Урагани знищують міста і вбивають сотні людей. Звідки вони беруться
Мешканці острівних держав у Атлантиці продовжують потерпати від потужних ураганів. Вони пережили Гарві, Ірму, Катю, Хосе, а тепер на них несеться Марія. Чому людство потерпає від ураганів
Більшість з цих ураганів сформувалася біля африканського узбережжя.
Шкода, заподіяна ураганом Гарві оцінюється вже приблизно в $190 млрд. Оцінка руйнувань його "послідовниці" Ірми ще продовжується, але попередні дані говорять, що це десь від $50 млрд до $100 млрд.
Тим часом, їм навздогін мчить новий ураган - цього разу його звуть Марія. Очікується, що з дня на день вона ударить по Пуерто-Рико, Британським Віргінським Островам та іншим.
З тропічного шторму Марія уже зміцніла до урагану найвищої - п'ятої - категорії. Це означає, що вона здатна зносити будинки, виривати з корінням дерева та затоплювати цілі міста. Учені давно намагаються з'ясувати причини, які породжують таких монстрів.
Дихання Африки
Ураган - це складна погодна система, для формування якої необхідно кілька чинників. У 2015 році дослідження вчених Університету Тель-Авіву виявило, що уважне спостереження за атмосферними збуреннями поблизу західного узбережжя африканського континенту дозволяє точніше передбачати, які з них за кілька тижнів перетворяться на потужні шторми або й урагани.
"85 відсотків найбільш інтенсивних ураганів, які впливають на США та Канаду починаються як збурення в атмосфері над східною Африкою. Ми виявили, що чим більша площа збурення, тим більші шанси, що воно перетвориться на ураган за тиждень чи два", - розповідала одна з авторів дослідження професор Колін Прайс.
Це дослідження підтверджує спостереження, яке метеорологи висунули вже давно - більшість ураганів Атлантики народжені спекотним диханням Африки.
Особливу роль у процесі відіграє пустеля Сахара. Суміш її гарячого сухого повітря та більш холодного і вологого повітря з Гвінейської затоки формує так звану Східноафриканську струменеву течію.
Всередині неї формуються атмосферні збурення та грозова активність, відомі як тропічні хвилі. У згаданому дослідженні стверджується, що кількість хмар над ними дозволяє зробити точне припущення, чи перетвориться така хвиля на ураган за тиждень чи два.
Значна роль Африки у формуванні ураганів, які бьють по Карибських островах та Штатах, народила містичну версію щодо виникнення ураганів. Є легенда, що вони створюються душами загиблих предків - рабів, вивезених з території сучасних Беніну, Нігерії, Камеруну та інших країн до Америки та Карибських островів. Нібито їхні прокльони та стогони породжують сучасні урагани, щоб покарати нащадків своїх кривдників.
Від шторму до урагану
Для появи урагану потрібні три складові: дуже тепла поверхня океану, вологе повітря та зсуви вітрів. Тепла вода та вологе повітря надають енергію, а маленька кількість вітрових зсувів не дозволяє урагану розсіятись.
Не дивно, що більшість ураганів утворюються у вересні - це період, коли води Атлантичного океану біля Африки найтепліші, а повітря в Сахарі - найгарячіше. Втім, 60% атмосферних збурень так і лишаються збуреннями. Та й не всі урагани Атлантики народжуються біля Африки - деякі утворюються, наприклад, поблизу Багамських островів.
Подорожуючи на захід від африканського континенту тропічна хвиля піднімає буквально колони вологого повітря з океану. У центрі утворюється область низького тиску, яку ще називають оком урагану, і повітря починає крутитися з великою швидкістю. Око часто можна чітко розгледіти на супутникових знімках.
Око Ірми повністю накрило острів Барбуда. Фото зроблене супутником з проекту Suomi NPP. Фото: Twitter / @UWCIMSS
Коли швидкість обертання досягає 63 км/год то явище вже вважається тропічним штормом. А коли вона виростає до 119 км/год, то це вже ураган 1-ї категорії.
Ірма досягла швидкості в 298 км/год, що стало майже рекордом (він складає 306 км/год). І вона тримала таку швидкість протягом 37 годин!
У випадку, якщо ураган проходить зони з дуже теплою водою та зустрічає мало вітрових зсувів, тиск у зоні всередині падає все більш інтенсивно й ураган набирає потужності. І навпаки, якщо ураган проходить зони з холодним повітрям, наприклад, земну поверхню, та зустрічає вітрові зсуви, він може знизити інтенсивність і перетворитися знову в шторм.
Тим не менш, його руйнівна сила лишається значною. Наприклад, коли Сенді у 2012 році вдарив по східному узбережжю США, він уже технічно не був ураганом. Тим не менш, він спричинив значні руйнування на узбережжі штатів Нью-Йорк та Нью-Джерсі.
Чи спричиняє зміна клімату підсилення ураганів
Однозначної відповіді на це питання немає. Як зазначає Vox, зміна клімату не може спричиняти щось, бо це описовий термін. Він означає лише, що клімат змінюється.
"А от що спричиняє зміни, так це зростання теплової енергії, захопленої атмосферою завдяки парниковому ефекту", - пише видання. Збільшення світової температури впливає на урагани, але не однозначно.
Наприклад, завдяки підвищенню рівня світового океану зростає негативний ефект від найбільш небезпечної частини урагану - штормового нагону води. Це момент, коли ураган досягає узбережжя і виплескує на нього величезні хвилі, які затоплюють будинки і дороги, змивають автомобілі і т.д.
Окрім того, підвищення рівня тепла збільшує інтенсивність випаровування, яке живить шторми й урагани. Але з іншого боку, глобальне потепління підвищує вітрові зсуви, які розсіюють урагани.
- Актуальне
- Важливе