В США оприлюднять засекречені документи про вбивство Кеннеді. Навіщо це роблять
Світ вичікує на публікацію останніх засекречених документів щодо вбивства президента США Джона Кеннеді
Дональд Трамп досі зберігає загадкове мовчання щодо того, чи дозволить він публікувати повністю досі засекречені матеріали про вбивство Кеннеді. Воно лишається одним з найбільш загадкових та народило величезну кількість версій.
Дехто вважає, що то було замовлення СРСР, інші звинувачують американські спецслужби, а є й такі, хто вважає винним його наступника.
Трамп і Кеннеді
35-ий президент США Джон Фіцджеральд Кеннеді був убитий 22 листопада 1963 року під час свого візиту в Даллас. За дивним збігом обставин, саме там зараз перебуває із візитом Дональд Трамп.
"Довгоочікуване оприлюднення файлів JFK станеться завтра. Так цікаво!" - написав він у Twitter 25 жовтня. Проте ця фраза так і не пролила світло на питання, чи збирається Трамп скористатися своїм правом засекретити частини документів. Як зазначає телеканал CNN, про це його приватно просили деякі представники спецслужб.
Трамп і сам полюбляє всілякі теорії змов, тож мав би бути одним з тих, хто найбільш зацікавлений в оприлюдненні документів. Під час власої виборчої президентської кампанії він заявляв, що батько його конкурента, сенатора від штату Техас Теда Круза якимсь чином був причетним до вбивства Кеннеді.
Як пише The New York Times, один із колишніх радників Трампа Роджер Стоун молодший написав книгу, в якій звинувачує у вбивстві віце-президента Ліндона Джонсона.
Що оприлюднять
Національне управління архівів та документації США оприлюднить близько 10 тисяч документів. Це буде зроблено згідно з ухваленим в 1992 році президентом Джорджем Бушем-старшим указом. Саме він дозволив поступово розсекретити дані, пов'язані з убивством Кеннеді.
З того часу 88% матеріалів було опубліковано повністю. Ще 11% - з певними купюрами. Лишилось оприлюднити 1% матеріалів.
Більшість із них досі була секретною тому, що їх оголосили такими, що не відносяться до вбивства або ж такими, що не мають значення.
Більшість американських ЗМІ зазначають, що після публікації не варто чекати вибухового ефекту, який докорінно змінить уявлення про те, хто стоїть за гучним убивством. Найбільш імовірно, вони не змінять офіційної версії про те, що Кеннеді застрелив Лі Харві Освальд.
Можливо, документи проллють світло на загадкову подорож Освальда до Мехіко за кілька тижнів до вбивства. Там він просив надати йому кубінську візу, проте йому відмовили, вважаючи агентом американських спецслужб.
Також, можливо, документи відкриють нові подробиці про "холодну війну". Зокрема, там можуть бути подробиці плану американців убити Фіделя Кастро.
Хто убив Кеннеді. Офіційна та інші версії
Офіційне розслідування дійшло висновку, що президента застрелив із гвинтівки колишній морський піхотинець Лі Харві Освальд. Це сталося, коли президентський кортеж повільно проїжджав вулицями Далласа, до якого Кеннеді прибув у рамках підготовки до президентських виборів, які мали відбутися в 1964-му році.
У президентському лімузині також перебували дружина Кеннеді Жаклін та губернатор Техасу Джон Конналлі з дружиною. Конналлі також був поранений однією з куль, які влучили в президента, але його врятувала дружина, яка затулила йому рану й туди не потрапило повітря.
Лі Харві Освальда затримали через 70 хвилин після вбивства. На той час він уже втиг застрелити патрульного, який намагався його зупинити. Освальд своєї провини так і не визнав, заявляючи, що його роблять цапом-відбувайлом.
Убивця перед судом так і не постав, бо за два дні, під час перевезення з однієї тюрми в іншу, його самого застрелив власник нічного клубу в Далласі Джек Рубі.
Він казав, що не хотів, аби Жаклін Кеннеді змушена була з'являтися в суд. За чотири роки Рубі він помер у тій же лікарні, що й Кеннеді від емболії легеневої артерії, яка з'явилася внаслідок раку легенів.
Проведене у 2013 році опитування свідчить, що 70% американців не вірять в офіційну версію вбивства. Більшість конспірологічних теорій крутяться навколо того, хто стояв за спиною Освальда й Рубі.
Також популярною є версія, що вбивство організував віце-президент Ліндон Джонсон, щоб зайняти місце Кеннеді. Він був приведений до присяги прямо на борту літака, за дві години після вбивства. А в 1964 році виграв вибори і лишався лідером країни до 1969 року.
Лі Харві Освальд прикметний тим, що мав ліві погляди та три роки жив у Радянському Союзі й одружився з росіянкою Мариною Прусаковою. Остання й досі жива, їй зараз 76 років. За два роки після смерті чоловіка вона знову вийшла заміж.
Власне, через радянське минуле Освальда були підозри про причетність до вбивства СРСР або Куби. Також його минуле вважається причиною, через яку документи були засекречені.
Конспірологи кажуть, що спецслужби прогавили його наміри вбити президента й весь цей час замітали сліди.
Існує також версія, що замоником убивства була італійська мафія, бо Джек Рубі мав з нею зв'язки. Проте низка дослідників вважає їх занадто слабкими, аби підтримати цю версію. Існуюь також припущення, що Рубі діяв у змові з поліцією або спецслужбами.
Нарешті, дехто говорить, що пострілів було не три, а чотири або й більше. Отже, окрім Освальда були й інші снайпери, тобто діяла ціла група, а не вбивця-одинак.
- Актуальне
- Важливе