live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4
Кирил Сазонов 7 грудня, 2017 четвер

Люди на Донбасі гостро потребують їжі. Хто повинен їх годувати

На Донбасі за рік удвічі зросла кількість тих, хто гостро потребує продуктів харчування

Старе-добре гасло міцних господарників з Донецька про те, що Донбас всіх годує, перетворюється на злий жарт. Причому більше на злий, ніж на жарт. Русскій мір занадто дорого обходиться тим, до кого він приходить в гості.

Ризик гуманітарної катастрофи і реального голоду в регіоні стає більш ніж актуальним. Для РФ все просто - головне, прогодувати ідеологів і бойовиків. Що буде з мирним населенням - проблеми України. Адже Донбас - це Україна?

А те, що території за фактом окуповані, так цей законопроект Верховна Рада поки не проголосувала. Значить і відповідати за все повинна Україна. При цьому проблеми в регіоні стають все серйознішими.

Ви будете сміятися, але ООН з цього приводу вже висловлює глибоку заклопотаність.

Як заявив днями координатор системи ООН в Україні Ніл Уокер, на Донбасі за рік удвічі зросла кількість тих, хто гостро потребує продуктів харчування.

За його словами, приблизно 1 млн літніх жителів Донбасу потребують термінової допомоги. "Важко уявити, в якій ситуації опиняться люди, якщо залишаться без водопостачання та електропостачання. За один рік удвічі збільшилася кількість людей, які мають потребу в їжі. В минулому році таких людей було 600 тис. Зараз вдвічі більше. Люди на сході просто позбавлені продуктів харчування ", - повідомив Уокер.

Ключовий месидж в заяві Уокера - літні люди. Так, молоді легше знайти вихід. Виїхати на українську територію, знайти підробіток на підприємствах, що залишилися, на базарах або піти в структури, які фінансує окупант.

Пенсіонери рятуються «пенсійним туризмом», оформляючись на звільненій території, як переселенці. Хтось отримує виплати від Росії, найспритніші примудряються поєднувати українську пенсію з російської «соціальною допомогою», але є й ті, кому не пощастило.

Вони виживали за рахунок гуманітарної допомоги - але українській «гуманітарці» вхід закрили, міжнародної бракує, а Росія все більше надсилає снаряди і пальне для військової техніки. Чим можуть серйозні організації допомогти голодуючим людям, крім висловлення глибокої заклопотаності?

Рішення, яке ООН приймає в цій ситуації, просто «геніальне». Наводжу повідомлення: Всесвітня продовольча програма (ВПП) прийняла рішення припинити надання продовольства та іншої гуманітарної допомоги постраждалим в результаті війни на Донбасі.

Читайте також: Чому в Україні ніколи не було долара по 8

Причиною такого рішення стала нестача фінансування ВПП. Відзначається, що останнім часом через проблеми з коштами для організації ставало все складніше продовжувати реалізовувати свої програми в Україні.

У ВПП запевнили, що будуть продовжувати свою діяльність в обмеженому режимі на сході України як мінімум до середини 2018 року, а також будуть продовжувати стежити за ситуацією в країні. Стежити за ситуацією, це, звичайно, добре. Але навіщо? Якщо ООН не може нагодувати голодних, навіщо стежити за ними? Де логіка?

Гуманітарна ситуація на окупованих територіях Донбасу дійсно важка.

І буде тільки погіршуватися - якщо ООН допомогу скорочує, Росія вже пообіцяла урізати фінансування ОРДЛО, а Україна самостійно просто не потягне це навантаження. І ніякі заклики посла США забезпечити виплати на окупованих Росією територіях тут не допоможуть - у нас немає бази оподаткування і збору пенсійних внесків в ОРДЛО, все це йде в РФ і окупаційним адміністраціям.

Чи потягне Україна за рахунок населення на мирних територіях чистий мінус для ОРДЛО - велике питання. Хто ж повинен відповісти на нього і взяти на себе відповідальність за гуманітарну ситуацію на окупованих територіях?

Найлогічніша відповідь - окупант. Ми не кликали туди російські війська (крім окремих безумців). Захопили? Несіть відповідальність і всі витрати. І якщо ООН не може допомогти жителям, то, може, спробувати хоча б окупанта змусити активніше реагувати. Або взяти на себе весь вантаж, або забиратися з вибаченнями і обговорювати виплату репарацій на відновлення регіону.

І в цьому ключі Україні якомога швидше необхідно прийняти закон про окуповані території. Не важливо, як його називати - шлях буде про реінтеграцію Донбасу. Але позначити Росію як окупанта, який повинен нести за все відповідальність, просто необхідно. Або ми чекаємо, що хтось зробить це замість нас? Так не буде.

Проте, розгляд закону все відкладається. З чуток, затримка викликана побажанням президента, у якого непрості переговори з якимись партнерами. Ризикуємо отримати весь цей головний біль для себе в повному обсязі без виведення російських військ. На цілком законних, до речі, підставах.

Виходить, Україні потрібно діяти швидко, поки нас не залишили один на один з непідйомними проблемами. Адже постачанням продуктами проблеми не вичерпуються - там цілий список від водопостачання і світла, до медичної допомоги та інших соціальних зобов'язань держави. А глибока заклопотаність ООН і скарги на брак грошей взагалі ні на що не впливають. Якщо хто не в курсі був.

Точка зору редакції Еспресо.TV може не збігатися з точкою зору авторської колонки. Еспресо не впливає на зміст авторських колонок і не несе відповідальність за думку, яку автори висловлюють в них.

Введіть слово, щоб почати