Жмеринське енергетичне диво: Як маленьке українське містечко щорічно економить близько 2,5 млн грн

Дар'я Тарасова
13 грудня, 2017 середа
11:42

Європейський Союз підтримує невеликі українські міста, щоб вони зменшили викиди CO2, поліпшили умови життя мешканців і суттєво економили державні кошти, які потім можуть бути інвестовані на користь усім. Але як це робиться?

Жмеринка - невеличке українське містечко з населенням 35 тис. осіб, яке подало заявку на фінансування проекту з енергоефективності через програму ЄС "Угода мерів - Демонстраційні проекти". Дві державні школи і два дитячі садки в Жмеринці були відібрані для фінансування в рамках проекту.

Наразі вони ремонтуються із загальним фінансуванням ЄС в розмірі понад 700 тис. євро. Чотири щасливчики проекту - це дитячий садок №3, дитячий садок №4, школа №3 і школа №4.

Після участі в програмі, що фінансується ЄС, спрямованої на боротьбу зі зміною клімату, Жмеринка може розраховувати на економію понад 2,5 млн грн на рік завдяки нещодавно вжитим заходам з підвищення енергоефективності.

Більше того, викиди CO2 міста зменшяться на 243 тис. тон на рік, а це дозволить заощадити стільки енергії, щоб приготувати близько 1 мільйона каструль борщу.

Дитячий садок №4: економія понад 65 тон викидів CO2

П'ятирічна Кіра вже кілька років ходить до садка №4, і її батько Олег Дідух каже, що дочці подобається там. Однак взимку в садку було холодно, тому Кіра часто хворіла.

"Узимку в приміщенні було холодно, а влітку – дуже душно, - говорить Олег Дідух. - Була погана вентиляція, а тому висока вологість повітря. Лише одне вікно на всю групу відкривалося на провітрювання".

У ремонт цього дошкільного навчального закладу загалом було інвестовано 4,2 млн грн європейських фондів. Директор дитячого садка Аліна Твердохліб пояснює, що завдяки цій інвестиції були замінені вікна, вже майже завершено ремонт даху, закінчені ізоляційні роботи.

"Нам встановили спеціальне програмне забезпечення, яке контролює вологість, - пояснює вона. - Коли вологість не відповідає нормам, у приміщенні розводяться різні віруси і бактерії. А для нас здоров'я дітей – у пріоритеті".

Коли батьки побачили переваги такого ремонту, вони також почали думати про вигоди енергоефективності. "Питання економії ресурсів стало пріоритетом в країні, для кожної людини і кожної родини. Шкода, що ми почали думати про це так пізно", - говорить Владислав Морженко, батько двох хлопчиків, які ходять до дитячого садка №4.

Згідно з експертними оцінками, підвищення енергоефективності дошкільного навчального закладу №4 призведе до значної економії енергії. Буде зекономлено понад 270 МВт-год тепла на рік, що дорівнює кількості тепла від спалювання 16 вантажівок дров. Викиди CO2 в атмосферу зменшяться на 65 тон на рік, що дорівнює річному споживанню енергії сімома середніми будівлями.

Крім того, дитячий садок скоротить щорічні витрати на комунальні послуги майже на 550 тис. гривень на рік. Планується, що ці заощадження будуть інвестовані в нове обладнання, освіту і розвиток дітей.

Подвійне використання повітря забезпечує дітей теплом

Мешканка Жмеринки Ганна Вантова водить сина до дитячого садка №3 "Веселка". "За поганих погодних умов у садку протікав дах, а в групі, в яку ходить мій син, взимку температура складала всього 15 градусів", - говорить вона.

Тепер є всі підстави сподіватися, що ситуація зміниться на краще. "У цьому садку ми переробили та утеплили дах, підвал, стіни, замінили вікна, встановили нову систему вентиляції та опалення", - пояснює Григорій Романенко, представник фірми-підрядника, яка робила ремонт в дитячому садку.

В садку також встановили нову систему рекуперації повітря. Спеціальне обладнання не дозволяє теплому повітрю виходити через вікна, а натомість використовується повторно та за допомогою спеціальних систем нагріває нове свіже повітря.

"Тепер взимку ми зможемо тримати температуру в приміщенні 20 градусів. Ми самі виставляємо температурний режим, контролюємо вологість", - каже директор дошкільного навчального закладу №3 Наталія Худолій.

На реконструкцію дитячого садка було виділено 2,9 млн грн. Термомодернізація дитячого садка №3 має багато переваг і в майбутньому дозволить установі скоротити викиди СО2 на 50,4 тон на рік, що еквівалентно викидам від 108 автомобілів, на яких їздять протягом одного року. Термомодернізація дитячого садка також дозволить заощадити 223,7 МВт-год тепла, що вистачить для обігріву 20 квартир протягом року і призведе до щорічних фінансових заощаджень у розмірі 400 тис. грн.

 

 

Півмільйона економії на рік для столітньої школи

Школа №3 відзначає своє 105-річчя в 2017 році. У будівлі тече дах, у дерев'яних вікнах - щілини, а взимку середня температура в класах сягає 14 градусів. Попри майже аварійний стан школа №3 - найбільша за кількістю дітей в місті: тут навчається 920 учнів.

Тепер за сприяння ЄС дах школи буде відремонтовано, стіни будуть ізольовані і встановлені нові вікна. На ремонт даху та ізоляцію стін було виділено майже 4 млн грн. "Наразі також проектується система рекуперації. У кожному класі буде два пристрої для рекуперації повітря, щоб забезпечити оптимальну температуру в приміщенні", - пояснює Романенко.

За попередніми оцінками школа №3 заощадить 281,1 МВт-год на рік. Цієї енергії вистачить для обігріву 13 приватних будинків протягом року. Після ремонту школа також знизить викиди СО2 на 49,2 тони на рік, що рівнозначно викидам парникових газів від звичайного автомобіля, що проїхав 200 тис. км. Термомодернізація дозволить школі №3 щорічно економити півмільйона гривень, які в свою чергу можуть бути інвестовані в нове шкільне обладнання та матеріали для учнів.

Чому ЄС допомагає Жмеринці

Програма "Угода Мерів - Демонстраційні проекти" була ініційована Європейським Союзом для невеликих міст, які підписали Угоду мерів в країнах Східного партнерства. Вона надає підтримку невеликим містам у реалізації проектів з енергоефективності, включених в їхній Плани дій зі сталого енергетичного розвитку. У свою чергу, міста, котрі беруть участь у програмі, зобов'язуються скоротити викиди СО2 на 20 відсотків до 2020 року.

Жмеринка - це не єдине місто, яке мало можливість брати участь у програмі ЄС з термомодернізації. Будь-яке місто з населенням менше 200 000 осіб може брати участь у цій програмі, що фінансується ЄС, за умов підписання Угоди мерів. "Невеликі міста, такі як Жмеринка, Славутич і Долина, не мають великих бюджетів. Їм нелегко отримати кредит. Саме тому ЄС вирішив допомогти та фінансує невеликі міста", - пояснює Ян Ваандерс, керівник Команди підтримки програми "Угода мерів - Демонстраційні проекти".

За результатами конкурсного відбору ЄС відібрав 19 найбільш перспективних проектів, з яких 11 базуються в Україні. Загальне фінансування ЄС для цієї програми становить 14,2 млн євро, з яких для України виділено 8 млн євро.

Як моє місто може взяти участь в Угоді мерів і отримати підтримку?

Ініційована Європейським Союзом Угода мерів є асоціацією невеликих міст, які взяли на себе зобов'язання підвищити енергоефективність і використовувати поновлювані джерела енергії. Українські міста почали приєднуватися до Угоди мерів в 2009 році. Станом на жовтень 2017 року в Україні налічувалося 198 міст-підписантів, і їхня кількість продовжує зростати.

Будь-яке місто може стати підписантом Угоди мерів. Одним з найбільш важливих документів, який повинен бути розроблений і реалізований в цьому відношенні, є План дій зі сталого енергетичного розвитку. Це гарантія не тільки для енергоефективності міст, а й для поліпшення якості життя людей. Дізнайтеся більше про цю ініціативу тут.

Ця стаття розроблена за сприяння Європейського Союзу в рамках ініціативи EU4Energy. Її зміст є відповідальністю виключно автора і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу.

Читайте також:
Київ
+21°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 38.88
  Купівля 38.88
  Продаж 39.78
 • EUR
  Купівля 39.63
  Продаж 40.81
 • Актуальне
 • Важливе
2022, неділя
14 серпня
08:22
Ріші Сунак та Ліз Трасс
У Британії визначився лідер у боротьбі за посаду прем'єра
08:21
Чадний газ
РФ збільшує постачання газу в Угорщину через "Турецький потік"
08:06
Микола Княжицький
Про соціологію, рейтинги політиків та абсурд під час війни
07:57
Еммануель Макрон
Президент Франції підписав протокол про приєднання Швеції та Фінляндії до НАТО
07:36
Бої ЗСУ і РФ
Ранкове зведення Генштабу: на Краматорському напрямку в районі Серебрянки ворог вдався до втечі після вогневого ураження від ЗСУ
07:11
У Єрусалимі невідомий стріляв по автобусу: восьмеро поранених, троє – у критичному стані
06:40
У Маріуполі окупанти заманюють до міста робітників з Росії, але "кидають" їх на гроші, – міськрада
06:20
Укрзалізниця
Укрзалізниця анонсувала евакуаційний потяг на 14 серпня
06:05
Окупанти намагались прорвати оборону українських військ на Донеччині, однак зазнали втрат, - Генштаб ЗСУ
ISW попередив, що росіяни можуть змінити пріоритети на Донбасі, щоб відвернути увагу ЗСУ на півдні
03:41
Росія обстріляла портову інфраструктуру та житлові квартали Миколаєва
03:03
Ракета "Калібр"
Українців закликають не ігнорувати тривоги. Росія розмістила у Чорному морі 16 крилатих ракет
02:55
авіація
Українська авіація обстріляла опорні пункти росіян на Миколаївщині
02:37
Одеса
Над Одесою збито ворожий розвідувальний безпілотник
01:57
Дніпропетровщина, Нікополь
Росія зі ствольної артилерії вдарила по Нікополю
01:17
наслідки удару по Харкову
У Харкові пролунали вибухи
01:11
В обмін на харчі збирають у пенсіонерів інформацію про чоловіків: ЦПД розповів, чим займаються росіяни на окупованих територіях
00:18
Олімпіада-2022
Олімпійський чемпіон Абраменко несподівано заявив, що вірить у "хороших росіян"
2022, субота
13 серпня
23:46
Ілюстративне фото. Обстріл
У Кіровоградській області прогриміли вибухи
23:26
Ексклюзив
Віталій Портников
У білорусів буде інша реакція на гроби, які підуть з України, - Портников
23:09
Нова Каховка
ЗСУ знищили 3 бази росіян на Херсонщині
22:36
фейк
Центр протидії дезінформації оприлюднив добірку фейків від Росії за 13 серпня
22:36
Зеленський: нові санкції проти Росії повинні блокувати російську атомну галузь
22:29
Замок "Ластівчине гніздо" на мисі Ай-Тодор у Гаспрі (Крим, Україна)
Якщо Росія добровільно не залишить Крим, там будуть бої, - офіцер ЗСУ з АРК
22:18
Судно з українським зерном
З українських портів загалом вийшли 16 суден із зерном, - Зеленський
22:15
Руслан Малиновський
Малиновський віддав асист у першому матчі "Аталанти" в новому сезоні
22:11
Ексклюзив
ЗСУ, ракета, РСЗВ
Ураження ворожих об’єктів на перешийках виходу з Криму перетворять півострів з бази РФ на острів, - військовий експерт Грабський
21:42
Фрідріх Мерц
Опозиція звинуватила уряд ФРН у недостатній допомозі Україні та "щоденних сотнях жертв", - Bild
21:35
Ексклюзив
Андрій Піонтковський
Путін витягнув свій останній козир: все вирішиться найближчими днями, - Піонтковський
21:28
Миколаїв після обстрілу в ніч з 3 на 4 серпня 2022 року
Близько 20:00 росіяни обстріяли Миколаєв. Є поранений
21:16
Енергодар в окупації
В окупованому Енергодарі ковбаса продається по 500 грн за кг, за сирний продукт просять 600 грн. - Бі-бі-сі
21:16
Австрія
У Австрії трапилося ДТП за участі українського військового аташе
21:07
"Явка обов'язкова". Жителям Петербургу телефонують з військкоматів та надсилають повістки, - росЗМІ
"Явка обов'язкова". Жителям Петербургу телефонують з військкоматів та надсилають повістки, - росЗМІ
20:57
Ексклюзив
Я впевнений на 95%, що росіяни відмовляться від референдуму 11 вересня на окупованих територіях, - голова Комітету виборців України Кошель
20:42
нафта корабель
США стверджують, що Індія приховувала російське походження експортованого нею палива
20:20
Ексклюзив
білоруські військові
Сценарій входження білоруських збройних сил в Україну можливий лише разом з російськими військами, - білоруський опозиціонер Латушко
20:17
Петро Порошенко допомагає ЗСУ
Куплені Фондом Порошенка і волонтерами дрони Autel передали бійцям Сил Спеціальних Операцій
20:13
Нова Каховка
У Новій Каховці зафіксовано приліт по позиціях армії РФ, - Хлань
20:02
окупанти в Херсоні
20 відсотків російської армії в України вже розгромлено, - Залужний
19:36
Ексклюзив
Андрій Піонтковський
Звільнення Херсона призведе до зламу путінської системи, тому Путін бореться за своє підле життя, - Піонтковський
19:33
Ілюстративне зображення продажу гуманітарної допомоги
Продавав амуніцію та авто: у Хмельницькому поліцейські затримали чоловіка, який наживався на допомозі для військових
Більше новин