Раніше за Путіна. Що означає зустріч Порошенка з Трампом
Незважаючи на прогнози скептиків, український президент у вівторок, 20 червня, зустрівся з Дональдом Трампом і отримав подарунок - нові санкції проти РФ
Інтрига щодо того, як же українська дипломатія втерла носа російській, вирішилася. Порошенко і справді особисто потис руку Трампу раніше за Путіна. І хоча цінність цієї події сама по собі невелика, але спостерігати за істерикою російських оглядачів на цю тему цікаво.
Тим часом в Україні коментатори візиту поділилися на два умовні табори. Одні говорять, що побачення Порошенка з Трампом не можна розглядати як повноцінний візит, як от, скажімо, коли у нього в гостях був Сі Цзіньпін чи Ангела Меркель.
Інші ж говорять, що це не важливо - зустріч відбулася і не лише з Трампом, а й з віце-президентом Майком Пенсом, радником президента США з питань нацбезпеки Гербертом МакМастером, очільником Пентагону Джеймсом Меттісом та іншими вельми впливовими особами американського істеблішменту.
Рацію мають обидві сторони. Справді, та форма, у якій інформацію про візит до США було "злито" в українські ЗМІ, вселяла надію, що йдеться саме про розмову Порошенка й Трампа віч-на-віч.
Хоча, заради справедливості, варто зазначити, що якихось офіційних анонсів чи заяв саме в такому ракурсі не було. Скажімо, міністр закордонних справ Павло Клімкін не назвав навіть дату запланованого візиту.
Інтриги навколо вашингтонського турне
Візит довго лишався рівнянням з кількома невідомими - про нього не було даних ані на сайті Білого дому, ані на сайті українського президента.
Як пише вашингтонський кореспондент газети The Guardian, навіть у понеділок, коли Порошенко відлетів з Києва, зустріч із Трампом все ще лишалася непідтвердженою. Вона лишалася предметом переговорів з американським лідером, який виявляв "явне небажання".
Врешті решт зійшлися на тому, що Порошенко матиме зустріч із віце-президентом Майком Пенсом. І вже разом вони заскочать зранку на пару хвилин до Трампа, який на той час проводитиме зустріч із своїм радником з питань нацбезпеки Гербертом МакМастером.
"Цей формат означає, що Трамп не зобов'язаний стояти поруч із Порошенко, як то буває зазвичай під час візитів іноземних лідерів, та робити заяви про двосторонні відносини", - пише The Guardian.
Втім, фотографія спілкування Порошенка і Трампа свідчить, що американський президент приборкав свою зверхність і цілком пристойно позував поруч з українським колегою.
Фото: president.gov.ua
Фото: president.gov.ua
Дещо подивував пафос, з яким змалював свій візит сам президент. "Ніколи такого потужного візиту не було", - заявив він по прильоту до Вашингтона.
Візит важливий, це точно, але чомусь дуже хочеться побажати президенту бути скромнішим - українці і самі здатні усвідомити, чи потужний той візит.
Також бентежить фраза президента про те, що його зустріч "буде раніше, ніж зустріч Путіна". Справа то не в зустрічі, а в загальному стані українсько-американських відносин. Бо якщо Трамп та його адміністрація в подальшому, припустимо, будуть схилятися до співпраці з Кремлем, це відбудеться незалежно від того, з ким він поручкався першим - з Порошенкоv у Вашингтоні чи з Путіним в Гамбурзі.
Втім, схоже, що поки що США демонструють прихильність саме до України. Рішення розширити санкційний список щодо Росії за анексію Криму та війну на Донбасі було ухвалено якраз в день візиту. Доволі символічний жест.
Від діаспори до Білого дому
Свій візит Порошенко розпочав у понеділок ввечері зустріччю з представниками української громади. Разом із ними він вшанував пам'ять жертв Голодомору 1932-33 років в Україні. Саме під час цієї зустрічі президент і говорив про потужний візит, який відбувся раніше за Путіна.
Вранці у вівторок, судячи з президентського Twitter, Порошенко перш за все зустрівся з міністром енергетики США Ріком Перрі. Мова йшла про спільні проекти в галузі енергетичної безпеки.
А потім відбувалася очікувана зустріч з Трампом. У Twitter речника Білого дому Шона Спайсера з'явилося фото, на якому Порошенко і Трамп сидять поруч усміхнені.
Фото: Twitter / @PressSec
"Відбулася повноцінна, дуже детальна зустріч з президентом США Дональдом Трампом. Ми отримали тверду підтримку з боку США - і щодо територіальної цілісності та незалежності нашої держави, і тверду підтримку в продовженні реформ в Україні", - заявив після спілкування з американським лідером Порошенко.
Він наголосив, що США залишаються відданими Мінським домовленостям. А тому слід вимагати від Росії їхнього виконання, причому на першому місці має йти безпековий пакет.
Це, до речі, дисонує з попередніми заявами голови Держдепу Рекса Тіллерсона, який говорив, що Мінському формату можна підшукати альтернативу. Щоправда, далеко не факт, що така альтернатива буде прийнятною для України.
Також Порошенко розповів, що під час зустрічі з Трампом були зроблені наголоси щодо співпраці по військово-технічному та економічному напрямках. По першому пункту він збирається більш детально говорити з головою Пентагону Джеймсом Меттісом. Трамп же "дав чіткі доручення для того, щоб ми розширили нашу співпрацю".
Щодо економіки, то мова йшла про співпрацю в галузі ядерної енергетики, в нафтогазовій сфері, про закупівлю вугілля в Пенсильванії та продовження співпраці по відновлювальним джерелам енергії.
Завершив свій звіт Порошенко розповіддю про те, що передав Трампу листа від родичів заручників, які незаконно знаходяться у в'язницях на окупованих територіях і в Російській Федерації.
"Ми окремо зупинилися на тих зусиллях, яких докладуть США для повернення наших заручників додому", - сказав він. Що ж, якщо Трамп, як і попередня адміністрація, буде тиснути на Кремль у питанні повернення українських заручників, то це добре. Хоча є певні сумніви, що він це робитиме.
Фото: president.gov.ua
- Актуальне
- Важливе