На Кубі акустичною зброєю скалічили дипломатів США та Канади. Що це взагалі таке
Американські та канадські дипломати були госпіталізовані через втрату слуху на Кубі після застосування акустичної зброї. Слідчі усіх трьох країн досі не знайшли відповідальних за цей складний напад
Більше 10 американських дипломатів та членів їхніх родин постраждали від звукового впливу. Їм усім знадобилося лікування, деякі отримали настільки серйозні пошкодження, що втратили слух.
Що відомо про атаки
Атаки на дипломатів відбувалися з середини листопада 2016 року до початку весни 2017 року. Про це телеканал CNN повідомив з посиланням на офіційне джерело, яке не побажало себе розкривати з огляду на те, що розслідування триває.
Раніше вважалося, що постраждалих лише кілька. Зараз вже говорять про десятьох. З них двоє залишили Кубу і проходять лікування. Як мінімум один з них носитиме слуховий апарат. Інші залишать острів достроково.
У червні стало відомо, що постраждали також п'ятеро канадських дипломатів. Як зазначає CNN, це означає, що атаки продовжились у той час, як кубинська влада почала розслідування.
Відомо, що інколи під час атак застосовувались пристрої, які генерують звуки, не чутні людському вуху. Зброя спричиняє негайні наслідки: нудоту, головний біль та втрату слуху. Інколи ж під час атак звук був оглушливо гучний, схожий на дзижчання комах або черкання металу по підлозі.
Більшість випадків трапилась у той час, коли дипломати перебували в помешканні. В одних випадках пристрій, що видавав звуки, був встановлений всередині житла, інколи ззовні. Частина атак була здійснена вночі, коли дипломати спали.
Хто винний
Навряд чи Куба мала мету нашкодити американцям. Посольство США в Гавані відновило свою діяльність через 54 роки після того, як дві країни розірвали дипломатичні стосунки. Це була одна з перемог алміністрації колишнього президента Барака Обами на зовнішньополітичному фронті.
Читайте також: Кульмінація Обами. Як США відвойовують Кубу
І Куба, і США йшли до цього досить довго й обом країнам крок дався нелегко. Він пішов на користь їм обом, особливо в сфері економічних зв'язків.
Президент Трамп у червні оголосив, що скасовує "абсолютно однобоку угоду", але в його словах більше піару, аніж конкретики. Наразі продовжують діяти старі правила, а нові чекають десь у вересні. Дуже ймовірно, що буде укладена нова міжурядова угода, яка дозволить американським авіакомпаніям, круїзним компаніям та іншим продовжити бізнес з Кубою.
Отже наразі ані Куба, ані США не зацікавлені в погіршенні своїх відносин. Тому дуже ймовірно, що за атаками стоїть третя сила. Можливо, вона прагне помститися США і Канаді. Також можливо, що вона намагається вбити клин між Вашингтоном та Гаваною. Що це за третя сила говорити поки що можна лише теоретично, бо ніяких доказів не знайдено.
Це може бути Росія, яка втрачає тісні зв'язки з Кубою, адже не може їй запропонувати умови кращі, ніж американці. Це можуть бути також Китай, Іран чи Північна Корея - країни, які традиційно недружньо налаштовані щодо США.
Телеканал CNN зазначає, що влітку Куба пішла на незвичайний крок і допустила до розслідування агентів ФБР та Канадської королевської кінної поліції. Втім, слідчі не знайшли жодних слідів пристроїв, які застосовувались для атаки.
Кубинські правоохоронці почали розслідування ще в лютому. Повна відсутність даних з їхнього боку насторожує, зважаючи на те, що вони тримають дипломатів, особливо американських, під пильним наглядом. Тож мали б помітити незвичну активність біля їхнього житла.
Що таке акустична зброя
Зазвичай це пристрої, які застосовуються для нанесення несмертельних пошкоджень, інколи суттєвих. Ходять чутки, що першу "звукову пушку" випробовував ще гітлерівський рейхсміністр озброєнь і боєприпасів Альберт Шпеєр. Вона мала вбивати усіх в радіусі 100 метрів за півхвилини. Цю зброю так і не застосували в бою.
Під час війни у В'єтнамі американці транслювали з вертольота жахливі звуки "бродячої душі". Вони мали лякати забобонних снайперів супротивника. Ізраїльські військові застосовували "звукові бомби" - їхні літаки на дуже низькій висоті долали звуковий бар'єр над поселеннями палестинців.
Але найширше застосування отримали LRAD (акустичні пристрої далекої дії). Вперше їх застосувала американська поліція проти демонстрантів у Піттсбурзі на саміті G20 в 2009 році. А зараз їх мають у своєму арсеналі не менше 70 країн світу.
Існують також пристрої, що називаються Mosquito (москіт), які застосовують проти підлітків, які вештаються без діла. Вони видають звук в діапазоні, який дорослі не здатні почути. У підлітків же він викликає неприємні відчуття та нудоту й бажання забратися геть з того місця, де він працює.
Але у випадку з дипломатами навряд чи могли бути застосовані перераховані пристрої. Вчені, яких опитували американські журналісти, говорять, що це могла бути зброя, що використовує ультразвук. Але проблема її полягає в тому, що вона не працює на далекій відстані та їй важко долати перешкоди - вікна, двері тощо.
Ведуться розробки пристроїв, що застосовують інфразвук. Але вони, як зазначає Time, діють не лише на органи слуху, а впливають на весь організм. Тож загадка лишається загадкою.
- Актуальне
- Важливе