Діти все більше дивляться телевізор та стають все товстішими. Чому це серйозно

24 листопада, 2017 п'ятниця
11:07

Чим довше діти дивляться телевізор та сидять в інтернеті, тим більший ризик ожиріння в дитинстві та навіть у дорослому віці

Зміст

Діти найбільше піддаються впливу реклами та телебачення, тому стають ціллю компаній, які виробляють шкідливу їжу. Вони відтворюють усе побачене по телевізору і тим самим ризикують неконтрольовано набирати вагу та мати проблеми зі сном. І як результат - зі здоров'ям.

Вчені знайшли прямий зв’язок між рекламою в соціальних мережах і на телебаченні та зростаючим рівнем ожиріння серед дітей у Європі. Дослідження показали, що батькам та суспільству треба краще розуміти вплив соцмереж на звички дітей в харчуванні.

Матеріал - адаптований переклад матеріалу Reviewing and addressing the link between mass media and the increase in obesity among European children.

Чому це серйозно

Ожиріння серед дітей досягло тривожного рівня в більшості розвинутих країнах, згідно із висновками Всесвітньої Організації Здоров’я.

В 2000-роках поширення зайвої ваги та ожиріння у віці чотирьох років коливається від 11,8% в Румунії до 32,3% у Іспанії.

Дослідження "Перископ", яке проводили у Данії, Польщі та Італії показало, що зайва вага та ожиріння в аналогічній віковій групі варіювалась в дітей від 14,6% у Данії до 21,2% в Італії.

За останніх 25 років, поширення ожиріння серед європейських школярів та підлітків стрімко зростає.

Зокрема зараз це головне питання охорони здоров’я у європейських країнах. Обстеження показали, що загальний показник ожиріння та зайвої ваги серед дітей становить 19% у Європі. Особливо високий показник у південних країн.

До чого тут медіа та інтернет

Масмедіа - це засоби комунікації, які охоплюють та впливають на величезну кількість людей. До 1980-х років вони складались із газет, журналів, радіо та телебачення. Впродовж останніх років до них доєднався інтернет, подкасти, блоги, смартфони та соціальні мережі.

Нові медіа можуть захопити глобальну аудиторії протягом кількох секунд, чого не можуть традиційні ЗМІ.

Читайте також: Що їсти взимку, щоб не захворіти. Інструкція від лікаря-дієтолога

Окрім того масмедіа можуть сильно змінити переконання та поведінку багатьох людей за дуже короткий період. Це стає ще серйозніше, коли під вплив реклами потрапляють діти та підлітки, когнітивний розвиток яких ще не заверешений.

За статистикою, 97% європейців мають у своїх будинках телевізор, 72% мають особистий комп’ютер, а 68% - доступ до інтернету. Мобільні телефони має 91% жителів Європи.

Відтак діти входять у світ медіа майже з того ж моменту, коли вони народились. Вони навчились взаємодіяти з телевізором, радіо та іншими інтерактивними способами комунікації, яких щоразу стає все більше.

За даними досліджень, близько 11% дворічних та 32% 3-5 річних дітей у Греції проводять біля телевізора більше 2 годин на день. У Нідерландах, діти у віці 5 років  також проводять більше двох дозволених годин перед телевізором.

Попри те, що діти стільки часу проводять перед екраном, більшість батьків не дуже переживають щодо їх звичок. Таке ставлення батьків суперечить доказам, які говорять про негативний вплив телебачення на здоров’я дітей.

Позитивне ставлення батьків до залежності своїх дітей від телевізора та інтернету, можна пояснити тим, що вони самі перебувають під впливом медіа. Адже часто батьки використовують телевізор як засіб заспокоїти дітей або як няню, особливо, коли потрібно займатись домашніми справами.

Ожиріння та перегляд телевізора

Про зв’язок між ожирінням та телевізором почали говорити на початку 80-х років. Багато вчених задокументували вплив телебачення на звички у харчування дітей, зокрема і ризик зайвої ваги та ожиріння.

Пізніше довели, що чим більше часу дитина проводить за телевізором, тим більший ризик збільшення індексу маси тіла. Тобто, коли маса тіла не відповідає зросту дитини.

Також доведений зв’язок між переглядом ТБ в дитинстві та збільшенням індексу маси тіла вже у дорослому віці.

Інформація, яку подають електронні медіа та ТБ, проходить так швидко, що немає часу критично сформувати індивідуальну оцінку контенту. Ожиріння не настає лише через малорухливість дітей перед телевізором, але і через інформацію, яку вони сприймають. Аналогічна ситуація з вебсайтами.

Діти, які більше часу проводять за прослуховуванням музики, як правило їдять менше в порівнянні з тими, хто дивиться телевізор чи сидить в інтернеті.

Дослідження п’яти європейських країн показало, що довготривале сидіння перед телевізором прямо пов’язане з вживання висококалорійної їжі. Якщо діти багато часу проводять перед екраном, вони також вживають менше фруктів та овочів та більше шкідливої їжі.

Перегляд телевізора викривляє у дітей уявлення про корисну. Наприклад, 70% дітей у віці 6-9 років вважають фастфуд кориснішим за домашню їжу. І це напряму пов’язано з мас медіа.

Вчені також з’ясували, що не вимикати телевізор під час прийомів їжі - це одна із найгірших звичок харчування. До того ж підлітки, які часто вживають фаст-фуд, більше дивляться телевізор, ніж їх однолітки

Тому очевидно, що час, проведений за екраном, значно впливає на те, скільки дитина їсть, а також якість і типи продуктів харчування і переваги в їжі. Такий же ефект мають комп’ютерні ігри та перегляд фільмів та відео.

Реклама їжі та дитяче ожиріння

Напої та їжа, які показують у фільмах та телевізійних програмах також може впливати на вибір дітей та підлітків у їжі. Навіть якщо реклама не була спрямована на цю вікову групу.

Йдеться про продукти, які поїдають герої фільмів та програм. Наприклад, коли головний герой час від часу п’є брендовану содову. Така реклама є набагато дешевшою для компаній, ніж традиційна і набагато ефективніша.

Діти та підлітки - дуже приваблива цільова група користувачів. Тінейджери витрачають близько $115 млрд доларів на рік в США, а діти до 12 років - $25 млрд, а вплинути на їх вибір набагато легше.

Кожна дитина в США переглядає приблизно 40 тисяч рекламних роликів щороку, з яких 4500-4700 - це реклама  продуктів.

Більшість їжі та продуктів для дітей, які рекламують в США та Європі, дуже висококалорійні, у них багато жиру та цукру або солі.

Зазвичай ті продукти, які дуже активно рекламують, сильно відрізняються від рекомендацій з харчуванні національних організацій з охорони здоров’я.

Діти від 2 до 8 років, які побачили певний продукт в тому чи іншому шоу, потім обирають саме їх. Навіть якщо вони побачили це вперше і протягом дуже короткого часу.

Харчові компанії та рекламні агентства часто маніпулюють дітьми, змушують їх ставати споживачами та сворюють рекламні кампанії із різними програмами лояльності.

Наприклад, при купівлі великої кількості продуктів чи гаджетів дарують безкоштовні іграшки чи наклейки.

Компанії також заоохочують дітей купувати їх продукцію ще раз і ще раз, створюючи різноманітні серії продуктів. Або прикріпляють до їжі певні колекційні речі - стікери, картки чи монетки.

Телебачення та інші медіа також порушують режим сну в молодих людей. Дослідження немовлят, дітей та підлітків показало, що чим більше неповноолітні сидять у смартфонах, тим вищий у них ризик порушення сну.

Що робити

Вчені та лікарі склали список рекомендацій батькам, які хвилюються про здоров’я своїх дітей.

  • Не дозволяти дітям до 4 років дивитись телевізор, користуватись смартфонами, комп’ютерами та схожими девайсами без нагляду старших.

  • Обмежити перегляд телевізора та сидіння в інтернеті до 1,5 години в день.

  • Не купувати дітям у спальню телевізор.

  • Вимикати усі прилади та гаджети під час їжі та навчання

  • Звертати увагу на програми, які дивляться діти та сайти, які вони відкривають та взаємодіють з ними.

  • Дивитись улюблені програми дітей разом з ними, а після перегляду обговорювати побачене. Так можна навчити дітей критично ставитись до усього, що вони побачать по телевізору та в інтернеті.

  • Вимикати телевізор під час реклами, або щонайменше робити звук тихіше. А на комп’ютерах краще установити “батьківський контроль”, щоб діти не могли відкривати сайти із рекламою шкідливої їжі.

  • Обговорювати значення та призначення реклами з дітьми, коли вона вистрибує в інтернеті або її показують по ТБ.

  • Не купувати дітям смартфони поки вони не досягнуть як мінімум 12 років. А можливо і пізніше, залежить від розвитку дитини.

  • Показувати дітям хороший приклад, скорочуючи свій час перед телевізором та в інтернеті.

Теги:
Читайте також:
Київ
+0.9°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.97
    Купівля 41.97
    Продаж 42.47
  • EUR
    Купівля 43.59
    Продаж 44.32
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
22 січня
20:51
Дональд Трамп і Джо Байден
Трамп розкрив, що написав йому Байден у листі, коли залишив Білий дім
20:36
Оновлено
Пожежа в готелі. Болу Карталкая, Туреччина 21 січня 2025 р. Туреччина
Пожежа в готелі на курорті в Туреччині: кількість загиблих зросла до 79, в межах розслідування затримали 11 осіб
20:26
Прапор США
США готуються відправити на кордон із Мексикою додаткову 1 тис. військових, - Reuters
20:16
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія запустила БПЛА по території України: ситуація ввечері 22 січня
20:15
Ексклюзив
Єврокомісар Андрюс Кубілюс
Комісар ЄС Кубілюс розповів, які реформи є вирішальними для успішної євроінтеграції України
20:08
Суд відправив під варту екскомандира 155-ї бригади "Анна Київська" Рюмшина з можливістю застави
20:05
Ексклюзив
кадирівці
До 98-ї повітряно-десантної дивізії РФ приєднався "Ахмат" та інші підрозділи: у 24-й бригаді розповіли про ситуацію в Часовому Яру
20:02
OPINION
Соціологія під час війни
19:56
суд у справі головного психіатра ЗСУ Друзя
Головному психіатру ЗСУ, підозрюваному в незаконному збагаченні, обрали запобіжний захід
19:52
Оновлено
Юрій Галушкін
Бригадному генералу Галушкіну, який вийшов під заставу 5 млн грн, вручили нову підозру
19:46
НАТО, Єнс Столтенберг
Столтенберг припустив імовірність завершення війни в Україні у 2025 році
19:35
Ексклюзив
Сі Цзіньпін
Професор Айзенберг назвав умову, за якої б Китай виступав за негайне завершення російсько-української війни
19:33
Ексклюзив
Найбільш затребуваними в Силах оборони є оператори БПЛА й офіцери-психологи, - Центр рекрутингу Сухопутних військ ЗСУ
19:30
Ексклюзив
робота військових, Часів Яр
Противник не отримав контролю над вогнетривким заводом у Часовому Яру: пресслужба 24-ї ОМБр
19:16
Марк Рютте
"Чекаю спільної роботи щодо України, РФ і Китаю": Рютте провів телефонну розмову з новим держсекретарем США Рубіо
19:16
Ексклюзив
Хода памʼяті у Києві
У Києві відбулася Хода пам'яті про перших загиблих Героїв Небесної Сотні
18:58
Дональд Трамп
Трамп закликав Путіна укласти угоду щодо припинення війни в Україні, інакше пообіцяв запровадити високі податки, тарифи й санкції щодо продукції РФ
18:54
водійка автобуса
В Україні відкрили новий набір на безоплатне навчання водійок автобусів і вантажівок
18:23
Стане найбільшою у Східній Європі: в Україні за підтримки Данії збудують другу чергу Тилігульської ВЕС
18:22
Суд відправив екскомбрига 125-ї бригади ТрО Артура Горбенка під варту на 60 днів
18:19
Огляд
Дональд Трамп
Кабінет Трампа: кого новий президент США поставив на ключові посади
18:08
Ексклюзив
інавгурація у США, ілюстративне зображення
Зміна президента США – можливість для України, потрібно використати це, - нардеп Синютка
18:07
гривня тисяча гривень
"Тепла зима": допомогу від держави отримають понад 5 тис. українських родин із дітьми
18:06
Ексклюзив
Велика Новосілка
Військовий експерт Ступак пояснив, чому росіянам вдається брати населені пункти "в кліщі"
18:03
OPINION
Арешти офіцерів: дайте армії спокій, дайте їй воювати
17:58
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі
У водах Британії виявили шпигунський корабель РФ
17:52
Ексклюзив
Ілон Маск
"Це його політико-ідеологічне переконання": професор Айзенберг про жест Маска на інавгурації Трампа
17:52
Викладача Карпенка-Карого Андрія Білоуса звинуватили в домаганнях. У КНУТКіТ закликали не довіряти анонімним джерелам
17:27
З початку доби на фронті відбулося 67 боєзіткнень: на Покровському напрямку українські захисники відбили 41 атаку
17:25
Ексклюзив
Андрюс Кубілюс
Українська оборонна промисловість буде цінним активом для ЄС, - єврокомісар Кубілюс
17:18
Оновлено
Донецька область
За минулу добу РФ обстріляла Донеччину 3829 разів: загинула людина, є поранені
17:02
OPINION
Ланцюг Злуки: Вже тоді мені здавалося, що ми перемогли...
17:01
Україна Польща
У Польщі заговорили про скасування допомоги "800+" для українців, які не працюють
17:00
Правоохоронці затримали ще 19 організаторів "ухилянтських схем" у різних регіонах країни
16:32
Оновлено
Армія РФ атакувала Костянтинівку ФАБами та дроном: одна людина загинула, сім поранених
16:30
Ексклюзив
"Має бути чесне розслідування і покарання для дітей та батьків": радниця Зеленського з прав дитини про побиття дівчинки у Білій Церкві
16:29
Роберт Фіцо
Фіцо скликає радбез Словаччини через інформацію спецслужб про "захоплення влади"
16:29
Інтерв’ю
Єврокомісар Андрюс Кубілюс
Україна має всі шанси стати історією успіху для ЄС, якщо продовжить шлях реформ і використає свій потенціал у ключових сферах, — єврокомісар Андрюс Кубілюс для Еспресо
16:27
Джокер: Безумство на двох
Оголосили претендентів на антипремію "Золота малина", найбільше номінацій у "Джокера 2"
16:23
Зеленський у Давосі зустрівся із власниками провідних компаній: говорили про інвестиції в Україну
Більше новин