Лише 10% цікавляться політикою, мріють про родину та дітей. 6 фактів про українську молодь у масштабному опитуванні

Віра Стадник
26 листопада, 2017 неділя
14:05

Молодь боїться війни і корупції та зневажає геїв більше, ніж хабарників. Цікаві цифри про орієнтири, цінності та переконання молодих людей в Україні

Хоч Україна і стає на європейський шлях, багато української молоді досі сповідує традиційні та пострадянські цінності.

Зараз молодь найбільше переживає за свій заробіток та матеріальне забезпечення, вважає сім’ю та дітей одним із обов’язкових елементів щасливого життя, хоче в ЄС та не хоче миритись із корупцією.

Такі результати дослідження “Українське покоління Z: цінності та орієнтири”, яке провели Центр “Нова Європа” та Фонд ім. Фрідріха Еберта спільно з соціологічною компанією GfK Ukraine.

До покоління Z відносяться люди, які народились в період між 90-ми та серединою двохтисячних. Зараз це молоді люди від 14 до 29 років. Таких станом на 1 січня 2017 року в Україні налічувалось майже 8 мільйонів, тобто п’ята частина населення країни.

Опитування стало одним із найвсеохопніших, яке допомагає зрозуміти та оцінити настрої української молоді не лише за останні роки, але й, можливо, за весь час незалежності України.

Еспресо.TV зібрали головні цифри та меседжі з результатів дослідження.

Краще нехай буде корупціонером, ніж гомосексуалом

Незалежність, стосунки, сім’я - трійка головних життєвих пріоритетів сучасної молоді. Вони не відчувають дискримінації стосовно себе у суспільстві, ні за політичними переконаннями, ні за мовою спілкування, ні за етнічним походженням. 

Критично низький рівень толерантності серед української молоді до сексуальних меншин, наркозалежних, колишніх ув’язнених та ромів. Окрім того, молоді люди швидше готові виправдати корупцію та аборт, ніж гомосексуалізм.

"У мене перша думка склалася, що в нас гомосексуальність настільки ж поширена, як корупція. Корупція настільки поширена, що люди звикли, що краще нехай буде корупціонером, ніж гомосексуалом".

Наталія, 28 років, Львів

Тільки третина українців вважає, що корупцію та хабарництво неможливо виправдати за будь-яких умов. Більше 50%  вважають, що бідні люди та люди з інвалідністю в Україні не мають достатньо прав. Кожна четверта молода жінка заявила, що жінкам в Україні бракує прав.

Молодь незадоволена якістю освіти

Лише третина вважає, що освіта та навчальні заклади в Україні відповідають потребам сучасного ринку праці та просякнуті корупцією. 

"У мене сестра — лікар. Ми просто всією сім’єю збирали гроші, щоб вона справді стала хірургом, тому що це коштувало майже половину квартири. Ми були змушені збирати, здавати гроші. У них без цього взагалі ніяк”

Олександр, 29 років, Одеса

При цьому 72% опитаних задоволені своїм рівнем освіченості, аніж освітою в Україні загалом. Кожен п’ятий молодий українець навчався або хотів би навчатися за кордоном.

Абсолютна більшість опитаних вважають, що для працевлаштування необхідні спеціальні знання, досвід та зв’язки. Лише 15% української молоді переконані, що використання зв’язків для працевлаштування ніколи не може бути виправданим.

Більшість опитаних при виборі роботи найперше звертають увагу на зарплату і в останню чергу - на можливість роботи щось цінне для суспільства. Кожен п’ятий молодий українець працює на роботі, яка вимагає меншого рівня освіти, аніж вони мають.

Кожен третій молодий українець вважає, що має менше грошей, ніж його однолітки. Лише 13% молодих українців зазначили, що можуть дозволити собі купляти дорогі речі. І лише 1% зазначили, що вони мають все "для гідного рівня життя".

Своїм життям задоволені 83% опитаних, а 71% оптимістично налаштовані щодо особистого майбутнього. Однак ці показники відрізняються в регіонах України. Наприклад, на сході молоді люди налаштовані не так оптимістично, як на півночі. Східний регіон також найменше вірить у покращення економічної ситуації.

Найбільше українську молодь турбує корупція та війна в регіоні або в світі.

Не мають бажання виїжджати з України 72% опитаних, а 25% над цим задумуються. Кожен п’ятий молодий українець, який розглядає можливість переїзду за кордон, хоче залишитися там на все життя. 

Більшість хоче поїхати за кордон, щоб краще жити та більше заробляти. Найпопулярнішими серед ймовірних українських емігрантів є Німеччина, США та Польща.

Сім'я та діти після 25

Вільні стосунки, пізні шлюби та життя без дітей - це поки не про українську молодь.Тенденції, які вже давно стали нормою в країнах Західної Європи, досі лишаються новинкою для України.

Хоч молодь і справді не поспішає з одруженням і народженням дітей, адже спочатку освіта, кар’єра та професія, абсолютна більшість вважає дітей і сім’ю неодмінною умовою щасливого життя (80%).

Найоптимальнішим віком для одруження та народження дітей молодь вважає 25 років. Українці віддають перевагу офіційному оформленню відносин, а шлюби після 30 років, особливо для жінок, сприймають як аномалію.

Жінки читають, а чоловіки - грають в ігри

У вільний час українська молодь здебільшого слухає музику, гуляє з друзями та дивиться фільми. Майже кожен 5-ий молодий українець ніколи не читає книжок, а 76% української молоді ніколи не їздять за кордон. 

Час, який молодь приділяє дозвіллю, зменшується з віком. Йдеться про перегляд фільмів, читання, заняття спортом тощо. Що старший респондент, то рідше він читає книги.

Жінки більше за чоловіків, проводять дозвілля з користю — читають книги та газети, займаються спортом, читають літературу для духовного та персонального розвитку, займаються творчістю. Водночас вони більше займаються шопінгом.

Натомість чоловіки більше грають у відеоігри, відвідують кафе та бари.

Більше третини молодих людей займаються спортом. Курить українська молодь менше, ніж вживає алкоголь. Не палять 63% молоді, а 28% не вживають спиртних напоїв. Легкі наркотики не вживає 92% опитаних.

Половина молодих українців віком від 14 до 29 років займається сексом, 20% з них мали інтимні стосунки лише з одним партнером. 17% ніколи не займались сексом.

Майже третина респондентів відмовилися від відповіді або зазначила, що для них дискомфортно відповідати на це запитання. Що цікаво, що у групі 14-17 років це запитання викликало менший дискомфорт, ніж в усіх інших вікових категоріях.

Найчастіше перший статевий акт трапляється у віці 16-18 років — на цей вік припадає перший сексуальний досвід у 36% респондентів.

Кожен 10 молодий українець вважає утримання від сексу до шлюбу цінністю для обох партнерів, ще 17% вважають це чеснотою для дівчат. В обох випадках, така думка переважає серед жінок, ніж серед чоловіків.

Молодь не довіряє політикам

Про цілковиту недовіру до українських політиків заявили 49% опитаних. Це більше, ніж недовіра до людей іншої національності (13%), віросповідання (19%) чи політичних поглядів (22%).

Більшість української молоді не цікавиться політикою. З 2010 року вони все рідше приходять на вибори та цікавляться лише політикою України на загальнонаціональному рівні. Однак така тенденція притаманна й для інших країн.

"Нема сенсу голосувати, вони все одно поставлять кого треба і перекрутять голоси так, як їм вигідно. У нас абсолютно нема уряду, нема правоохоронних органів”.

Юлія, 25 років, Одеса

Більшість молодих людей вважають себе українцями - 95% і 2% - росіянами. Молодь України залишається різномовною. На півночі, заході та центрі переважною мовою спілкування є українська. У Києві, сході та півдні переважає російська.

У порівнянні з опитуваннями попередніх років, зростає частка молоді, яка використовує українську як основну мову спілкування.

Поляризація, плутанина у думках та прагнення змін — ці слова найкраще описують ставлення молоді до зовнішньої політики України. Українська молодь стоїть на боці України стосовно багатьох питань, але водночас розчарована скромними результатами у просуванні реформ та національних інтересів України у світі.

Українська молодь вважає, що їхня батьківщина заслуговує на більше, ніж має сьогодні.   

Абсолютна більшість опитаних (60%) вважають, що Україна повинна вступити до ЄС.  Навіть на cході України більшість респондентів погоджується, що членство в ЄС може принести розвиток країні, інакше думають 19% опитаних.

При цьому лише третина молоді (29%) довіряє ЄС, 28% не довіряє і 31% — ані довіряє, ані не довіряє. Частково ця недовіра йде з переконання, що на Україну в ЄС не чекають, а членство є скоріше мрією, аніж досяжною метою. 

Кожен третій молодий українець хоче бачити свою країну в НАТО, однак 19% респондентів все ж проти вступу у Альянс.

Більшість опитаних розчаровані ситуацією в усіх ключових сферах, які впливають на комфорт, вільне та самодостатнє життя в Україні. Однак українці  досить позитивні у своїх прогнозах на майбутнє.

Україна і Росія перебувають у стані війни

Так вважають 65% молодих українців. Більшість також переконані, що російську агресію щодо України не можна нічим виправдати і саме Росія несе відповідальність за розпалення збройного конфлікту на сході України. На Україну таку відповідальність покладають лише 5%. 

"Воєнне вирішення конфлікту можливе, але людей шкода. Чи вартує покласти 100 тисяч українців за те, щоб звільнити ту нещасну Донецьку область? Хочуть собі там жити, поставити мур — і все. Це все давним-давно продано, все вирішено не нами, а владою. Так само і Крим"

Святослав, 26 років, Львів

Конфлікт з Росією можна вирішити лише тоді, коли вона поверне Крим і російські війська покинуть Донбас. Так вважає 56% опитаних і лише 8% переконані, що РФ робить достатньо для врегулювання конфлікту.

Читайте також:
Олександр Усик
27 липня, 2021 вiвторок
Британський чемпіон попередив Джошуа та Ф'юрі про найнебезпечнішу якість Усика
Руслан Хомчак
27 липня, 2021 вiвторок
Головнокомандувач ЗСУ Хомчак йде з посади
Анна Лисенко (праворуч)
27 липня, 2021 вiвторок
Олімпіада-2020: Лисенко принесла Україні першу перемогу на Іграх у Токіо в боксі
Київ
+21
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.81
  Купівля 26.81
  Продаж 27.03
 • EUR
  Купівля 31.57
  Продаж 31.96
 • Актуальне
 • Важливе
2021, середа
28 липня
08:02
Минулої доби окупанти в зоні ООС застосували заборонені міномети і протитанкову зброю та продовжили обстріли після опівночі
07:55
Олександр Зубков
Ліга чемпіонів: результати усіх матчів вівторка
07:40
"Економіка з ядерною зброєю і нафтовими свердловинами - і ні з чим більше": Байден заявив, що Путін "по-справжньому у складному становищі"
07:19
Еліна Світоліна
Світоліна вийшла до півфіналу Олімпіади-2020
07:00
Місце зустрічі не змінити
2021, вiвторок
27 липня
23:01
Люксембург відкривається для подорожей українців
22:42
Пожежа на Хортиці: ймовірно, йдеться про умисний підпал, - директор заповідника
22:27
ВООЗ пропонує посилити законодавство щодо регулювання обігу електронних сигарет
22:03
коронавірус
Коронавірус: у Києві помер перший пацієнт із штамом "Дельта"
21:54
Верховний суд Чехії скасував обов'язкове носіння масок в країні
21:40
Офіс генпрокурора
Мамедова не можуть зараз звільнити через дисциплінарне провадження, - ОГПУ
21:26
У Києві 28 липня обмежать рух через святкування Дня Хрещення Русі-України
21:02
Олексій Резніков
Законопроект про перехідний період на окупованих територіях Рада може розглянути восени, - Резніков
20:44
Нові акаунти дітей до 16 років в Instagram будуть закритими за замовчуванням
20:35
Іван Баканов
Баканов звільнив начальника внутрішньої безпеки СБУ
20:18
Коронавірус: з 28 липня жителі ОРДЛО зможуть вакцинуватися на КПВВ "Станиця Луганська"
20:03
Україна та ще 4 країни продовжили санкції проти Росії щодо Криму
19:52
В одеському готелі сталося масове отруєння дітей
19:50
Сергій Никифоров
Частина рішень щодо відставок в СБУ пов’язана з реформою відомства, - Никифоров
19:30
ОПУ
"Через некоректну позицію щодо мовного закону": в ОП пояснили, чому прибрали гурт Green Grey з концерту на День Незалежності
19:23
Ерлінг Холанд
Сподіваюсь, що це чутки, - Холанд відреагував на інтерес Абрамовича
19:08
ЦВК зареєструвала "слугу" Швачка народним депутатом
19:02
Інфографіка
Еліна Світоліна
Олімпіада-2020: За кого українцям вболівати 28 липня
18:54
За рік режиму припинення вогню зафіксовано вдвічі менше обстрілів та загиблих, - Никифоров
18:51
Євген Селезньов
Стало відомо, скільки зароблятиме в "Минаї" скандальний футболіст Селезньов
18:50
У Зеленського анонсували допомогу багатодітним сім'ям у розмірі 2 тис. грн
18:27
Дар'я Білодід
Бронзова медалістка Токіо Білодід заявила про зміну вагової категорії
18:20
До Німеччини відправляють 15 українських військовослужбовців, які постраждали на Донбасі
18:20
Руслан Хомчак
Головнокомандувач ЗСУ Хомчак йде з посади
18:13
Байден аль-Кадхімі
Байден та прем'єр Іраку підписали угоду про припинення бойової місії США у країні: війська не виведуть
18:11
Вбивство Шеремета: Антоненка не відпустили під особисті зобов'язання
17:58
харківський госпіталь
Отримали осколкові поранення: у харківський госпіталь гелікоптером доставили двох військовослужбовиць
17:46
Агне Білолайте
МВС Литви пропонує уряду ввести надзвичайний стан на білоруському кордоні
17:45
маршрутка
У Києві ввели нові правила роботи маршруток: тепер з кондиціонером та без музики
17:30
Талісман Олімпіади-2020
Олімпіада-2020: Який вигляд має медальний залік Ігор у Токіо
17:26
Рейс Київ-Батумі екстрено сів у Тбілісі через потужну зливу на узбережжі Чорного моря
17:11
Олексій Гуцуляк
"Дніпро-1" домовився про трансфер лідера "Десни" Гуцуляка
17:10
Белсат
Білоруський режим визнав екстремістським сайт телеканалу "Белсат", який мовить з Варшави
17:02
В’ячеслав Сівчик
З 2014 року в Білорусі немає жодного білоруського генерала в силових структурах, - лідер руху "Разам"
16:51
Литва відхилила позов Шарія щодо позбавлення його статусу біженця
Більше новин