live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4
Дмитро Гомон 22 листопада, 2017 середа

Німеччина знову готується до виборів, хоча вони пройшли лише 2 місяці тому. Навіщо так багато виборів

Переговори про створення урядової коаліції в Німеччині провалились, і Меркель вже готова йти на нові вибори, сподіваючись зміцнити свої позиції

Після провалу коаліціади перевиборів до Бундестагу хоче не лише Меркель, а й більшість німців. Принаймні, так стверджують соціологи.

Канцлерка, безперечно, сподівається покращити результат своєї партії та, відповідно, зміцнити її шанси сформувати урядову коаліцію в майбутньому. Великим питанням лишається те, чи справдяться мрії пані Меркель та чи не призведуть перевибори до погіршення її ситуації. ЄС, а заразом Україну, непокоять її перспективи як лідера об'єднаної Європи.

Як пише британська газета The Guardian, Меркель зіграла ключову роль під час вирішення таких проблем, як договір з Туреччиною щодо мігрантів та запровадження санкцій проти Росії за її дії проти України. Тепер, коли переговори про створення коаліції провалилися, нас чекають важкі часи, вважає видання.

"Ямайки" не буде

На парламентських виборах у Німеччині, які пройшли 24 вересня, найбільше голосів набрав блок ХДС/ХСС на чолі з Ангелою Меркель. Але результат все одно вийшов скромний і недостатній для формування урядової коаліції самотужки.

Найбільш імовірним варіантом виглядав союз з "зеленими" та Вільною демократичною партією. Його охрестили "Ямайкою" через збіг партійних кольорів трьох учасників з кольорами прапору острівної держави. Важкі переговори тривали близько чотирьох тижнів.

У неділю, 19 листопада, коаліціада раптово добігла несподіваного кінця. Лідер вільних демократів Крістіан Лінднер повідомив, що його політична сила припиняє консультації щодо створення урядової коаліції. Політик заявив про відсутність бази для довіри між учасниками переговорів та спільного бачення щодо подальшої модернізації країни. "Краще взагалі не урядувати, аніж урядувати погано", - сказав Лінднер.

В Україні він відомий перш за все своєю скандальною заявою щодо Криму. Під час передвиборчих перегонів Лінднер заявив, що Німеччина має занадто мало діалогу з Росією. А потім договорився до того, що питання анексії Криму слід "загерметизувати" і розглядати як "довгостроковий тимчасовий стан".

Як пише "Німецька хвиля", у зриві консультацій політики з інших партій звинувачують саме вільних демократів. А головною розбіжністю називають незгоду з питань політики щодо біженців.

Що буде далі

За даних обставин у Меркель, яка все ще лишається канцлером, є лише дві опції. Перша - сформувати уряд меншості. Такий має, наприклад, Іспанія. Це означає, що для ухвалення ініціатив уряду в Бундестазі доведеться заздалегідь домовлятися з опозицією про підтримку. І так перед кожним важливим голосуванням.

Друга - це нові вибори. Вони можуть змінити вагу партій і переговори можна буде провести в інших умовах. Наприклад, може статися так, що політична сила Меркель набере більше, ніж отримала 24 вересня, і їй знадобиться для коаліції лише один партнер, замість двох.

Сама Меркель схиляється до другого варіанту. "Я вважаю, що нові вибори були б кращим шляхом… У моєму плануванні немає уряду меншості", - сказала вона агентству Reuters. Бундесканцлерін заявляє, що готова знову очолити свою партію на перегонах і виключила можливість своєї відставки через провал коаліційних переговорів.

Взагалі-то існує ще третя опція, але шанс на її реалізацію мізерний. Мова про відновлення "широкої коаліції" між ХДС/ХСС та соціал-демократами, яка керувала Німеччиною останні чотири роки.

Меркель говорить, що не проти переговорів з ліво-центристами. Але вони з самого початку говорили, що воліють перейти в опозицію. І шансів, що вони поміняють свій намір, небагато.

Ризики для Меркель

Незважаючи на оптимізм глави німецького уряду, результат її політичного блоку на перевиборах може навіть погіршитись. Цілком ймовірно, що голоси відщипнуть конкуренти.

Головною неприємною новиною вересневих виборів стало третє місце партії євроскептиків "Альтернатива для Німеччини". Для українців важливо те, що ця політична сила відверто симпатизує Кремлю, а її лідери неодноразово заявляли про необхідність зняття з Росії санкцій.

Читайте також: До парламенту Німеччини прослизнула ультраправа проросійська партія. Що чекати Україні

Теоретично, крайні праві у випадку перевиборів можуть покращити свій результат. Втім, є два "але". Перше - це розкол в партії, який стався одразу після виборів та значно вдарив по її іміджу. Одна з лідерок "альтернативи" Фрауке Петрі заявила, що не бажає входити до фракції своєї політсили в Бундестазі, бо вона стала "анархічною" і в ній відбувається постійна боротьба за владу, яку "більше не можна замовчувати".

Окрім того, потік біженців до Німеччини значно скоротився. А саме тема зростання кількості мусульман у країні була ключовою в агітації "альтернативи" і дозволила їй отримати солідний результат.

Також не дуже зрозуміло, яким може бути результат на перевиборах партії Крістіана Лінднера. Згідно з опитуванням DeutschlandTrend, 57% німців незадоволені провалом коаліціади, а 32% покладають провину за це саме на очільника вільних демократів.

З іншого боку, саме Лінднер став тим харизматичним лідером, який спромігся повернути Вільну демократичну партію з політичного небуття та знову привести в Бундестаг. Цілком можливо, що він збереже, а може й навіть покращить свій результат.

Зараз президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр проводить консультації з учасниками невдалої коаліціади. Він закликав усіх трьох переосмислити свою позицію та відновити переговори. Можливо, він зможе переконати Лінднера повернутися за стіл переговорів, хоча віриться в це мало. Тож найбільш ймовірним варіантом лишаються перевибори, які можуть мати важкі наслідки для всієї Європи.

Введіть слово, щоб почати