Жмеринське енергетичне диво: Як маленьке українське містечко щорічно економить близько 2,5 млн грн

Дар'я Тарасова
13 грудня, 2017 середа
11:42

Європейський Союз підтримує невеликі українські міста, щоб вони зменшили викиди CO2, поліпшили умови життя мешканців і суттєво економили державні кошти, які потім можуть бути інвестовані на користь усім. Але як це робиться?

Зміст

Жмеринка - невеличке українське містечко з населенням 35 тис. осіб, яке подало заявку на фінансування проекту з енергоефективності через програму ЄС "Угода мерів - Демонстраційні проекти". Дві державні школи і два дитячі садки в Жмеринці були відібрані для фінансування в рамках проекту.

Наразі вони ремонтуються із загальним фінансуванням ЄС в розмірі понад 700 тис. євро. Чотири щасливчики проекту - це дитячий садок №3, дитячий садок №4, школа №3 і школа №4.

Після участі в програмі, що фінансується ЄС, спрямованої на боротьбу зі зміною клімату, Жмеринка може розраховувати на економію понад 2,5 млн грн на рік завдяки нещодавно вжитим заходам з підвищення енергоефективності.

Більше того, викиди CO2 міста зменшяться на 243 тис. тон на рік, а це дозволить заощадити стільки енергії, щоб приготувати близько 1 мільйона каструль борщу.

Дитячий садок №4: економія понад 65 тон викидів CO2

П'ятирічна Кіра вже кілька років ходить до садка №4, і її батько Олег Дідух каже, що дочці подобається там. Однак взимку в садку було холодно, тому Кіра часто хворіла.

"Узимку в приміщенні було холодно, а влітку – дуже душно, - говорить Олег Дідух. - Була погана вентиляція, а тому висока вологість повітря. Лише одне вікно на всю групу відкривалося на провітрювання".

У ремонт цього дошкільного навчального закладу загалом було інвестовано 4,2 млн грн європейських фондів. Директор дитячого садка Аліна Твердохліб пояснює, що завдяки цій інвестиції були замінені вікна, вже майже завершено ремонт даху, закінчені ізоляційні роботи.

"Нам встановили спеціальне програмне забезпечення, яке контролює вологість, - пояснює вона. - Коли вологість не відповідає нормам, у приміщенні розводяться різні віруси і бактерії. А для нас здоров'я дітей – у пріоритеті".

Коли батьки побачили переваги такого ремонту, вони також почали думати про вигоди енергоефективності. "Питання економії ресурсів стало пріоритетом в країні, для кожної людини і кожної родини. Шкода, що ми почали думати про це так пізно", - говорить Владислав Морженко, батько двох хлопчиків, які ходять до дитячого садка №4.

Згідно з експертними оцінками, підвищення енергоефективності дошкільного навчального закладу №4 призведе до значної економії енергії. Буде зекономлено понад 270 МВт-год тепла на рік, що дорівнює кількості тепла від спалювання 16 вантажівок дров. Викиди CO2 в атмосферу зменшяться на 65 тон на рік, що дорівнює річному споживанню енергії сімома середніми будівлями.

Крім того, дитячий садок скоротить щорічні витрати на комунальні послуги майже на 550 тис. гривень на рік. Планується, що ці заощадження будуть інвестовані в нове обладнання, освіту і розвиток дітей.

Подвійне використання повітря забезпечує дітей теплом

Мешканка Жмеринки Ганна Вантова водить сина до дитячого садка №3 "Веселка". "За поганих погодних умов у садку протікав дах, а в групі, в яку ходить мій син, взимку температура складала всього 15 градусів", - говорить вона.

Тепер є всі підстави сподіватися, що ситуація зміниться на краще. "У цьому садку ми переробили та утеплили дах, підвал, стіни, замінили вікна, встановили нову систему вентиляції та опалення", - пояснює Григорій Романенко, представник фірми-підрядника, яка робила ремонт в дитячому садку.

В садку також встановили нову систему рекуперації повітря. Спеціальне обладнання не дозволяє теплому повітрю виходити через вікна, а натомість використовується повторно та за допомогою спеціальних систем нагріває нове свіже повітря.

"Тепер взимку ми зможемо тримати температуру в приміщенні 20 градусів. Ми самі виставляємо температурний режим, контролюємо вологість", - каже директор дошкільного навчального закладу №3 Наталія Худолій.

На реконструкцію дитячого садка було виділено 2,9 млн грн. Термомодернізація дитячого садка №3 має багато переваг і в майбутньому дозволить установі скоротити викиди СО2 на 50,4 тон на рік, що еквівалентно викидам від 108 автомобілів, на яких їздять протягом одного року. Термомодернізація дитячого садка також дозволить заощадити 223,7 МВт-год тепла, що вистачить для обігріву 20 квартир протягом року і призведе до щорічних фінансових заощаджень у розмірі 400 тис. грн.

 

 

Півмільйона економії на рік для столітньої школи

Школа №3 відзначає своє 105-річчя в 2017 році. У будівлі тече дах, у дерев'яних вікнах - щілини, а взимку середня температура в класах сягає 14 градусів. Попри майже аварійний стан школа №3 - найбільша за кількістю дітей в місті: тут навчається 920 учнів.

Тепер за сприяння ЄС дах школи буде відремонтовано, стіни будуть ізольовані і встановлені нові вікна. На ремонт даху та ізоляцію стін було виділено майже 4 млн грн. "Наразі також проектується система рекуперації. У кожному класі буде два пристрої для рекуперації повітря, щоб забезпечити оптимальну температуру в приміщенні", - пояснює Романенко.

За попередніми оцінками школа №3 заощадить 281,1 МВт-год на рік. Цієї енергії вистачить для обігріву 13 приватних будинків протягом року. Після ремонту школа також знизить викиди СО2 на 49,2 тони на рік, що рівнозначно викидам парникових газів від звичайного автомобіля, що проїхав 200 тис. км. Термомодернізація дозволить школі №3 щорічно економити півмільйона гривень, які в свою чергу можуть бути інвестовані в нове шкільне обладнання та матеріали для учнів.

Чому ЄС допомагає Жмеринці

Програма "Угода Мерів - Демонстраційні проекти" була ініційована Європейським Союзом для невеликих міст, які підписали Угоду мерів в країнах Східного партнерства. Вона надає підтримку невеликим містам у реалізації проектів з енергоефективності, включених в їхній Плани дій зі сталого енергетичного розвитку. У свою чергу, міста, котрі беруть участь у програмі, зобов'язуються скоротити викиди СО2 на 20 відсотків до 2020 року.

Жмеринка - це не єдине місто, яке мало можливість брати участь у програмі ЄС з термомодернізації. Будь-яке місто з населенням менше 200 000 осіб може брати участь у цій програмі, що фінансується ЄС, за умов підписання Угоди мерів. "Невеликі міста, такі як Жмеринка, Славутич і Долина, не мають великих бюджетів. Їм нелегко отримати кредит. Саме тому ЄС вирішив допомогти та фінансує невеликі міста", - пояснює Ян Ваандерс, керівник Команди підтримки програми "Угода мерів - Демонстраційні проекти".

За результатами конкурсного відбору ЄС відібрав 19 найбільш перспективних проектів, з яких 11 базуються в Україні. Загальне фінансування ЄС для цієї програми становить 14,2 млн євро, з яких для України виділено 8 млн євро.

Як моє місто може взяти участь в Угоді мерів і отримати підтримку?

Ініційована Європейським Союзом Угода мерів є асоціацією невеликих міст, які взяли на себе зобов'язання підвищити енергоефективність і використовувати поновлювані джерела енергії. Українські міста почали приєднуватися до Угоди мерів в 2009 році. Станом на жовтень 2017 року в Україні налічувалося 198 міст-підписантів, і їхня кількість продовжує зростати.

Будь-яке місто може стати підписантом Угоди мерів. Одним з найбільш важливих документів, який повинен бути розроблений і реалізований в цьому відношенні, є План дій зі сталого енергетичного розвитку. Це гарантія не тільки для енергоефективності міст, а й для поліпшення якості життя людей. Дізнайтеся більше про цю ініціативу тут.

Ця стаття розроблена за сприяння Європейського Союзу в рамках ініціативи EU4Energy. Її зміст є відповідальністю виключно автора і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу.

Теги:
Читайте також:
Київ
+10.7°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.38
    Купівля 41.38
    Продаж 41.96
  • EUR
    Купівля 47.08
    Продаж 47.82
  • Актуальне
  • Важливе
2025, вiвторок
29 квітня
00:11
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Армія РФ запустила дрони по Україні: ситуація у ніч на 29 квітня
2025, понедiлок
28 квітня
23:29
Зеленський
"Ліквідація осіб із вищого командного складу зс РФ": Зеленський заслухав доповіді керівників СБУ та зовнішньої розвідки
23:03
Ірпінь
Ірпінь відновили на 80% після російської окупації, - Кулеба
22:36
Оновлено
ЗСУ
З початку доби на фронті сталося 133 бої: РФ здійснила 52 наступальні дії на Покровському напрямку
22:27
Оновлено
електроенергія
В Іспанії, Португалії, Франції та Андоррі зафіксували масштабні відключення електроенергії
22:18
пожежа у РФ
У Краснодарському краї РФ заявили про загоряння ємності з дизельним пальним
22:15
Ексклюзив
Максим Жорін
Військове керівництво РФ "нагинає" зеків, що ті досі не можуть вийти на річку Оскіл, - Жорін
22:06
Даніель Дюбуа
"Це була політика": Дюбуа поскаржився, що через війну в Україні у нього відібрали перемогу в першому бою з Усиком
22:03
Віктор Ляшко
На сайті Кабміну з'явилася петиція з вимогою звільнити очільника МОЗ Ляшка
21:52
на фото Володимир Зеленський
"Немає причин чекати 8 травня": Зеленський відреагував на заяву Путіна про триденне "перемир'я"
21:40
Сергій Корецький
Сергій Корецький стане головою НАК "Нафтогаз"
21:28
Ексклюзив
Зеленський і Трамп
Може бути відповіддю на допис Трампа після зустрічі з Зеленським у Ватикані, - міжнародник Желіховський про нове "перемир'я" Путіна
21:24
Дональд Трамп
Трамп у день виборів закликав канадців обрати лідера, який зробить їх "51-м штатом США"
21:00
Ексклюзив
Дональд Трамп
Трамп повторює смертельні для політика висловлювання, – експерт Рибачук
20:45
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Росіяни просунулись у Білгородській області, - DeepState
20:43
Ексклюзив
Вадим Денисенко
Треба розглядати як слабкість Путіна, - політексперт Денисенко про "перемир’я" у травні
20:16
Fancon
"Віримо у створення заходу, де кожен зможе проявити себе безпечно": фестиваль попкультури Fancon вибачився після нещодавнього скандалу
20:13
Ексклюзив
Калін Георгеску
Гра Георгеску, якого зняли з президентських виборів у Румунії, ще не зіграна, - політексперт Герасимчук
20:02
OPINION
Хто переможе російського ведмедя, або Вовк як тотемна тварина України
20:00
Ексклюзив
Жінки у ЗСУ
Кожен чоловік і кожна жінка мають проходити самопідготовку, незалежно від призову до війська, - військовослужбовець Негробов
19:54
на фото заступник міністра оборони України Валерій Чуркін
Міноборони торік допустило до експлуатації в понад 4 рази більше зразків БПЛА, ніж у 2023-му
19:51
Ексклюзив
китай
"Ми повинні мислити стратегічно стосовно того, як будуватимемо свої відносини з Китаєм": експертка-міжнародниця Плаксієнко-Бутирська
19:50
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
У Херсонській області за острови на Дніпрі тривають постійні бої, - ГУР
19:43
евакуація
З частини Межівської громади на Дніпровщині оголосили примусову евакуацію родин із дітьми
19:26
Граната Ф-1
На Миколаївщині чоловік кинув гранату в поліціянтів, які прибули на виклик: є загиблий і поранені
19:25
грузія
У Грузії повністю припинить мовлення опозиційний канал Mtavari
19:21
Олександр Усик та Даніель Дюбуа (ліворуч)
Дюбуа штовхнув Усика під час дуелі поглядів на "Вемблі"
19:10
Оновлено
газ
РФ масовано атакувала критичну інфраструктуру Черкащини: пошкоджено об'єкт газопостачання
19:07
на фото наслідки обстрілу ферми на Харківщині
Росіяни атакували безпілотниками ферму на Харківщині: загинули десятки тварин
18:59
Путін і Кім Чен Ин
МЗС України закликало партнерів запобігти подальшому зближенню режимів РФ і КНДР
18:54
Ексклюзив
Дональд Трамп
Україна залишається без дипломатичної підтримки США, - польський експерт Сієрант
18:48
Сирський заявив про критичні втрати РФ у логістиці завдяки українським роботизованим комплексам
18:47
Скотт Бессент
Індія може стати однією з перших країн, з якою Вашингтон підпише торговельну угоду, - міністр фінансів США Бессент
18:45
Ексклюзив
Китай
Китай Україні не ворог, але й не друг, - експертка-міжнародниця Плаксієнко-Бутирська
18:43
Огляд
Конфлікт між Індією та Пакистаном
Конфлікт двох ядерних країн: що відбувається між Пакистаном та Індією
18:37
Скадовськ, окупанти
"Окупація вбиває місто": партизани розповіли про ситуацію в Скадовську
18:20
РФ боїться втратити Крим, тому намагається посилити свої позиції на півострові, - ГУР
18:17
Франк-Вальтер Штайнмаєр
Штайнмаєр пообіцяв, що Німеччина буде "найсильнішою підтримкою України в Європі"
18:09
Анджей Дуда
Дуда анонсував приєднання кількох країн до співдружності Тримор’я
18:07
Петро Порошенко
Адвокати Порошенка заявили, що НБУ визнав його репутацію небездоганною: що це означає
Більше новин