Проспект Шухевича: Що таке український погляд на історію

Богдан Буткевич
2 червня, 2017 п'ятниця
13:06

Теза про те, що будь-хто, хто брав участь у війні на стороні Німеччини, автоматично не може бути героєм України, є маячнею та радянською міфологемою

Зміст

У Києві тепер є проспект Романа Шухевича, керівника Української Повстанської Армії. І нема проспекту кривавого радянського ката-генерала Ватутіна – власне, інших генералів під час Другої Світової у Сталіна просто не могло бути. 

Того самого, який поклав сотні тисяч «чорносвитників» та солдатів Червоної армії на Букринському плацдармі під час першого невдалого штурму Києва. Ні, я не збираюся зараз закопуватися в історію. Просто сам факт того, що в Києві один з найкрупніших проспектів перестав носити ім’я радянського генерала – це величезний плюс.

Чи плюс, що він тепер носитиме ім’я керівника головного символу боротьби за українську незалежність? Так, і тут нема теми для дискусії. Але ж дискусія (я про адекватних людей, а не вий ватників) – є. І пов’язана вона з тим, що, мовляв, як же можна називати вулицю іменем людини, яка служила у німецькому вермахті під час Другої Світової? Тобто, на боці нацистів. От про це й поговоримо.

Отже, давайте одразу вирішимо, що витрачати час на розвінчування ватно-радянських міфів про Романа Шухевича ми не будемо. Якщо дуже коротко, то ось кілька головних тез, які дезавуюють всі розмови про карателя-антисеміта, що нібито брав участь у Голокості та інших злочинах нацистів.

1. Роман Шухевич ніколи не служив у жодному військовому підрозділі нацистської Німеччини, який би був визнаний навіть на Нюрнбергському трибуналі злочинним. Він деякий час служив у розвідувальному батальйоні «Нахтігаль», функції якого були абсолютно такими ж, як і у будь-якого відповідного підрозділу вермахту.

Ні в яких організаціях типу СС він ніколи не був. Як тільки в середині липня Гітлер офіційно відмовив у створенні будь-якої автономії в Україні, підрозділ через неблагонадійність був відкликаний з фронту німцями, переформатований та відправлений в глибокий тил до Німеччини.

2. Так, певний час Шухевич перебував на території Білорусі та брав участь у зіткненнях з місцевими червоними партизанами з переформованим «Нахтігалем». Але нема ніяких свідчень ні з радянського, ні з німецького боку про те, що він брав участь у каральних акціях щодо будь-якого мирного населення.

Нагадаємо, що його перебування в складі поліцейського батальйону закінчилося тим, що всі його члени наприкінці 1942 року відмовилися підписувати новий контракт з німцями. Рядові члені були розпущені, весь керівний склад був заарештований. Після цього Шухевич зміг втекти і вже до самої смерті перебував на нелегальному стані.

3. УПА ніколи з моменту свого заснування не сповідувала антисемітизму. Найкращим свідченням цього слугує хоча б те, що родина Шухевичів протягом довгого часу переховувала в себе єврейську дівчину Ірину Райхенберг, доньку сусідів у Львові. Якій особисто Шухевич виправив нові документи та переправив до монастиря біля Львова, де ця дівчина благополучно пережила війну.

Так само, немає ніяких свідчень, що він підтримував різню мирного польського населення на Волині, яку не варто плутати з бойовими діями проти підрозділів Армії Крайової.

4. УПА справді більш активно воювала проти радянських військ. Але це викликано аж ніяк не любов’ю до німців, а тим, що німці, розуміючи, що програють війну, в будь-якому противнику Москви почали вбачати союзників. Навіть враховуючи те, що буквально вчора ці ж німці називали українських націоналістів головним ворогом німецького панування в Україні.


Й отут ми виходимо на найголовніше. Отже, чи можна все ж таки вважати національними героями тих, хто брав, хоч і певний час, але участь у бойових діях на боці нацистської Німеччини? Адже Шухевич і чимала частина УПівців – брали. Чи є злочинним нацистській режим? Безумовно. Тобто, виходить, вони злочинці?


Ні, категорично. Це і є магістральна річ, яку варто зрозуміти всім. На жаль, Україна стала однією з найбільших жертв Другої Світової війни. Наш народ був розділений між двома жахливими імперіями без шансів на перемогу.

Власне, УПА й так боролася проти двох режимів одночасно з 1943 по 1945 рік, а потім ще щонайменше десятиріччя проти радянських карателів. В тих умовах боротьба означала певні локальні співпраці з однією з цих імперій – це абсолютно логічно  й безповоротно.

Те, що ОУН пішла на співпрацю з німцями перед початком війни – так само природно хоча б тому, що на той момент Україна була розділена між Польщею та СРСР. Які були противниками Німеччини. Ворог мого ворога хто? Правильно – друг.

Як бачимо, ця співпраця була недовгою та не успішною. Плюс нарешті давайте перестанемо плутати українських колабораціоністів типу Івана Дем’янюка, яких вистачало, з ОУНівцями. Так, деякі ОУНівці теж брали участь у злочинах проти людства, але це не означає, що організація це підтримувала. У жахливій бійні світової війни бувало всяке й серед всіх.

Тому повторюся – так, справді українські борці за незалежність були змушені деякий час мати справу з Гітлером. Але це аж ніяк не робить їх злочинцями в українському вимірі. Ми нарешті маємо навчитися своєму погляду на історію.

Чомусь Хорватія спокійно визнає, що під час Другої Світової задля набуття незалежності вони теж мали справу з Гітлером. Чомусь Болгарія чи Румунія, які просто вчасно переметнулися на інший бік, робили те саме, бо вважали, що це відповідає їх національним інтересам.

Я вже мовчу про країни Балтії. Інших борців за незалежність окрім українських націоналістів, у нас не було. Вони боролися так як вміли, у відведений їм період із відповідними умовами. Й хай для британців чи французів будь-хто, хто воював на боці нацистів – автоматично злочинці.

Для нас все не так. Це в них була війна добра зі злом. А у нас була трагедія розділеного між двома найбільш зловісними та кривавими режимами народу. Частина якого відчайдушно намагалася вибороти незалежність, використовуючи всі можливі методи та перманентних союзників.

Так, серед них були нацисти. Але з нашої, української, точки зору, вони мали на це право й були праві. Це може багато кому не подобатися, але Україна – це не сто доларів, щоб подобатись всім. В нас є своя історія, в ній є різні сторінки. Але це наші, українські сторінки. Й тільки ми маємо право вирішувати, кого вважати героєм й за що.

Так, давайте не робити героя автоматично з кожного члена ОУН-УПА. Як і будь-якої іншої організації. Якщо людина вчинила злочини проти людства – наприклад, до свого приходу в УПА брала участь у Голокості, давайте його засудимо і викинемо з пантеону героїв.

Кожного треба судити за вчинками. Але теза про те, що, мовляв, будь-хто, хто брав участь у війні на стороні Німеччини, автоматично є злочинцем і не може бути героєм України, є маячнею та радянською міфологемою.  

Точка зору редакції Еспресо.TV може не збігатися з точкою зору авторської колонки. Еспресо не впливає на зміст авторських колонок і не несе відповідальність за думку, яку автори висловлюють в них.

Теги:
Читайте також:
Київ
-1.3°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.5
    Купівля 41.5
    Продаж 41.96
  • EUR
    Купівля 42.96
    Продаж 43.71
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
5 лютого
18:03
Ексклюзив
оборонно-промислового комплекс
Підприємствам оборонної промисловості хочеться прогнозованості: виконавчий директор NAUDI Гончаров про конфлікт між Міноборони та АОЗ
18:03
OPINION
блог Денис Попович
Ми любимо ЗСУ. Але ТЦК — це частина ЗСУ
17:59
Арсеній Батагов, Трабзонспор
Врятували "Трабзонспор" від поразки: Зубков, Сікан і Батагов вперше зіграли разом
17:48
ЗСУ
Міноборони у 2024 році закупило для військових взуття на понад 3,1 млрд грн
17:43
Міноборони допустило до використання у ЗСУ дрони ZEUS і HADES українського виробництва
17:41
Ексклюзив
Дональд Трамп
Експерт з економіки пояснив, що мав на увазі Трамп, коли говорив про українські рідкісноземельні метали
17:40
Оновлено
Україна повернула з російського полону 150 захисників
17:35
Разом з Оззі Осборном: Black Sabbath зіграють фінальний концерт з Metallica, Slayer і Pantera
17:35
Азербайджан
Азербайджан виділив Україні $1 млн гуманітарної допомоги на закупівлю електрообладнання
17:20
Оновлено
пошта
Поштова служба США відновила прийом посилок із Китаю та Гонконгу
17:17
водопостачання вода
Японія передала Києву обладнання для очищення та знезараження води
17:15
Форум сімʼї та Демографії в межах Українського тижня, який відбувається у Вашингтоні
Необхідно створити державний фонд для інтеграції переселенців та повернення українців додому, – Княжицький
17:13
Денис Берінчик
Берінчик - Девіс: де та коли дивитись чемпіонський бій українського боксера
17:11
Netflix намагається дистанціюватися від зірки "Емілії Перес" Карли Гаскон після її ісламофобських висловлювань
17:10
ВООЗ
В Аргентині оголосили про вихід з ВООЗ слідом за США
16:53
Starlink
Через блокування Starlink російські війська залишаються без звʼязку, - "Атеш"
16:47
Тополі, Харківщина
РФ утворила новий плацдарм на правому березі річки Оскіл, неподалік держкордону, - DeepState
16:42
Рамштайн
Наступний "Рамштайн" відбудеться 12 лютого під головуванням Великої Британії, - Радіо Свобода
16:33
Ексклюзив
"Ворог копає багатоповерхові нори, звідки його непросто викурити": "Хартія" про оборону на північ від Харкова
16:27
Іван Вигівський
За підривами біля приміщень ТЦК стоять російські спецслужби, - голова Нацполіції Вигівський
16:27
на фото мобільна аптека
На прифронтовій Сумщині розпочав роботу мобільний аптечний пункт
16:24
Ігор Пластун
Ексфутболіст збірної України знайшов команду у нижчій лізі Бельгії
16:22
ЗСУ
З початку доби на фронті відбулося 50 боєзіткнень: на Покровському напрямку окупанти здійснили 12 атак
16:18
Оновлено
Сибіга обговорив з очільником МЗС Британії Леммі підготовку військових і розширення далекобійних спроможностей України
16:07
винищувач F-35
Норвезькі F-35 перехопили групу російських бомбардувальників на Крайній Півночі
16:02
Андрій Сибіга
Україна пропонує зберігати американський газ у своїх сховищах
16:02
OPINION
"ТЦК тут не місце". Чим небезпечна ненависть тилу до власної армії?
15:52
Володимир Зеленський
Зеленський підписав закони про продовження воєнного стану й мобілізації
15:45
Ексклюзив
На місці вибуху біля ТЦК у Павлограді (2 лютого 2025 року)
"Вбивство військовослужбовця ТЦК - це результат багатьох ігрищ": голова Ради резервістів Сухопутних військ ЗСУ Тимочко
15:43
Вбивство підлітка на станції фунікулера в Києві: Шевченківський райсуд почав засідання у справі
15:28
Новини компаній
"Аврора" та ГО "Землячки" зібрали 10 млн грн на зимову форму для захисниць у межах кампанії "Даруй тепло, даруючи свято"
15:19
Оновлено
Ізюм
Удар РФ 4 лютого по Ізюму на Харківщині: кількість загиблих збільшилася до 6
15:15
В Ірландії показали українські документалки про Голодомор та сучасну війну
15:07
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:03
Андрій Сибіга
Взаємовигідна співпраця України та США не обмежується лише природними ресурсами, - Сибіга
14:44
Речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко
Перевірка Білоруссю боєготовності армії: в ДПСУ оцінили рівень загрози
14:40
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 5 лютого: скільки коштують долар та євро
14:38
OPINION
Про хибність тези "Все ж було добре, якби не цей клятий Путін"
14:22
Гренландія призначила дострокові вибори на тлі претензій Трампа на острів
14:17
грузія
"Парламент" Грузії позбавив мандатів 49 депутатів із трьох опозиційних коаліцій
Більше новин