live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4
Уляна Букатюк 15 листопада, 2017 середа

В уряді говорять, що з МВФ вже можна попрощатись. Чи справді це так

Чи справді українська економіка настільки окріпла, щоб припинити співпрацю з Міжнародним валютним фондом

Україна так і не отримала траншу від МВФ. В Мінфіні нещодавно заявляли, що Україна хоче завершити співпрацю з фондом до 2019 року. В НБУ ж попереджають, що без МВФ Україна ризикує застрягнути в боргах. Чому різняться позиції і чи справді варто продовжувати співпрацю з Фондом.

Початок кінця

Вже з 1 жовтня ціни на газ мали зрости на 19% - згідно з постановою Кабміну №187, де визначено формулу розрахунку ціни на природний газ для населення. Такі зобов’язання взяла на себе Україна в межах співпраці з МВФ.

Однак уряд відмовився підвищувати тарифи, обґрунтовуючи, що чергове підвищення ціни на газ розорить українське населення. Адже зі зростанням газового тарифу, підвищиться плата й за користування іншими комунальними послугами. Тому субсидіантами може стати 90% українців, переконані в Міністерсті енергетики та вугільної промисловості.

Читайте також: МВФ вимагає підняти ціни на газ, а Україна пручається. Що буде з тарифами

Ціну на газ без підвищення заклали у проекті бюджету на 2018 рік. Кабмін вів активну дискусію з Фондом щодо газових тарифів в Україні й намагався переконати міжнародних експертів зачекати з підвищенням ціни на газ до квітня 2018. Та у МВФ всі аргументи України відкинули, тож Україна залишилася без чергового траншу розміром в $1,9 млрд.

Наступний транш від МВФ ($3,5 млрд) можливий лише в першому кварталі 2018 року.

Нагадаємо, чинна програма кредитування економіки України з використанням механізму розширеного фінансування почалася в березні 2015 року й триватиме до березня 2019 року. Загальний обсяг програми становив $17,5 млрд. Наразі Україна залучила $12,5 млрд. 

Зараз в Києві перебуває команда у складі кількох експертів МВФ. Й для отримання чергового траншу Україні потрібно буде виконати наступні вимоги:

  • приватизація державних підприємств;
  • земельна реформа;
  • антикорупційний суд;
  • підвищити ціни на газ.

Некритичний транш

“Отримання траншу МВФ на початку наступного року не є критичним”, - заявив міністр фінансів України Олександр Данилюк. В жовтні Данилюк заявив, що Україна хоче завершити співпрацю з МВФ до 2019 року. Виглядає, що наша економіка вже зовсім окріпла та запозичень не потребує.

Але думку Мінфіну не підтримують в Національному банку України. НБУ виступає за продовження чинної програми Міжнародного валютного фонду. У жовтневому інфляційному звіті НБУ йдеться, що значні виплати державного сектора у 2019 році зумовлюють потребу в додатковому залученні коштів.

Заступник голови правління Національного банку Дмитро Сологуб на Українському інвестиційному форумі заявив, що 

Передбачені у 2019-2020 роках виплати за зовнішнім боргом буде важко здійснити без підтримки Міжнародного валютного фонду та інших фінансових донорів.

Та й говорити про розрив стосунків з МВФ Україні поки не варто, певен заступник голови НБУ Олег Чурій. Більше того, НБУ вже розмірковує над новою програмою, після 2019 року.

"Для України дуже важливе продовження програми співробітництва з Міжнародним валютним фондом, і не тільки продовження до кінця наступного року, але, напевно, і нова програма МВФ, тому що це запорука проведення реформ, а також фінансової й макроекономічної стабільності", - пояснив Чурій  ефірі програми "Перша шпальта":

Що буде з боргом

Згідно з даними НБУ, протягом наступних чотирьох років для погашення та обслуговування державного і квазідержавного боргу Україна витратить понад $28 млрд.

Наступного року боргові витрати заплановані на рівні 5,8% від ВВП.

Читайте також: В 2018 році Україна знову отримає гроші від міжнародних партнерів. Скільки та на що

Найбільші виплати мають бути у 2020 році, коли на погашення зовнішнього боргу необхідно буде направити $5 млрд, а на його обслуговування - $1,88 млрд.

Й перед цим тяжким періодом Україну чекають вибори (березень 2019 - президентські, жовтень 2019 - парламентські). Тож зараз уряд фактично опинився на роздоріжжі: й далі ухвалювати непопулярні серед населення рішення (на кшталт підвищення тарифів), щоб виконати вимоги МВФ, чи стати “на підтримку людей”, тим самим забезпечивши собі електоральні бали. Та така “підтримка” може мати негативні наслідки для економіки в найближчі роки.

Загалом до кінця 2018 року державний борг становитиме 2,7 трильйона гривень (приблизно $100 млрд). Номінальний ВВП України на 2018 рік заплановане на рівні близько $120 млрд. Тобто, відношення загального державного боргу України до ВВП 2018 становить приблизно 84%. 

Без зовнішньої підтримки не обійтися. Перевагою кредитів від МВФ є їхня відносна дешевизна для України - 1,5-2,5% річних. В інших кредиторів відсотки значно вищі.

Україна хоче залучити в 2018 році $5,5 млрд (також передбачене отримання $0,5 млрд. кредиту від Світового банку та $1,5 млрд від розміщення єврооблігацій). Таку суму запланував Нацбанк. В такому випадку міжнародні резерви вдасться збільшити до $22,2 млрд до кінця 2018 року.

Й потрібно збільшувати ще. “Інакше українська економіка може опинитися під загрозою чергового економічної кризи напередодні року виборів, що може мати драматичний вплив на траєкторію розвитку країни після 2019 року”, - пише на VoxUkraine головний економіст інвесткомпанії Dragon Capital Олена Білан.

Введіть слово, щоб почати