На Україну через реформу освіти посипались погрози інших країн. Що такого в новому законі

13 вересня, 2017 середа
18:13

Угорщина, Румунія, Молдова, Польща жорстко відреагували на український закон про освіту, погрожуючи навіть перешкоджати нам на міжнародній арені. Та чи мають вони на це право

Зміст

5 вересня ВРУ прийняла довгоочікуваний закон про освіту. Вже через два дні сусідні країни почали висловлювати обурення.

Як це було

Першими про це заявили в МЗС Румунії, висловлюючи Україні “глибоку стурбованість” в зв’язку з ухваленням закону. Згодом стурбованість про долю спільноти молдаван та румунів в Україні висловив президент Молдови Ігор Додон в себе на фейсбук-сторінці.

Найбільше галасу наробили угорці,  назвавши наш новий освітній закон “ножем в спину”.

“Україна позбавила угорців їхнього права навчатися рідною мовою в школах і університетах і залишила їм таку можливість тільки в дитячих садах і початкових школах", - йдеться в повідомленні уряду Угорщини.

Вже 11 вересня міністр закордонних справ Угорщини Пейтер Сійярто викликав до себе посла України в Угорщині Любов Непоп, щоб повідомити, що вважає новий український закон "соромом і ганьбою", передає “Радіо Свобода”.

Відтепер угорським дипломатам зась підтримувати українські ініціативи в міжнародних організаціях. Крім того, Будапешт має намір звернутися до ОБСЄ, ООН та Європейського комісара з питань розширення й політики добросусідства з проханням відреагувати на згаданий закон.

Угорський міністр закордонних справ звинуватив нас у зраді та невдячності.

Він наголосив, що саме угорці “були тими, хто найголосніше підтримував запровадження безвізу для українців; одними з перших ратифікували угоду про асоціацію між ЄС та Україною, відкрили реверс газу через Угорщину”.

Турботу про свою меншину на території України висловила й Польща, нагадавши Києву, що метою закону не повинне бути витіснення мов нацменшин та запропонувавши допомогу у вирішенні спірних моментів.

Що обурило

Прийнятий Радою закон про освіту передбачає, що  мовою освітнього процесу в закладах освіти є державна мова.

У державних та комунальних закладах освіти, відповідно до освітньої програми, також можуть викладатися одна або декілька дисциплін двома та більше мовами - державною мовою, англійською мовою, іншими офіційними мовами Європейського Союзу.

Читайте також: Реформа освіти: Що реально зміниться для дітей, батьків та вчителів

Щодо національних меншин та корінних народів, запропонований МОН законопроект (Ст. 7) передбачав, що їхні діти матимуть можливість здобувати початкову освіту рідною мовою з поступовим збільшенням на кожному рівні кількості навчальних предметів, що вивчаються українською мовою.

Вивчення рідної мови, культури, історії залишиться правом таких дітей й в старшій школі.

Та в Раді такий варіант проекту закону розкритикували депутати (Олег Мусій, Оксана Білозір), запропонувавши залишити право на вивчення рідних мов для представників нацменшин, але всі інші предмети повинні викладатися державною мовою.

Зрештою Рада проголосувала за компромісне рішення: мовою навчання є державна мова; держава гарантує кожному право на здобуття формальної освіти на всіх рівнях державною мовою в державних і комунальних закладах освіти; особам, які належать до національних меншин і корінних народів, гарантується право на навчання рідною мовою.

Це право реалізується через окремі класи і не поширюється на класи з українською мовою навчання, також цим особам гарантується право на вивчення рідної мови.

Тобто, фактично, діти представників нацменшин та корінних народів зможуть вивчати рідною мовою в початковій школі все, окрім української мови, якщо в групу набереться більше 8 дітей та батьки захочуть зробити саме так.

Предмети в старшій школі, окрім мови, літератури, історії меншин, викладатимуться державною мовою.

Заплановані зміни щодо мови викладання розпочнуться в 2020 році.

Досі діти представників національних меншин та корінних народів мали можливість навчатися рідною мовою протягом 11 років навчання. Українська мова та література вивчалися окремими дисциплінами.

За словами заступника міністра освіти Павла Хобзея, наслідком такого навчання ставало те, що лише 40% таких дітей могли скласти ЗНО з української мови та літератури.

Держава витрачалась на те, щоб забезпечити таких дітей тестами ЗНО їхньою мовою з інших предметів. Та оскільки обов’язковий тест на знання з державної мови та літератури абітурієнти провалювали, всі ці витрати фактично були марними, адже можливості сповна реалізуватися в Україні діти не мали.  

Щороку Україна втрачала близько 10% майбутніх фахівців через те, що шлях до вищої освіти їм закривався.

Сусідська турбота

Цікаво, що обурення новим законом висловила й Росія, хоча в законі не йдеться про російську мову.  “Розглядаємо цей крок як спробу майданної влади повністю українізувати освітній простір країни”, - заявив представник Департаменту інформації та друкарства МЗС РФ.

А російські ЗМІ залюбки поширили численні новини про обурення з боку наших сусідів, доповнюючи їх традиційними для себе пікантними подробицями. Таким чином українська мова знову стала наріжним каменем в стосунках з Москвою, а також інструментом маніпуляції решти сусідів.

Примітно, що найгостріше на закон відреагували саме дружній до РФ лідер Молдови та останнім часом суперечлива в стосунках з РФ Угорщина. Заяви дружніх до України Румунії та Польщі були куди м’якшими.

Голосні заяви угорських урядовців вже призвели до того, що голова Закарпатської облдержадміністрації Геннадій Москаль закликав президента ветувати закон про реформу освіти, передає УНІАН.

На думку Москаля, новий закон суперечить Конституції та Європейській хартії регіональних мов. Тож реформа освіти в Україні опинилася під загрозою.

В Міністерстві освіти переконані: закон відповідає Конституції України та Європейській хартії регіональних мов чи мов меншин. Відповідну заяву МОН оприлюднило в понеділок, 11 вересня.

Підтримку реформі висловив й Міністр закордонних справ Павло Клімкін в своєму твіттері: “ Україна й надалі робитиме все для розвитку української та гарантуватиме вільний розвиток мов національних меншин: це наш обов’язок”.

Міністр також зазначає, що спільно з Міносвіти впродовж тижня збираються надати детальну інформацію про новий закон міжнародному середовищу.

Цікаво, що в самої Угорщини в мовній царині не найкраща репутація. Венеціанська комісія назвала "дуже проблематичними" окремі норми нещодавно прийнятого освітнього закону, які регулюють діяльність іноземних вишів в Угорщині.

Та й в забезпечення прав меншин наші сусідки теж далеко не взірці. В Угорщині діють лише дві недільні українські школи. В Румунії – ліцей та ще дві секції в румуномовних ліцеях.

В Україні ж мовами нацменшин, за офіційною статистикою, навчається близько 400 тис. дітей у 735 навчальних закладах.

Теги:
Читайте також:
Київ
+24°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.11
    Купівля 41.11
    Продаж 41.58
  • EUR
    Купівля 45.45
    Продаж 46.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
14 вересня
12:41
Сергій Шойгу
Шойгу провів "широкий обмін думками" з Кім Чен Ином
12:33
ЄС
"Це лише зміцнило нас": очільник мінфіну Угорщини відреагував на бойкоти з боку Євросоюзу під час їхнього головування в Раді ЄС
12:32
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Білоруси вночі не збивали дрон з РФ, а чекали, доки він вилетить на український Славутич, - Гаюн
12:30
Італія
"Росія нам не ворог": в Італії з'явилися проросійські плакати із закликами припинити допомогу Україні
12:02
OPINION
Навіщо МВФ їде до Росії
12:00
Курська область
Британська розвідка показала мости, знищені ЗСУ в Курській області
11:44
Олаф Шольц
Канцлер Німеччини Шольц здійснить перший за останні десятиліття візит до країн Центральної Азії
11:38
OPINION
Про "антивоєнний" фільм Трофімової "Русскіє на войнє"
11:36
Обстріл Донеччни
Війська РФ за добу вбили трьох жителів Донеччини, ще чотирьох - поранили
11:36
Ексклюзив
Іран
Ключова складова домовленості між РФ та Іраном: "планували закупити двигуни для ракет і адаптовувати під свої", - авіаексперт Храпчинський
11:15
енергетика
Окупанти вдарили по енергооб’єкту на Сумщині: є загиблий та поранені
11:05
Володимир Зеленський та Джо Байден
Байден просить Конгрес продовжити надання Україні допомоги на $5,8 млрд, які можуть згоріти у вересні, - The Hill
10:46
У Великих Гуляках на Київщині в приватному будинку сталася пожежа: загинула жінка
10:44
Папа Римський, Папа Франциск
Папа Римський закликав католиків голосувати за "менше зло" на виборах у США
10:43
Володимир Зеленський
"В нас була хороша розмова ": Зеленський розповів, про що говорив із Трампом кілька місяців тому
10:22
Ексклюзив
Run for Freedom
У Києві стартував забіг Run for Freedom за участі Тімоті Снайдера: "Зібралися, щоб виразити солідарність з тими, кого тут немає"
10:18
Сєвєродонецьк, обстріли
Окупанти у Сєвєродонецьку третю зиму не проводять опалення в будинки місцевих, - Луганська ОВА
10:10
Воздвиження Хреста Господнього
Воздвиження Хреста Господнього: як виникло свято та чого не можна робити
10:07
OPINION
Міністерство енергетики чи МінДеркач?
10:04
Оновлено
шахед
Росія запустила "шахеди" з Курської області в ніч на 14 вересня: в Одесі та Києві працювала ППО
10:00
Донбас
День танкових військ: історія, роль та значення свята
09:47
Під час нічного обстрілу Оріхівської громади Запорізької області під завалами зруйнованого будинку загинув чоловік
09:24
Молдова
У Молдові викрили угруповання, яке допомагало росіянам незаконно отримати громадянство
09:19
танкісти 24-ї ОМБр
"Світ бажає перейняти їх досвід": Зеленський і Сирський привітали українських воїнів з Днем танкових військ
09:07
Керівник зовнішньополітичного відомства Канади Мелані Жолі
Канада не дозволяє відправку жодного озброєння або комплектуючих до Гази, - голова МЗС Жолі
09:00
Огляд
Локальні бандерівці, викрадач дракона та економіка на тарілці – 5 книг про спротив
08:45
День українського кіно
День українського кіно 2024: свято творчості та натхнення
08:34
Оновлено
Війна з Росією, ЗСУ
Протягом минулої доби на фронті відбулося 138 боєзіткнень: найактивніше ворог наступав на Курахівському напрямку
08:33
Оновлено
шахеди, ППО, ЗСУ
У ніч на 14 вересня росіяни запустили понад 70 "шахедів" по всій Україні, - Зеленський
08:24
ракета ATACMS
The Guardian: США і Британія дозволили Україні удари вглиб РФ, але не оголошують про це
08:04
OPINION
Американська стратегія війни в Україні вкрита туманом
07:37
пушкін, пушкінопад
У Ризі демонтують пам'ятники Пушкіну та його музі Ганні Керн
07:27
втрати окупантів
ППО, 25 артсистем і 1210 військових: що втратила армія РФ за добу війни в Україні
07:15
Оновлено
"Буян-М"
Росіяни вивели в Чорне море 16 кораблів, 7 з яких є носіями "калібрів"
06:58
Мелані Джолі
"Дії виходять за межі легітимних медіа": голова МЗС Канади Жолі засудила російську пропагандистську телекомпанію RT
06:30
Суджа, РФ, Курська область
Російська армія ще не почала широкомасштабний контрнаступ для повного витіснення ЗСУ з Курщини, - ISW
06:04
Сі Цзіньпін літак
Сі Цзіньпін у жовтні відвідає Росію
05:13
Ізраїль, ЦАХАЛ
Армія Ізраїлю вдарила по військових об'єктах "Хезболли" у Лівані
04:27
У Болгарії розбився військовий літак: загинуло двоє пілотів
03:34
Китай
Китай вперше з 1978 року підвищить пенсійний вік
Більше новин