10 фільмів за які Україна хотіла отримати "Оскар"
Перший фільм Україна висунула на "Оскар" у номінації "Кращий фільм іноземною мовою" в 1997 році і з того часу право боротись за статуетку отримали ще 9 фільмів
Відбором фільмів займається Український Оскарівський комітет. За умовами конкурсу, це повинні бути повнометражні художні фільми, які зняли за межами США. Домінуючою мовою в фільмах не має бути англійська.
Жоден український фільм, який був висунутий на номінацію, не потрапляв навіть у короткий список (5 фільмів) претендентів на номінацію.
Першим фільмом, який зробили в Україні та відправили на "Оскар", була військова мелодрама "Військово-політичний роман" (1984). Однак цю номінацію не вважають першим фільмом від України, хоча його і зняли на Одеській Кіностудії. Картина була на російській мові та предстаоляла СРСР, а не Україну.
1. Приятель небіжчика (1997)
Режисер: В’ячеслав Криштофович
Фільм знятий за мотивами романа українського письменника Андрія Куркова. Картина розповідає історію молодого інтелектуала Анатолія, який після низки невдач вирішує закінчити життя самогубством. Робить він це не дуже звичним способом: телефонує кілеру та замовляє вбивство самого себе.
Фільм так і не був номінований на "Оскар", однак зібрав кілька нагород на конкурсах в пост-радянському просторі.
2. Мамай (2003)
Режисер: Олесь Санін
Ця стрічка стала справжньою подією в українському кінематографі 2003 року. Фільм був знятий за мотивами українського та кримсько-татарського фолькльору. Картина розповідає про українських Ромео і Джульєтту: кохання українського козака, який втік з полону, та кримської татарки.
Режисер писав, що у фільмі з’єднались три історії: дві епічні кримсько-татарські та ще одна, яку придумав Санін.
3. Водій для Віри (2004)
Режисер: Павло Чухрай
Фільм був дискваліфікований і не отримав права боротись за номінацію. Картина, хоч і була знята на території України, однак її основна мова - російська. Режисер та більшість акторів також були росіянами, а це грубе порушення правил.
Тоді комітет "Оскара" запропонував Україні подати інший фільм, однак замінити було нічим.
У стрічці йдеться про історію кохання між молодим сержантом Сергієм та донькою генерал-лейтенанта Вірою, батько якої вирішує їх одружити. Тоді на просторі СНД фільм став досить успішним, в тому числі і через скандал з "Оскарем".
4. Аврора (2006)
Режисер: Оксана Байрак
Зворушлива драма розповідає історію 15-річної дівчинки з дитбудинку, яка мріє стати балериною. Аврора живе недалеко від Чорнобиля та під час вибуху на атомній станції отримує величезну дозу радіації. Її відправляють в США на лікування, але вона попри все не втрачає надії стати танцівницею.
Цей фільм подали на "Оскар" на 30 днів пізніше кінцевого терміну, однак комітет таки прийняв заявку України. Також у американців були сумніви щодо українськості фільму. Стрічка, як і "Водій для Віри", була повністю російськомовною та більшість акторів - росіянами. Врятувало фільм лише те, що режисер номінально була українкою.
5. Ілюзія страху (2008)
Режисер: Олександр Кірієнко
Фільм був знятий за мотивами однойменної книги Олександра Турчинова та розповідає історію бізнесмена Ігоря Короба. Чоловік переживає не найкращі часи у своєму житті: йому доводиться виживати в складних умовах та боротись із бандитами 60-х років.
Після низки незвичайних подій, Ігорю починає здаватись, шо він паралельно живе в іншому всесвіті. Головну роль у фільмі зіграв відомий російський актор Андрій Панін.
6. Тойхтопройшовкрізьвогонь (2012)
Режисер: Михайло Іллєнко
Зйомки фільму тривали 5 років і він розповідає досить незвичну та часом фантастичну історію простого хлопця з Полтавщини. Іван Дорока стає радянським льотчиком та героєм Радянського Союзу. Йому доводиться пройти німецький полон і радянські табори, однак таки виходить з них живим. Згодом він потрапляє в Канаду, де стає вождем індіанського племені.
Фільм отримав низку престижних нагород як в Україні, так і за її межами. Однак так і не потрапив в номінацію на "Оскар".
7. Параджанов (2013)
Режисер: Олена Фетісова, Серж Аведікян
Цей фільм став дебютною роботою обох режисерів та присвячений 90-річчю з дня народження Сергія Параджанова. Відомий грузино-український режисер прославив Україну своїми фільмами. Зокрема, його спільна робота із Іваном Миколайчуком та Юрієм Іллєнко "Тіні забутих предків" вивела вітчизняний кінематограф на зовсім інший рівень.
Фільм розповідає про досить складний період життя режисера та його творчість в часи постійного тиску СРСР. Картина показує, як режисер невтомно боровся з радянським режимом і за що його кинули до в'язниці.
8. Поводир (2014)
Режисер: Олесь Санін
Події фільму розповідають про досить складний та трагічний період в історії України – індустріалізація, колективізація та Голодомор. Головним героєм став хлопець Пітер, який втратив батька та став поводирем в кобзаря.
Основою сюжету кінострічки є міфічний з'їзд кобзарів та їх розстріл, про які не лишилось документальних свідчень.
В 2014 році не обійшлося і без скандалів. Тоді на право боротись за "Оскар" також претендувала стрічка "Плем’я" режисера Мирослава Слабошпицького. Після оголошення результатів Український Оскарівський комітет звинуватили в непрозорому голосуванні. Скарги та звернення авторів фільму "Плем'я" нічого не дали і своє рішення експерти не змінили.
9. Українські шерифи (2016)
Режисер: Роман Бондарчук
Прем’єра фільму відбулась на Амстердамському міжнародному документальному кінофестивалі, де отримала Спеціальний приз журі. Потім команда приїхала презентувати фільм в Україні.
Документальний фільм розповідає про жителів села Старої Збур'ївки на Херсонщині. Там практично немає міліції, тож двоє чоловіків взяли на себе функції охорони громадського порядку. Віктор і Володя суміщають обов'язки міліціонерів і соціальних працівників: вгамовують сімейні сварки, бійки між сусідами, шукають потопельників. Тобто займаються усім, окрім кримінальних злочинів.
10. Рівень чорного (2017)
Режисер: Валентин Васянович
Цьогоріч боротись за "Оскар" до США Україна відправляє досить нестандартний фільм. Це картина без слів, без сценарію, професійних акторів і з бюджетом в $10 тисяч.
В основі фільму лежить історія 50-річного весільного фотографа, який переживає не найкращі часи. Криза середнього віку змушує його по-іншому глянути на своє життя.
Прем’єра фільму відбулась на Одеському кінофестивалі в липні, а в кінотеатрах стрічка з'явиться 31 серпня 2017 року.
- Актуальне
- Важливе