Діти все більше дивляться телевізор та стають все товстішими. Чому це серйозно

24 листопада, 2017 п'ятниця
11:07

Чим довше діти дивляться телевізор та сидять в інтернеті, тим більший ризик ожиріння в дитинстві та навіть у дорослому віці

Зміст

Діти найбільше піддаються впливу реклами та телебачення, тому стають ціллю компаній, які виробляють шкідливу їжу. Вони відтворюють усе побачене по телевізору і тим самим ризикують неконтрольовано набирати вагу та мати проблеми зі сном. І як результат - зі здоров'ям.

Вчені знайшли прямий зв’язок між рекламою в соціальних мережах і на телебаченні та зростаючим рівнем ожиріння серед дітей у Європі. Дослідження показали, що батькам та суспільству треба краще розуміти вплив соцмереж на звички дітей в харчуванні.

Матеріал - адаптований переклад матеріалу Reviewing and addressing the link between mass media and the increase in obesity among European children.

Чому це серйозно

Ожиріння серед дітей досягло тривожного рівня в більшості розвинутих країнах, згідно із висновками Всесвітньої Організації Здоров’я.

В 2000-роках поширення зайвої ваги та ожиріння у віці чотирьох років коливається від 11,8% в Румунії до 32,3% у Іспанії.

Дослідження "Перископ", яке проводили у Данії, Польщі та Італії показало, що зайва вага та ожиріння в аналогічній віковій групі варіювалась в дітей від 14,6% у Данії до 21,2% в Італії.

За останніх 25 років, поширення ожиріння серед європейських школярів та підлітків стрімко зростає.

Зокрема зараз це головне питання охорони здоров’я у європейських країнах. Обстеження показали, що загальний показник ожиріння та зайвої ваги серед дітей становить 19% у Європі. Особливо високий показник у південних країн.

До чого тут медіа та інтернет

Масмедіа - це засоби комунікації, які охоплюють та впливають на величезну кількість людей. До 1980-х років вони складались із газет, журналів, радіо та телебачення. Впродовж останніх років до них доєднався інтернет, подкасти, блоги, смартфони та соціальні мережі.

Нові медіа можуть захопити глобальну аудиторії протягом кількох секунд, чого не можуть традиційні ЗМІ.

Читайте також: Що їсти взимку, щоб не захворіти. Інструкція від лікаря-дієтолога

Окрім того масмедіа можуть сильно змінити переконання та поведінку багатьох людей за дуже короткий період. Це стає ще серйозніше, коли під вплив реклами потрапляють діти та підлітки, когнітивний розвиток яких ще не заверешений.

За статистикою, 97% європейців мають у своїх будинках телевізор, 72% мають особистий комп’ютер, а 68% - доступ до інтернету. Мобільні телефони має 91% жителів Європи.

Відтак діти входять у світ медіа майже з того ж моменту, коли вони народились. Вони навчились взаємодіяти з телевізором, радіо та іншими інтерактивними способами комунікації, яких щоразу стає все більше.

За даними досліджень, близько 11% дворічних та 32% 3-5 річних дітей у Греції проводять біля телевізора більше 2 годин на день. У Нідерландах, діти у віці 5 років  також проводять більше двох дозволених годин перед телевізором.

Попри те, що діти стільки часу проводять перед екраном, більшість батьків не дуже переживають щодо їх звичок. Таке ставлення батьків суперечить доказам, які говорять про негативний вплив телебачення на здоров’я дітей.

Позитивне ставлення батьків до залежності своїх дітей від телевізора та інтернету, можна пояснити тим, що вони самі перебувають під впливом медіа. Адже часто батьки використовують телевізор як засіб заспокоїти дітей або як няню, особливо, коли потрібно займатись домашніми справами.

Ожиріння та перегляд телевізора

Про зв’язок між ожирінням та телевізором почали говорити на початку 80-х років. Багато вчених задокументували вплив телебачення на звички у харчування дітей, зокрема і ризик зайвої ваги та ожиріння.

Пізніше довели, що чим більше часу дитина проводить за телевізором, тим більший ризик збільшення індексу маси тіла. Тобто, коли маса тіла не відповідає зросту дитини.

Також доведений зв’язок між переглядом ТБ в дитинстві та збільшенням індексу маси тіла вже у дорослому віці.

Інформація, яку подають електронні медіа та ТБ, проходить так швидко, що немає часу критично сформувати індивідуальну оцінку контенту. Ожиріння не настає лише через малорухливість дітей перед телевізором, але і через інформацію, яку вони сприймають. Аналогічна ситуація з вебсайтами.

Діти, які більше часу проводять за прослуховуванням музики, як правило їдять менше в порівнянні з тими, хто дивиться телевізор чи сидить в інтернеті.

Дослідження п’яти європейських країн показало, що довготривале сидіння перед телевізором прямо пов’язане з вживання висококалорійної їжі. Якщо діти багато часу проводять перед екраном, вони також вживають менше фруктів та овочів та більше шкідливої їжі.

Перегляд телевізора викривляє у дітей уявлення про корисну. Наприклад, 70% дітей у віці 6-9 років вважають фастфуд кориснішим за домашню їжу. І це напряму пов’язано з мас медіа.

Вчені також з’ясували, що не вимикати телевізор під час прийомів їжі - це одна із найгірших звичок харчування. До того ж підлітки, які часто вживають фаст-фуд, більше дивляться телевізор, ніж їх однолітки

Тому очевидно, що час, проведений за екраном, значно впливає на те, скільки дитина їсть, а також якість і типи продуктів харчування і переваги в їжі. Такий же ефект мають комп’ютерні ігри та перегляд фільмів та відео.

Реклама їжі та дитяче ожиріння

Напої та їжа, які показують у фільмах та телевізійних програмах також може впливати на вибір дітей та підлітків у їжі. Навіть якщо реклама не була спрямована на цю вікову групу.

Йдеться про продукти, які поїдають герої фільмів та програм. Наприклад, коли головний герой час від часу п’є брендовану содову. Така реклама є набагато дешевшою для компаній, ніж традиційна і набагато ефективніша.

Діти та підлітки - дуже приваблива цільова група користувачів. Тінейджери витрачають близько $115 млрд доларів на рік в США, а діти до 12 років - $25 млрд, а вплинути на їх вибір набагато легше.

Кожна дитина в США переглядає приблизно 40 тисяч рекламних роликів щороку, з яких 4500-4700 - це реклама  продуктів.

Більшість їжі та продуктів для дітей, які рекламують в США та Європі, дуже висококалорійні, у них багато жиру та цукру або солі.

Зазвичай ті продукти, які дуже активно рекламують, сильно відрізняються від рекомендацій з харчуванні національних організацій з охорони здоров’я.

Діти від 2 до 8 років, які побачили певний продукт в тому чи іншому шоу, потім обирають саме їх. Навіть якщо вони побачили це вперше і протягом дуже короткого часу.

Харчові компанії та рекламні агентства часто маніпулюють дітьми, змушують їх ставати споживачами та сворюють рекламні кампанії із різними програмами лояльності.

Наприклад, при купівлі великої кількості продуктів чи гаджетів дарують безкоштовні іграшки чи наклейки.

Компанії також заоохочують дітей купувати їх продукцію ще раз і ще раз, створюючи різноманітні серії продуктів. Або прикріпляють до їжі певні колекційні речі - стікери, картки чи монетки.

Телебачення та інші медіа також порушують режим сну в молодих людей. Дослідження немовлят, дітей та підлітків показало, що чим більше неповноолітні сидять у смартфонах, тим вищий у них ризик порушення сну.

Що робити

Вчені та лікарі склали список рекомендацій батькам, які хвилюються про здоров’я своїх дітей.

  • Не дозволяти дітям до 4 років дивитись телевізор, користуватись смартфонами, комп’ютерами та схожими девайсами без нагляду старших.

  • Обмежити перегляд телевізора та сидіння в інтернеті до 1,5 години в день.

  • Не купувати дітям у спальню телевізор.

  • Вимикати усі прилади та гаджети під час їжі та навчання

  • Звертати увагу на програми, які дивляться діти та сайти, які вони відкривають та взаємодіють з ними.

  • Дивитись улюблені програми дітей разом з ними, а після перегляду обговорювати побачене. Так можна навчити дітей критично ставитись до усього, що вони побачать по телевізору та в інтернеті.

  • Вимикати телевізор під час реклами, або щонайменше робити звук тихіше. А на комп’ютерах краще установити “батьківський контроль”, щоб діти не могли відкривати сайти із рекламою шкідливої їжі.

  • Обговорювати значення та призначення реклами з дітьми, коли вона вистрибує в інтернеті або її показують по ТБ.

  • Не купувати дітям смартфони поки вони не досягнуть як мінімум 12 років. А можливо і пізніше, залежить від розвитку дитини.

  • Показувати дітям хороший приклад, скорочуючи свій час перед телевізором та в інтернеті.

Теги:
Читайте також:
Київ
-2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.69
    Купівля 41.69
    Продаж 42.2
  • EUR
    Купівля 43.4
    Продаж 44.1
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
23 грудня
08:25
ГУР: у Росії згорів склад із деталями до "шахедів" вартістю $16 млн
08:15
Дональд Трамп
Трамп заявив, що хоче, аби Гренландія була під контролем США
08:03
OPINION
Усик, шабля Мазепи та анафема
07:51
МЗС презентувало портал "Дипломатичний е-Архів" з унікальними документами української дипломатії
07:43
втрати окупантів
Протягом доби Сили оборони ліквідували 1990 військових РФ
07:34
Випалені будівлі, воронки від снарядів і руїни: воїни 24-ї ОМБр показали зруйнований росіянами Часів Яр
У Часовому Яру, Торецьку й Кураховому тривають міські бої, - ОСУВ "Хортиця"
07:33
Кім Чен Ин побував на випробуваннях першого ударного дрона КНДР
КНДР готується розгорнути додаткові війська й техніку в РФ, – розвідка Південної Кореї
07:31
людина з інвалідністю
У Південній Кореї дослідники створили екзоскелет, що допоможе ходити людям з паралічем ніг
07:05
OPINION
"Орешник" став головним елементом шантажу: Путін обіцяє мститися
07:00
Джейк Салліван
Салліван переконаний, що за час президентства Байдена позиція США у світі зміцнилася
06:50
Оновлено
корабель рф
У Чорному й Азовському морях ракетоносії РФ відсутні
06:34
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ атакувала Україну безпілотниками: як рухалися ворожі дрони в ніч на 23 грудня
06:31
Дональд Трамп
Трамп оголосив список кандидатів до своєї нової адміністрації
06:25
Українські полярники встановили новорічну ялинку на станції "Академік Вернадський"
05:43
Папа Римський Франциск
"Хай змовкне зброя і зазвучить коляда": Папа Римський вкотре закликав до різдвяного перемир'я в усьому світі
05:30
армія КНДР
У ССО показали документи, які Росія видає військовим з КНДР, аби приховати їхню присутність на фронті 
00:14
У Бразилії розбився літак із пасажирами: щонайменше 10 людей загинули
2024, неділя
22 грудня
23:36
Роберт Фіцо
"Була відповіддю на заяву Зеленського": Фіцо про зустріч із Путіним
22:36
Війна з Росією, ЗСУ
З початку доби на фронті відбулося 207 боєзіткнень: на Курахівському напрямку українські захисники відбили 26 атак
22:13
Дані про стан здоров’я пацієнтів автоматично передаватимуть до Реєстру військовозобов’язаних "Оберіг"
22:09
Ексклюзив
Вибори Україна
"Їхнє завдання – посіяти хаос": нардеп Княжицький про можливість участі в наступних президентських виборах проросійських сил
21:53
Ексклюзив
У Німеччині автомобіль в'їхав у натовп
"Ситуація абсолютно ганебна, усі щось зробили не так" - політолог Сумленний про теракт у Магдебурзі
21:42
Ексклюзив
транзит газу, газ
Технічні можливості є, - експерт з енергетики Закревський про можливості постачання газу до Молдови
21:14
Дональд Трамп
Трамп вже чекає на зустріч з Путіним
20:56
Росіяни пригрозили вдарити по Києву новими балістичними ракетами з КНДР: в ЦПД закликали не піддаватися провокаціям ворога
20:20
Оновлено
Усик привіз на бій до Ер-Ріяду справжню шаблю Івана Мазепи XVII століття
20:17
Саломе Зурабішвілі
Зурабішвілі дала "Грузинській мрії" не більше тижня на призначення нових парламентських виборів
20:07
Огляд
атака багатоповерхівок у Казані
Атака на хімпідприємство в Ростовській області, вибух на базі Північного флоту РФ у Муранську і на ТОТ Донеччини: де в росіян вибухало та палало цього тижня
20:00
OPINION
Ми відновлювали українське занадто повільно
19:49
Володимир Путін та Дональд Трамп
"Усе змінюється". Путін вважає, що після війни з Україною країни Європи та США знову будуть союзниками РФ
19:44
Огляд
Зґвалтування дитини
Жизель Пеліко та її чоловік-ґвалтівник: історія зради, насильства та боротьби за справедливість. Пояснюємо
19:25
Ексклюзив
кібератака
"Не лише Мін'юст відповідає, а й Держспецзв’язку" - керівник "Центру безпекових досліджень "СЕНСС" Черниш про кібератаку на держреєстри
19:00
Інтерв’ю
путін
Путін боїться торпедувати мирний план, але все одно це робить, - Фейгін
18:45
Інтерв’ю
Михайло Костів
"Батько конвенції про геноцид" - Рафал Лемкін: як найвизначніший юрист XX століття пов'язаний з Україною
18:29
Оновлено
ЗСУ загиблі
На Донеччині росіяни розстріляли 4 українських полонених зі 110-ї бригади: що відомо
18:07
прем'єрка Італії Мелоні
"Загроза набагато ширша, ніж ми уявляємо": прем'єрка Італії Мелоні попередила, що РФ може використати мігрантів, аби дестабілізувати ситуацію в Європі
18:00
OPINION
Внутрішнє існування РФ — мракобісся
17:42
Саломе Зурабішвілі
Грузинський прем'єр Кобахідзе висунув ультиматум президентці Зурабішвілі. Перед її виступом на мітингу в Тбілісі поліція конфіскувала авто зі звукотехнікою
17:29
курсанти
Міноборони різко збільшить стипендії курсантів: про які суми йдеться
17:14
Олександр Усик
Хоче відпочити й побачити доньку: Усик поділився планами на майбутнє після перемоги над Ф'юрі
Більше новин