Telegram для терористів. Як в Росії віджимають найбезпечніший месенджер

27 червня, 2017 вiвторок
13:37

В Росії під виглядом боротьби з тероризмом намагаються дотиснути Павла Дурова та прибрати до рук один із найбезпечніших месенджерів в світі - Telegram

Зміст

26 червня ФСБ заявила, що Telegram використовували терористи при підготовці теракту в метро Санкт-Петербурга в квітні. У відповідь на це творець месенджера Павло Дуров у своїй звичній манері відповів: 

"Сумно, що спецслужби Росії експлуатують трагедію як привід для посилення тиску і контролю над населенням".

Це вже не перший конфлікт між російською владою та Павлом Дуровим.

Дуров і Вконтакте

Під час навчання у Санкт-Петербурзькому державному університеті Дуров зі своїм старшим братом почав замислюватись над програмою для спілкування в інтернеті. Йшов 2004 рік, і Марк Цукерберг створив свою соціальну мережу Facebook. За аналогією з Цукербергом Дуров запустив соціальну мережу "Вконтакте" в 2006 році.

Її відразу ж спробували перекупити, але Дуров запасся терпінням і в 2007 році мережа стала третьою за популярністю серед користувачів рунету. А в 2008 році Дуров став рублевим мільярдером.

Дуров відрізнявся епатажністю: пропонував роботу Едварду Сноудену, запускав грошові літачки з вікна свого офісу в Санкт-Петербурзі, закликав скасувати візи, військовий обов'язок.

У 2011 році мережа обігнала за популярністю "Однокласники", що належала компанії Mail.ru. Тоді власник Mail.ru Алішер Усманов запропонував купити Вконтакте. У відповідь на спроби "треш-холдингу Mail.ru" поглинути мережу, Дуров показав середній палець.

Однак Усманов не здавався і придбав велику частину акцій Вконтакте.

null

13 грудня 2013 року, за словами Дурова, ФСБ зажадала видати особисті дані учасників Євромайдану і заблокувати деякі проукраїнські та антикорупційні групи.

За дивних обставин, засновнику мережі довелося віддати свою частку "Вконтакте", а потім і зовсім втекти з Росії. Зараз соціальною мережею Вконтакте володіє Алішер Усманов - мільярдер, блогер-початківець і близький друг президента Росії Володимира Путіна.

null

Дуров і Telegram

За словами Дурова, в 2011 році до нього додому намагалися увірватися спецназівці. Він цілу годину дивився на озброєних до зубів людей через камери спостереження.

У той час він уперше задумався про своє майбутнє в Росії. Ідея про "найбезпечніший" засіб зв'язку виникла якраз тоді - засновник Вконтакте не знав, як зв'язатися зі своїм старшим братом, щоб ніхто цього не зміг відстежити.

Микола і Павло Дурови почали розробляти свій власний криптографічний месенджер Telegram. Офіційний реліз відбувся в 2013 році. У той час якраз тривала боротьба за соціальну мережу Вконтакте.

Оскільки Дурови розробляли Telegram, використовуючи ресурси компанії Вконтакте, акціонери спробували заявити свої права і на месенджер. Почалася тяганина судових позовів.

За деякими припущенням, Дуров відмовився від своєї частки в Вконтакте, щоб повернути собі Telegram. Після "продажу" всіх акцій Вконтакте і відходу з посади генерального директора, Дуров став власником Telegram.

Дуров покинув Росію в 2014 році, прихопивши з собою головних розробників Вконтакте. Разом зі своєю командою засновник Telegram переїжджає з країни в країну кожні два тижні, знімає житло за допомогою сервісу AirBnB.

Як в Росії тиснуть на Telegram

Проте влада Росії не припинила боротьбу з Дуровим. У 2015 році Держдума запропонувала блокувати месенджер, аргументуючи це тим, що "ним користуються терористи".

Команада Telegram почала відстежувати канали терористів самостійно і блокувати їх.

Цього було недостатньо, і Держдума прийняла "закон Ярової", згідно з яким месенджери повинні передавати ключі-дешифратори і зберігати листування півроку. Навесні, коли закон набув чинності, Telegram проігнорував вимоги російської влади.

23 червня глава Роскомнагляду Олександр Жаров поставив перед Дуровим ультиматум: виконання російських законів або блокування в Росії. На що Дуров відповів, що подібні вимоги вже порушують 23 статтю Конституції РФ "Про право на таємницю листування".

Також Дуров заявив, що немає такого універсального ключа-дешифратора для листування. Ключі генеруються на самих пристроях користувачів і їх неможливо передати. А подібне блокування Telegram не допоможе в боротьбі з тероризмом, оскільки безліч інших месенджерів використовують схожі технології шифрування - терористи просто почнуть користуватися ними.

До перепалки підключилася ФСБ Росії, і 26 червня заявила, що Telegram використовувався при підготовці теракту в метро Санкт-Петербурга в квітні.

Далі він каже, що ослаблення шифрування месенджера призведе до підриву національної безпеки в цілому, оскільки листування стане доступним і для спецслужб інших держав. Також Дуров висловлює здивування, чому до інших мессенджерів (WhatsApp/Viber/Facebook Messenger) у держави не виникає жодних вимог.

Чому Telegram став популярним

Переважно через безпеку, яку так розрекламували розробники. Команда Telegram розробила власні протоколи захисту MTProto. У мессенджере є опція "секретних" чатів, яка саморуйнується після певного часу.

Дуров настільки впевнений у своєму продукті, що пропонує $200 тисяч будь-якому хакеру, який зуміє обійти захист месенджера. Також Дуров розповів, що дані Telegram зберігаються децентралізовано на серверах в різних країнах. Тобто, щоб скористатися даними компанії, необхідно, щоб ці країни перейшли до загальної домовленості.

"Причиною запуску Telegram стало бажання розробити такий засіб зв'язку, в який не зможуть проникнути спецслужби Росії", - говорить Дуров.

Однак за словами Дурова, не лише Росія намагається отримати владу над месенджером, а й ФБР двічі намагалися вплинути на його команду. Що, звичайно ж, робить його мережу ще популярнішою.

Також багатьох користувачів підкупила швидкість відправлення повідомлень - для відправки повідомлення новий протокол використовує мінімум байтів. Тому повідомлення відправляються навіть при найслабшому сигналі інтернету.

Ще одна зручна деталь - вага файлів, які можна відправляти через месенджер. У Telegram ця вага становить 1,5 гігабайта.

Щоб це все підтримувати, потрібно немале фінансування. За даними Business Insider у 2016 році, Дуров вкладає щомісяця $1 мільйон власних коштів, щоб Telegram працював.

Чи справді терористам подобається Telegram

Коли "Ісламська Держава" шукала добровольців для теракту перед Різдвом в Європі, вона скористалося своїм каналом в мережі Telegram. 6 грудня в ній з'явилося таке повідомлення:

"Різдво, Новий рік і Ханука дуже скоро. Давайте приготуємо подарунок для брудних мавп та свиней"

Вони знайшли добровольця: 19 грудень вантажівка в'їхала на переповнену площу Різдвяного базару в Берліні. В результаті теракту 11 осіб загинуло, 50 було поранено.

Через 5 днів поліція зловила терориста і вбила його в перестрілці. У посмертному відео, яке передавалося через Telegram, 24-річний терорист з Тунісу каже: "З волі Бога, ми будемо вбивати вас".


Терористи користуються тими ж перевагами месенджера, що і всі: секретні чати, швидкість відправки повідомлень навіть при слабкому сигналі. Їх листування складно відстежити, оскільки, як вже і писалося вище - програма надає високу конфіденційність.


Організації Memri, яка займається аналізом інтернет-комунікації бойовиків "ІД", дійсно визнає популярність Telegram серед терористів. Джихадисти використовують канал як новинний портал, для рекомендацій до терактів, пошуку новобранців, публікацією "списків вбивств" і збору коштів. У месенджері навіть є свої ISIS-боти.

Однак команда Telegram відшукує і блокує подібні канали. Для звітності розробники навіть завели бота t.me/isiswatch, в якому можна з'ясувати скільки каналів було заблоковано. За червень Telegram заблокував понад 5 тисяч терористичних каналів.

Але критики серед високопоставлених чиновників США, як пише Washington Post, вважають, що цього все одно недостатньо. Telegram спеціально вибрав таку тактику, щоб конкурувати з іншими соціальними мережами і мессенджерами, як найбезпечніший.

Дуров нагадав, що найбільший теракт у Франції в листопаді 2015 року, було здійснено за допомогою звичайного мобільного телефону і СМС. А щоб боротися з тероризмом в інтернеті - потрібно блокувати весь інтернет.

Команда Telegram написала ціле звернення, в якому запевнила, що терористи будуть все одно використовувати засоби комунікації. Наприклад, вигадають свої власні месенджери, які, як ходять чутки, вже існують.

Або розроблять свою мову з кодовими значеннями. Або просто будуть користуватися одноразовими пристроями. Основна мета терористів, як йдеться у зверненні, викликати страх у суспільства

А користувачі інтернету у відповідь на заяву російської влади запропонували заборонити метро - адже з його допомогою організували вибух у Санкт-Петербурзі. Дехто запропонував заборонити ноги, оскільки саме за допомогою них терористи пересуваються. Для них все очевидно: месенджер просто намагаються підім'яти під себе спецслужби різних країн.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.1
    Продаж 43.87
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
22:08
Володимир Зеленський
Робота над Планом стійкості триває, її мають завершити в грудні, - радник Зеленського Литвин
21:26
Контратенор Андреас Шолль виступив на закритті Міжнародного фестивалю барокової музики в Києві
21:24
Дональд Туск
"Відчуваємо, що наближається невідоме": Туск про ймовірність глобального конфлікту з Росією
21:19
Едіє Муслімова
У Криму ФСБ затримала головну редакторку дитячого кримськотатарського журналу "Арманчыкъ" Едіє Муслімову
21:09
Ексклюзив
Валентин Наливайченко
Росія модернізує радянський мотлох, американці знають, як з цим боротися, - ексголова СБУ Наливайченко
20:57
Оборонна співпраця й посилення санкційного тиску на РФ: Сибіга і Шмигаль зустрілися в Києві з очільником МЗС Чехії Ліпавським
20:56
Дональд Трамп
Винесення вироку Трампу в справі про підкуп порноакторки відклали на невизначений термін
20:52
Херардо Мартіно та Ліонель Мессі
Команда Мессі та Кривцова залишилась без головного тренера
20:50
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Нові подробиці щодо удару по Дніпру та чим зумовлене просування росіян на Донеччині. Колонка Сергія Згурця
20:39
Огляд
Не загубіть "Сімейний альбом": що подивитися на вихідних
20:19
ЗРК NASAMS
До України прибула система ППО NASAMS від Канади
20:18
Кім Чен Ин інспектує війська КНДР
На Харківському напрямку помітили північнокорейських військових
20:01
OPINION
День поцілунків
19:54
ППО THAAD
Україна веде переговори з партнерами щодо нових систем ППО, які здатні захистити від нових ризиків, - Зеленський
19:54
Оновлено
Карпати, УПЛ
"Карпати" перемогли "Колос" в УПЛ. Результати та розклад 14-го туру
19:46
Ламін Ямаль (ліворуч), Монако - Барселона
"Барселона" і 17-річний футболіст домовилися про контракт із відступними в 1 млрд євро
19:42
Володимир Зеленський
Інформацію про загрози не потрібно сприймати як дозвіл на вихідний, – Зеленський
19:40
путін
"Викликає гордість і захоплення": Путін заперечив, що "Орешник" є модернізованою радянською ракетою
19:40
Кароль Навроцький
У Польщі опозиційна партія "Право і справедливість" підтримає на виборах президента безпартійного кандидата Навроцького
19:00
Оновлено
Росія атакувала Україну "шахедами": у Сумах є загиблі та постраждалі, на Київщині працювала ППО
18:57
Ексклюзив
РФ нічого не стримує завдати ядерного удару, - Defense Express
18:56
Іспанія
В Іспанії розробляють план цивільної оборони на випадок війни, - ЗМІ
18:55
Волейбол, "Решетилівка"
Троє волейболістів клубу "Решетилівка" не повернулись в Україну після виїзних матчів у Європі
18:47
Юлія Саніна з The Hardkiss озвучила персонажку в "S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля"
18:45
рубль долар
Російський рубль упав до найнижчого рівня відносно долара з березня 2022 року
18:42
PR
Гривня, гривні, гроші
"Ми повинні стати нацією інвесторів", - керівник проєкту АУБ про фінансову грамотність Юрій Борщ
18:41
Оновлено
Екстрене засідання НАТО через удар РФ новою балістичною ракетою відбудеться 26 листопада, - Reuters
18:34
У США затримали норвезького студента за підозрою в шпигунстві на користь Росії та Ірану
18:18
голодомор
Росіяни на ТОТ закликали "здавати" тих, хто запалюватиме свічки в День памʼяті жертв Голодомору, - Спротив
18:16
Apple Music назвав Біллі Айліш артисткою року
18:14
ппо
Сили ППО впродовж доби знищили 64 зі 114 ворожих БПЛА
18:14
загинув свічка
Росіяни розстріляли 5 полонених воїнів ЗСУ поблизу Вугледара
18:00
OPINION
Від "Черемухи" на Майдані до "Орєшніка" в Дніпрі
17:55
Ангела Меркель
Меркель вважає, що її роблять цапом-відбувайлом за війну РФ проти України
17:46
Сергій Ребров, збірна України, Євро-2024
Ребров відреагував на жеребкування стикових матчів Ліги націй
17:40
Олександр Лукашенко
"Щоб звідти спецслужби не керували нашим суспільством": Лукашенко пригрозив вимкнути Інтернет у Білорусі в разі протестів після виборів
17:39
S.T.A.L.K.E.R. 2
Продажі "S.T.A.L.K.E.R. 2" за 2 дні після премʼєри перетнули позначку 1 млн копій
17:13
Вадим Скібіцький, заступник начальника ГУР МО України
Вихід на кордони Донеччини й Луганщини: в ГУР назвали завдання армії РФ на осінньо-зимовий період
17:10
У Швейцарії в церкві священника замінили аватаром Ісуса, відповіді якого генерує ШІ
17:06
Укренерго: 23 листопада діятиме одна черга відключень електроенергії
Більше новин