5 міфів про Конкурс до Верховного Суду

4 серпня, 2017 п'ятниця
17:51
Зміст

Ми можемо скільки завгодно називати «зрадою» реформи, конкурси та будь-які зміни в державі

Та що нам це дасть? Будемо від цього ми йти вперед, чи просто стояти на одному й тому ж місці?

Зараз в країні триває судова реформа. В її рамках провели перший в Україні конкурс на посади суддів до нового Верховного Суду (далі – ВС). Юридична спільнота пильно спостерігала за процесом, адже вперше за історію країни адвокатам та науковцям дали можливість працювати у вищому судовому органі! Минуло більше 9 місяців після старту конкурсу і ми вже бачимо його результати. Лише 4 % суддів діючого Верховного Суду України ввійшли у рейтинг зі 120 переможців конкурсу на посади суддів нового Верховного Суду. Якщо ці результати підтвердить Вища рада правосуддя, то новий Верховний Суд на 96% складатиметься з нових людей.

Чому #НЕзрада?

1. Оновлення судової системи неможливе. У Верховному Суді не може бути нових суддів!

НЕ ПРАВДА! Вперше в історії України склад нового Верховного Суду формується через відкритий конкурс.

У конкурсі брали участь діючі судді, адвокати, науковці, які мають досвід роботи у сфері права не менше 10 років. Оприлюднені результати конкурсу засвідчують, що у новому Верховному Суді може бути найвищий відсоток представників не суддівських професій порівняно з міжнародним досвідом. Так, 29 переможців конкурсу (24%) є адвокатами, науковцями, які раніше не працювали у судовій системі, а також правники, які працювали на різних посадах. Серед переможців конкурсу з категорії «судді» – 91 кандидат, включно з суддями місцевих судів, які ніколи не могли б і подумати що матимуть шанс стати суддею Верховного Суду.

Це – унікальна подія для України, адже:

·         вперше зайняття посади судді Верховного Суду відбувається через відкритий конкурс – до цього судді в Україні призначались через непрозорі процедури;

·         вперше претендувати на посаду судді можуть судді всіх інстанцій, адвокати та науковці-правники;

·         вперше громадськість долучилась до конкурсного відбору суддів – створена Громадська рада доброчесності. В жодній країні немає такої практики.

Згідно з результатами, які оголосила Вища кваліфікаційна комісія суддів України (ВККС), лише 4% суддів діючого Верховного Суду України ввійшли у рейтинг переможців нового Верховного Суду. Переможцями конкурсу стали не лише судді, а й професори та викладачі вищих навчальних закладів, правозахисники з досвідом роботи в Європейському суді з прав людини, адвокати, які навчалися в міжнародних університетах.

2. Все одно конкурс проведуть так, як буде це зручно для нашого політикуму.

НЕ ПРАВДА! Всі процедури конкурсу побудовані за принципом цілковитої аполітичності. Наразі, завдяки конституційним змінам, політичні органи повністю усунуті від процесу добору суддів та від інших питань суддівської кар’єри.

Законодавство також передбачає цілу низку запобіжників для недопущення будь-якого впливу на конкурсні процедури. Це забезпечується:

·         анонімністю тестування й практичного завдання;

·         залученням незалежних психологів для оцінки показників особистої та соціальної компетенції кандидатів;

·         абсолютною прозорістю всіх засідань ВККС;

Конкурс проводить Вища кваліфікаційна комісія суддів України – незалежний професійний орган, що складається з 16 членів – суддів, адвокатів та науковців. ВККС –  це незалежний, політично нейтральний, професійний орган, сформований відповідно до міжнародних стандартів.

«Тепер судді Верховного Суду будуть призначені на постійній основі. Ніхто не зможе звільнити їх. Основною точкою реформи є те, що президенти можуть змінитися в цій країні, але судді залишаться працювати незалежними», – стверджує голова ВККС Сергій Козьяков.

3. Не вірю в конкурси, все одно там все куплено.

НЕ ПРАВДА! Конкурс до Верховного Суду складається з процедури допуску кандидатів, перевірки антикорупційними органами (Національним антикорупційним бюро України та Національним агентством з питань запобігання корупції), двох етапів кваліфікаційного оцінювання та, у підсумку, – формуванням рейтингу переможців. Перший етап оцінювання – іспит. До нього належить  анонімне письмове тестування на знання законодавства та виконання практичного завдання (підготовка модельного судового рішення).

Другий етап кваліфікаційного оцінювання – дослідження досьє та співбесіди, до яких залучені представники Громадської ради доброчесності. Також, це перший конкурс, під час якого кандидати склали ряд психологічних тестів та тестів на загальні здібності (HCS Integrity Check, BFQ-2, MMPI-2, General skills test), а також пройшли співбесіди з професійними психологами.

Важливим є і той факт, що всі співбесіди з кандидатами транслювались на Youtube - каналі Комісії.

4.Громадськість останніми роками багато зробила для країни і зараз не бере участь у формуванні нового Верховного Суду. Тому я не вірю в конкурс.

НЕ ПРАВДА! Вперше у світовій історії громадськість долучилась до конкурсного добору суддів – в жодній країні немає такої практики.

 Громадська рада доброчесності покликана сприяти Комісії у встановленні відповідності кандидатів критеріям доброчесності та професійної етики.

До ГРД увійшли представники 12 громадських організацій. Ця Рада готує один з двох можливих документів: інформацію (як позитивну, так і негативну) або висновок про невідповідність кандидата критеріям професійної етики та доброчесності. Загалом, ГРД надала 140 негативних висновків стосовно кандидатів, які пройшли до другого етапу кваліфікаційного оцінювання. До 239 (63%) кандидатів у громадськості не було питань щодо доброчесності та професійної етики.

59 (40%) кандидатів із негативними висновками Громадської ради доброчесності припинили участь у конкурсі на посади суддів Верховного Суду. З них 51 кандидат не підтвердив здатності здійснювати правосуддя у Верховному Суді.

Це унікальні повноваження громадськості у світовій практиці.

 «Залучення Громадської ради доброчесності до конкурсу звичайно, позитивна практика, але як показують думки експертів Ради Європи, інших міжнародних спостерігачів, потрібно також доопрацювати підходи, методологію оцінки членами ГРД конкурсантів. Наприклад, чи можуть вони приймати негативні висновки по конкурсантам восьми голосами з 20. У цьому також потрібно встановити чіткі рамки», - наголошує у своєму інтерв’ю  Довідас Віткаускас, керівник групи експертів Проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні».

5. Я не знаю кандидатів на посади суддів Верховного Суду. Їх приховують.

НЕ ПРАВДА! Міжнародні експерти вже констатували безпрецедентну відкритість конкурсної процедури. Перелік кандидатів був опублікований на сайті. Результати тестування та практичного завдання також. Та власне самі результати конкурсу оголошували у режимі реального часу та одразу були опубліковані на сайті ВККС.

Тому, для забезпечення прозорості конкурсу ВККС здійснює багато заходів, серед них:

·        Оперативне та детальне роз’яснення усіх процедур конкурсу – на офіційному сайті Комісії, сторінці у Facebook, у чисельних коментарях та інтерв’ю у ЗМІ.

·        Оприлюднення досьє кандидатів на сайті Комісії – було відскановано та завантажено до автоматизованої системи Комісії досьє кандидатів, деякі з них об’ємом 1500 сторінок та більше.

·        Онлайн трансляцію всіх етапів конкурсу на каналі Комісії в YouTube. Це ініціатива Комісії, що реалізована з 2016 року. Всі співбесіди з усіма кандидатами будь-хто може переглянути на цьому каналі.

·        Безпрецедентна участь громадськості у конкурсі.

·        Підтримка та активне залучення до конкурсу міжнародних партнерів.

«Це найкращий склад Верховного Суду за останні 25 років. Переможцями стали 16 науковців, 9 адвокатів та 4 кандидата із сукупним стажем. У Португалії передбачено квоту 10% для категорії «не судді» у складі Верховного Суду. Ми у 2,5 рази перевищимо цей показник», - наголошує Голова ВККС Сергій Козьяков.

Володимир Манько, Директор агенства  Communication group

Точка зору редакції Еспресо.TV може не збігатися з точкою зору авторської колонки. Еспресо не впливає на зміст авторських колонок і не несе відповідальність за думку, яку автори висловлюють в них.

Теги:
Читайте також:
Київ
+17°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.48
    Купівля 39.48
    Продаж 39.98
  • EUR
    Купівля 42.37
    Продаж 43.09
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
10 травня
22:43
Вселенський Патріарх Варфоломій
Вселенський Патріарх Варфоломій підтвердив участь у Саміт миру
22:08
Оновлено
знищена ворожа техніка
"Наші воїни, артилерія та дрони дають відповідь окупанту": Зеленський про спробу росіян прорвати українську оборону на Харківщині
21:34
Ексклюзив
путін
Це сором для Путіна: дипломат Чалий про лідерів інших країн, які були присутніми на параді 9 травня
21:30
Володимир Зеленський
"По всій лінії фронту – важкі бої": Зеленський заслухав доповідь Сирського
21:29
Кіліан Мбаппе, ПСЖ, Ліга чемпіонів
Мбаппе оголосив, що залишає ПСЖ
21:22
Укрпошта
Укрпошта виставлятиме на аукціонах незатребувані посилки
21:09
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Концентрація військ РФ, загроза рейдових дій у напрямку Харкова та ситуація біля Авдіївки. Воєнні підсумки тижня
20:56
Огляд
Сила "Королівства планети мавп": що подивитися на вихідних
20:52
Оновлено
США Україна
БМП Bradley, ракети для Patriot та NASAMS: Байден підписав указ про передачу Україні військової допомоги на $400 млн
20:51
Канада
Канада виділить $55 млн на закупівлю систем ППО для України
20:51
Інгулець
У Першій лізі визначився другий володар путівки до УПЛ
20:26
У Білорусі будують об'єкт поблизу міста Осиповичі, де можуть зберігати ядерну зброю, - NYT
20:08
Оновлено
Унаслідок російських обстрілів Харківщини загинули троє цивільних, є поранені
20:04
OPINION
Ігор Гулик
Для кого Єрмак концентрує владу?
20:01
Мая Санду
У МЗС РФ назвали політику Санду геноцидом. Молдова відповіла
20:00
Огляд
перемога переможні новини
Переможні новини 807-го дня війни: Повітряні Сили отримали перший тренажер F-16, дрони влаштували пожежу на НПЗ у Калузькій області РФ
19:39
За добу Сили оборони відбили 22 ворожі атаки на Авдіївському напрямку
19:33
на фото наслідки обстрілу Харкова 8 травня 2024 року
В Україні у квітні через обстріли РФ загинули щонайменше 129 цивільних, – ООН
19:26
штучний інтелект
Обманюють, блефують та прикидаються людьми: дослідники попередили про нові здібності ШІ
19:13
Румунія, прапор Румунії
У Румунії заявили, що з початку великої війни до них утекли 11 тис. українських чоловіків
19:01
Американські вчені попередили про найсильнішу за 20 років геомагнітну бурю: як це вплине на Землю
18:53
Андрій Дончик
Держкіно призначило нового директора кіностудії імені Довженка
18:47
Ексклюзив
Керченський міст
Окупанти продовжують переміщувати Керченським мостом важку броньовану техніку, - "Інформаційний спротив"
18:43
окупаційна символіка
Литовські прикордонники не пропустили з Білорусі вагон з намальованим знаком "Z"
18:38
Бельгія
Бельгія виділить Україні €9 млн для відновлення енергетичної інфраструктури
18:31
Дмитро Медведєв
"Полетить не лише до Києва": Медведєв знову погрожує атакувати Велику Британію за допомогу Україні
18:16
Президент України Володимир Зеленський
Снаряди для України: Зеленський відповів Фіцо, який образив словаків за збір коштів
18:12
Віктор Гулевич
Лукашенко звільнив з посади начальника генштабу Білорусі
18:08
Василь Байдак
Комік Василь Байдак буде одним із коментаторів фіналу Євробачення-2024
18:07
OPINION
Валерій Пекар
На захист дисидентів: вони — візіонери майбутнього
18:05
ізраїльські солдати
Ізраїль схвалив розширення військової операції у Рафаху
18:00
Служба безпеки України
Штурмували позиції ЗСУ на Донеччині: серед трьох підозрюваних бойовик, який воював проти сил АТО
17:55
відключення електроенергії
Атаки РФ на підстанції та об'єкти системи передачі несуть загрозу для атомних станцій, – Міненерго
17:39
Тумадж Салехі
Coldplay, Стінг та ще 100 митців закликали звільнити засудженого в Ірані до смертної кари репера Тумаджа Салехі
17:37
Оновлено
Президентка Словаччини Чапутова зустрілась у Києві з прем'єром Шмигалем
17:28
Ексклюзив
знищені окупанти
Якщо росіяни не змогли прорватися в перші 12 годин, то вони вже втратили "вікно можливостей": Defence Express про ситуацію на Харківщині
17:24
окупанти
Схоже на імітацію російського наступу, – ЦПД про ситуацію на Харківщині
17:13
Кліматичні активісти пошкодили вітрину з Великою хартією вольностей
Кліматичні активісти пошкодили вітрину з Великою хартією вольностей у Британській бібліотеці
17:10
Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль
Україна планує протягом наступних пів року суттєво децентралізувати енергосистему, – Шмигаль
17:07
Україна й Бельгія розпочали переговори щодо безпекової угоди
Більше новин