Жмеринське енергетичне диво: Як маленьке українське містечко щорічно економить близько 2,5 млн грн

Дар'я Тарасова
13 грудня, 2017 середа
11:42

Європейський Союз підтримує невеликі українські міста, щоб вони зменшили викиди CO2, поліпшили умови життя мешканців і суттєво економили державні кошти, які потім можуть бути інвестовані на користь усім. Але як це робиться?

Зміст

Жмеринка - невеличке українське містечко з населенням 35 тис. осіб, яке подало заявку на фінансування проекту з енергоефективності через програму ЄС "Угода мерів - Демонстраційні проекти". Дві державні школи і два дитячі садки в Жмеринці були відібрані для фінансування в рамках проекту.

Наразі вони ремонтуються із загальним фінансуванням ЄС в розмірі понад 700 тис. євро. Чотири щасливчики проекту - це дитячий садок №3, дитячий садок №4, школа №3 і школа №4.

Після участі в програмі, що фінансується ЄС, спрямованої на боротьбу зі зміною клімату, Жмеринка може розраховувати на економію понад 2,5 млн грн на рік завдяки нещодавно вжитим заходам з підвищення енергоефективності.

Більше того, викиди CO2 міста зменшяться на 243 тис. тон на рік, а це дозволить заощадити стільки енергії, щоб приготувати близько 1 мільйона каструль борщу.

Дитячий садок №4: економія понад 65 тон викидів CO2

П'ятирічна Кіра вже кілька років ходить до садка №4, і її батько Олег Дідух каже, що дочці подобається там. Однак взимку в садку було холодно, тому Кіра часто хворіла.

"Узимку в приміщенні було холодно, а влітку – дуже душно, - говорить Олег Дідух. - Була погана вентиляція, а тому висока вологість повітря. Лише одне вікно на всю групу відкривалося на провітрювання".

У ремонт цього дошкільного навчального закладу загалом було інвестовано 4,2 млн грн європейських фондів. Директор дитячого садка Аліна Твердохліб пояснює, що завдяки цій інвестиції були замінені вікна, вже майже завершено ремонт даху, закінчені ізоляційні роботи.

"Нам встановили спеціальне програмне забезпечення, яке контролює вологість, - пояснює вона. - Коли вологість не відповідає нормам, у приміщенні розводяться різні віруси і бактерії. А для нас здоров'я дітей – у пріоритеті".

Коли батьки побачили переваги такого ремонту, вони також почали думати про вигоди енергоефективності. "Питання економії ресурсів стало пріоритетом в країні, для кожної людини і кожної родини. Шкода, що ми почали думати про це так пізно", - говорить Владислав Морженко, батько двох хлопчиків, які ходять до дитячого садка №4.

Згідно з експертними оцінками, підвищення енергоефективності дошкільного навчального закладу №4 призведе до значної економії енергії. Буде зекономлено понад 270 МВт-год тепла на рік, що дорівнює кількості тепла від спалювання 16 вантажівок дров. Викиди CO2 в атмосферу зменшяться на 65 тон на рік, що дорівнює річному споживанню енергії сімома середніми будівлями.

Крім того, дитячий садок скоротить щорічні витрати на комунальні послуги майже на 550 тис. гривень на рік. Планується, що ці заощадження будуть інвестовані в нове обладнання, освіту і розвиток дітей.

Подвійне використання повітря забезпечує дітей теплом

Мешканка Жмеринки Ганна Вантова водить сина до дитячого садка №3 "Веселка". "За поганих погодних умов у садку протікав дах, а в групі, в яку ходить мій син, взимку температура складала всього 15 градусів", - говорить вона.

Тепер є всі підстави сподіватися, що ситуація зміниться на краще. "У цьому садку ми переробили та утеплили дах, підвал, стіни, замінили вікна, встановили нову систему вентиляції та опалення", - пояснює Григорій Романенко, представник фірми-підрядника, яка робила ремонт в дитячому садку.

В садку також встановили нову систему рекуперації повітря. Спеціальне обладнання не дозволяє теплому повітрю виходити через вікна, а натомість використовується повторно та за допомогою спеціальних систем нагріває нове свіже повітря.

"Тепер взимку ми зможемо тримати температуру в приміщенні 20 градусів. Ми самі виставляємо температурний режим, контролюємо вологість", - каже директор дошкільного навчального закладу №3 Наталія Худолій.

На реконструкцію дитячого садка було виділено 2,9 млн грн. Термомодернізація дитячого садка №3 має багато переваг і в майбутньому дозволить установі скоротити викиди СО2 на 50,4 тон на рік, що еквівалентно викидам від 108 автомобілів, на яких їздять протягом одного року. Термомодернізація дитячого садка також дозволить заощадити 223,7 МВт-год тепла, що вистачить для обігріву 20 квартир протягом року і призведе до щорічних фінансових заощаджень у розмірі 400 тис. грн.

 

 

Півмільйона економії на рік для столітньої школи

Школа №3 відзначає своє 105-річчя в 2017 році. У будівлі тече дах, у дерев'яних вікнах - щілини, а взимку середня температура в класах сягає 14 градусів. Попри майже аварійний стан школа №3 - найбільша за кількістю дітей в місті: тут навчається 920 учнів.

Тепер за сприяння ЄС дах школи буде відремонтовано, стіни будуть ізольовані і встановлені нові вікна. На ремонт даху та ізоляцію стін було виділено майже 4 млн грн. "Наразі також проектується система рекуперації. У кожному класі буде два пристрої для рекуперації повітря, щоб забезпечити оптимальну температуру в приміщенні", - пояснює Романенко.

За попередніми оцінками школа №3 заощадить 281,1 МВт-год на рік. Цієї енергії вистачить для обігріву 13 приватних будинків протягом року. Після ремонту школа також знизить викиди СО2 на 49,2 тони на рік, що рівнозначно викидам парникових газів від звичайного автомобіля, що проїхав 200 тис. км. Термомодернізація дозволить школі №3 щорічно економити півмільйона гривень, які в свою чергу можуть бути інвестовані в нове шкільне обладнання та матеріали для учнів.

Чому ЄС допомагає Жмеринці

Програма "Угода Мерів - Демонстраційні проекти" була ініційована Європейським Союзом для невеликих міст, які підписали Угоду мерів в країнах Східного партнерства. Вона надає підтримку невеликим містам у реалізації проектів з енергоефективності, включених в їхній Плани дій зі сталого енергетичного розвитку. У свою чергу, міста, котрі беруть участь у програмі, зобов'язуються скоротити викиди СО2 на 20 відсотків до 2020 року.

Жмеринка - це не єдине місто, яке мало можливість брати участь у програмі ЄС з термомодернізації. Будь-яке місто з населенням менше 200 000 осіб може брати участь у цій програмі, що фінансується ЄС, за умов підписання Угоди мерів. "Невеликі міста, такі як Жмеринка, Славутич і Долина, не мають великих бюджетів. Їм нелегко отримати кредит. Саме тому ЄС вирішив допомогти та фінансує невеликі міста", - пояснює Ян Ваандерс, керівник Команди підтримки програми "Угода мерів - Демонстраційні проекти".

За результатами конкурсного відбору ЄС відібрав 19 найбільш перспективних проектів, з яких 11 базуються в Україні. Загальне фінансування ЄС для цієї програми становить 14,2 млн євро, з яких для України виділено 8 млн євро.

Як моє місто може взяти участь в Угоді мерів і отримати підтримку?

Ініційована Європейським Союзом Угода мерів є асоціацією невеликих міст, які взяли на себе зобов'язання підвищити енергоефективність і використовувати поновлювані джерела енергії. Українські міста почали приєднуватися до Угоди мерів в 2009 році. Станом на жовтень 2017 року в Україні налічувалося 198 міст-підписантів, і їхня кількість продовжує зростати.

Будь-яке місто може стати підписантом Угоди мерів. Одним з найбільш важливих документів, який повинен бути розроблений і реалізований в цьому відношенні, є План дій зі сталого енергетичного розвитку. Це гарантія не тільки для енергоефективності міст, а й для поліпшення якості життя людей. Дізнайтеся більше про цю ініціативу тут.

Ця стаття розроблена за сприяння Європейського Союзу в рамках ініціативи EU4Energy. Її зміст є відповідальністю виключно автора і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу.

Теги:
Читайте також:
Київ
+21°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.04
    Купівля 41.04
    Продаж 41.51
  • EUR
    Купівля 44.49
    Продаж 45.18
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
27 липня
04:06
замах на Трампа
Замах на Трампа: у ФБР підтвердили, що колишнього президента США поранила куля
03:35
Дмитро Пєсков
Пєсков пригрозив, що рішення ЄС спрямувати Україні €1,5 млрд доходів від активів РФ, не залишиться без відповіді
03:08
школа в окупації
Росіяни склали список пропагандистської літератури, який буде обов’язковим для шкіл та бібліотек на ТОТ, - Нацспротив
02:31
На фото: Меланія та Дональд Трамп
Дружина Трампа Меланія заявила, що випустить мемуари
01:49
безпілотник, дрон
У РФ заявили про масовану атаку безпілотників на Брянську область
01:25
Румунія, прапор Румунії
Інциденти з російськими "шахедами" в Румунії: прем'єр Чолаку пояснив, чому їх не можуть збивати
00:45
Мін'юст провів перевірку законності нових правил вступу в аспірантуру
00:33
Олімпіада-2024, Париж, Ейфелева вежа
Олімпіада-2024: онлайн-трансляція церемонії відкриття Ігор у Парижі
00:22
фейк
"Україна не може перемогти, не спровокувавши ядерну війну": маніпуляції світових ЗМІ за 26 липня
2024, п'ятниця
26 липня
23:50
Збірна України, Олімпіада-2024, церемонія відкриття
У Парижі відкрилися XXXIII літні Олімпійські ігри
23:27
Оновлено
ЗСУ війна фронт
Від початку доби на фронті відбулося 107 боєзіткнень: ворог концентрується на Курахівському і Покровському напрямках
23:01
Зеленський зустрівся з прем’єр-міністром Індії Нарендрою Моді
Прем'єр Індії Нарендра Моді може здійснити візит до України в серпні, - ЗМІ
22:49
Міністр фінансів США Єллен
Міністерка фінансів США Єллен розповіла, коли G7 погодить умови кредиту Україні на $50 млрд
22:23
Леді Гага, Олімпіада-2024, церемонія відкриття
Леді Гага виступила на церемонії відкриття Олімпіади в Парижі та виконала пісню французькою мовою
21:58
Дональд Трамп
Деякі республіканці незадоволені вибором Венса кандидатом у віцепрезиденти від Трампа, - The Hill
21:53
Вільям Бернс
Шеф ЦРУ зустрінеться з представниками Ізраїлю, Катару та Єгипту для обговорення питань щодо Гази
21:35
Володимир Зеленський
Має бути зроблене все, щоб посилити наші позиції, - Зеленський про ситуацію на Покровському напрямку
21:28
Ексклюзив
Володимир Огризко
Китайці продовжують гратися з нами, - дипломат Огризко про невідповідність слів та дій Пекіну
21:23
Оленівка - наша Катинь
Військовополонені азовці вперше звернулись до президента України з полону, дружини вимагають їхнього звільнення
21:20
ЛУКОЙЛ
Російський "Лукойл" через зупинку нафтопроводу "Дружба" збільшив експорт нафти морем
21:11
US Department of Defense
Маркарова розповіла, коли F-16 будуть застосовані на полі бою
20:48
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Ситуація на фронті та як протидіяти розвідувальним безпілотникам ворога. Воєнні підсумки тижня
20:32
москва червона площа
На Красній площі в Москві хотів вчинити самопідпал співробітник НДІ, що працює на міноборони РФ
20:15
У матчі між "Епіцентром" і "Минаєм" визначили другого претендента на вихід в УПЛ
20:04
Оновлено
метро Харків
Деімперіалізація та деколонізація: у Харкові перейменували 3 станції метро та 48 вулиць
20:01
OPINION
Борислав Береза
Історія з Чирковим ганебна, але ілюстративна
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 884-го дня війни:  удари по аеродрому в окупованому Криму, ЄС виділив Україні 1,5 млрд євро із заморожених активів РФ
19:37
Міноборони, мобілізація, Резерв+, Оберіг
У Резерв+ можна підвантажувати актуальні дані про бронювання: кому доступна послуга
19:36
Лукойл
Припинення транзиту нафти "Лукойл": Словаччина заявила, що запропонувала Україні технічне рішення
19:10
Оновлено
дрон, БПЛА
Росіяни атакували з дронів Херсон і Кіндійку: поранено 6 людей
19:05
Податки нерухомість
У Мінфіні пояснили, чи можна підвищити в Україні ПДВ замість військового збору
18:59
Ексклюзив
Не схоже на робочий зразок морського дрона: Defense Express про гідроцикл з вибухівкою біля Стамбула, який нібито належить Україні
18:58
ракета "Довгий Нептун"
Російські ракети й дрони містять іноземні компоненти з понад 20 країн, - Інститут судекспертиз
18:55
санкції проти Ірану
Україна та Молдова приєдналися до рішення Ради ЄС продовжити санкції проти Ірану
18:52
безпілотник, дрон
Росія використовує дешеві дрони для виявлення української ППО, - Reuters
18:41
РФ здійснила майже два десятки атак на Нікопольський район за день: тяжко поранено людину
18:31
У 59-й ОМБр завершили службову перевірку після звернення парамедикині Пташки щодо діяльності командира. Що виявили
18:28
окупанти в Криму
У Росії навряд чи закінчиться військова техніка у 2025 році, – розвідка Естонії
18:21
Олександр Лукашенко
У КНДР повідомили, що Лукашенко пообіцяв працювати "над подальшим розширенням співпраці" держав
18:11
Фредерік Бегбедер
Суд відхилив позов проти Фредеріка Беґбедера, звинуваченого у зґвалтуванні
Більше новин