Діти все більше дивляться телевізор та стають все товстішими. Чому це серйозно

Віра Стадник
24 листопада, 2017 п'ятниця
11:07

Чим довше діти дивляться телевізор та сидять в інтернеті, тим більший ризик ожиріння в дитинстві та навіть у дорослому віці

Діти найбільше піддаються впливу реклами та телебачення, тому стають ціллю компаній, які виробляють шкідливу їжу. Вони відтворюють усе побачене по телевізору і тим самим ризикують неконтрольовано набирати вагу та мати проблеми зі сном. І як результат - зі здоров'ям.

Вчені знайшли прямий зв’язок між рекламою в соціальних мережах і на телебаченні та зростаючим рівнем ожиріння серед дітей у Європі. Дослідження показали, що батькам та суспільству треба краще розуміти вплив соцмереж на звички дітей в харчуванні.

Матеріал - адаптований переклад матеріалу Reviewing and addressing the link between mass media and the increase in obesity among European children.

Чому це серйозно

Ожиріння серед дітей досягло тривожного рівня в більшості розвинутих країнах, згідно із висновками Всесвітньої Організації Здоров’я.

В 2000-роках поширення зайвої ваги та ожиріння у віці чотирьох років коливається від 11,8% в Румунії до 32,3% у Іспанії.

Дослідження "Перископ", яке проводили у Данії, Польщі та Італії показало, що зайва вага та ожиріння в аналогічній віковій групі варіювалась в дітей від 14,6% у Данії до 21,2% в Італії.

За останніх 25 років, поширення ожиріння серед європейських школярів та підлітків стрімко зростає.

Зокрема зараз це головне питання охорони здоров’я у європейських країнах. Обстеження показали, що загальний показник ожиріння та зайвої ваги серед дітей становить 19% у Європі. Особливо високий показник у південних країн.

До чого тут медіа та інтернет

Масмедіа - це засоби комунікації, які охоплюють та впливають на величезну кількість людей. До 1980-х років вони складались із газет, журналів, радіо та телебачення. Впродовж останніх років до них доєднався інтернет, подкасти, блоги, смартфони та соціальні мережі.

Нові медіа можуть захопити глобальну аудиторії протягом кількох секунд, чого не можуть традиційні ЗМІ.

Читайте також: Що їсти взимку, щоб не захворіти. Інструкція від лікаря-дієтолога

Окрім того масмедіа можуть сильно змінити переконання та поведінку багатьох людей за дуже короткий період. Це стає ще серйозніше, коли під вплив реклами потрапляють діти та підлітки, когнітивний розвиток яких ще не заверешений.

За статистикою, 97% європейців мають у своїх будинках телевізор, 72% мають особистий комп’ютер, а 68% - доступ до інтернету. Мобільні телефони має 91% жителів Європи.

Відтак діти входять у світ медіа майже з того ж моменту, коли вони народились. Вони навчились взаємодіяти з телевізором, радіо та іншими інтерактивними способами комунікації, яких щоразу стає все більше.

За даними досліджень, близько 11% дворічних та 32% 3-5 річних дітей у Греції проводять біля телевізора більше 2 годин на день. У Нідерландах, діти у віці 5 років  також проводять більше двох дозволених годин перед телевізором.

Попри те, що діти стільки часу проводять перед екраном, більшість батьків не дуже переживають щодо їх звичок. Таке ставлення батьків суперечить доказам, які говорять про негативний вплив телебачення на здоров’я дітей.

Позитивне ставлення батьків до залежності своїх дітей від телевізора та інтернету, можна пояснити тим, що вони самі перебувають під впливом медіа. Адже часто батьки використовують телевізор як засіб заспокоїти дітей або як няню, особливо, коли потрібно займатись домашніми справами.

Ожиріння та перегляд телевізора

Про зв’язок між ожирінням та телевізором почали говорити на початку 80-х років. Багато вчених задокументували вплив телебачення на звички у харчування дітей, зокрема і ризик зайвої ваги та ожиріння.

Пізніше довели, що чим більше часу дитина проводить за телевізором, тим більший ризик збільшення індексу маси тіла. Тобто, коли маса тіла не відповідає зросту дитини.

Також доведений зв’язок між переглядом ТБ в дитинстві та збільшенням індексу маси тіла вже у дорослому віці.

Інформація, яку подають електронні медіа та ТБ, проходить так швидко, що немає часу критично сформувати індивідуальну оцінку контенту. Ожиріння не настає лише через малорухливість дітей перед телевізором, але і через інформацію, яку вони сприймають. Аналогічна ситуація з вебсайтами.

Діти, які більше часу проводять за прослуховуванням музики, як правило їдять менше в порівнянні з тими, хто дивиться телевізор чи сидить в інтернеті.

Дослідження п’яти європейських країн показало, що довготривале сидіння перед телевізором прямо пов’язане з вживання висококалорійної їжі. Якщо діти багато часу проводять перед екраном, вони також вживають менше фруктів та овочів та більше шкідливої їжі.

Перегляд телевізора викривляє у дітей уявлення про корисну. Наприклад, 70% дітей у віці 6-9 років вважають фастфуд кориснішим за домашню їжу. І це напряму пов’язано з мас медіа.

Вчені також з’ясували, що не вимикати телевізор під час прийомів їжі - це одна із найгірших звичок харчування. До того ж підлітки, які часто вживають фаст-фуд, більше дивляться телевізор, ніж їх однолітки

Тому очевидно, що час, проведений за екраном, значно впливає на те, скільки дитина їсть, а також якість і типи продуктів харчування і переваги в їжі. Такий же ефект мають комп’ютерні ігри та перегляд фільмів та відео.

Реклама їжі та дитяче ожиріння

Напої та їжа, які показують у фільмах та телевізійних програмах також може впливати на вибір дітей та підлітків у їжі. Навіть якщо реклама не була спрямована на цю вікову групу.

Йдеться про продукти, які поїдають герої фільмів та програм. Наприклад, коли головний герой час від часу п’є брендовану содову. Така реклама є набагато дешевшою для компаній, ніж традиційна і набагато ефективніша.

Діти та підлітки - дуже приваблива цільова група користувачів. Тінейджери витрачають близько $115 млрд доларів на рік в США, а діти до 12 років - $25 млрд, а вплинути на їх вибір набагато легше.

Кожна дитина в США переглядає приблизно 40 тисяч рекламних роликів щороку, з яких 4500-4700 - це реклама  продуктів.

Більшість їжі та продуктів для дітей, які рекламують в США та Європі, дуже висококалорійні, у них багато жиру та цукру або солі.

Зазвичай ті продукти, які дуже активно рекламують, сильно відрізняються від рекомендацій з харчуванні національних організацій з охорони здоров’я.

Діти від 2 до 8 років, які побачили певний продукт в тому чи іншому шоу, потім обирають саме їх. Навіть якщо вони побачили це вперше і протягом дуже короткого часу.

Харчові компанії та рекламні агентства часто маніпулюють дітьми, змушують їх ставати споживачами та сворюють рекламні кампанії із різними програмами лояльності.

Наприклад, при купівлі великої кількості продуктів чи гаджетів дарують безкоштовні іграшки чи наклейки.

Компанії також заоохочують дітей купувати їх продукцію ще раз і ще раз, створюючи різноманітні серії продуктів. Або прикріпляють до їжі певні колекційні речі - стікери, картки чи монетки.

Телебачення та інші медіа також порушують режим сну в молодих людей. Дослідження немовлят, дітей та підлітків показало, що чим більше неповноолітні сидять у смартфонах, тим вищий у них ризик порушення сну.

Що робити

Вчені та лікарі склали список рекомендацій батькам, які хвилюються про здоров’я своїх дітей.

  • Не дозволяти дітям до 4 років дивитись телевізор, користуватись смартфонами, комп’ютерами та схожими девайсами без нагляду старших.

  • Обмежити перегляд телевізора та сидіння в інтернеті до 1,5 години в день.

  • Не купувати дітям у спальню телевізор.

  • Вимикати усі прилади та гаджети під час їжі та навчання

  • Звертати увагу на програми, які дивляться діти та сайти, які вони відкривають та взаємодіють з ними.

  • Дивитись улюблені програми дітей разом з ними, а після перегляду обговорювати побачене. Так можна навчити дітей критично ставитись до усього, що вони побачать по телевізору та в інтернеті.

  • Вимикати телевізор під час реклами, або щонайменше робити звук тихіше. А на комп’ютерах краще установити “батьківський контроль”, щоб діти не могли відкривати сайти із рекламою шкідливої їжі.

  • Обговорювати значення та призначення реклами з дітьми, коли вона вистрибує в інтернеті або її показують по ТБ.

  • Не купувати дітям смартфони поки вони не досягнуть як мінімум 12 років. А можливо і пізніше, залежить від розвитку дитини.

  • Показувати дітям хороший приклад, скорочуючи свій час перед телевізором та в інтернеті.

Теги:
Читайте також:
Київ
+9°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.4
    Купівля 39.4
    Продаж 39.85
  • EUR
    Купівля 42.1
    Продаж 42.86
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
25 квітня
07:24
Ємен, хусити
Хусити намагались атакувати корабель над Аденською затокою балістичною ракетою: військові США знищили ворожу ціль
07:03
ЗСУ
За минулу добу на фронті відбулося 104 бойові зіткнення, - Генштаб
06:56
Україна, Португалія
Україна почала перемовини з Португалією про безпекову угоду
06:53
Дмитро Лубінець
РФ заявила про "перші очні переговори" з Україною щодо обміну дітей, Лубінець спростував заяву і уточнив формат
06:43
ЗСУ генштаб війна з Росією
Сили оборони просунулися біля Кринків: ISW оцінив ситуацію на фронті
06:42
OPINION
Микола Княжицький
Чи блокуватиме Польща інтеграцію України з ЄС?
06:21
Telegram логотип
"Щоб залишатись у доступі": Дуров попередив про зміни для українських користувачів Telegram
05:59
ракета ATACMS
В ISW припустили, що могло стати ціллю удару ЗСУ ракетами ATACMS під Бердянськом
05:36
Руйнування Спасо-Преображенського кафедрального собору в Одесі
Італія підпише угоду з Україною та ЮНЕСКО про відбудову Одеси
05:08
Католицька церква
В Іспанії жертви домагань представників РКЦ отримають компенсацію
04:40
соцмережа Х (Твіттер)
Соцмережа X запускає спеціальний TV додаток для відео
04:12
Танкер для доставки СПГ
Німеччина пропонує ввести ембарго на імпорт СПГ з РФ до Євросоюзу
03:44
Росія ветувала резолюцію Радбезу ООН про недопущення гонки озброєнь у космосі
03:16
Russia Today
У RT витратили рекордні 27,5 млрд рублів на пропаганду і суттєво збільшують штат
02:48
TikTok
 Байден підписав закон, який може змусити материнську компанію продати TikTok у США
02:20
КПП "Рафах"
Ізраїль готовий почати штурм Рафаха. США стурбовані гуманітарними наслідками, — Reuters
01:52
куріння
У Турині ввели обмеження на куріння у людних місцях на вулиці
01:24
Придністров'я
Молдова зупинила експорт у РФ товарів на ВПК із заводів Придністров'я, - ЗМІ
01:04
Оновлено
ID-картка, паспорт
У МЗС прокоментували постанову уряду про те, що чоловіки призовного віку зможуть отримати паспорти лише в межах України
00:56
Еммануель Макрон
 Макрон не підтримує переобрання фон дер Ляєн на посаду голови Єврокомісії, - Bloomberg
00:28
польща україна , біженці
Польща готова сприяти поверненню в Україну військовозобов’язаних, - міністр Косіняк-Камиш
00:26
криптовалюта
Засновника криптовалютної біржі Binance Чжао можуть ув'язнити на три роки
2024, середа
24 квітня
23:48
Олег Верняєв
Олег Верняєв здобув срібло в багатоборстві чемпіонату Європи зі спортивної гімнастики
23:29
Оновлено
HIMARS з ATACMS
У Білому домі впевнені, що Україна виконуватиме зобов’язання щодо ATACMS
23:14
Євгенія Гуцул
У Молдові через російські гроші судитимуть очільницю Гагаузії
23:11
комендантська година, Великдень
Комендантську годину в Києві на Великдень не скасовуватимуть
22:44
Дмитро Пєсков
"У Херсоні ЗСУ поводяться, як загарбники, а не як захисники": російські фейки та маніпуляцій за 24 квітня
22:33
Ексклюзив
Паспортний сервіс
"Точно не змусить чоловіків повертатися": політолог Розумний про заборону видачі документів українцям за кордоном
22:28
зруйнована телевежа Харків
У Харкові відновили телемовлення після удару РФ по телевежі 22 квітня
22:26
Оновлено
Тимур Іванов, Володимир Путін та Сергій Шойгу (зліва - направо)
РосЗМІ повідомили, що Шойгу відсторонив з посади свого заступника, заарештованого начебто через хабарництво
21:57
У Миколаєві вибухнув невідомий пристрій: постраждали 5 рятувальників
21:40
книжка вогонь знищення
Окупанти почали нові зачистки бібліотек у Криму, - Спротив
21:33
Оновлено
США таємно передали Україні ракети ATACMS і ЗСУ застосували їх щонайменше двічі
21:24
Ексклюзив
росія - китай
Дипломат Хара пояснив, чому Китаю вигідна слабка Росія як партнерка
21:13
VivaTech 2024: 14 стартапів представлять Україну на технологічній конференції у Франції
20:22
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
США можуть відправляти допомогу Україні на $1 млрд щомісяця. Колонка Сергія Згурця
20:08
ЗСУ
Упродовж доби на фронті відбулось 84 боєзіткнення, Сили оборони відбили 65 атак і збили ракету Х-59
20:04
OPINION
Володимир Ар'єв
Консульства і ухилянти: чи має влада право на помилку?
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 791-го дня війни: запасний Patriot для України від армії США, Сили ППО збили новітню російську ракету Х-69
19:48
Міністр оборони Латвії Андріс Спрудс
Коаліція дронів для України зібрала майже €500 млн, - міноборони Латвії
Більше новин