Забути, як виглядає гривня. Чому світ відмовляється від готівки

11 жовтня, 2017 середа
15:03

Є країни, в яких окрім звичних покупок, можна за допомогою QR-коду дати милостиню чи заплатити грабіжникам. Україна також взяла курс на безготівкову економіку

Зміст

Терміном cashless прийнято називати прагнення держави максимально скоротити обсяги готівки в економіці шляхом переходу на безготівкові розрахунки. Україна вже кілька років поспіль намагається здійснити цей перехід, запроваджуючи різноманітні ініціативи.

Якщо раніше українці могли купувати за готівку товари чи послуги до 150 тис. грн, то вже з початку 2017 року - це лише 50 тис. грн. Все, що вище, потрібно “проводити” через банк.

Окрім того, з вересня запрацювала постанова НБУ № 42, яка зобов’язує банки перевіряти походження коштів клієнтів.

Читайте також: Банки почали перевіряти, звідки українці взяли гроші. Як це відбувається

Певні результати таких дій вже є. За даними НБУ, в першому півріччі 2017 року частка безготівкових розрахунків в загальному обсязі операцій з використанням платіжних карток в Україні становила 38,1%.

За рік кількість безготівкових операцій зросла на 30%, а їх обсяг збільшився на 40%.

null

До 2020 року НБУ прагне збільшити кількість безготівкових операцій до 55%. А співвідношення обсягу готівки до ВВП до цього часу повинне складати не більше 9,5% (зараз 14,6%).

Та до світових cashless-лідерів нам ще далеко. До прикладу, в США готівкою послуговуються лише в 5% випадків. Швеція звела цей показник до 8%.

Країни ЄС зобов’язалися здійснити перехід, задекларувавши прагнення в “Дорожній карті скорочення готівкових розрахунків”. В ній пропонується використовувати в готівковому еквіваленті не більше 10 тис. євро.

Що поганого в готівці

ЄС вбачає в готівці головне джерело фінансування тероризму - адже контролювати готівкові розрахунки практично неможливо.

Ще одна важлива місія cashless - виведення економіки з тіні. “Навіть у промислово розвинутих країнах 14-16% ВВП формується в тіньовому секторі”, - зазначає DW німецька економістка Гайке Йобґес. В Україні в тіні, за даними Міністрерства економічного розвитку та торгівлі, перебуває 38% економіки.

Та обходиться користування готівкою нам недешево, адже банки повинні дбати про захист купюр від фальшивомонетників, часто змінювати їх, якщо банкнота пом’ялася, порвалася чи застаріла. Про вигоду використання монет взагалі не йдеться - часто їх випуск обходиться більше за номінал.

В результаті, за даними ООН, людство витрачає на обслуговування готівкових розрахунків 0,5-1% світового ВВП - приблизно стільки ж йде на авіаперевезення.

Використання безготівкових розрахунків часто безпечніше (гаманець можуть вкрасти) та зручніше, адже не потрібно носити за собою десятки або й сотні купюр. Часто такий спосіб оплати в рази швидший. Заради справедливості варто сказати, що гроші на картці також не захищені на 100%, наприклад, від інтернет-шахраїв. 

Людство поступово звикає до цього способу розрахунків. Опитування, проведене фінансовим конгломератом ING, свідчить, що 38% респондентів готові повністю перейти на безготівкові розрахунки.  34% користувачів заявили, що нечасто користуються готівкою вже зараз, а 78% відзначили про намір рідше використовувати її в майбутньому.

null

Забудьте про картки

Важливо розуміти, як українці користуються безготівковими можливостями.

За словами Сергія Францішка, директора з розвитку бізнесу Mastercard в Україні, Молдові, Грузії та країнах Центральної Азії під час КМЕФ-2017, зараз в Україні 30 млн активних карток. Майже ⅔ операцій українці здійснюють для оплати.

nullДжерело: НБУ

Банки зробили все можливе, щоб в кожного з нас з’явилася картка. Але за користування ними треба платити комісію. Та й вартість виготовлення однієї картки з чіпом і безконтактним інтерфейсом становить приблизно 1,5-2 євро. Її потрібно змінювати, ходити до банку, чекати в черзі. А згадайте, скільки додаткових карток ще додають до основної - часто їх одразу ж викидають. Тож не дивно, що світ тяжіє до зміни й цієї моделі.

За словами банкіра, раз на тиждень кожен четвертий європеєць купує щось в онлайні.

Майже 97% українців замовляли щось онлайн принаймні раз. Більшість покупок починається з пошуку на смартфоні (60%). А загалом українці проводять 4 години на добу, переглядаючи щось на мобільному. Тож не дивно, що 72% наших громадян готові щось купувати саме за допомогою смартфону.

Смартфон став революцією для банкінгу. Сервіси на кшталт Apple Pay, Samsung Pay, mVisa чи MasterPass дозволяють здійснювати платежі за секунди.

В Німеччині через розвиток технологій з 2000 року вже закрили чверть банків. Та є країни, де в традиційних банках взагалі немає потреби.

Наприклад, Сомаліленд - невизнане ніким утворення, що відкололося від Сомалі, може стати першою в світі державою з абсолютно безготівковою економікою.

Таким “технологічним проривом” Сомаліленд завдячує катастрофічній інфляції. Зараз за $1 жителі невизнаної країни змушені віддавати по 9 тис. сомалілендських шилінгів.

null

Місцева валюта настільки знецінилася, що для походу на ринок потрібні сумки з пачками паперових грошей

Тепер більшість платежів сомалілендці проводять через Zaad - мобільний додаток, який працює навіть на примітивних моделях телефонів та не потребує доступу до інтернету.

В Україні теж є приклади використання мобільних додатків. Так, наприклад, через Приват24 вже є можливість оплачувати проїзд в громадському транспорті. Також можна розраховуватися за допомогою Facebook-бота.

Читайте також: 15 ботів, які спростять вам життя: Вистояти чергу, замовити квитки, вивчити мову

Ще однією альтернативою традиційним банківським розрахункам можуть стати криптовалюти. Таким шляхом пішла, наприклад, Венесуела. У період між 2014 і 2016 роками кількість користувачів лише однієї венесуельської біткоін-біржі зросла з декількох сотень до більш ніж 85 тис. Та зараз цих новаторів переслідує офіційний Каракас.

Частина країн досі не визнає криптовалют. Над створенням власної цифрової валюти вже міркують Індія, Естонія та Японія. А Вануату вже пропонує придбати громадянство за 43 біткоіни.

В Україні днями заявили про легалізацію криптовалют - відповідний законопроект вже зареєстрували в Раді.

Хабарі, шахрайство та безготівкова милостиня

Попри чесельні переваги, криптовалюти поки неможливо контролювати, тож небезпека у фінансуванні тероризму для них також властива. Якщо готівку у вас можуть вкрасти, то небезпека втрати електронних грошей менша, але теж є.

Досвід інших країн свідчить, що з переходом на cashless слід бути буде послідовним та обережним.

До прикладу, в Індії на готівку списували колосальний рівень корупції в країні та тінізацію економіки (чверть ВВП). Тож в один день, 30 грудня, жителів країни змусили здати всі крупні банкноти до банків. Результат - величезні черги до банків, поступове звикання до електронних засобів в містах та абсолютне нерозуміння, як діяти незаможним жителям в селах (де технологій часто немає).

На рівень корупції такий радикальний перехід вплинув мало - замість купюр для хабарів почали використовувати земельні ділянки, цінні метали, будинки, годинники.

Ще одна небезпека - монополізація. В Сомаліленді гроші всіх громадян опинилися в руках двох компаній (розробників мобільних додатків), які до того ж не гребують спекулювати курсом долара.

Потрібно бути готовими й до нових викликів cashless-економіки. Й тут найкраще допоможе досвід Китаю. Зараз в КНР шалено популярні дві платформи для електронних розрахунків - Alipay (450 млн користувачів) та WeChat (768 млн користувачів). Китайці звикли з їх допомогою робити фактично все: від традиційних купівлі їжі й одягу чи розрахунків в ресторанах до “таємних” подарунків на весілля, пожертвувань в храм та навіть милостині. Всюди є QR-коди, які за допомогою додатку зчитують та одразу ж надсилають гроші.

null

Китайці роздають милостиню безготівково  Джерело: A16z

Але нові технології призводять до нових видів шахрайства. Наприклад, популярними стали “інноваційні крадіжки”. Злодії крадуть з автомібілів бокові дзеркала, залишаючи на місці злочину записку з QR-кодом. Заплативши $50-100, постраждалі отримують адресу, де заховане дзеркало. Якщо ж ні - власникові доводиться купувати нове.

Теги:
Читайте також:
Київ
+0.6°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.84
    Купівля 41.84
    Продаж 42.39
  • EUR
    Купівля 43.57
    Продаж 44.27
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
24 грудня
14:44
У Михайлівському соборі відбулася урочиста церемонія спецпогашення марки "Нова радіть стала"
У Києві у Михайлівському соборі погасили поштовий випуск з 5 марок "Нова радість стала"
14:41
Джо Ліндслі
Джо Ліндслі: У США починають розуміти, що лише українці знають, що таке свобода, і готові боротися за неї
14:18
Санта Клаус
Санта-Клаус розпочав навколосвітню подорож, щоб доставити дітям подарунки
14:02
Світовий банк
Велика Британія та Японія виділили Україні $1 млрд для зміцнення економіки
14:00
OPINION
Про шкоду "червоної" культури управління
13:49
Німеччина
Німеччина призупинила фінансування проєктів для Грузії на суму €237 млн
13:40
Ексклюзив
Центробанк Росії
Банк РФ зберіг облікову ставку на рівні 21%, інвестиційний банкір Фурса пояснив, що це означає
13:40
Ексклюзив
В Україну завітав ведмедик Паддінгтон, щоб долучитися до кампанії на підтримку дітей, позбавлених батьківського піклування
13:38
Тисяча гривень
"Тисяча Зеленського": 10,3 млн українців подали заявки на допомогу, понад 5 млн уже її отримали
13:36
Оновлено
Микита Василенко
Професор КНУ ім. Шевченка Василенко в ефірі у роспропагандиста образив українських жінок: студенти, ректор та Лубінець відреагували
13:23
Оновлено
Віктор Орбан
Орбан заявив про два варіанти завершення війни в Україні. У Путіна відреагували
13:17
Поширювала фото наслідків атак РФ по критичній інфраструктурі: миколаївчанку засудили до 15 років за держзраду
13:16
інавгураціїя Санду
Мая Санду склала присягу на другий термін президента Молдови
13:09
путін
У Кремлі заявили, що кілька країн запропонували майданчик для перемовин Путіна й Трампа
13:00
уряд
Ветерани зможуть отримувати додаткову грантову виплату на власну справу
12:59
Гравець збірної України з футболу Віталій Миколенко вперше стане батьком
12:59
Петр Павел
Президент Чехії Павел підтримав очільницю Грузії Зурабішвілі та грузинів у боротьбі за демократичне майбутнє
12:39
Оновлено
В окупованому Бердянську вранці підірвали автівку "голови ради" міста: його поранено
12:34
Естонія
Командувач сил оборони Естонії заявив, що у разі заморозки війни в Україні Росія виглядатиме переможцем в очах світу
12:26
прикордонник
За добу в Україну в'їхало на 11 тис. людей більше, ніж виїхало
12:22
Роберт де Ніро
Вийшов трейлер серіалу "Нульовий день", в якому Роберт Де Ніро грає експрезидента США
12:22
Лікаря столичної приватної клініки засудили до 3 років через смерть немовляти
12:20
Херсонська область
У Бериславі на Херсонщині росіяни скинули вибухівку з дрона на цивільних: 2 постраждалих
12:03
ПриватБанк
ПриватБанк тимчасово знизив вартість переказів на закордонні картки
12:02
OPINION
Не шукайте сенсу у заявах Трампа
12:01
електроенергія
У Херсоні проблеми з електрикою і водою після обстрілу РФ
11:52
Центр нацспротиву отримав дані воєнного злочинця з російського ГРУ
11:46
Хусити
Ізраїль просить європейські країни визнати єменських хуситів терористами
11:44
Намагалися налагодити продаж "трофейної" зброї: правоохоронці викрили злочинну схему у трьох регіонах
11:31
податки
Через підвищення податків 27% опитаних ФОПів планують закритися найближчим часом, – Опендатабот
11:19
Алек Болдвін
Убивство українки Гатчінс: прокуратура припинила кримінальну справу Алека Болдвіна
11:18
Дональд Трамп
Ford, OpenAI, Meta та Amazon пожертвували по $1 млн до інавгураційного фонду Трампа
11:11
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Вимога Трампа збільшити витрати на оборону до 5% для країн НАТО відповідає поточним потребам, - Згурець
11:02
Огляд
світ, міжнародний огляд
Зеленський звинуватив Фіцо у допомозі Путіну послабити Європу, а на війні в Україні загинули чи були поранені понад 1000 військових КНДР. Акценти світових ЗМІ 24 грудня
11:00
електроенергія
Споживання електроенергії залишається високим: ситуація в енергосистемі 24 грудня
10:55
суд, суддя
На Полтавщині чоловіка засудили до 3 років ув'язнення за ухилення від мобілізації
10:44
На фото біженці з України
Київ вимагає припинення допомоги українським біженцям від ЄС, — El Pais
10:44
Молодь з військової школи чекає на початок 21-го Параду Незалежності. Гданьсь
У школах Польщі запровадили уроки зі стрільби та медицини на тлі загроз з боку РФ
10:40
Бійці ССО оприлюднили нотатки одного з вбитих солдатів КНДР на Курщині
10:33
Джозеф Байден, саміт НАТО
Байден засудженим до смертної кари пом'якшив вироки: республіканці розкритикували рішення
Більше новин