5 головних реформ осені: яких змін чекати українцям

18 вересня, 2017 понедiлок
13:14

На цьому тижні (18-22.09.2017) Верховна Рада повинна голосувати за Пенсійну та Медичну реформу. Депутати вже прийняли реформу освіти. Еспресо нагадує про 5 ключових реформ осені і що вони принесуть українцям

Зміст

Цієї осені Верховній Раді необхідно буде ухвалити 50 законопроектів, які дозволять запровадити п’ять ключових реформ. Про це під час засідання уряду заявив прем'єр-міністр Володимир Гройсман.

"Це пенсійна реформа, освітня реформа, медична реформа, електронні довірчі послуги, які будуть впливати на легкість ведення бізнесу в Україні. І також міжнародні стандарти фінзвітності - це все те, що стосується клімату бізнесу в країні", - наголосив Гройсман.

Які зміни закладені в цих законопроектах та коли будуть перші результати реформ.

null

Пенсійна реформа

Прем’єр вважає її пріорітетною. 13 липня Верховна Рада України підтримала в першому читанні урядовий проект закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» (№6614). Восени ВРУ повинна проголосувати за доопрацьований законопроект ще раз, щоб реформа почала працювати.

Необхідність реформування пенсійної системи викликана дефіцит Пенсійного фонду в 141 млрд грн, а це 11% ВВП. Зараз в нашій країні 10 працівників забезпечують пенсійними виплатами 12 пенсіонерів. Це призводить до великого навантаження на бізнес та мізерних виплат пенсіонерам.

Якщо за урядовий законопроект без змін остаточно проголосують восени вже з 1 жовтня підвищення на 200-1000 грн отримають понад 9 млн пенсіонерів.

Читайте також: Вік, стаж, умови. Як українці виходитимуть на пенсію

А вже з нового року на заслужений відпочинок відправляться українці з 25 роками робочого стажу за плечима. З 1 січня 2018 року мінімальна пенсія становитиме 40% від мінімальної зарплати, на рівні 1373 гривень. З 2028 року необхідний стаж для отримання пенсії зросте до 35 років.

null

Також реформа передбачає відміну спеціальних пенсій для ряду категорій (працівники освіти, охорони здоров’я, журналісти, колишні чиновники, судді, прокурори) й скасування 15% податку для пенсіонерів, що продовжують працювати. А ще уряд пропонує антиінфляційну формулу розрахунку пенсії, щоб уникнути її знецінення в разі економічних криз.

Читайте також: Відповіді на всі питання про нові пенсії в Україні. Навіщо взагалі щось змінювати

Медична реформа

Україна витрачає на неефективну медицину значно більше, ніж будь-яка країна з аналогічним рівнем доходів - на це йде понад 4% ВВП країни. При тому громадяни не мають належної медичної допомоги, а українські лікарі змушені працювати за копійки.

На початку червня Рада ухвалила у першому читанні законопроект щодо проведення медичної реформи. Реформа передбачає зміну принципу гроші за ліжко-місця на так званий підхід “гроші ходять за пацієнтом”.

Держава виділятиме лікарю в середньому по 370 грн  за кожного пацієнта, якого той вестиме. За пенсіонерів та малюків платитимуть вдвічі більше. Це дозволить лікарям з 2000 пацієнтами заробляти до 18 тис. грн за місяць та посилить конкуренцію, тож стандарти праці підвищаться.

Також реформа ділить медичні послуги на три види: повністю безкоштовні, частково оплачувані державою (співоплата) та платні. Близько 80% медичних послуг залишаться для українців безкоштовними (порятунок чи невідкладна допомога, первинна медична допомога, паліативна допомога).

Безкоштовними для громадян стає й ряд медичних засобів. Згідно з законопроектом, платити доведеться поки лише за естетичну медицину. Решту послуг пацієнт буде оплачувати, заручившись підтримкою держави.

Запуск реформи в разі успішного голосування в Раді восени запланований вже на 2018 рік.

Читайте також: Медична реформа. За що доведеться платити українцям

Освітня реформа - прийнято Верховною Радою 5 вереня 2017 року

Українська система освіти застаріла. Вчителі не отримують належного рівня зарплатні, а випускники змушені навчатися самостійно, щоб відповідати потребам  міжнародного ринку праці.

Закон "Про освіту"(№3491-д) прийнято парламентом у першому читанні ще в жовтні 2016 року. Проте на остаточне голосування уряд розраховує лише цієї осені.

Читайте також: Реформа освіти: Що реально зміниться для дітей, батьків та вчителів

На реалізацію реформи Міносвіти потрібно 87 млрд грн до 2030 року. Гройсман в липні заявив, що такі видатки на освіту Україні не по кишені, тому реформу відклали до вересня та розтягнуть її реалізацію на 10 років.

Реформа освіти передбачає перехід системи середньої освіти на три рівні на 12 років навчання:

  • початкова освіта (4 роки навчання)
  • базова середня освіта (5 років навчання в гімназії)
  • профільна середня освіта (3 роки навчання в ліцеях чи закладах професійної освіти)

Це змінить і систему вищої освіти. Тепер диплом бакалавра в Україні здобуватимуть лише три роки. Адже перший рік навчання в університеті замінюватиме профільна освіта в ліцеї.

Перехід на 12-річне навчання  та старт нової української школи передбачається вже в 2018-2019 навчальному році.

Також проект закону передбачає укрупнення сільських шкіл та створення опорних шкіл, щоб донести якісну освіту й до дітей, які навчаються в маленьких містечках та селищах.

nullОкрім того, реформа повинна “вичистити” навчальні програми від непотребу, розвантажити дітей, підвищити зарплатню для вчителів та викладачів.

Згідно з розрахунками міністерства, вже з 2018 року середня зарплатня вчителя може зрости від 3,5 тис. грн до 6,8 тис. грн.

Електронні довірчі послуги

Електронна довірча послуга - це послуга, що надається на основі взаємної довіри між зацікавленою стороною та постачальником послуги. 

Верховна Рада України відправила на повторне друге читання законопроект №4685 "Про електронні довірчі послуги" в лютому 2017 року. З того часу проект закону допрацьовують, а вже у вересні його можуть затвердити.

Закон дозволить зареєструвати компанію, підписати договір, відправити будь-який запит, користуючись лише смартфоном.

Це повинно суттєво скоротити рівень бюрократії та корупції, які зазвичай супроводжують подібні процеси. Також закон дозволить українському бізнесу брати участь у міжнародних тендерах. А Україна нарешті інтегрується в єдиний світовий цифровий ринок.

Головна новація полягає в переході на електронну ідентифікацію, електронний підпис, електронну печатку.

Також законотворці обіцяють спростити для бізнесу взаємодію з органами державної влади. А кожен громадянин тепер зможе мати доступ до адміністративних та ринкових послуг, не виходячи з дому.

Фінансова звітність по-новому

Зміни до Закону "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" також намагалися проголосувати в другому читанні ще в червні цього року, але тоді голосів не вистачило.

Проект закону передбачає обов’язкове впровадження та застосування міжнародних стандартів обліку для українських компаній. Це повинно зробити діяльність українських компаній прозорою та зрозумілою для інвесторів.

В законопроекті також міститься ряд критеріїв, що звільняють підприємства від зайвої звітності.

Тож від звітування про управління звільняються мікро - і малі підприємства. Середнім підприємствам пропонують не вказувати у звітах про управління нефінансову інформацію. Фактично, зміна звітності за МСФЗ (Міжнародних стандартів фінансової звітності) передбачена лише для великих компаній.

Щоправда, закон допускає подання звітності в єдиному електронному форматі, з обов’язковим наданням копій звітів на запит юридичних та фізичних осіб згідно з законом "Про доступ до публічної інформації ".

Якщо в первинних документах виявленні незначні недоліки, закон все одно визнає господарську операцію, тож повинен суттєво спростити роботу бухгалтерам та пришвидшити бізнес-процеси.

Особливі умови звітності передбачені для видобувних компаній. Також завдяки цьому закону українці матимуть доступ до фінансових звітів підприємств.

Прем’єр-міністр пообіцяв, що реформування також відбудеться на ринку землі, в галузі охорони інтелектуальної власності, екології, ЖКГ, державної служби та приватизації державних підприємств. Але цих законопроектів серед пріорітетних немає, тож чи проголосують за них восени - невідомо.

Теги:
Читайте також:
Київ
-1°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.45
    Купівля 41.45
    Продаж 41.94
  • EUR
    Купівля 43.34
    Продаж 43.97
  • Актуальне
  • Важливе
2025, неділя
23 лютого
18:33
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець
Лубінець: росіяни знову розстріляли українських полонених, імовірно, це були бійці 82-ї бригади на Курщині
18:25
Оновлено
Україна США
"Просуваємося в роботі": Єрмак про результат нового раунду перемовин з представниками США
18:17
"Потрібна ратифікація парламентом": Зеленський про економічну угоду зі Сполученими Штатами
18:17
З Хмельницького військовим передали 120 FPV-дронів власної збірки
Торік Україна виготовила понад 2 млн FPV-дронів, цього року буде більше, - Зеленський
18:10
Андрій Сибіга
Китай не зацікавлений у продовженні війни на території Європи, - Сибіга
18:01
OPINION
Насправді мирна угода неможлива. В принципі
18:00
Інфографіка
пожежа у Москві
Масштабна пожежа у Москві, вибух на нафтовому родовищі у Тюменській області та на Кубані: де у ворога вибухало та палало цього тижня
17:55
Володимир Зеленський
Зеленський: об'єднану армію Європи можна побудувати на основі контингенту миротворців та ЗСУ
17:46
Оновлено
Динамо, Андрій Ярмоленко
"Ворскла" поступилася "Оболоні": результати матчів і розклад трансляцій 18-го туру УПЛ
17:30
Інтерв’ю
путін трамп
Трамп стає корисним ідіотом в руках Путіна, - американський дипломат Брайза
17:25
Володимир Зеленський в Давосі
В проєкті угоди зі США поки що нема гарантій безпеки, - Зеленський
17:25
Володимир Зеленський
Зеленський: ми не визнаємо гранти від Байдена як борги
17:06
Володимир Зеленський
Скільки Україна, Європа та США витратили на війну проти Росії. Пояснення від Зеленського
16:52
Володимир Зеленський
Я готовий залишити пост президента, якщо це принесе мир для України, - Зеленський
16:49
військові КНДР
Буданов: КНДР задовольняє 50% потреб Росії у боєприпасах
16:44
ЗСУ
З початку доби на фронті сталося 47 боєзіткнень: окупанти 11 разів намагалися витіснити позиції ЗСУ на Покровському напрямку
16:37
Олег Іващенко
Голова зовнішньої розвідки Іващенко: наприкінці 2025 року в економіці Росії почнуться незворотні зміни на гірше
16:31
Кирило Буданов
"У мене війна": Буданов відповів, чи планує йти в політику
16:12
Кирило Буданов
Повномасштабне вторгнення РФ ґрунтувалося на абсолютно недостовірних даних їхньої розвідки, - Буданов
16:09
Олег Іващенко
РФ планує виготовити 3000 ракет великої дальності у 2025 році, – голова СЗР Іващенко
16:03
OPINION
Зараз Україна субʼєктивізує Європу, даючи їй шанс себе знову проявити
16:00
Огляд
Двері у вирій, пристрасне кохання і жалюгідна слава – 5 книг, де борються за справедливість
15:58
Київ, Майдан Незалежності
У центрі Києва 24 лютого обмежать рух і паркування, а громадський транспорт курсуватиме за зміненими маршрутами
15:58
Головнокомандувач ЗС України Олександр Сирський
Командирами корпусів ЗСУ призначать найбільш підготовлених комбригів, - Сирський
15:38
Рустем Умєров
В Україні купують або виробляють 96% дронів, - Умєров
15:28
Андрій Єрмак
Єрмак: всередині країни ми можемо сперечатися, але зовні ми повинні бути єдиними
15:24
Василь Малюк, голова СБУ
За три роки в Україні викрили 102 російські агентурні мережі, деякі з яких планували замахи на Зеленського, Буданова та мене, - Малюк
15:15
На окупованих територіях України зберігаються рідкісноземельні копалини вартістю $350 млрд, - міністерка економіки Свириденко
15:09
Інтерв’ю
вибори, Німеччина
"Нічого не зміниться, поки перша ракета не поцілить у німецьке місто". Розмова з німецькими журналістами про політичні виклики перед ФРН
14:48
Глава Офісу президента України Андрій Єрмак
Єрмак: "Для нас не може бути компромісів з нашою незалежністю, територіальною цілісністю і суверенітетом"
14:48
Андрій Сибіга
Президент Зеленський ставить завдання завершити війну у 2025 році, - міністр МЗС Сибіга
14:45
енергетики
Шмигаль: Через російські атаки Україна втратила вже 10 ГВт генеруючих потужностей
14:43
Кирило Буданов
Буданов про можливу атаку РФ 24 лютого: "Бомбардувальники завантажені"
14:21
Речниця Білого дому Керолайн Левітт
Речниця Білого дома: Трамп і його команда сподіваються зупинити війну "на цьому тижні"
14:18
Резерв+
Міноборони попередило про технічний збій в роботі Резерв+: може вплинути на оновлення документів
14:02
Ексклюзив
Андрій Юсов
"Намагаються максимально задіяти всі інструменти": Юсов про спроби РФ розхитати суспільно-політичну ситуацію в Україні
14:02
Інфографіка
Італійська броньована машина Puma
Універсальна і дуже маневрова: що відомо про італійську броньовану машину Puma, яка є на озброєнні ЗСУ
14:01
OPINION
Чи вистоїть Україна в разі припинення Трампом військової та фінансової допомоги Україні
13:58
прапори України та США
Україна відхилила вимогу США щодо створення фонду розміром $500 млрд у межах угоди про корисні копалини, - Bloomberg
13:36
зима, мороз
Найхолодніше на сході та півночі, найтепліше - на заході: прогноз погоди в Україні на 24 лютого від Наталки Діденко
Більше новин