 рік, перше місце за свободою посідає Естонія, інтернет якої вільний на 94%. Друге місце у Ісландії з таким самим відсотком. На третьому місці Канада з 84% свободи інтернету. 

Україна знаходиться на 25 місці з 62% свободи в інтернеті. Росія посідає 52 місце (35% свободи). Китай знаходиться на останньому місці, з 12% свободи. Північна Корея навіть не врахована в цьому списку - Freedom House не вважає інтернет цієї країни вільним.

Після введення санкцій Україну в мить почали порівнювати з Північною Кореєю і переживати за свободу слова. Однак інтернет контролюється не тільки в Північній Кореї і Україні.

Грузія

Грузія знаходиться на 10 місці зі свободи інтернету серед інших 65 країн. Там не блокуються ні піратські трекери, ні порносайти з нелегальним контентом - кожен займається тим, чим хоче в інтернеті. Тому про Грузію мало що можна написати - вони не використовують фільтри для блокування сайтів.

Однак у серпні 2008 року Росія ввела війська на територію Грузії. Крім введення солдатів, Росія вела інформаційну війну. Знімала репортажі про свою "визвольну" місію в Грузії і намагалась переконати грузинів примкнути до російської армії і обмовити владу Грузії.


Але інформаційна війна не мала успіху, оскільки влада Грузії заблокували всі російські сайти і новинні канали відразу після прояву Росією агресії.


Італія

Італія не блокує і не фільтрує контент політичного, соціального або релігійного характеру. Однак деякі веб-сайти, пов'язані з азартними іграми, порушенням авторських прав і тероризмом, можуть бути заблоковані або видалені за рішенням уряду. Міністерство внутрішніх справ Італії збирає такі сайти в чорний список і передає інтернет-провайдерам для блокування.

Згідно зі статистикою watchdog.site, редактором якого є мережевий інженер і блогер Марко д'Ітрі, провайдери Італії блокують повністю або частково понад 6 тисяч сайтів. Влада Італії не попереджає громадськість про блок цих ресурсів, а робить це самостійно без розголосу.

До речі, соціальна мережа "Вконтакте" була заборонена в Італії з листопада 2013 року по квітень 2015. А ресурси компанії "Mail.ru Group" були заборонені в липні 2014 року, правда незабаром розблоковані (крім "Вконтакте").


Для подібного блокування владі Італії не треба було знаходиться в стані війни з Росією, а досить було порушення інтелектуальних прав громадян Італії. Інтернет-ресурси заблокували за піратський контент.


Велика Британія

При населенні 65 мільйонів доступ до інтернету мають 92% громадян - це один із найвищих показників у світі. Згідно з оцінкою організації Freedom House, інтернет у Великий Британії на 77% вільний від цензури і вона знаходиться на 8 місці серед інших країн з питань свободи інтернету.

Але, наприклад, влада Британії може заарештувати людину за пост в Facebook, як це сталося в лютому 2016 року.

Тоді 40-річний житель Шотландії опублікував кілька постів про сирійських біженців, яких поселили з ним по сусідству. Модератори Facebook не знайшли нічого образливого в цих постах. А ось шотландська поліція вирішила заарештувати незадоволеного громадянина, щоб іншим не кортіло.

Як і в Італії, провайдерами інтернету блокуються кримінальний контент. Наприклад, зображення сексуального насильства над дітьми, пропаганду екстремізму і тероризму, популяризацію наркотиків і анорексії.

Також блокують матеріали, що порушують авторські права. Функція батьківського контролю над контентом, який вважається неприйнятним для дітей, за замовчуванням включений у всіх мобільних мережах. Це означає, що навіть повнолітні повинні відмовитися від доступу до "дорослого" матеріалу.

Блокування та видалення матеріалів відбувається з різним ступенем прозорості. Наприклад, сайти, що розміщують в собі заборонений контент, є в чорному списку, з яким може ознайомитися кожен охочий.

Такі сайти блокуються спеціально налаштованими фільтрами, які працюють автономно, без втручання людини. Але є і сайти, які блокуються указом Верховного суду, і ця інформація залишається закритою.

До речі, власники сайтів також несуть відповідальність за зміст, навіть якщо контент був створений користувачами. Тобто, якщо на сайті компанії унітазів користувач залишить коментар екстремістського змісту, власників сайту попросять видалити коментар. Якщо з якоїсь причини вони не зможуть цього зробити, сайт з унітазами занесуть до списку таких, які закликають до тероризму.

За даними некомерційної компанії "Bloсked!", яка бореться за права британських інтернет-користувачів, у країні заблоковано понад 30 тисяч сайтів. За їхнім звітом, в переліку є сайти, які не містять в собі забороненої інформації, а заблоковані помилково.

Але якщо власник сайту розуміє, що його ресурс заблокували фільтром або указом завдяки випадку, розблокувати його назад вкрай складно через паперову тяганину.

До речі, соціальна мережа "Вконтакте" блокувалася в Британії двічі, в 2011 і 2014 році через наявність піратського контенту в соціальній мережі.

Південна Корея

Не плутати з Північною Кореєю, з якою так активно порівнюють Україну користувачі, котрим закрили доступ до "Вконтакте". Досвід Південної Кореї може виявитися дуже корисним для України, оскільки у них роками вироблялася стратегія боротьби з північнокорейською пропагандою.

Контроль інтернету в Південній Кореї схожий з іншими перерахованими вище країнами, але додайте ще до блокування сайти з північнокорейськими настроями. До цієї категорії відносяться веб-сайти, що містять пропаганду або сприяють возз'єднанню Північної і Південної Кореї.

Це означає, що під заборону може потрапити будь-який північнокорейський сайт. Наприклад, після створення сайту північнокорейського університету імені Кім Ір Сена, цей сайт був заблокований Південною Кореєю через 3 дні.

За даними некомерційної організації Freedom House, інтернет в Південній Кореї вільний від цензури на 64% і це на 13% менше, ніж у Великій Британії.

Ця різниця в 13% з'явилася через закон про тероризм, ухвалений у березні 2016 року. Відповідно до закону, Національне розвідувальне агентство Південної Кореї має доступ до будь-якого приватного листування, а також цензури контенту без судових розпоряджень і дозволів.

Тобто, прочитати і відредагувати можуть кожного. Після сповіді програміста і колишнього працівника ЦРУ Едварда Сноудена про те, що американські спецслужби прослуховують і читають всіх, це не новина.

Багато громадян європейських країн (ті ж самі британці), зверталися до влади, щоб отримати гарантії конфіденційності приватних листувань, але ці запити швидко "забувалися". Влада Південної Кореї позбавила своїх громадян сумнівів і підкріпила свої права на доступ до особистої інформації законом.

Теги:
Читайте також:
Київ
+12°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.42
    Купівля 39.42
    Продаж 39.91
  • EUR
    Купівля 42.24
    Продаж 42.94
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
26 квітня
13:58
Оновлено
Микола Сольский
За міністра агрополітики Сольського внесли заставу
13:50
Крісто Енн Вага
Естонський депутат їде до Києва велосипедом
13:48
Київтеплоенерго
У Київтеплоенерго проводять обшуки. Компанія заявила, що роботу об’єкта заблоковано
13:43
Ван Ї
У Китаї заявили про зростання "негативних факторів" у відносинах зі США
13:40
у трьох областях викрили торговців трофейним озброєнням
Хотіли продати криміналітету гранатомети та вибухівку: у трьох областях викрили торговців трофейним озброєнням
13:26
Новопризначена голова МЗС Латвії Байба Браже прибула до Києва
13:20
Паспортний сервіс пояснив, хто може отримати документи за кордоном
13:17
На фото: У Китаї під час виступу померла співачка
У Китаї під час виступу померла співачка, перечепившися через сукню та вдарившись головою
12:53
Наталка Діденко спрогнозувала теплу та сонячну погоду найближчими вихідними
12:51
Михайло Мудрик, збірна України, Євро-2024
У Німеччині заявили, що збірну України посилено охоронятимуть на Євро-2024
12:49
Ексклюзив
Володимир Івасюк
Автора "Червоної рути" Івасюка знищив КДБ, його повісили вже мертвого, - ексзаступник генпрокурора України Голомша
12:38
Микола Мулюкін
Під час окупації керував пограбуванням Чорнобильської АЕС: слідчі оголосили підозру заступнику гендиректора Росатому Мулюкіну
12:36
"США антагонізують Путіна, щоб змусити його поширити війну на інші регіони": добірка фейків у світі за 26 квітня
12:35
на фото наслідки обстрілу Нікополя
Окупанти обстріляли Нікополь: серед поранених – дитина
12:31
Україна повернула тіла 140 полеглих оборонців
12:30
На фото: Михайло Резнікович
Театр Лесі Українки прибрав з репертуару вистави режисера Резніковича, який виїхав до Росії
12:23
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 26 квітня: скільки просять за долар та євро в обмінниках
12:22
Михайло Подоляк
"Дистанційних документів не буде": в ОП заявили, що чоловіки 18-60 років зможуть оформити папери лише в Україні
12:12
Розстріл поліцейських на Вінниччині: ДБР викрило двох військових, які переховували підозрюваних
12:02
OPINION
Сергій Фурса
Чи може держава мститися своїм громадянам? Виявляється, може
11:58
Розвідка Британії назвала основний напрямок операцій РФ і оцінила здатність окупантів захоплювати нові міста
11:50
електроенергія
В Україні надалі фіксують дефіцит електроенергії: ситуація в енергосистемі станом на 26 квітня
11:48
бомбардувальники
Окупанти КАБами обстріляли промисловий об'єкт у Сумах
11:33
Інтерв’ю
Володимир В'ятрович
Чорнобиль — історія про те, як приховування правди коштує життя людей: розмова з істориком Володимиром В'ятровичем
11:31
Оновлено
Росіяни обстріляли Дергачі на Харківщині: постраждали 4 людини, троє з них діти
11:29
На фото: Елізабет Мосс
Зірка "Оповіді служниці" Елізабет Мосс зламала хребет на зйомках нового серіалу
11:22
Ексклюзив
Карта Авдіївка 24.04
Ворог утричі переважає в живій силі: Згурець сказав, де на Покровському напрямку окупанти зосередили зусилля
11:22
Міжнародний день памʼяті про Чорнобильську катастрофу
День Чорнобильської трагедії: 38 років з дня катастрофи
11:18
монета "Чорнобиль. Відродження. Лелека чорний"
НБУ до роковин Чорнобильської трагедії випустив пам'ятну монету з лелекою
11:14
Огляд
світ, міжнародний огляд
Пентагон дав добро на атаки ATACMS по Криму, а Польща спробує повернути українських призовників. Акценти світових ЗМІ 26 квітня
11:00
Швейцарія
Комітет парламенту Швейцарії схвалив допомогу Україні у розмірі $5,5 млрд
10:49
Естонія та Данія передали Україні два патрульні катери
10:42
лукашенко, путін
Білорусь ухвалила воєнну доктрину з можливістю участі у війні на боці "дружніх держав"
10:37
На фото: Емінем
Емінем розкрив деталі нового альбому, який вийде цього літа
10:34
Володимир Зеленський
Найбільша АЕС Європи в заручниках 785 днів: Зеленський у річницю Чорнобильської катастрофи нагадав про ядерний тероризм РФ
10:18
Ексклюзив
Карта. Бахмут_2404
ЗСУ вдалося вибити противника з двох позицій на Бахмутському напрямку, - комбат 92-ї омбр Федоренко
10:17
Наводили російські КАБи по позиціях ЗСУ: підозри отримали двоє жителів Харкова
10:04
прапор
У Фінляндії в прикордонному з РФ місті двічі впродовж тижня зривали прапор України біля мерії
10:02
OPINION
Наталка Панченко
Чергова зрада: як в Україні "розкрадуть" американську допомогу
09:56
санкції проти Ірану
США запровадили санкції проти організацій, які допомагали передавати іранські БПЛА Росії
Більше новин