Жмеринське енергетичне диво: Як маленьке українське містечко щорічно економить близько 2,5 млн грн

Дар'я Тарасова
13 грудня, 2017 середа
11:42

Європейський Союз підтримує невеликі українські міста, щоб вони зменшили викиди CO2, поліпшили умови життя мешканців і суттєво економили державні кошти, які потім можуть бути інвестовані на користь усім. Але як це робиться?

Жмеринка - невеличке українське містечко з населенням 35 тис. осіб, яке подало заявку на фінансування проекту з енергоефективності через програму ЄС "Угода мерів - Демонстраційні проекти". Дві державні школи і два дитячі садки в Жмеринці були відібрані для фінансування в рамках проекту.

Наразі вони ремонтуються із загальним фінансуванням ЄС в розмірі понад 700 тис. євро. Чотири щасливчики проекту - це дитячий садок №3, дитячий садок №4, школа №3 і школа №4.

Після участі в програмі, що фінансується ЄС, спрямованої на боротьбу зі зміною клімату, Жмеринка може розраховувати на економію понад 2,5 млн грн на рік завдяки нещодавно вжитим заходам з підвищення енергоефективності.

Більше того, викиди CO2 міста зменшяться на 243 тис. тон на рік, а це дозволить заощадити стільки енергії, щоб приготувати близько 1 мільйона каструль борщу.

Дитячий садок №4: економія понад 65 тон викидів CO2

П'ятирічна Кіра вже кілька років ходить до садка №4, і її батько Олег Дідух каже, що дочці подобається там. Однак взимку в садку було холодно, тому Кіра часто хворіла.

"Узимку в приміщенні було холодно, а влітку – дуже душно, - говорить Олег Дідух. - Була погана вентиляція, а тому висока вологість повітря. Лише одне вікно на всю групу відкривалося на провітрювання".

У ремонт цього дошкільного навчального закладу загалом було інвестовано 4,2 млн грн європейських фондів. Директор дитячого садка Аліна Твердохліб пояснює, що завдяки цій інвестиції були замінені вікна, вже майже завершено ремонт даху, закінчені ізоляційні роботи.

"Нам встановили спеціальне програмне забезпечення, яке контролює вологість, - пояснює вона. - Коли вологість не відповідає нормам, у приміщенні розводяться різні віруси і бактерії. А для нас здоров'я дітей – у пріоритеті".

Коли батьки побачили переваги такого ремонту, вони також почали думати про вигоди енергоефективності. "Питання економії ресурсів стало пріоритетом в країні, для кожної людини і кожної родини. Шкода, що ми почали думати про це так пізно", - говорить Владислав Морженко, батько двох хлопчиків, які ходять до дитячого садка №4.

Згідно з експертними оцінками, підвищення енергоефективності дошкільного навчального закладу №4 призведе до значної економії енергії. Буде зекономлено понад 270 МВт-год тепла на рік, що дорівнює кількості тепла від спалювання 16 вантажівок дров. Викиди CO2 в атмосферу зменшяться на 65 тон на рік, що дорівнює річному споживанню енергії сімома середніми будівлями.

Крім того, дитячий садок скоротить щорічні витрати на комунальні послуги майже на 550 тис. гривень на рік. Планується, що ці заощадження будуть інвестовані в нове обладнання, освіту і розвиток дітей.

Подвійне використання повітря забезпечує дітей теплом

Мешканка Жмеринки Ганна Вантова водить сина до дитячого садка №3 "Веселка". "За поганих погодних умов у садку протікав дах, а в групі, в яку ходить мій син, взимку температура складала всього 15 градусів", - говорить вона.

Тепер є всі підстави сподіватися, що ситуація зміниться на краще. "У цьому садку ми переробили та утеплили дах, підвал, стіни, замінили вікна, встановили нову систему вентиляції та опалення", - пояснює Григорій Романенко, представник фірми-підрядника, яка робила ремонт в дитячому садку.

В садку також встановили нову систему рекуперації повітря. Спеціальне обладнання не дозволяє теплому повітрю виходити через вікна, а натомість використовується повторно та за допомогою спеціальних систем нагріває нове свіже повітря.

"Тепер взимку ми зможемо тримати температуру в приміщенні 20 градусів. Ми самі виставляємо температурний режим, контролюємо вологість", - каже директор дошкільного навчального закладу №3 Наталія Худолій.

На реконструкцію дитячого садка було виділено 2,9 млн грн. Термомодернізація дитячого садка №3 має багато переваг і в майбутньому дозволить установі скоротити викиди СО2 на 50,4 тон на рік, що еквівалентно викидам від 108 автомобілів, на яких їздять протягом одного року. Термомодернізація дитячого садка також дозволить заощадити 223,7 МВт-год тепла, що вистачить для обігріву 20 квартир протягом року і призведе до щорічних фінансових заощаджень у розмірі 400 тис. грн.

 

 

Півмільйона економії на рік для столітньої школи

Школа №3 відзначає своє 105-річчя в 2017 році. У будівлі тече дах, у дерев'яних вікнах - щілини, а взимку середня температура в класах сягає 14 градусів. Попри майже аварійний стан школа №3 - найбільша за кількістю дітей в місті: тут навчається 920 учнів.

Тепер за сприяння ЄС дах школи буде відремонтовано, стіни будуть ізольовані і встановлені нові вікна. На ремонт даху та ізоляцію стін було виділено майже 4 млн грн. "Наразі також проектується система рекуперації. У кожному класі буде два пристрої для рекуперації повітря, щоб забезпечити оптимальну температуру в приміщенні", - пояснює Романенко.

За попередніми оцінками школа №3 заощадить 281,1 МВт-год на рік. Цієї енергії вистачить для обігріву 13 приватних будинків протягом року. Після ремонту школа також знизить викиди СО2 на 49,2 тони на рік, що рівнозначно викидам парникових газів від звичайного автомобіля, що проїхав 200 тис. км. Термомодернізація дозволить школі №3 щорічно економити півмільйона гривень, які в свою чергу можуть бути інвестовані в нове шкільне обладнання та матеріали для учнів.

Чому ЄС допомагає Жмеринці

Програма "Угода Мерів - Демонстраційні проекти" була ініційована Європейським Союзом для невеликих міст, які підписали Угоду мерів в країнах Східного партнерства. Вона надає підтримку невеликим містам у реалізації проектів з енергоефективності, включених в їхній Плани дій зі сталого енергетичного розвитку. У свою чергу, міста, котрі беруть участь у програмі, зобов'язуються скоротити викиди СО2 на 20 відсотків до 2020 року.

Жмеринка - це не єдине місто, яке мало можливість брати участь у програмі ЄС з термомодернізації. Будь-яке місто з населенням менше 200 000 осіб може брати участь у цій програмі, що фінансується ЄС, за умов підписання Угоди мерів. "Невеликі міста, такі як Жмеринка, Славутич і Долина, не мають великих бюджетів. Їм нелегко отримати кредит. Саме тому ЄС вирішив допомогти та фінансує невеликі міста", - пояснює Ян Ваандерс, керівник Команди підтримки програми "Угода мерів - Демонстраційні проекти".

За результатами конкурсного відбору ЄС відібрав 19 найбільш перспективних проектів, з яких 11 базуються в Україні. Загальне фінансування ЄС для цієї програми становить 14,2 млн євро, з яких для України виділено 8 млн євро.

Як моє місто може взяти участь в Угоді мерів і отримати підтримку?

Ініційована Європейським Союзом Угода мерів є асоціацією невеликих міст, які взяли на себе зобов'язання підвищити енергоефективність і використовувати поновлювані джерела енергії. Українські міста почали приєднуватися до Угоди мерів в 2009 році. Станом на жовтень 2017 року в Україні налічувалося 198 міст-підписантів, і їхня кількість продовжує зростати.

Будь-яке місто може стати підписантом Угоди мерів. Одним з найбільш важливих документів, який повинен бути розроблений і реалізований в цьому відношенні, є План дій зі сталого енергетичного розвитку. Це гарантія не тільки для енергоефективності міст, а й для поліпшення якості життя людей. Дізнайтеся більше про цю ініціативу тут.

Ця стаття розроблена за сприяння Європейського Союзу в рамках ініціативи EU4Energy. Її зміст є відповідальністю виключно автора і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу.

Теги:
Читайте також:
Київ
+10°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.6
  Купівля 39.6
  Продаж 40.1
 • EUR
  Купівля 42.27
  Продаж 43.04
 • Актуальне
 • Важливе
2024, понедiлок
22 квітня
20:50
Оновлено
Росія вдарила по телевежі у Харкові: є перебої із сигналом ТБ
РФ ударила по телевежі в Харкові: звідки отримувати інформацію, якщо зник сигнал
20:37
Булінг
У Києві школяра побили однолітки: дитину прооперували, Лубінець звернувся до поліції та РДА
20:15
Шахтар - Марсель
Який вигляд має турнірна таблиця УПЛ після 25-го туру
20:14
Ексклюзив
путін
Чому РФ де-факто здала свого "історичного союзника" Вірменію: пояснює експерт-міжнародник Данилов
20:10
Володимир Зеленський
"У разі схвалення сенатом негайно підпише закон": Зеленський провів телефонну розмову з Байденом
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 789-го дня війни: Данія повідомила, коли передасть винищувачі F-16, ЗСУ знищили понад 600 безпілотників за добу
20:00
OPINION
Ігор Гулик
Як Джонсон будив у Конгресі дух Рейгана
19:55
"Динамо" - "Полісся" 3:0 (21 квітня 2024 року)
УПЛ: "Шахтар" переграв "Зорю" та зберіг відрив від "Динамо": результати усіх матчів 25-го туру
19:36
Ігор Коломойський, суд
Суд залишив під вартою Коломойського та зменшив суму застави
19:35
Оновлено
Прапор Словаччини
Словаки зібрали на снаряди для України понад €3 млн після відмови уряду долучитись до чеської ініціативи
19:30
ЗСУ
Протягом доби Сили оборони відбили 53 ворожі атаки. Найбільше - на Лиманському напрямку
19:17
окупанти гармата
Росіяни обстріляли Красногорівку на Донеччині: вбили жінку, пошкодили 3 багатоповерхівки
19:07
росія прапор занепад
Росіяни змушують власників магазинів на ТОТ Запорізької області вивішувати триколори
18:56
Жозеп Боррель
Боррель розповів, коли Україна може отримати перші поставки боєприпасів у межах чеської ініціативи
18:47
Володимир Зеленський
Зеленський пояснив, чому не вірить у реалізацію ініціативи Макрона про "олімпійське перемир'я"
18:34
Mavic 3, Морська піхота, ЗСУ, українські військові
Міноборони закупило для ЗСУ 4 тис. дронів DJI Mavic
18:32
Філіп Хрговіч та Чжан Чжилей (праворуч)
"Давайте просто молитися": Усику знайшли суперника на випадок зриву бою з Ф'юрі
18:31
Президент України Володимир Зеленський
Нове покоління розуміється на технологіях: Зеленський пояснив зниження призовного віку в Україні
18:10
Українські фільми "Уроки толерантності" та "Назавжди-Назавжди" покажуть у Польщі
18:06
Вагнерівці навчають білоруських курсантів стрільби, - Спротив
18:02
OPINION
Мирослав Гай
ШІ як інструмент депутінізації
17:51
Зеленський на Ставці доручив підготувати всеохопний план із захисту цивільної інфраструктури від атак РФ
17:49
На фото: Річард Нельсон
Американський режисер Річард Нельсон у травні представить виставу в Театрі на Подолі
17:36
Поблизу Херсона ЗСУ знищили ворожий склад боєприпасів, окупанти тікають в паніці
Військові підрозділи ППО РФ позбавляють премій за нездатність відбити повітряні атаки України, - Атеш
17:30
Ексклюзив
ЗСУ війна фронт
"Армії РФ в місті немає": оперативно-стратегічне угруповання військ "Хортиця" про ситуацію в Часовому Яру
17:19
Оновлено
кримінал
Обом підозрюваним у вбивстві поліцейського на Вінниччині обрали запобіжний захід
17:18
хакер
"Петиції про присвоєння "Героя України": користувачів WhatsApp попередили про шахрайську схему викрадення акаунтів
17:11
Прем'єр-міністр Папуа-Нової Гвінеї Джеймс Марапе
Прем'єр Папуа Нової Гвінеї обурився через припущення Байдена, що його дядько міг стати жертвою канібалів у Океанії
17:05
На фото: Арчі Мур з Австралії отримав "Золотого лева" Венеційської бієнале
Венеційська бієнале визнала найкращим павільйон Австралії з генеалогічним деревом на 65 тис. років
17:01
Оксана Жолнович
Ринок праці потребує 6 млн робочих рук: міністерка соцполітики Жолнович заявила, що в Україні пенсіонерів більше, ніж платників податків
16:43
Енді Стоун
У Росії заочно засудили пресекретаря Meta Стоуна через "виправдання тероризму"
16:37
Рамштайн
Наступна зустріч у форматі "Рамштайн" відбудеться 26 квітня
16:36
OPINION
Пилип Духлій
Викладач ніколи не виграє конкуренцію у смартфона на уроці
16:23
ЗРК Patriot
Швеція розглядає можливість передачі Україні систем ППО Patriot
16:15
на Вінниччині прощаються із поліцейським
На Вінниччині поховали убитого 20-річного поліцейського Максима Зарецького
16:12
Херсонська область
Росіяни евакуюють представників окупаційної влади з ТОТ Херсонщини, - "Жовта стрічка"
16:07
На фото: Джанкарло Еспозіто
Зірка "Краще подзвоніть Солу" Джанкарло Еспозіто планував самогубство до зйомок у "Пуститися берега", щоб діти отримали гроші від страхової
15:56
метро
Ремонт станцій київського метро "Почайна" й "Тараса Шевченка" відбуватиметься без зупинки руху поїздів
15:45
Ексклюзив
"Імовірне довічне ув'язнення": у ДБР прокоментували справу про розстріл поліцейських на Вінниччині
15:43
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
Більше новин