5 міфів про Конкурс до Верховного Суду

4 серпня, 2017 п'ятниця
17:51

Ми можемо скільки завгодно називати «зрадою» реформи, конкурси та будь-які зміни в державі

Зміст

Та що нам це дасть? Будемо від цього ми йти вперед, чи просто стояти на одному й тому ж місці?

Зараз в країні триває судова реформа. В її рамках провели перший в Україні конкурс на посади суддів до нового Верховного Суду (далі – ВС). Юридична спільнота пильно спостерігала за процесом, адже вперше за історію країни адвокатам та науковцям дали можливість працювати у вищому судовому органі! Минуло більше 9 місяців після старту конкурсу і ми вже бачимо його результати. Лише 4 % суддів діючого Верховного Суду України ввійшли у рейтинг зі 120 переможців конкурсу на посади суддів нового Верховного Суду. Якщо ці результати підтвердить Вища рада правосуддя, то новий Верховний Суд на 96% складатиметься з нових людей.

Чому #НЕзрада?

1. Оновлення судової системи неможливе. У Верховному Суді не може бути нових суддів!

НЕ ПРАВДА! Вперше в історії України склад нового Верховного Суду формується через відкритий конкурс.

У конкурсі брали участь діючі судді, адвокати, науковці, які мають досвід роботи у сфері права не менше 10 років. Оприлюднені результати конкурсу засвідчують, що у новому Верховному Суді може бути найвищий відсоток представників не суддівських професій порівняно з міжнародним досвідом. Так, 29 переможців конкурсу (24%) є адвокатами, науковцями, які раніше не працювали у судовій системі, а також правники, які працювали на різних посадах. Серед переможців конкурсу з категорії «судді» – 91 кандидат, включно з суддями місцевих судів, які ніколи не могли б і подумати що матимуть шанс стати суддею Верховного Суду.

Це – унікальна подія для України, адже:

·         вперше зайняття посади судді Верховного Суду відбувається через відкритий конкурс – до цього судді в Україні призначались через непрозорі процедури;

·         вперше претендувати на посаду судді можуть судді всіх інстанцій, адвокати та науковці-правники;

·         вперше громадськість долучилась до конкурсного відбору суддів – створена Громадська рада доброчесності. В жодній країні немає такої практики.

Згідно з результатами, які оголосила Вища кваліфікаційна комісія суддів України (ВККС), лише 4% суддів діючого Верховного Суду України ввійшли у рейтинг переможців нового Верховного Суду. Переможцями конкурсу стали не лише судді, а й професори та викладачі вищих навчальних закладів, правозахисники з досвідом роботи в Європейському суді з прав людини, адвокати, які навчалися в міжнародних університетах.

2. Все одно конкурс проведуть так, як буде це зручно для нашого політикуму.

НЕ ПРАВДА! Всі процедури конкурсу побудовані за принципом цілковитої аполітичності. Наразі, завдяки конституційним змінам, політичні органи повністю усунуті від процесу добору суддів та від інших питань суддівської кар’єри.

Законодавство також передбачає цілу низку запобіжників для недопущення будь-якого впливу на конкурсні процедури. Це забезпечується:

·         анонімністю тестування й практичного завдання;

·         залученням незалежних психологів для оцінки показників особистої та соціальної компетенції кандидатів;

·         абсолютною прозорістю всіх засідань ВККС;

Конкурс проводить Вища кваліфікаційна комісія суддів України – незалежний професійний орган, що складається з 16 членів – суддів, адвокатів та науковців. ВККС –  це незалежний, політично нейтральний, професійний орган, сформований відповідно до міжнародних стандартів.

«Тепер судді Верховного Суду будуть призначені на постійній основі. Ніхто не зможе звільнити їх. Основною точкою реформи є те, що президенти можуть змінитися в цій країні, але судді залишаться працювати незалежними», – стверджує голова ВККС Сергій Козьяков.

3. Не вірю в конкурси, все одно там все куплено.

НЕ ПРАВДА! Конкурс до Верховного Суду складається з процедури допуску кандидатів, перевірки антикорупційними органами (Національним антикорупційним бюро України та Національним агентством з питань запобігання корупції), двох етапів кваліфікаційного оцінювання та, у підсумку, – формуванням рейтингу переможців. Перший етап оцінювання – іспит. До нього належить  анонімне письмове тестування на знання законодавства та виконання практичного завдання (підготовка модельного судового рішення).

Другий етап кваліфікаційного оцінювання – дослідження досьє та співбесіди, до яких залучені представники Громадської ради доброчесності. Також, це перший конкурс, під час якого кандидати склали ряд психологічних тестів та тестів на загальні здібності (HCS Integrity Check, BFQ-2, MMPI-2, General skills test), а також пройшли співбесіди з професійними психологами.

Важливим є і той факт, що всі співбесіди з кандидатами транслювались на Youtube - каналі Комісії.

4.Громадськість останніми роками багато зробила для країни і зараз не бере участь у формуванні нового Верховного Суду. Тому я не вірю в конкурс.

НЕ ПРАВДА! Вперше у світовій історії громадськість долучилась до конкурсного добору суддів – в жодній країні немає такої практики.

 Громадська рада доброчесності покликана сприяти Комісії у встановленні відповідності кандидатів критеріям доброчесності та професійної етики.

До ГРД увійшли представники 12 громадських організацій. Ця Рада готує один з двох можливих документів: інформацію (як позитивну, так і негативну) або висновок про невідповідність кандидата критеріям професійної етики та доброчесності. Загалом, ГРД надала 140 негативних висновків стосовно кандидатів, які пройшли до другого етапу кваліфікаційного оцінювання. До 239 (63%) кандидатів у громадськості не було питань щодо доброчесності та професійної етики.

59 (40%) кандидатів із негативними висновками Громадської ради доброчесності припинили участь у конкурсі на посади суддів Верховного Суду. З них 51 кандидат не підтвердив здатності здійснювати правосуддя у Верховному Суді.

Це унікальні повноваження громадськості у світовій практиці.

 «Залучення Громадської ради доброчесності до конкурсу звичайно, позитивна практика, але як показують думки експертів Ради Європи, інших міжнародних спостерігачів, потрібно також доопрацювати підходи, методологію оцінки членами ГРД конкурсантів. Наприклад, чи можуть вони приймати негативні висновки по конкурсантам восьми голосами з 20. У цьому також потрібно встановити чіткі рамки», - наголошує у своєму інтерв’ю  Довідас Віткаускас, керівник групи експертів Проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні».

5. Я не знаю кандидатів на посади суддів Верховного Суду. Їх приховують.

НЕ ПРАВДА! Міжнародні експерти вже констатували безпрецедентну відкритість конкурсної процедури. Перелік кандидатів був опублікований на сайті. Результати тестування та практичного завдання також. Та власне самі результати конкурсу оголошували у режимі реального часу та одразу були опубліковані на сайті ВККС.

Тому, для забезпечення прозорості конкурсу ВККС здійснює багато заходів, серед них:

·        Оперативне та детальне роз’яснення усіх процедур конкурсу – на офіційному сайті Комісії, сторінці у Facebook, у чисельних коментарях та інтерв’ю у ЗМІ.

·        Оприлюднення досьє кандидатів на сайті Комісії – було відскановано та завантажено до автоматизованої системи Комісії досьє кандидатів, деякі з них об’ємом 1500 сторінок та більше.

·        Онлайн трансляцію всіх етапів конкурсу на каналі Комісії в YouTube. Це ініціатива Комісії, що реалізована з 2016 року. Всі співбесіди з усіма кандидатами будь-хто може переглянути на цьому каналі.

·        Безпрецедентна участь громадськості у конкурсі.

·        Підтримка та активне залучення до конкурсу міжнародних партнерів.

«Це найкращий склад Верховного Суду за останні 25 років. Переможцями стали 16 науковців, 9 адвокатів та 4 кандидата із сукупним стажем. У Португалії передбачено квоту 10% для категорії «не судді» у складі Верховного Суду. Ми у 2,5 рази перевищимо цей показник», - наголошує Голова ВККС Сергій Козьяков.

Володимир Манько, Директор агенства  Communication group

Точка зору редакції Еспресо.TV може не збігатися з точкою зору авторської колонки. Еспресо не впливає на зміст авторських колонок і не несе відповідальність за думку, яку автори висловлюють в них.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.31
    Купівля 41.31
    Продаж 41.8
  • EUR
    Купівля 43.34
    Продаж 44.04
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
26 листопада
23:58
Оновлено
Рафаель Леао, Ліга чемпіонів, "Славія" - "Мілан"
"Баварія" переграла ПСЖ, "Ман Сіті" без перемоги, а "Мілан" кращий за "Слован". Результати й розклад ЛЧ за 26 листопада
23:45
Артем Степанов, Баєр
У Лізі чемпіонів за "Баєр" дебютував 17-річний українець
23:21
Ексклюзив
Війна з Росією, ЗСУ
На фронті серйозна проблема з особовим складом, людей потрібно мотивувати йти до війська, - офіцер ЗСУ Лапін
23:17
Анонс
Повна скриня - концерт-показ
Повна скриня: у Полтаві відбудеться незвичайний показ оживленої автентики
22:57
Оновлено
ЗСУ. Війна з Росією. Військові новини
З початку доби на фронті відбулося 208 боєзіткнень, росіяни найактивніші на Покровському напрямку
22:40
Дональд Трамп
Команда Трампа розглядає можливість прямих переговорів з Кім Чен Ином, - Reuters
22:14
Оновлено
Андрій Сибіга
Україна під час головування Польщі очікує на відкриття перших двох розділів про членство в ЄС, - Сибіга
21:53
росія, санкції
ЄС розгляне включення у 15-й пакет санкцій проти РФ обмежень щодо російських танкерів, - Reuters
21:20
діти, дім
Україна повернула з окупації двох неповнолітніх дівчат
21:00
Ексклюзив
Гривня, гривні, гроші
"Тисяча від Зеленського" та роздача коштів з бюджету нагадують передвиборчі технології, - економіст Пендзин
20:57
МЗС РФ
РФ заборонила вʼїзд 30 британцям: у переліку міністри, політики та журналісти
20:53
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Скільки Storm Shadow та SCALP можуть передати Україні та чи з'явиться КАБ вітчизняного виробництва. Колонка Сергія Згурця
20:38
Купʼянськ
На Харківщині ДРГ росіян постійно промацують різні напрямки, зона бойових дій збільшується, - ОВА
20:00
OPINION
Нова атака на Екопарк Совські ставки. Що відбувається
19:54
G7
Країни G7 планують розпочати перерахування Україні кредиту в $50 млрд до кінця року
19:53
Оновлено
нічна атака "шахедів"
Росія атакувала Україну "шахедами". Ситуація ввечері 26 листопада
19:50
"Атеш", листівки партизан
Партизани в Ленінградській області розвішують листівки, аби зірвати мобілізацію в армію РФ
19:27
НАТО
У НАТО запевнили, що удар РФ експериментальною балістичною ракетою по Дніпру не вплине на допомогу Україні
19:15
смертна кара
У Китаї ексочільника одного з найбільших банків світу засудили до смертної кари
19:02
Прапор США
У Британії над авіабазами США помітили невідомі безпілотники
18:57
Карл Негаммер
Канцлер Австрії запропонував Трампу свою країну як майданчик для перемовин між Україною та РФ
18:53
Катрін Кнайсль і Володимир Путін
Ексочільниця МЗС Австрії, яка переїхала до Росії, викладатиме в Рязанському держуніверситеті
18:49
Марино Пушич
"Взимку сяду з клубом за стіл переговорів": тренер "Шахтаря" заявив, що може покинути Україну
18:35
Ексклюзив
Володимир Путін
З 1 березня 2025 року українських переселенців депортуватимуть з РФ, - правозахисник Лисянський
18:32
Окупанти атакували Суми з РСЗВ: є загиблі, під завалами шукають людей
18:27
Норвегія
Норвегія наступного року збільшить допомогу Україні до $2,7 млрд
18:20
вогонь, полум'я, пожежа
Невідомі погрожують підірвати низку установ в Україні, листи з погрозами розіслали журналістам
18:14
на фото машина для розмінування
"Інноваційна харківська розробка": Синєгубов презентував нову машину для розмінування
18:09
Ексклюзив
мобілізація
Людина потрапляє на посаду, яку може обрати самостійно, - підполковник Авраміч про переваги рекрутингу
18:08
Литва прапор
Литва вручила дипломату РФ ноту протесту через воєнні злочини проти України
18:06
перейменування вулиць
У Києві припинили прийом заяв на перейменування вулиць на честь загиблих військових
18:03
Ексклюзив
Юрій Бойко
"Цей перелік неповний": головред руху "Чесно" Саліженко про позбавлення зрадників держнагород
18:00
OPINION
Путін vs Каддафі в перегонах з авіатероризму
17:58
Війна з Росією, ЗСУ, військові
Росіяни намагаються прорвати оборону ЗСУ та закріпитись уздовж річки Жеребець на Донеччині, - DeepState
17:55
Ексклюзив
російська балістична ракета "Сармат"
РФ випустила по Україні 200 балістичних ракет за рік, і це не піковий показник: Defense Express про стратегію застосування повітряних цілей
17:35
ЗСУ
Українські захисники відкинули окупантів від Купʼянська, - ОСУВ "Хортиця"
17:34
електроенергія, графіки відключень
Енергетики 27 листопада застосовуватимуть в Україні одну чергу відключень
17:27
Білорусь за два роки поставила Росії мікросхеми для винищувачів і ракет на $125 млн, частина з них західного виробництва
17:24
S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля
"S.T.A.L.K.E.R. 2" потрапив у трійку найпопулярніших ігор на Xbox
17:24
Обстріл Нової Каховки 26 листопада
Війська РФ обстріляли окуповану Нову Каховку: є загиблі та поранені
Більше новин