Каталонія топчеться на місці, а в Іспанії хочуть скасувати навіть її автономію. Чому незалежність відкладається
Лідер Каталонії оголосив незалежність й одразу призупинив її введення. Тим часом уряд у Мадриді терміново вирішує, чи не скасувати автономію бунтівної провінції взагалі
Сподівання на зваженість іспанських та каталонських керівників частково справдилися. Значно збільшилися шанси, що найгірша за останні 40 років політична криза в Іспанії буде вирішена шляхом переговорів.
Незалежність проголошено і не проголошено
Усі, кого непокоїть тема Каталонії, ввечері 10 жовтня з нетерпінням чекали виступу голови уряду й президента женералітету автономії Карлеса Пучдемона перед місцевим парламентом. Він мав пояснити, що буде відбуватися після того, як 90% учасників референдуму підтримали незалежність.
Пучдемон таки проголосив незалежність, але одразу ж закликав відкласти її остаточне запровадження на кілька тижнів, аби провести переговори. Лідер Каталонії сказав, що якщо всі діятимуть відповідально, конфлікт може бути вирішений спокійно та узгодженим шляхом.
Читайте також: Насильство та кров в Іспанії. Чим закінчився референдум про незалежність Каталонії
"Я хочу виконати волю народу Каталонії стати незалежною державою", - сказав Пучдемон депутатам. Його перервали гучні аплодисменти. Але потім він продовжив такими словами: "Ми пропонуємо відкласти ефект проголошення незалежності... Сьогодні ми робимо жест відповідальності на користь діалогу".
Розчарування й критика з обох сторін
Люди, які слухали промову на великому екрані на площі перед парламентом, не приховували розчарування. Вони сподівалися негайного проголошення незалежності. Власне, раніше Пучдемон говорив, що у випадку позитивного рішення він проголосить незалежність протягом 48 годин після референдуму.
Фермери, які прибули почути проголошення незалежності. Фото: EPA
Його рішення також критикують як іспанські урядовці, так і радикальні прибічники незалежності в каталонському парламенті.
Віце-прем'єр-міністр Сорайя Саєнс де Сантамарія заявила, що каталонський лідер занурив регіон у стан непевності. За її словами, це була промова людини, яка "не знає, де вона, куди вона збирається та з ким вона хоче туди піти".
Голова іспанського уряду Маріано Рахой проводить зустрічі з лідерами парламентських сил з приводу можливості застосування 155-ї статті Конституції, яка передбачає призупинення автономії Каталонії. Якщо Мадрид наважиться на цей крок, це означатиме, що він перебирає на себе повноваження каталонського уряду. "Це безпрецедентний крок, який може призвести до громадянського повстання", - вважає The Guardian.
Тим часом дві каталонські партії одноосібно підписали документ, що проголошує незалежність. Це Junts pel Yes та CUP, які є радикальними прихильниками незалежності та контролюють значну кількість місць у місцевому парламенті. Втім, їхній крок не матиме юридичних наслідків, бо за документ не голосували і він навіть не був зареєстрований, пише El Pais. А видання La Vangardia повідомляє, що CUP дала Пучдемону на переговори місяць, після чого обіцяє бойкотувати парламент.
Компроміси завжди викликають невдоволення обох сторін. Проте у випадку з Каталонією це зараз єдиний шлях, який виключає можливість переростання кризи у серйозні заворушення.
- Актуальне
- Важливе