Нуль українських шкіл та жорстка мадяризація. Чи має право Угорщина погрожувати Україні

10 жовтня, 2017 вiвторок
10:05

Угорський уряд найбільш гучно обурюється новим українським законом про освіту. Але критикуючи Україну, в Будапешті сильно лукавлять

Зміст

Найгучнішим критиком нового українського закону про освіту стала Угорщина. Інші країни, які також висловлюють незадоволення, роблять це значно тихіше. Хоча, наприклад, скасування візиту президента Румунії до Києва, який довго планували, також стало значним дипломатичним провалом.

Але саме з Будапешту лунає найбільше погроз, однією з них стала обіцянка блокувати всі рішення Євросоюзу, спрямовані на зближення з Україною.

Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто заявив, що український закон про освіту суттєво порушує принципи Угоди про асоціацію Україна-ЄС.

З цієї причини, він буде ініціювати перегляд Угоди під час наради очільників МЗС країн-членів Євросоюзу, яка відбудеться 16 жовтня.

Існує ціла низка причин того, чому угорський уряд поводиться саме так, як він поводиться зараз. Це і близькі парламентські вибори, на яких прем'єр-міністру Віктору Орбану хочеться перемогти й забезпечити собі третій строк на посаді. Це і дружба Орбана з Володимиром Путіним. Це і особливе ставлення Угорщини до Закарпаття, яке колись було складовою Австро-Угорської імперії.

Але критикуючи Україну уряд в Будапешті сильно лукавить. Угорщині так само можна зробити багато закидів щодо її мовної політики та м'яко кажучи нерозумних вчинків у галузі освіти.

Мадяризація

Політика асиміляції неугорських народів почалася ще наприкінці 18-го сторіччя. Її об'єктом були хорвати, словаки, румуни, євреї, серби, українці (карпатські русини). Спочатку це був процес відродження власне угорської мови, яка до того вважалася мовою "низів". Але згодом до її вивчення примусово стали залучати всіх неугорців, що, звісно, викликало невдоволення і спротив.

Особливо агресивного характеру політика мадяризації набула після 1867 року, коли було утворено дуалістичну монархію - Австро-Угорщину. "Мадяри здобули цю державу для мадярів, а не для інших. Тому зверхність і гегемонія мадярів сповна виправдані", - говорив прем'єр-міністр Королівства Угорщина Кальман Тис.

Певний час він був ще й міністром внутрішніх справ і в той період закрив три словацькі гімназії, звинувативши їхніх керівників у проповідуванні панславізму. Така ж доля спіткала і єдину на Закарпатті учительську семінарію, розташовану в Ужгороді, де навчання відбувалося українською мовою. А згодом навчання у більшості шкіл стало вестись лише угорською мовою.

У 1879 році було ухвалено закон, за яким угорська мова стала обов'язковим предметом у всіх народних школах та гімназіях. А вивчення "рутенської" (фактично ж української) мови як обов'язкової на Закарпатті було скасовано.

У 1891 році всі населені пункти Королівства Угорщина отримали угорські назви. А всі неугорці примусово отримали угорські імена та прізвища.

Як наслідок, угорці, які згодом опинилися поза межами своєї країни, стали жертвами зворотньої дискримінації. Конфлікти через мовні питання в Угорщини виникали і з Румунією, і зі Словаччиною, коли обидві країни, як вважали в Будапешті, ухвалювали рішення, що утискають угорців та їхню мову.

Скільки в Угорщині українських шкіл

За даними Міносвіти, сьогодні в Україні працює 71 угорська школа, де викладання з першого по одинадцятий клас ведеться угорською ж мовою. Суть статті 7 нового закону про освіту полягає в тому, що тепер з 5-го класу більшість предметів викладатиметься українською. Але історія рідного народу та угорська мова, звісно, і далі викладатимуться угорською. А також і всі інші предмети - до 5-го класу.

Читайте також: Реформа освіти: Що реально зміниться для дітей, батьків та вчителів

І будь-кому, хто читав закон, зрозуміла абсурдність заяв угорського уряду про те, що Україна хоче закрити школи, де йде навчання мовою національних меншин.

"Ми не збираємось закривати подібні школи. Ми лише розширюємо можливості дітей на навчання державною мовою в цих школах", - пояснювала ситуацію міністр освіти Лілія Гриневич.

Власне, у самій Угорщині ситуація зовсім інша. Так, українська діаспора там малочисельна, якщо порівнювати її з угорською меншиною в Україні - близько 8 тисяч осіб. Тим не менш, як пише "Німецька хвиля", посилаючись на дані Ради Європи, ні початкових, ні середніх шкіл з українською мовою викладання в Угорщині немає.

Угорська влада пояснює це тим, що від української громади не надходить запитів на відкриття українських шкіл. А ще тим, що серед угорських вчителів мало тих, хто хотів би викладати українською мовою.

Політична кон'юнктура

Парламентські вибори, які чекають на Угорщину наступного року, визначають агресивний стиль поведінки уряду щодо українського закону. Партія "Фідеш" яку очолює прем'єр-міністр Віктор Орбан, має непогані рейтинги. Але їй у спину дихає радикальніша партія "Йоббик".

Її представники, зокрема, вже назвали ухвалення закону про освіту "провалом політики Орбана щодо України". Тож прагнення уряду зіграти на темі захисту співвітчизників у Закарпатті від "зазіхань" українського уряду може стати непоганим грунтом для зміцнення позицій.

Але погрози Будапешту "блокувати будь-які ініціативи, вигідні Україні, у міжнародних організаціях, особливо в ЄС", виглядають лицемірно.

Уряд Орбана сам є об'єктом постійної критики з боку структур ЄС через ухвалення законів, які з точки зору Брюсселя утискають права людини, свободу слова тощо.

Читайте також: Як угорський прем'єр намагається грати в Путіна, а виходить Янукович

Одним із найбільш гучних скандалів став намір уряду закрити Центрально-Європейський Університет (CEU), заснований Джорджем Соросом. Викладання там ведеться англійською мовою і навчаються там, переважно, студенти з інших країн. Наміри уряду спровокували навесні цього року масові протести, а Єврокомісія запустила спеціальну процедуру, яка в кінцевому результаті може призвести до фінансового покарання.

А чого варта історія з дебреценськими професорами, які зробили Путіна почесним доктором свого навчального закладу. Це викликало м'яко кажучи нерозуміння з боку ЄС, який наклав на багатьох друзів та соратників російського президента санкції за анексію Криму та розв'язування війни на сході України. Обурились навіть викладачі Дебреценського університету.

Зараз йде активна робота з доопрацювання закону про освіту. За словами міністра освіти Лілії Гриневич, дискусійна 7 стаття "буде уточнена". Вона також має намір у середині жовтня провести зустріч зі своїм угорським колегою. Втім, не факт, що це заспокоїть уряд Орбана.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.63
  • EUR
    Купівля 44.33
    Продаж 45.02
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
8 листопада
15:32
Ексінженер, який під час окупанції Купʼянська транслював телеканали РФ, отримав 11 років за ґратами
15:32
У Києві 7 листопада ворожий БПЛА влучив у багатоповерхівку, де живе пані посол Естонії
15:31
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:16
Україна ЄС
Європейська рада продовжила навчальну місію для українських військових ще на 2 роки
15:13
Інтерв’ю
Павел Коваль, депутат Сейму Польщі
Трамп схилиться перед Путіним? Це нісенітниця, - польський депутат Павло Коваль
15:12
Ексклюзив
Карта бойових дій за 1-6 листопада
Ворог просувається до 2 км у день: майор запасу НГУ Гетьман про Донецький напрямок
15:04
Оновлено
Наслідки атаки у Києві
Нічна атака РФ: у Києві є постраждалі, в Одесі пошкоджено одну з найстаріших шкіл
14:46
Вийшов перший тизер комедії "Песики" з Лесею Нікітюк у головній ролі
14:44
загиблі військові
Україна повернула тіла 563 полеглих військових
14:44
Вимагали гроші в чоловіків під виглядом працівників ТЦК: на Одещині затримали підозрюваних
14:33
Оновлено
російські терористи обстріляли Харків
Росія вдарила КАБами по Харкову: є руйнування та постраждалі. Фото
14:15
Тренінгова система UNITS
Міноборони допустило до експлуатації інтерактивну тренінгову систему UNITS
14:04
OPINION
Де мир за 24 години? Хто відповідатиме за війну в Україні в адміністрації Трампа
14:03
село Гурівське
На Одещині село Першотравневе перейменували на честь ГУР
13:55
Оновлено
ізраїльські футбольні вболівальники в Амстердамі
Масові напади на футбольних фанів з Ізраїлю в Амстердамі: є поранені, затримали 62 людей
13:50
Жозеп Боррель
Аби обговорити подальшу підтримку: Боррель анонсував візит до України
13:44
Андре Тан і блогерка-мільйонниця Люда з Голлівуду презентували спільну колекцію одягу
13:28
хакер
Проросійські хакери збільшили кількість кібератак після відправлення військ КНДР до РФ, - Сеул
13:14
Оновлено
Масований удар РФ по Запоріжжю: кількість загиблих зросла до 10, у місті оголошено День жалоби
13:10
У Херсоні внаслідок ворожого обстрілу загинув чоловік
13:03
Для впровадження реформ у сфері енергетичної та кліматичної політики: в Україні запрацював Офіс зеленого переходу
12:57
осінь
Практично без опадів: синоптикиня Наталка Діденко розповіла, якої погоди чекати цими вихідними
12:39
В Україні затримали керівників міжнародного наркосиндикату, вилучено "товару" на 20 млн грн
12:27
хімічна атака дим смог
Через повномасштабну війну викиди вуглекислого газу в Україні зросли на 180 млн тонн, - Міндовкілля
12:25
НАТО, Трамп
Ера Трампа: міжнародний огляд КБФ
12:22
Першу картину, яку намалював людиноподібний робот Ai-Da, продали за $1 млн
12:20
Ексклюзив
Володимир Путін
Головна ціль Путіна - це зняття санкцій, - політичний експерт Денисенко
12:00
OPINION
Вікторія Сюмар
Путін на Валдаї канючить розмову з Трампом
11:59
Вогонь, пожежа
Дрони атакували НПЗ в російському Саратові, спалахнула пожежа. За атакою стоїть ГУР, - ЗМІ
11:44
Смерть Ліама Пейна з One Direction: в Аргентині заарештували трьох людей
11:37
собор Архістратига Михаїла та інших Небесних сил безтілесних.
8 листопада - Собор Архистратига Михаїла та інших Небесних Сил Безтілесних: що робити не можна і які традиції цього дня
11:21
ЗСУ
На Курщині росіяни не припиняють інтенсивних штурмів та авіаударів з глибини своєї території
11:17
тарифи
Тарифи на газ, опалення й гарячу воду залишаться незмінними у 2024-2025 році, – прогноз НБУ
11:13
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 8 листопада: скільки в середньому коштують євро, долар і злотий
10:58
В Австралії очільники штатів і територій підтримали обмеження доступу до соцмереж для дітей, молодших за 16 років
10:48
МЗС
"Готові запросити РФ": МЗС назвало передумову проведення другого Саміту миру
10:43
ППО, обстріл, ЗСУ
Україна отримає для випробувань естонські ракети ППО
10:41
Пресреліз
BAYADERA GROUP стає ексклюзивним дистриб’ютором легендарного бренду Becherovka в Україні
10:40
На фото: Маколей Калкін
Зірка "Сам удома" Маколей Калкін зніметься в другому сезоні серіалу "Фолаут"
10:35
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Ворог почав використовувати "шахеди" з термобаричним зарядом, - Згурець
Більше новин