Що чекає на славетний футбольний клуб "Барселона" після референдуму в Каталонії
За кого гратиме футбольний клуб "Барселона", якщо Каталонія все таки відділиться від Іспанії
Що відбувається
1 жовтня у Каталонії відбувався референдум про відокремлення цієї автономної області від Іспанії, який офіційний Мадрид не визнав та спробував зірвати голосування. Через це виникли масові сутички прихильників незалежності із поліцією, внаслідок яких постраждало майже 900 людей.
Саме на неділю було заплановано матч 7-го туру чемпіонату Іспанії, у якому "Барселона" мала приймати "Лас-Пальмас". Через безлади у місті, керівництво клубу попросило перенести матч на інший день.
Проте, Професійна футбольна ліга Іспанії (Ла Ліга) відмовила "Барселоні", але при цьому погодилася з пропозицією клубу провести матч за порожніх трибун "Камп Ноу".
Гра без глядачів завершився перемогою каталонців з рахунком 3:0, а президент "Барселони" Хосе Бартомеу заявив, що порожніми трибунами клуб намагався "привернути увагу усього світу до проблем каталонського народу".
Якою є позиція клубу "Барселона"
Футбольний клуб "Барселона" традиційно був одним із головних символів Каталонії. У часи режиму Франко, для місцевих прихильників незалежності, футбол був чи не єдиним способом протистояти Мадриду з його "Реалом" та висловлювати свою позицію.
На матчах "Барселони" традиційними є численні смугасті жовто-червоні прапори Каталонії, за які УЄФА останніми роками регулярно штрафує клуб – через використання символіки із політичним підтекстом на єврокубкових матчах.
Читайте також: Насильство та кров в Іспанії. Чим закінчився референдум про незалежність Каталонії
Природно, що "Барселона" виступила з офіційною заявою на підтримку референдуму.
"Футбольний клуб "Барселона" продовжуватиме підтримувати волю більшості каталонських людей і буде робити це у громадянський, мирний та зразковий спосіб", – заявили у "Барселоні" напередодні голосування.
Хто з гравців підтримав референдум
Жерар Піке
За незалежність Каталонії виступає й чимало зірок "Барселони". Один із найзавзятіших – захисник Жерар Піке, який ніколи не приховував своїх поглядів та відкрито закликав до відокремлення від Іспанії.
"Я відчуваю себе каталонцем і пишаюся вчинком своїх співгромадян. Не було жодної агресії, але влада кинула на нас національну гвардію. Вони, не розбираючись, змішали в одну купу сім'ї, дітей, бабусь і дідусів. Це ще більше розділить Каталонію та Іспанію", - впевнений Піке, який побував на дільниці та проголосував перед камерами.
Також захисник пообіцяв припинити виступи за збірну Іспанію, якщо його позиція буде подразником для команди, та не їхати на чемпіонат світу-2018.
Слід зазначити, що Піке через його постійні заклики до незалежності Каталонії й раніше засуджували вболівальники збірної Іспанії, які на домашніх матчах супроводжують кожну появу на полі барселонця свистом.
Читайте також: Каталонія хоче незалежності від Іспанії. Чи схоже це на український Донбас
Відокремлення від Іспанії підтримують й екс-зірки "Барси" – Карлес Пуйоль та Хаві, які були капітанами клубу.
Знаним прибічником незалежності Каталонії є й найтитулованіший тренер у історії "Барселони" Хосеп Гвардіола, який нині очолює англійський "Манчестер Сіті". Він також взяв участь у невизнаному Іспанією референдумі, проголосувавши поштою, та назвав 1 жовтня днем демократії.
"Це день демократії. Думаю, ті, хто кажуть про незаконність референдуму, помиляються", - сказав Гвардіола.
Чому "Барселона" потрібна Іспанії
Зараз чемпіонат Іспанії з футболу складно собі уявити без "Барселони". Принципове протистояння каталонського клубу з мадридським "Реалом" - це головна родзинка не лише цього турніру. "Ель-Класико" взагалі можна назвати найвідомішим та найпринциповішим футбольним дербі у світі, за яким щоразу стежать у понад сотні країн.
Якщо матч "Барселона" – "Реал" зникне із календаря чемпіонату Іспанії – турнір суттєво втратить свою спортивну привабливість.
Достатньо сказати, що за останні 10 років лише одному клубу – мадридському "Атлетико", вдавалося переривати гегемонію двох грандів. У решті випадків чемпіонами неодмінно ставали "Барселона", чи"Реал".
Про те, що не уявляє собі чемпіонату Іспанії без "Барселони" 1 жовтня вже заявив головний тренер "Реалу" – француз Зінедін Зідан.
"Я навіть не хочу собі цього уявляти. Я не бачу Ла Лігу без "Барселони". Як вболівальник, я хочу, щоб вона грала тут завжди. Сподіваюся, що "Барселона" ніколи не залишить чемпіонат Іспанії", - сказав Зідан.
Падіння спортивного рівня, неодмінно потягне за собою і зниження спонсорського інтересу, який у випадку із "Реалом" та "Барселоною", нині колосальний. Ці клуби входять до трійки найбагатших у світі, поступаючись лише англійському "Манчестер Юнайтед".
За оцінками Forbes нинішня вартість "Барселони" становить $3,6 млрд, а "Реал" коштує $3,5 млрд. Якщо "Барселона" залишить іспанський чемпіонат – вона неодмінно впаде. При чому суттєвіше постраждають саме каталонці.
Де може опинитися "Барселона"
При усіх недоліках, для чемпіонату Іспанії втрата трьох клубів, які грають у найсильнішому дивізіоні – "Барселони", "Еспаньолу" та "Жирони" - не матиме катастрофічних наслідків, адже у турнірі залишиться чимало конкурентоздатних команд, таких, як "Атлетико", "Севілья" та "Валенсія".
А от для каталонських клубів відокремлення обіцяє стати величезною проблемою.
Гіпотетичний чемпіонат Каталонії буде турніром із низьким рівнем конкуренції та заздалегідь відомим результатом. Тому, в тій самій "Барселоні" радше погодяться залишитися у чемпіонаті Іспанії, ніж приректи себе на деградацію.
Наразі про окремий чемпіонат не говорить навіть міністр спорту каталонської автономії Жерар Фігерас.
"Клуби повинні самі вирішити, де вони хочуть грати - в іспанській лізі, або в чемпіонатах сусідніх країн, таких як Італія, Франція чи Англія. Щойно клуби прийдуть до рішення, розпочнуться переговори з федераціями, щодо організації їх виступу в обраному чемпіонаті ", - сказав Фігерас.
Найбільше жадають побачити "Барселону" у чемпіонаті Франції, де найсильнішому клубу – ПСЖ, бракує гідних конкурентів. Тим паче, що у місцевій лізі вже грає одна команда, яка представляє іншу країну – "Монако".
Загалом включення клубів із інших федерацій до своїх національних чемпіонатів не суперечить регламенту ФІФА та УЄФА і активно практикується. Скажімо, валлійський "Свонсі" грає у англійській Прем'єр-лізі, клуби із Сан-Марино виступають у нижчих італійських дивізіонах, а з Андорри – у іспанських.
Що буде далі
Нині спрогнозувати, як буде розгортатися ситуація із "Барселоною", та й із усією Каталонією, складно. Ще перед референдумом президент Лі Ліги Хав'єр Табас погрожував, що у разі відокремлення Каталонії, тамтешнім клубам не дозволять залишатися у чемпіонаті Іспанії.
Але, у такому разі, наразитися на санкції ризикує весь іспанський футбол - за регламентом ФІФА, втручання у справи місцевих федерацій з боку держави заборонене і карається дискваліфікацією клубів та збірної із усіх міжнародних змагань. А відсторонення каталонських клубів можуть трактувати саме так.
Сама "Барселона" поки не вдається до різких кроків та залишається у чемпіонаті Іспанії. Не варто їх очікувати й у подальшому, адже "Барса" це не лише один з найпопулярніших футбольних клубів світу, але й успішний комерційний проект, який приносить великі прибутки.
Тому каталонці, попри весь свій патріотизм, діятимуть виключно за регламентом УЄФА та ФІФА, щоб мінімінізувати втрати. З впевненістю можна сказати лише одне – у чемпіонаті Каталонії "гранатово-сині" грати не збираються.
Чи виступатиме "Барселона" у чемпіонаті Франції, Англії, Італії, або залишиться у Іспанії, з'ясується трохи пізніше.
- Актуальне
- Важливе