Чому соцмережі роблять нас тривожними, депресивними та самотніми. Пояснюють вчені

10 січня, 2018 середа
14:27

Що думає наука про вплив соціальних мереж на наше духовне здоров’я

Зміст

Три мільярди людей, а це близько 40% населення Землі, користується соціальними мережами. Вони проводять там в середньому близько двох годин на день.

Через те, що соцмережі прийшли до нас відносно недавно, масштабних дослідженнь щодо їх впливу не так багато. А ті, що є, більше базуються на оцінці дослідника, а вона часто може бути хибною. Попри це, дослідження у цій сфері швидко розвиваються.

Матеріал - адаптований переклад матеріалу BBC Future "Is social media bad for you? The evidence and the unknowns" Джессіки Браун

Стрес

Люди використовують соцмережі, щоб розповісти про те, що їх хвилює, від неадекватних клієнтів до політики. Але часто наша новинна стрічка стає безкінечним потоком стресу.

В 2015 році вашингтонські вчені хотіли з’ясувати, чи соціальні мережі викликають більше стресу, аніж знімають.

В дослідженні взяло участь 1800 людей. Виявилось, що добровольці-жінки більше переживають стрес в соцмережах, ніж чоловіки. Лідером за "стресом" став Twitter, адже люди там найбільше знають про життя інших.

Але Twitter також виступає як інший механізм - чим більше жінки його використовують, тим менше переживають стрес. На чоловіків це так не діє, бо вони менше користуються соцмережами та залишаються більше віддаленими від них.

Загалом, вчені зробили висновки, що використання соціальних мереж потенційно пов’язано із зменшенням стресу, але в дуже скромних кількостях.

Настрій

В 2014 року вчені з Австрії заявили, що їх дослідження виявило погіршення настрою після використання Facebook протягом 20 хв. Якщо порівнювати із звичайним сидінням в інтернеті.

Вчені припустили, що вони так почуваються, бо витрачають час дарма на сидіння в соцмережах.

Хороший чи поганий настрій може також поширюватись між людьми в соцмережах, запевнюються вчені з Каліфорнійського університету. Вони проаналізували емоційний контент більше мільярда статусів 100 мільйонів користувачів Facebook від 2009 до 2012 року.

Пост про погану погоду збільшує негативні пости в стрічці на 1%. І вчені також з’ясували, що чийсь негативний пост про дощовий день впливає на 1,3% негативних постів друзів, які живуть в сухих містах.

Хороші, позитивні пости мають сильніший вплив. Кожен з них надихає ще 1,75% користувачів на написання щасливого посту.

Тривога

Вчені подивились як соцмережі провокують відчуття тривоги, внутрішній неспокій та переживань, а також проблеми зі сном та концентрацією.

Дослідження, яке було опубліковане в журналі Computers and Human Behaviour, з'ясувало, що люди, які використовують сім або більше соцмереж мають вищий рівень тривоги, ніж ті, хто використовує до двох платформ.

Вчені стверджують, що поки невідомо, як саме соцмережі виликають відчуття тривоги.

Вчені з румунського університету в 2016 році проаналізували усі інсуючі дослідження щодо зв’язку між соцмережами та відчуттям тривоги. Результати були змішані, тому вони заявили, що цю тему треба досліджувати глибше.

Депресія

Поки кілька досліджень говорять про зв’язок між депресією та використанням соцмереж, інші вчені говорять про те, як соцмережі можуть бути силою добра.

Два дослідження, які залучили понад 700 студентів, виявили, що поганий настрій або відчуття безнадії пов’язані з якістю онлайн взаємодій.

Дослідники заявили, що вищий рівень симптомів депресії знаходили у тих, хто відзначав більше негативної взаємодії в мережі.

Читайте також: Діти все більше дивляться телевізор та стають все товстішими. Чому це серйозно

Подібне дослідження у 2016 залучило 1,700 людей виявило потрійний ризик депресії чи тривожносіт у тих, хто використовує набільше різних соцмереж.

Вчені пояснили це тим, що в соцмережах багато онлайн-знущань, багато людей показують лише найкращу сторону свого життя, а також люди проводять в мережі багато часу, який могли використати корисно.

Сон

Раніше людство проводило свої вечори в темряві, а зараз в оточенні світла вдень та вночі. Вчені виявили, що яскраве світло впливає на гормон мелатонін, який відповідає за сон. А блакитне світло, яке випромінюють екрани гаджетів - головний злочинець.

Іншими словами - якщо ви перед сном в ліжку гортаєте Facebook, ви не будете спати спокійно.

Минулого року, дослідження університету Піттсбурга опитали 1,7 тисяч людей від 18 до 30 років про використання соцмереж та їх вплив на сон.

Дослідники знайшли звязок між розладами сну та блакитним світлом екранів.

Чим частіше люди реєструються в соцмережах та користуються більшою кількістю платформ, тим гірший у них сон.

Адже більше соцмереж - більше можливостей оновити стрічку та перевірити, що там нового. Тобто ви сидите у смартфоні довше, ніж зазвичай.

Це може бути психологічною причиною для погіршення якості сну. Також яскраве світло може порушувати циркадний ритм нашого тіла і ми не так сильно хочемо спати, коли вже пора.

Однак вчені також не можуть чітко пояснити, чи це саме соцмережі порушують сон, чи люди, у яких поганий сон, більше сидять у мережі.

Залежність

Незважаючи на те, що за останніми дослідженнями вчених, Twitter важче протистояти ніж цигаркам чи алкоголю, залежність від соцмереж досі не включили в список ментальних порушень.

Однак залежність від соцмереж дійсно існує і це певний тип інтернет-залежності, яка вже класифікована.

В 2011 році британські вчені проаналізували 43 дослідження та зробили висновок, що залежність від соцмереж це ментальне порушення.

Вони також з’ясували, що надмірне використання соцмереж створює проблеми в особистому житті, сприяє меншим досягненням в науці і такі люди з часом все менше взаємодіють в офлайні.

Також з’ясувалось, що найчастіше залежними від соцмереж стають люди залежні від аклоголю, екстраверти та ті, хто компенсують скупе офлайн життя, активністю у соцмережах.

Стосунки

Якщо ви коли-небудь говорили з другом, який під час цього гортав Instagram, то ви розумієте, що соцмережі роблять зі стосунками.

Навіть присутність телефону може заважати нам повноцінно спілкуватись, особливо коли відбувається важлива розмова - йдеться в дослідженні.

Під час експерименту 34 пари незнайомців розмовляли між собою протягом 10 хвилин про цікаві події, які стались з ними нещодавно. Кожна пара сиділа в приватних кабінках і половина з них мали телефон на їх столі.

Ті, хто сиділи з телефоном, були менш позитивними, коли розповідали про свої події, мали менш значущі розмови та менше зближувались із своїм співрозмовником. Це якщо порівнювати з тими, хто мав лише зошит на столі.

Дослідники з канадського університету опитали 300 людей від 17 до 24 років в 2009. Вони хотіли з’ясувати як соцмережі впливають на ревнощі та запитали добровольців: “Яка ймовірність того, що ви почнете ревнувати свого партнера після того, як він додав в друзі незнайому людину протилежної статі?”.

Жінки більше часу проводять у соцмережах, тому вони відчувають сильніші ревнощі, коли їх хлопці так роблять.

Самотність

Дослідження, яке було опубліковане в  American Journal of Preventive Medicine минулого року з’ясувало, що люди, які проводять більшість вільного часу в соцмережах вдівічі частіше відчувають соціальну ізоляцію. Це включає в себе брак відчуття соціальної принадлежності, нестача комунікації з іншими чи повноцінних стосунків.

Вчені запевняють, що чим більше часу людина проводить в мережі, тим менше в її житті особистих контактів і з часом вона може почувати себе ізольованою.

Також спостерігаючи за ідеалізованим життям інших, може посилюватись відчуття заздрості та з'являтись перекручена віру в те, що інші живуть щасливіше та краще.

Очевидно, що у дослідженнях немає сильних та однозначних висновків. Однак усі докази говорять про одне: соціальні мережі впливають на людей дуже по-різному, залежно від умов в яких вони існують та рис характеру.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.31
    Купівля 41.31
    Продаж 41.8
  • EUR
    Купівля 43.34
    Продаж 44.04
  • Актуальне
  • Важливе
2024, середа
27 листопада
02:10
Джо Байден
Байден: Ізраїль і Хезболла припиняють бойові дії
00:46
РФ використовує стратегічні бомбардувальники Ту-160, які Україна віддала їй в обмін на газ, - Схеми
2024, вiвторок
26 листопада
23:58
Оновлено
Рафаель Леао, Ліга чемпіонів, "Славія" - "Мілан"
"Баварія" переграла ПСЖ, "Ман Сіті" без перемоги, а "Мілан" кращий за "Слован". Результати й розклад ЛЧ за 26 листопада
23:45
Артем Степанов, Баєр
У Лізі чемпіонів за "Баєр" дебютував 17-річний українець
23:21
Ексклюзив
Війна з Росією, ЗСУ
На фронті серйозна проблема з особовим складом, людей потрібно мотивувати йти до війська, - офіцер ЗСУ Лапін
23:17
Анонс
Повна скриня - концерт-показ
Повна скриня: у Полтаві відбудеться незвичайний показ оживленої автентики
22:57
Оновлено
ЗСУ. Війна з Росією. Військові новини
З початку доби на фронті відбулося 208 боєзіткнень, росіяни найактивніші на Покровському напрямку
22:40
Дональд Трамп
Команда Трампа розглядає можливість прямих переговорів з Кім Чен Ином, - Reuters
22:14
Оновлено
Андрій Сибіга
Україна під час головування Польщі очікує на відкриття перших двох розділів про членство в ЄС, - Сибіга
21:53
росія, санкції
ЄС розгляне включення у 15-й пакет санкцій проти РФ обмежень щодо російських танкерів, - Reuters
21:20
діти, дім
Україна повернула з окупації двох неповнолітніх дівчат
21:00
Ексклюзив
Гривня, гривні, гроші
"Тисяча від Зеленського" та роздача коштів з бюджету нагадують передвиборчі технології, - економіст Пендзин
20:57
МЗС РФ
РФ заборонила вʼїзд 30 британцям: у переліку міністри, політики та журналісти
20:53
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Скільки Storm Shadow та SCALP можуть передати Україні та чи з'явиться КАБ вітчизняного виробництва. Колонка Сергія Згурця
20:38
Купʼянськ
На Харківщині ДРГ росіян постійно промацують різні напрямки, зона бойових дій збільшується, - ОВА
20:00
OPINION
Нова атака на Екопарк Совські ставки. Що відбувається
19:54
G7
Країни G7 планують розпочати перерахування Україні кредиту в $50 млрд до кінця року
19:53
Оновлено
нічна атака "шахедів"
Росія атакувала Україну "шахедами". Ситуація ввечері 26 листопада
19:50
"Атеш", листівки партизан
Партизани в Ленінградській області розвішують листівки, аби зірвати мобілізацію в армію РФ
19:27
НАТО
У НАТО запевнили, що удар РФ експериментальною балістичною ракетою по Дніпру не вплине на допомогу Україні
19:15
смертна кара
У Китаї ексочільника одного з найбільших банків світу засудили до смертної кари
19:02
Прапор США
У Британії над авіабазами США помітили невідомі безпілотники
18:57
Карл Негаммер
Канцлер Австрії запропонував Трампу свою країну як майданчик для перемовин між Україною та РФ
18:53
Катрін Кнайсль і Володимир Путін
Ексочільниця МЗС Австрії, яка переїхала до Росії, викладатиме в Рязанському держуніверситеті
18:49
Марино Пушич
"Взимку сяду з клубом за стіл переговорів": тренер "Шахтаря" заявив, що може покинути Україну
18:35
Ексклюзив
Володимир Путін
З 1 березня 2025 року українських переселенців депортуватимуть з РФ, - правозахисник Лисянський
18:32
Окупанти атакували Суми з РСЗВ: є загиблі, під завалами шукають людей
18:27
Норвегія
Норвегія наступного року збільшить допомогу Україні до $2,7 млрд
18:20
вогонь, полум'я, пожежа
Невідомі погрожують підірвати низку установ в Україні, листи з погрозами розіслали журналістам
18:14
на фото машина для розмінування
"Інноваційна харківська розробка": Синєгубов презентував нову машину для розмінування
18:09
Ексклюзив
мобілізація
Людина потрапляє на посаду, яку може обрати самостійно, - підполковник Авраміч про переваги рекрутингу
18:08
Литва прапор
Литва вручила дипломату РФ ноту протесту через воєнні злочини проти України
18:06
перейменування вулиць
У Києві припинили прийом заяв на перейменування вулиць на честь загиблих військових
18:03
Ексклюзив
Юрій Бойко
"Цей перелік неповний": головред руху "Чесно" Саліженко про позбавлення зрадників держнагород
18:00
OPINION
Путін vs Каддафі в перегонах з авіатероризму
17:58
Війна з Росією, ЗСУ, військові
Росіяни намагаються прорвати оборону ЗСУ та закріпитись уздовж річки Жеребець на Донеччині, - DeepState
17:55
Ексклюзив
російська балістична ракета "Сармат"
РФ випустила по Україні 200 балістичних ракет за рік, і це не піковий показник: Defense Express про стратегію застосування повітряних цілей
17:35
ЗСУ
Українські захисники відкинули окупантів від Купʼянська, - ОСУВ "Хортиця"
17:34
електроенергія, графіки відключень
Енергетики 27 листопада застосовуватимуть в Україні одну чергу відключень
17:27
Білорусь за два роки поставила Росії мікросхеми для винищувачів і ракет на $125 млн, частина з них західного виробництва
Більше новин