Влаштувати геноцид, розвалити економіку і сидіти в президентах до 93 років. Лайфхаки від диктатора Зімбабве

15 листопада, 2017 середа
18:38

Один із найстаріших президентів світу президент Зімбабве Роберт Мугабе опинився за крок від втрати влади. І це сталося тільки після 37 років його правління, геноциду і розвалу економіки

Зміст

Мугабе знаходиться "під охороною" військових і зовні це схоже на переворот. Все йде до того, що ексцентричного старого диктатора відправлять на відпочинок через владні амбіції власної дружини.

Хто такий Мугабе

Зараз президенту Зімбабве 93 роки і він вважається найстаршим керівником країни на сьогоднішній день. Колишній народний герой, який привів країну до незалежності, згодом став жорстоким диктатором, який довів колись дуже багату державу до зубожіння.

А сьогодні він перетворився на старого самодура, який не завжди розуміє, що відбувається навколо і плутає промови, які йому слід виголосити.

Мугабе фактично керує країною з 1980 року - одразу після того, як британці погодились на мирні переговори з повстанцями під його керівництвом. Колишня колонія отримала незалежність. Британський протекторат Південна Родезія зник з карти, а на його місці з'явилася нова країна

Зімбабве. Мугабе, який за свою політичну діяльність відсидів 10 років у тюрмі, став першим прем'єр-міністром.

Спочатку він ділився владою - запросив до уряду конкурентів, які також брали участь у війні за незалежність та представників білої меншини. Але демократія йому не сподобалась і він усунув незгодних - когось убили, когось запроторили до тюрми, а когось залякали.

Його партія стала єдиною правлячою силою і сьогодні носить назву Зімбабвійський африканський національный союз - Патріотичний фронт (ЗАНС-ПФ).

Народу ндбеле, який підтримував конкуруючу партію, Мугабе влаштував фактичний геноцид, особливу роль в якому зіграла бригада, натренована спеціалістами з Північної Кореї. За підрахунками Amnesty International, було вбито 10 тисяч людей.

Придушення спротиву носило ліричну назву "гукурахунді" - це слово з рідної для Мугабе мови шона перекладається як "дощ, який змиває сміття перед весіннім дощем".

Мугабе спочатку вважався марксистом, згодом - маоїстом, а в 1990-х роках він почав називати себе соціалістом. Інколи стиль його правління називають мугабеїзмом, бо він включає елементи різних ідеологічних напрямків.

Чи влаштували військові переворот

За багатьма ознаками те, що сталося в Зімбабве 14-15 листопада схоже саме на переворот. Президент Мугабе та його сім'я знаходяться "під охороною" військових. У столиці країни Хараре на вулицях з'явилася бронетехніка.

Кореспондент The Guardian, який перебуває в місті, стверджує, що її небагато і все виглядає доволі спокійно. Військові просто завертають усі автомобілі в кількох кварталах від президентського палацу, заблокувавши під'їзди своєю технікою.

Військові також захопили державне телебачення та зробили звернення до народу. Ключовий меседж, який озвучив речник збройних сил генерал Мойо - те, що відбулось не переворот, а наведення порядку. "Наша ціль - злочинці навколо нього (Мугабе. - Ред.), злочини яких змушують країну страждати соціально та економічно, ми хочемо притягнути їх до відповідальності", - сказав він.

Речник пообіцяв, що все повернеться в нормальний стан, як тільки їхня місія буде виконана. Кого саме з оточення Мугабе військові вважають злочинцями, вони не сказали, але скоріш за все мова йде про його дружину Грейс Мугабе та її людей.

"Крокодил" проти "Гуччі Грейс"

Роберт Мугабе вже зовсім старий, хворіє на рак передміхурової залози та багато часу проводить на лікуванні за кордоном. В останні кілька років його поганий стан став особливо помітним.

У мережі жартують про його "ходу зомбі", а відео з його падінням на червону доріжку в 2015 стало вірусним. Отже, питання про наступника стоїть дуже гостро.

У правлячій партії ЗАНС-ПФ сформувалося дві ворогуючі групи за спадок Мугабе. Першу називають G40, або ж "покоління сороколітніх". Її очолює Грейс Мугабе - дружина диктатора, молодша за нього на 41 рік. Через любов до брендових аксесуарів та одягу вона отримала прізвисько "Гуччі Грейс".

Перша Леді є членом уряду і дехто вважає її фактичним керівником країни. На її боці члени уряду, які занадто молоді, аби вважатися ветеранами визвольної війни. За чутками, зараз вона переховується в Намібії.

Сорокарічним протистоїть "група Lacoste" (від назви бренду одягу), яку так називають за любов її членів до одягу цього бренду. Її очолює 71-річний Еммерсон Мнангагва на прізвисько "Крокодил", яке він отримав за свій видатний інстинкт виживання. Він був з Мугабе від самого початку - спершу, як соратник по боротьбі за незалежність, потім як шеф спецслужби та міністр уряду.

Минулого тижня Мугабе несподівано відправив свого давнього соратника у відставку з посади віце-прем'єр-міністра. Це зробило Грейс Мугабе на крок ближче до жаданої влади. Але для ветеранів війни за незалежність думка про те, що ними керуватиме "Гуччі" нестерпна.

Схоже, що армія, яка "взяла під охорону" Мугабе та його дружину, діє в інтересах "Крокодила" та його команди підстаркуватих зімбабвійських революціонерів. "Можливо, вони хочуть натиснути на Мугабе, аби він повернув до влади Мнангагву", - розповів сайту Еспресо співзасновник Центру дослідження Африки Олександр Мішин.

Що буде далі, не зовсім зрозуміло. Ходять чутки, що Мугабе відсторонять від влади, або залишать номінальним правителем, а реальну владу отримає Мнангагва.

Спадок Мугабе

Для багатьох зімбабвійців те, що відбувається, означає натяк на давно жадані зміни. "Хоча я й трошки наляканий, я вважаю, це на краще для всіх нас. Ми довго проходили через різні негаразди", - цитує кореспондент The Guardian в Хараре місцевого продавця фруктів Самаза.

Стан, до якого довів Зімбабве її незмінний правитель, невтішний. Націоналізація великих виробництв не дала бажаних наслідків, у 2000 році економіка країни зменшилася вдвічі. Особливо драматичні наслідки мали гоніння на "білих фермерів".

У руках білої меншини, яка складала приблизно 1% населення, було сконцентровано більшу частину виробництв. Мугабе вирішив їх "розкуркулути", змушуючи спочатку продавати землю, а потім просто почав її відбирати. Більше половини білих емігрувала з країни, а економіка розвалилась.

"До 2008 року вся земля в білих фермерів була вилучена на користь місцевого населення. Це спричинило катастрофічне падіння виробництва в секторі АПК. Через це аграрна країна пережила одну з найбільших в історії людства гіперінфляцію. Станом на липень 2008 року інфляція в країні досягла 231.000.000%", - пише співзасновник Центру вивчення Африки Олександр Мішин.

Він наводить такий приклад:

"Якщо пляшка пива 4 липня 2008 року о 17:00 за місцевим часом коштувала 100 млрд зімбабвійських доларів, то через годину її вартість складала вже 150 млрд".

Спочатку уряд намагався просто заборонити продавцям піднімати ціни під страхом арешту. Але цей захід не приніс бажаних результатів і в 2009 році Резервний банк Зімбабве припинив існування національної валюти - зімбабвійського долара. Країна перейшла на валюту інших країн - долари США, євро, південноафриканський ранд.

Багато хто сподівається, що військові, якщо вони візьмуть владу, наведуть лад і жити стане краще.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.2
    Купівля 41.2
    Продаж 41.7
  • EUR
    Купівля 43.76
    Продаж 44.48
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
14 листопада
05:27
На фото людина, яка користується мобільним телефоном
У Києві три застосунки, пов'язані з побутом міста, об'єднали в один
04:18
Росіяни обстріляли Купʼянськ
Росіяни обстріляли Купʼянськ: серед поранених водій швидкої
03:47
Оновлено
нічна атака "шахедів"
Росіяни атакували "шахедами" Полтавщину. Ситуація в ніч на 14 листопада
03:35
грузія
Не визнають результатів виборів: у Грузії депутати опозиційних коаліцій відмовились від мандатів
02:31
Польща
У Польщі за підозрою у диверсії затримали білоруса
01:54
Фінляндія
У Фінляндії в ДТП потрапила вантажівка з військовими: 23 постраждалих
01:06
конгрес США
Цілковита повнота влади: республіканці зберегли більшість у Палаті представників, - CNN
00:24
Оновлено
Війна з Росією, ЗСУ
Від початку доби 13 листопада на фронті відбулося 151 боєзіткнення: майже третина атак ворога на Курахівському напрямку
00:10
Марін Ле Пен
У Франції прокуратура просить для Ле Пен 5 років в'язниці: її звинувачують у нецільовому використання коштів ЄП
2024, середа
13 листопада
23:21
Оновлено
Дональд Трамп
Трамп заявив про нові призначення до свого кабінету
23:03
Інфографіка
Збірна України, Україна - Чехія
Ліга націй: який вигляд має таблиця групи України перед вирішальними матчами
22:51
Куп'янськ
DeepState: частина військ РФ перебуває в Куп'янську
22:41
Оновлено
Дональд Трамп і Джо Байден
Трамп і Байден зустрілись у Білому домі
22:32
Ексклюзив
путін літак
РФ обвалиться дуже швидко без ядерних загроз та ескалації конфлікту, - політик Рибачук
22:30
Олексій Кулеба
Уряд спрямує реверсну дотацію на підтримку деокупованих та прифронтових громад
22:15
Юнацька збірна України (U-19)
Україна програла Казахстану та невдало стартувала у відборі на юнацьке Євро
21:48
Володимир Зеленський
Зеленський відзвітував про роботу над внутрішнім Планом стійкості України
21:24
Twitter, X, Ілон Маск
"Маск зміг використати платформу для формування політичного дискурсу": The Guardian залишає X
21:15
В окупованому Криму обвалився міст
В окупованому Криму обвалився міст на дорозі Джанкой - Маслово
20:54
Сенат США
Республіканці в Сенаті США вперше за 18 років змінили лідера: він говорив, що Україна має виграти війну
20:51
Оновлено
зеленський Шольц
Зеленський провів перемовини з Шольцом: ФРН передасть нову систему ППО до кінця року
20:42
Оновлено
Талліннський кінофестиваль не прибере з програми російський фільм "Глухі закохані"
20:34
Ексклюзив
транзит газу, газ
Після 2025 Росія може недоотримати понад 6 млрд євро, якщо зупинити транспортування газу через українську ГТС, - екснардепка Войціцька
20:21
Ексклюзив
Війна з Росією, ЗСУ
Курахове може перетворитися на "мʼясорубку", що виснажить російські ресурси перед наступом на Покровськ, - "Інформаційний спротив"
20:19
Ексклюзив
"Хоча б не такі слабодухі, як в попередній адміністрації": політтехнолог Загородній про призначення в команді Трампа
20:17
Російські солдати
Путін урізав виплати пораненим на війні проти України
20:12
Оновлено
Сибіга зустрівся із Блінкеном у Брюсселі, говорили про подальшу військову допомогу США Україні
20:02
OPINION
Ми не звикли до розмов про те, чому в світі стільки зла
19:57
Ексклюзив
ППО
Під час комбінованої атаки росіяни могли перевіряти ППО для коректив ударів по енергетиці, - Defense Express
19:56
уряд Норвегії, Норвегія
Україна та Норвегія підписали угоду в сфері оборони: деталі
19:34
смерть рашистським окупантам
Росіяни облаштували військовий опорний пункт за 60 км від Сумщини, - "Кордон.Медіа"
19:04
Купʼянськ
На Купʼянському напрямку переодягнені у форму ЗСУ росіяни намагалися прорвати оборону
19:04
З Костянтинівки евакуювали три родини з 4 дітьми: в місті ще залишаються 38 неповнолітніх
18:56
Павло Вовк
Суддю ліквідованого ОАСК Вовка тимчасово відсторонили від здійснення правосуддя
18:56
Аналітика
Україна росія війна
Мирна угода в обмін на що: які сценарії завершення війни розглядає Дональд Трамп. Пояснюємо
18:39
У Бородянці ввели в експлуатацію багатоповерхівку, відбудовану після обстрілів РФ коштом United24
18:29
На фото: "Нічна варта" Рембрандта
Відвідувачі музею в Нідерландах зможуть спостерігати за реставрацією однієї з найвідоміших картин Рембрандта
18:20
прощання із Да Вінчі
Жінку, яка в червні спаплюжила могили загиблих воїнів у Києві, можуть відправити на примусове лікування
18:16
Ексклюзив
Депутатка Сейму Республіки Польща від Підляшшя Аліція Лепковська-Голась
Польща є найбільшим амбасадором України в Європі, - депутатка Сейму Лепковська-Голась
18:07
Оновлено
електроенергія, графіки відключень
Укренерго скасувало тимчасові обмеження потужності для бізнесу і промисловості
Більше новин