Застілля, вихідні та подарунки б'ють по економіці України. Скільки грошей пішло в нікуди

2 січня, 2018 вiвторок
12:20

Економіка від тривалих вихідних, нераціональних витрат та непотрібних подарунків втрачає величезні гроші

Зміст

Подарунки

Професор Єльського університету Джоель Вальдфогель ще в 1993 році опублікував дослідження, в якому стверджував, що подарунки - нераціональний обмін ресурсами.

Люди часто дарують щось, що для одержувача не представляє особливої цінності, і витрати, які несе одна сторона, не компенсуються повністю вигодою, яку отримує інша.

За підрахунками Вальдфогеля, з $38 млрд, які американці спустили на подарунки в 1992 році, від $4 до $12 млрд були викинуті на вітер. В опублікованій в 2009 році книзі «Чому ми не повинні купувати подарунки на свята» він оцінив економічні втрати від традиції в $25 млрд на рік.

В результаті для економіки в цілому новорічні витрати стають «мертвим вантажем».

Тож ми зазвичай тягнемо з вибором до останнього. Згідно з дослідження Harris Interactive, 10 млн американців відкладає вибір подарунку саме на останній день.

Часто це призводить до швидкого вибору та необдуманих покупок на кшталт горнят, шкарпеток, гелів для душу та інших некритично потрібних речей. До того ж, в такому випадку доводиться доплачувати націнки, якими магазини в переддень свята, не гребують. Не забудьте запакувати - адже що це за подарунок. А це потягне з кишені ще 30-50 грн, які можна було б зекономити, якщо запакувати власноруч.

Та й радість від отриманих подарунків затьмарює стрес, який доводиться пережити в їх пошуках. Часто для того, щоб купити подарунок, доводиться кілька місяців економити, що створює додатковий тиск.

Більше 36% американців переживають через необхідність вибирати подарунки та витрачати на них гроші. При цьому 23% вважають витрати марнотратством. Про це свідчить дослідження Pew Research Center.

Лише 37% американців сприймають подарунки позитивно

Якщо ж хочете зробити людині приємне, покращити економіку та уникнути стресу, економісти радять дарувати гроші. Адже це прямий спосіб підвищити доходи, а відповідно простимулювати споживання.

Додаткові вихідні

Попри те, що в різдвяно-новорічний період 2017-2018 років лише три додаткові вихідні (25 грудня, 2 січня та 8 січня), на економіку країни вони матимуть чималий тиск. Адже не дарма існує фраза “від Романа до Йордана вся країна буде п’яна”. Працювати між святами ніколи, тому що треба готуватися.

Від “чекання на свята” працівники втрачають продуктивність. Згадайте, скільки обіцянок вирішити щось “після свят” ви вже роздали. Навіть не потрібно казати, що економічний розвиток за таких умов сповільнюється.  

У 2012 році фахівці британського Центру економічних і бізнес-досліджень (Centre for Economics and Business Research, або CEBR) підрахували, що свята обходяться бюджету країни в £ 19 млрд на рік (близько $ 30 млрд). Це означає, що кожен вихідний день економіка недоотримує $3,7 млрд.

Читайте також: Як пережити зимові свята і влізти в старі джинси. Наукові поради

Достеменних оцінок, скільки українська економіка втрачає на свята, немає. За оцінками народного депутата від “Народного фронту” Андрія Помазанова, один додатковий вихідний день коштує українській економіці 2,5 млрд грн. 

Якщо враховувати, що в 2017 році в Україні було 8 державних вихідних у будні, то відштовхуючись від даних Помазанова, цьогоріч на них ми втратили близько 20 млрд грн.

Дефіцит бюджету в 2017 році становив 77,5 млрд грн. Тобто, за додаткові дні свят ми “прогулюємо” майже третину тих коштів, яким нам не вистачає в бюджеті.

Державні свята в нас прив’язані до релігійних, однак не все населення використовує їх задля здійснення своїх релігійних обрядів. Та й наскільки правильно взагалі, щоб держава вирішували, коли кому відпочивати.

Молодому бізнесові, до прикладу, примусові вихідні можуть навіть зашкодити. Підприємці, звісно, можуть продовжувати працювати й в свята, але в них не буде можливості користуватися повноцінно банківськими чи адміністративними послугами. А це сповільнить ділову активність.

Свято шлунку

Накрити столи на свята, “щоб ломилося” - багаторічна українська традиція. В святковий бюджет ми закладаємо найбільші суми саме на їжу.

На підготовку та оформлення святкового столу середньостатистичний українець має намір витратити в середньому 806 гривень, на подарунки близьким і знайомим — 769 гривень, а на інші новорічні витрати (відвідування ялинок, театрів, ресторанів, туристичні поїздки тощо) — 721 гривень.

Про це свідчать дані опитування Research & Branding Group, яке проводили з 4 по 14 грудня 2017 року серед 1801 осіб по всій території України за винятком Криму та ОРДЛО. 

Кілометрові черги в супермаркетах, переповнені візки, затори, тонни алкоголю, майонезу та солодощів, посилення інтернет-комерції, підірвані нерви операторів на поштах. Чимало часу громадяни витрачають й на пошук рецептів, продумування столу.

Наприклад, за грудень кількість запитів слова “майонез” в Google зросла вдвічі.

Читайте також: Майонезні салати - новорічна класика. Три рецепти корисного майонезу, який готується за 5 хвилин

На перший погляд, на економіку це має позитивний ефект - адже зростає споживання. Але все не так однозначно. По-перше, надмірний попит призводить до того, що ціни на продукти зростають. Й до кінця січня значного їх подешевшання не відбувається, адже економіка в цей час розвивається вкрай слабко. Частину продуктів доводиться закуповувати ззовні - тож таким чином ми вдаряємо по відчизняній економіці ще більше. 

По-друге, їжа - не той ресурс, в який варто вкладатися, щоб мати бонуси в майбутньому. Подекуди через надмірне споживання жирних страв, від яких ломляться наші столи, більше проблем зі здоров'ям, аніж користі. Та й працювати від такого раціону не хочеться. Час, який потенційно можна витратити на продуктивну роботу, ми проводимо за столом. 

Часто страви з новорічного столу доводиться викидати. Наприклад, протягом новорічних свят українці викидають на смітник більше 30 тис. тонн салату "Олів'є". Й тут про раціональність не йдеться взагалі. 

В 2013 році кількість харчових відходів з кожного новорічного столу України в середньому складала 199 грн. або ж 18% від прожиткового мінімуму на той час.

За підрахунками Інституту аграрної економіки, 3 кг салату "Олів’є" традиційної рецептури обійдеться на ці свята у 130,81 грн. Це на 26,5 % більше, ніж при святкуванні Нового 2017 року. А загалом стіл з делікатесами обійдеться у 1897 грн.

Теги:
Читайте також:
Київ
-2.4°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.69
    Купівля 41.69
    Продаж 42.2
  • EUR
    Купівля 43.4
    Продаж 44.1
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
23 грудня
06:34
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ атакувала Україну безпілотниками: як рухалися ворожі дрони в ніч на 23 грудня
06:31
Дональд Трамп
Трамп оголосив список кандидатів до своєї нової адміністрації
06:25
Українські полярники встановили новорічну ялинку на станції "Академік Вернадський"
05:43
Папа Римський Франциск
"Хай змовкне зброя і зазвучить коляда": Папа Римський вкотре закликав до різдвяного перемир'я в усьому світі
05:30
армія КНДР
У ССО показали документи, які Росія видає військовим з КНДР, аби приховати їхню присутність на фронті 
00:14
У Бразилії розбився літак із пасажирами: щонайменше 10 людей загинули
2024, неділя
22 грудня
23:36
Роберт Фіцо
"Була відповіддю на заяву Зеленського": Фіцо про зустріч із Путіним
22:36
Війна з Росією, ЗСУ
З початку доби на фронті відбулося 207 боєзіткнень: на Курахівському напрямку українські захисники відбили 26 атак
22:13
Дані про стан здоров’я пацієнтів автоматично передаватимуть до Реєстру військовозобов’язаних "Оберіг"
22:09
Ексклюзив
Вибори Україна
"Їхнє завдання – посіяти хаос": нардеп Княжицький про можливість участі в наступних президентських виборах проросійських сил
21:53
Ексклюзив
У Німеччині автомобіль в'їхав у натовп
"Ситуація абсолютно ганебна, усі щось зробили не так" - політолог Сумленний про теракт у Магдебурзі
21:42
Ексклюзив
транзит газу, газ
Технічні можливості є, - експерт з енергетики Закревський про можливості постачання газу до Молдови
21:14
Дональд Трамп
Трамп вже чекає на зустріч з Путіним
20:56
Росіяни пригрозили вдарити по Києву новими балістичними ракетами з КНДР: в ЦПД закликали не піддаватися провокаціям ворога
20:20
Оновлено
Усик привіз на бій до Ер-Ріяду справжню шаблю Івана Мазепи XVII століття
20:17
Саломе Зурабішвілі
Зурабішвілі дала "Грузинській мрії" не більше тижня на призначення нових парламентських виборів
20:07
Огляд
атака багатоповерхівок у Казані
Атака на хімпідприємство в Ростовській області, вибух на базі Північного флоту РФ у Муранську і на ТОТ Донеччини: де в росіян вибухало та палало цього тижня
20:00
OPINION
Ми відновлювали українське занадто повільно
19:49
Володимир Путін та Дональд Трамп
"Усе змінюється". Путін вважає, що після війни з Україною країни Європи та США знову будуть союзниками РФ
19:44
Огляд
Зґвалтування дитини
Жизель Пеліко та її чоловік-ґвалтівник: історія зради, насильства та боротьби за справедливість. Пояснюємо
19:25
Ексклюзив
кібератака
"Не лише Мін'юст відповідає, а й Держспецзв’язку" - керівник "Центру безпекових досліджень "СЕНСС" Черниш про кібератаку на держреєстри
19:00
Інтерв’ю
путін
Путін боїться торпедувати мирний план, але все одно це робить, - Фейгін
18:45
Інтерв’ю
Михайло Костів
"Батько конвенції про геноцид" - Рафал Лемкін: як найвизначніший юрист XX століття пов'язаний з Україною
18:29
Оновлено
ЗСУ загиблі
На Донеччині росіяни розстріляли 4 українських полонених зі 110-ї бригади: що відомо
18:07
прем'єрка Італії Мелоні
"Загроза набагато ширша, ніж ми уявляємо": прем'єрка Італії Мелоні попередила, що РФ може використати мігрантів, аби дестабілізувати ситуацію в Європі
18:00
OPINION
Внутрішнє існування РФ — мракобісся
17:42
Саломе Зурабішвілі
Грузинський прем'єр Кобахідзе висунув ультиматум президентці Зурабішвілі. Перед її виступом на мітингу в Тбілісі поліція конфіскувала авто зі звукотехнікою
17:29
курсанти
Міноборони різко збільшить стипендії курсантів: про які суми йдеться
17:14
Олександр Усик
Хоче відпочити й побачити доньку: Усик поділився планами на майбутнє після перемоги над Ф'юрі
17:02
Ексклюзив
волонтерка
Як РФ вдається дискредитувати українські благодійні фонди: пояснив засновник OSINT-агенції Molfar Старосєк
17:00
За добу росіяни обстріляли 8 населених пунктів Донеччини: загинула людина, ще одна поранена
16:44
Комплекс балістичних ракет середньої дальності KN-15 (Pukguksong-2), КНДР
Північна Корея імовірно передала РФ балістичні ракети KN-15: що про них відомо
16:00
OPINION
Чому серед українців розвелося чимало корисних ідіотів?
15:54
МВФ
Коли закінчиться війна: МВФ не виключає бойових дій до середини 2026 року
15:42
Після катастрофи танкерів з мазутом на узбережжя Новоросійська винесло мертвих дельфінів
15:25
Зеленський, Трамп
Трамп запропонував Зеленському почати думати про припинення вогню та відмову від усіх окупованих територій, - El Pais
15:21
Дрони вночі атакували Орловську область РФ: загорілася нафтобаза
15:08
Інфографіка
AGM-88 HARM
Знищують радари й засліплюють ворожу ППО: що таке AGM-88 HARM – американські ракети, якими ЗСУ свого часу шокували росіян
15:07
Оновлено
Стінг
Стінг заспівав Shape of my Heart під бандуру: на інструменті зіграв український військовий бандурист Тарас Столяр
15:03
Ексклюзив
Насправді все населення України отримує субсидії на електроенергію, - експерт з питань енергоефективності Павлюк
Більше новин