В очікуванні на туристів. Чим живе Крим через 3 роки після анексії

29 червня, 2017 четвер
12:57

Пусті пляжі, шалені ціни та черги з українських туристів на адмінкордоні з Кримом. Як проходить туристичний сезон на півострові

Зміст

Напередодні отримання Україною безвізового режиму мережа рясніла жартами, більшість з яких зводилась до того, що в Україні після 11 червня не залишиться нікого. Утім виявилось, що для деяких українців сила звички сильніша за очевидні факти, здоровий глузд та принципи.

На КПВВ з анексованим Росією Кримом навіть після безвізу постійний потік відвідувачів. Хтось їде до родичів, які з різних причин не можуть покинути півострів, а хтось зізнається, що їде відпочивати.

Еспресо.TV на власні очі побачило, як живе Крим після трьох років окупації.

Не секрет, що значна частина кримчан дійсно вважає, що після так званого референдуму півострів "повернувся додому". І не грає ролі ані вік людей, ані їхня національність. Навіть школярі, які народилися в Криму за незалежності України повторюють цю мантру. А Росія взялася за них міцно: "переворот" на Майдані, "повернення Криму до рідної гавані" – усе це вже є у шкільній програмі.

Але українське, хоч і ледь помітно, ще залишається в Криму: у російській мові кримчан проскакують українські слівця, замасковані під "ПУД" магазини "АТБ" називають старою назвою, а багато-де досі висять україномовні вивіски.

Важка дорога на Крим

Дістатися окупованого Росією півдня України можна поїздом, автобусом або ж автівкою. Аби не робити реклами окупантам, деталі не розповідатимемо. Але дорога до Сімферополя, з якого далі вирушають автобуси до курортних міст і селищ, буде не лише недешевою, а й тривалою та виснажливою.

Оскільки прямих поїздів до Криму тепер немає, маршрут виглядає так:

- 12 годин потягом до Новоолексіївки (260 грн плацкарт та 445-536 грн купе);

- 40 хвилин до КПВВ Чонгар (80-100 грн);

- піший прохід контролю з українського боку, який в залежності від черги може зайняти від 15 хвилин до кількох годин;

- прохід 3-кілометрової буферної зони пішки або автобусом за 5 грн та знову паспортний контроль та митниця, але тепер – російські;

- завершальний етап – 2,5 години автобусом або таксі до Сімферополя (від 400 руб, або від 200 грн).

Тож, умовно, виїхавши о 20:00 з Києва, ви дістанетесь Сімферополя о 14:00 наступного дня за 700 грн.

 Торгівля на вокзалі в Новоолексіївці

Автобусом за 900 грн можна доїхати з Києва до Сімферополя за 14 годин. І знову ж таки – черги на КПВВ, тривалість яких ніхто передбачити не може, та самостійне проходження буферної зони. 

Тож, здавалося б, мати бажання їхати до Криму за таких умов могли лише кримчани-переселенці, аби відвідати родичів або перевірити покинуту нерухомість. Однак потік людей на так званому кордоні свідчить: стільки родичів ніколи б не вмістилося на невеличкому півострові. 

Як розповів офіцер СБУ на митниці на КПВВ Чонгар, який просив не розголошувати його прізвище, напередодні вихідних днів влітку за годину до Криму з території материкової України в'їжджає близько 100 мікроавтобусів з пасажирами. 

"Переважно їдуть люди до родичів, власники нерухомості в Криму та байкери або скелелази, які хочу відпочити саме на півострові", - ділиться український офіцер. 

Самі українці, стоячи в черзі на КПВВ, зізнаються, що "звикли відпочивати в Криму". 

Еспресо.TV спробувало дізнатися, що ж так приманює їх у відпочинку на півострові після трьох років анексії.

Відпочинок у моря

За три роки істотних позитивних змін у туристичному Криму не відбулося: на Лас-Вегас, як фантазувалося Аксьонову, півострів так і не перетворився. 

На західному узбережжі Криму, зокрема у селищі Чорноморське, можна зняти однокімнатну квартиру від 1500 руб (приблизно 750 грн) за добу. Однак, як розповідають місцеві, станом на кінець червня жодна квартира на першій береговій лінії ще не здана. 

У маленькому смт Новофедорівка, де, окрім моря, розваг більше немає, за двомісний номер в готелі з душем, кондиціонером та холодильником доведеться віддати від 2200 руб (близько 1100 грн) за добу. 

Пляж в Новофедорівці

Ціни в кафе мінімум вдвічі дорожчі за середні в Києві. Так, за філіжанку кави доведеться віддати від 150 руб (приблизно 75 грн), за грецький салат – від 320 руб (160 грн).

Подібна ситуація і з цінами на продукти. Так, кілограм полуниці коштує 250 руб (125 грн), абрикосів і черешні – 200 руб (100 грн). Ціни на овочі та більшість продуктів так само вищі за київські.

Нелегко доведеться і туристам-курцям: пачка Winston коштує 100 руб (50 грн), Marlboro – 150 руб (75 грн). На пляжі за пачку Kent доведеться викласти 250 руб (125 грн). До речі, пляжі відпочиваючими не перевантажені. 

У деяких курортних селищах пляжі перебувають в аварійному стані.

Житло

У столиці Криму – Сімферополі ціни на оренду житла наразі, справді, столичні. Щоб знімати однокімнатну квартиру в старому будинку, варто заплатити від 14 тис. руб на місяць (7 тис. грн). При цьому не варто забувати і про комунальні платежі. Холодна вода за 1 кубометр – 42 руб (21 грн), гаряча – 104 руб (52 грн). Для порівняння у Києві 1 кубометр холодної води коштує 16 грн, а гарячої – 84 грн.

У магазинах гострого дефіциту товарів немає, хоча є і такі полиці. 

Після того як були зупинені деякі кримські заводи та підприємства, більшість товару на півострів постачається з Кубані. Але досі є і українські товари.

Місцеві розповідають, що за в'їзд однієї фури в Крим з материкової України варто віддати в загальному $20 тис. Але у період нашого візиту до Криму фур на адмінкордоні не було.

На території Криму продовжують роботу магазини "Сільпо", ресторани української мережі "Челентано", а "АТБ" замаскували під новостворений "ПУД", утім, особливий ребрендінг вирішили не проводити.

Настрій людей 

Відповідати на запитання, який настрій у кримчан, завжди важко. З одного боку, моє оточення – це проукраїнсько налаштовані люди, тож немає сенсу питати, який у них настрій в окупації. З іншого боку, більшість людей бояться скаржитися та розповідати про свої справи відверто. 

В оприлюдненій наприкінці травня доповіді ООН про ситуацію з правами людини в Україні, зазначається, що на території Криму протягом лютого-травня продовжуються порушення прав людини і міжнародного гуманітарного права. 

"Продовжується розпочата після "референдуму" в березні 2014-го конфіскація державної і приватної власності, яка називається "націоналізацією" відповідно до законодавства Російської Федерації. Станом на 12 травня 2017 року було "націоналізовано" 4,5 тис. державних і приватних об'єктів нерухомості", - повідомляє Управління Верховного комісара ООН з прав людини.

Статистика, опублікована "міністерством" освіти Криму в березні 2017-го, свідчить: освіта українською мовою в школах півострова стрімко скорочується. Якщо у 2013-му українською мовою навчалося понад 12 тисяч кримських школярів, то у 2016/2017 навчальному році своєю мовою навчання її обрали лише 371 дитина. 

З 7 україномовних шкіл в Криму, які діяли до анексії, залишилася лише одна у Феодосії.

В ООН кажуть, що стрімке скорочення освіти українською пов'язане зокрема і з тиском викладачів і шкільних адміністрацій на учнів і батьків.

Тож охоче про свій настрій у Криму розповідають лише прибічники російської окупації. Кримчани майже цілковито живуть під впливом російської пропаганди. По телебаченню – самі російські канали, а з українських – тільки "Інтер". Лише по супутниковому телебаченню можна дивитись кримськотатарський канал ATR. 

Української преси на півострові немає, доступ до майже всіх українських інтернет-видань заблокований Роскомнаглядом.

Залишатись українцем в Криму стає все важче. Але багатьом туристам з України байдуже на 3-річну війну на сході та анексію української території на півдні. Вони звикли щоліта їздити до Криму, і ніщо не змінить їхніх звичок.

Тож, чим вони суттєво відрізняються від тих українських громадян, які отримали російські паспорти в Криму та готові "хоч до каменів з неба"?

Теги:
Читайте також:
Київ
+20°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.03
    Купівля 41.03
    Продаж 41.51
  • EUR
    Купівля 44.47
    Продаж 45.19
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
27 липня
03:08
школа в окупації
Росіяни склали список пропагандистської літератури, який буде обов’язковим для шкіл та бібліотек на ТОТ, - Нацспротив
02:31
На фото: Меланія та Дональд Трамп
Дружина Трампа Меланія заявила, що випустить мемуари
01:49
безпілотник, дрон
У РФ заявили про масовану атаку безпілотників на Брянську область
01:25
Румунія, прапор Румунії
Інциденти з російськими "шахедами" в Румунії: прем'єр Чолаку пояснив, чому їх не можуть збивати
00:45
Мін'юст провів перевірку законності нових правил вступу в аспірантуру
00:33
Олімпіада-2024, Париж, Ейфелева вежа
Олімпіада-2024: онлайн-трансляція церемонії відкриття Ігор у Парижі
00:22
фейк
"Україна не може перемогти, не спровокувавши ядерну війну": маніпуляції світових ЗМІ за 26 липня
2024, п'ятниця
26 липня
23:50
Збірна України, Олімпіада-2024, церемонія відкриття
У Парижі відкрилися XXXIII літні Олімпійські ігри
23:27
Оновлено
ЗСУ війна фронт
Від початку доби на фронті відбулося 107 боєзіткнень: ворог концентрується на Курахівському і Покровському напрямках
23:01
Зеленський зустрівся з прем’єр-міністром Індії Нарендрою Моді
Прем'єр Індії Нарендра Моді може здійснити візит до України в серпні, - ЗМІ
22:49
Міністр фінансів США Єллен
Міністерка фінансів США Єллен розповіла, коли G7 погодить умови кредиту Україні на $50 млрд
22:23
Леді Гага, Олімпіада-2024, церемонія відкриття
Леді Гага виступила на церемонії відкриття Олімпіади в Парижі та виконала пісню французькою мовою
21:58
Дональд Трамп
Деякі республіканці незадоволені вибором Венса кандидатом у віцепрезиденти від Трампа, - The Hill
21:53
Вільям Бернс
Шеф ЦРУ зустрінеться з представниками Ізраїлю, Катару та Єгипту для обговорення питань щодо Гази
21:35
Володимир Зеленський
Має бути зроблене все, щоб посилити наші позиції, - Зеленський про ситуацію на Покровському напрямку
21:28
Ексклюзив
Володимир Огризко
Китайці продовжують гратися з нами, - дипломат Огризко про невідповідність слів та дій Пекіну
21:23
Оленівка - наша Катинь
Військовополонені азовці вперше звернулись до президента України з полону, дружини вимагають їхнього звільнення
21:20
ЛУКОЙЛ
Російський "Лукойл" через зупинку нафтопроводу "Дружба" збільшив експорт нафти морем
21:11
US Department of Defense
Маркарова розповіла, коли F-16 будуть застосовані на полі бою
20:48
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Ситуація на фронті та як протидіяти розвідувальним безпілотникам ворога. Воєнні підсумки тижня
20:32
москва червона площа
На Красній площі в Москві хотів вчинити самопідпал співробітник НДІ, що працює на міноборони РФ
20:15
У матчі між "Епіцентром" і "Минаєм" визначили другого претендента на вихід в УПЛ
20:04
Оновлено
метро Харків
Деімперіалізація та деколонізація: у Харкові перейменували 3 станції метро та 48 вулиць
20:01
OPINION
Борислав Береза
Історія з Чирковим ганебна, але ілюстративна
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 884-го дня війни:  удари по аеродрому в окупованому Криму, ЄС виділив Україні 1,5 млрд євро із заморожених активів РФ
19:37
Міноборони, мобілізація, Резерв+, Оберіг
У Резерв+ можна підвантажувати актуальні дані про бронювання: кому доступна послуга
19:36
Лукойл
Припинення транзиту нафти "Лукойл": Словаччина заявила, що запропонувала Україні технічне рішення
19:10
Оновлено
дрон, БПЛА
Росіяни атакували з дронів Херсон і Кіндійку: поранено 6 людей
19:05
Податки нерухомість
У Мінфіні пояснили, чи можна підвищити в Україні ПДВ замість військового збору
18:59
Ексклюзив
Не схоже на робочий зразок морського дрона: Defense Express про гідроцикл з вибухівкою біля Стамбула, який нібито належить Україні
18:58
ракета "Довгий Нептун"
Російські ракети й дрони містять іноземні компоненти з понад 20 країн, - Інститут судекспертиз
18:55
санкції проти Ірану
Україна та Молдова приєдналися до рішення Ради ЄС продовжити санкції проти Ірану
18:52
безпілотник, дрон
Росія використовує дешеві дрони для виявлення української ППО, - Reuters
18:41
РФ здійснила майже два десятки атак на Нікопольський район за день: тяжко поранено людину
18:31
У 59-й ОМБр завершили службову перевірку після звернення парамедикині Пташки щодо діяльності командира. Що виявили
18:28
окупанти в Криму
У Росії навряд чи закінчиться військова техніка у 2025 році, – розвідка Естонії
18:21
Олександр Лукашенко
У КНДР повідомили, що Лукашенко пообіцяв працювати "над подальшим розширенням співпраці" держав
18:11
Фредерік Бегбедер
Суд відхилив позов проти Фредеріка Беґбедера, звинуваченого у зґвалтуванні
18:03
OPINION
Марина Данилюк-Ярмолаєва
Убивство Фаріон. Чому надмірний піар може зашкодити знайти реального замовника?
18:01
Сергій Жадан
Жадан про військових і цивільних: "Тилу не потрібно соромитися своєї втоми"
Більше новин