Чому соцмережі роблять нас тривожними, депресивними та самотніми. Пояснюють вчені

Віра Стадник
10 січня, 2018 середа
14:27

Що думає наука про вплив соціальних мереж на наше духовне здоров’я

Три мільярди людей, а це близько 40% населення Землі, користується соціальними мережами. Вони проводять там в середньому близько двох годин на день.

Через те, що соцмережі прийшли до нас відносно недавно, масштабних дослідженнь щодо їх впливу не так багато. А ті, що є, більше базуються на оцінці дослідника, а вона часто може бути хибною. Попри це, дослідження у цій сфері швидко розвиваються.

Матеріал - адаптований переклад матеріалу BBC Future "Is social media bad for you? The evidence and the unknowns" Джессіки Браун

Стрес

Люди використовують соцмережі, щоб розповісти про те, що їх хвилює, від неадекватних клієнтів до політики. Але часто наша новинна стрічка стає безкінечним потоком стресу.

В 2015 році вашингтонські вчені хотіли з’ясувати, чи соціальні мережі викликають більше стресу, аніж знімають.

В дослідженні взяло участь 1800 людей. Виявилось, що добровольці-жінки більше переживають стрес в соцмережах, ніж чоловіки. Лідером за "стресом" став Twitter, адже люди там найбільше знають про життя інших.

Але Twitter також виступає як інший механізм - чим більше жінки його використовують, тим менше переживають стрес. На чоловіків це так не діє, бо вони менше користуються соцмережами та залишаються більше віддаленими від них.

Загалом, вчені зробили висновки, що використання соціальних мереж потенційно пов’язано із зменшенням стресу, але в дуже скромних кількостях.

Настрій

В 2014 року вчені з Австрії заявили, що їх дослідження виявило погіршення настрою після використання Facebook протягом 20 хв. Якщо порівнювати із звичайним сидінням в інтернеті.

Вчені припустили, що вони так почуваються, бо витрачають час дарма на сидіння в соцмережах.

Хороший чи поганий настрій може також поширюватись між людьми в соцмережах, запевнюються вчені з Каліфорнійського університету. Вони проаналізували емоційний контент більше мільярда статусів 100 мільйонів користувачів Facebook від 2009 до 2012 року.

Пост про погану погоду збільшує негативні пости в стрічці на 1%. І вчені також з’ясували, що чийсь негативний пост про дощовий день впливає на 1,3% негативних постів друзів, які живуть в сухих містах.

Хороші, позитивні пости мають сильніший вплив. Кожен з них надихає ще 1,75% користувачів на написання щасливого посту.

Тривога

Вчені подивились як соцмережі провокують відчуття тривоги, внутрішній неспокій та переживань, а також проблеми зі сном та концентрацією.

Дослідження, яке було опубліковане в журналі Computers and Human Behaviour, з'ясувало, що люди, які використовують сім або більше соцмереж мають вищий рівень тривоги, ніж ті, хто використовує до двох платформ.

Вчені стверджують, що поки невідомо, як саме соцмережі виликають відчуття тривоги.

Вчені з румунського університету в 2016 році проаналізували усі інсуючі дослідження щодо зв’язку між соцмережами та відчуттям тривоги. Результати були змішані, тому вони заявили, що цю тему треба досліджувати глибше.

Депресія

Поки кілька досліджень говорять про зв’язок між депресією та використанням соцмереж, інші вчені говорять про те, як соцмережі можуть бути силою добра.

Два дослідження, які залучили понад 700 студентів, виявили, що поганий настрій або відчуття безнадії пов’язані з якістю онлайн взаємодій.

Дослідники заявили, що вищий рівень симптомів депресії знаходили у тих, хто відзначав більше негативної взаємодії в мережі.

Читайте також: Діти все більше дивляться телевізор та стають все товстішими. Чому це серйозно

Подібне дослідження у 2016 залучило 1,700 людей виявило потрійний ризик депресії чи тривожносіт у тих, хто використовує набільше різних соцмереж.

Вчені пояснили це тим, що в соцмережах багато онлайн-знущань, багато людей показують лише найкращу сторону свого життя, а також люди проводять в мережі багато часу, який могли використати корисно.

Сон

Раніше людство проводило свої вечори в темряві, а зараз в оточенні світла вдень та вночі. Вчені виявили, що яскраве світло впливає на гормон мелатонін, який відповідає за сон. А блакитне світло, яке випромінюють екрани гаджетів - головний злочинець.

Іншими словами - якщо ви перед сном в ліжку гортаєте Facebook, ви не будете спати спокійно.

Минулого року, дослідження університету Піттсбурга опитали 1,7 тисяч людей від 18 до 30 років про використання соцмереж та їх вплив на сон.

Дослідники знайшли звязок між розладами сну та блакитним світлом екранів.

Чим частіше люди реєструються в соцмережах та користуються більшою кількістю платформ, тим гірший у них сон.

Адже більше соцмереж - більше можливостей оновити стрічку та перевірити, що там нового. Тобто ви сидите у смартфоні довше, ніж зазвичай.

Це може бути психологічною причиною для погіршення якості сну. Також яскраве світло може порушувати циркадний ритм нашого тіла і ми не так сильно хочемо спати, коли вже пора.

Однак вчені також не можуть чітко пояснити, чи це саме соцмережі порушують сон, чи люди, у яких поганий сон, більше сидять у мережі.

Залежність

Незважаючи на те, що за останніми дослідженнями вчених, Twitter важче протистояти ніж цигаркам чи алкоголю, залежність від соцмереж досі не включили в список ментальних порушень.

Однак залежність від соцмереж дійсно існує і це певний тип інтернет-залежності, яка вже класифікована.

В 2011 році британські вчені проаналізували 43 дослідження та зробили висновок, що залежність від соцмереж це ментальне порушення.

Вони також з’ясували, що надмірне використання соцмереж створює проблеми в особистому житті, сприяє меншим досягненням в науці і такі люди з часом все менше взаємодіють в офлайні.

Також з’ясувалось, що найчастіше залежними від соцмереж стають люди залежні від аклоголю, екстраверти та ті, хто компенсують скупе офлайн життя, активністю у соцмережах.

Стосунки

Якщо ви коли-небудь говорили з другом, який під час цього гортав Instagram, то ви розумієте, що соцмережі роблять зі стосунками.

Навіть присутність телефону може заважати нам повноцінно спілкуватись, особливо коли відбувається важлива розмова - йдеться в дослідженні.

Під час експерименту 34 пари незнайомців розмовляли між собою протягом 10 хвилин про цікаві події, які стались з ними нещодавно. Кожна пара сиділа в приватних кабінках і половина з них мали телефон на їх столі.

Ті, хто сиділи з телефоном, були менш позитивними, коли розповідали про свої події, мали менш значущі розмови та менше зближувались із своїм співрозмовником. Це якщо порівнювати з тими, хто мав лише зошит на столі.

Дослідники з канадського університету опитали 300 людей від 17 до 24 років в 2009. Вони хотіли з’ясувати як соцмережі впливають на ревнощі та запитали добровольців: “Яка ймовірність того, що ви почнете ревнувати свого партнера після того, як він додав в друзі незнайому людину протилежної статі?”.

Жінки більше часу проводять у соцмережах, тому вони відчувають сильніші ревнощі, коли їх хлопці так роблять.

Самотність

Дослідження, яке було опубліковане в  American Journal of Preventive Medicine минулого року з’ясувало, що люди, які проводять більшість вільного часу в соцмережах вдівічі частіше відчувають соціальну ізоляцію. Це включає в себе брак відчуття соціальної принадлежності, нестача комунікації з іншими чи повноцінних стосунків.

Вчені запевняють, що чим більше часу людина проводить в мережі, тим менше в її житті особистих контактів і з часом вона може почувати себе ізольованою.

Також спостерігаючи за ідеалізованим життям інших, може посилюватись відчуття заздрості та з'являтись перекручена віру в те, що інші живуть щасливіше та краще.

Очевидно, що у дослідженнях немає сильних та однозначних висновків. Однак усі докази говорять про одне: соціальні мережі впливають на людей дуже по-різному, залежно від умов в яких вони існують та рис характеру.

Теги:
Читайте також:
Київ
+13°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.55
    Купівля 39.55
    Продаж 40.08
  • EUR
    Купівля 42.28
    Продаж 43.04
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
20 квітня
16:54
Володимир Зеленський
"Всі забули в такий момент, що Ізраїль не є країною НАТО": Зеленський про "подвійні стандарти" Заходу в питанні ППО для України
16:53
Верховна Рада
Ядро монобільшості складає 170 нардепів, - Потураєв
16:49
Оновлено
ППО
Росіяни від ранку атакують Україну: у Дніпрі загинув чоловік, у Харкові є приліт
16:31
Шарль Мішель
Закон про "іноагентів" не наближає Грузію до ЄС, - Мішель
16:26
Ексклюзив
електроенергія
Ресурсів на місцях достатньо: експерт Рябцев про необхідність встановлювати та об'єднувати в малі системи розподілу енергетичні установки
16:25
Зроблено в Україні
Платформа "Зроблено в Україні": підприємцям Дніпропетровщини виділено 3,2 млрд грн
16:17
Гагаузія
Гагаузія просить Молдову підняти статус російської мови
16:05
OPINION
Віталій Капранов
Половина від мене вже не зможе так...
15:54
санкції США
США ввели санкції проти компаній з Китаю та Білорусі за постачання Пакистану компонентів балістичних ракет
15:42
Арман Дюплантіс
Швед Дюплантіс встановив новий світовий рекорд зі стрибків із жердиною
15:31
ФСБ
ФСБ затримала українця на кордоні з Грузією, - росЗМІ
15:29
Ілон Маск
"Суперечило б свободі слова": Ілон Маск проти заборони TikTok у США
15:22
Дмитро Лубінець
Лубінець невдоволений реакцією міжнародних організацій на удар РФ по Дніпру 19 квітня
15:20
Ексклюзив
Наступ, який росіяни планували на травень-червень, вже розпочався, - майор запасу НГУ Гетьман
14:52
Оновлено
Вбивство поліцейського на Вінниччині людьми в камуфляжі: є фото підозрюваних та відео з бодікамери
14:27
Challenger 3
У Британії стартувало виробництво танків Challenger 3
14:15
Оновлено
Вовчанськ обстріл
Росія зранку вдарила авіабомбою по 9-поверхівці у Вовчанську: зруйновано цілий під'їзд, є загиблі та поранені
14:12
хакери
У ФБР заявили, що китайські хакери готують атаку на критичну інфраструктуру США
14:05
OPINION
Богдан Данилишин
Дев'ять тисяч українців взяли кредити на придбання житла за програмою єОселя
13:32
Михайло Подоляк
"Прийдуть із погрозами й танками": Подоляк про запрошення Росії на річницю висадки в Нормандії
13:24
фейк
Росіяни намагаються використати інцидент з розстрілом патрульних для підриву довіри до поліції та ЗСУ в Україні
13:21
співачка та володарка Греммі Мандіса
Американська співачка та володарка Греммі Мандіса померла у віці 47 років
13:20
Ексклюзив
Об’єднати ветеранів та їхні родини: Жолоб про роботу Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій
13:14
Інтерсіті
Укрзалізниця в тестовому режимі повертає швидкісний потяг Київ - Одеса
13:14
Завдяки протестам українців у Нью-Йорку скасували участь артистів балету російського Маріїнського театру в гала-концерті
13:05
Буданов обговорив з митрополитом Епіфанієм розвиток капеланського служіння
12:53
Оновлено
чоловік, який підпалив себе під час суду над Трампом
У Нью-Йорку чоловік, який підпалив себе під час суду над Трампом, помер у лікарні
12:46
активісти пофарбували Гранд-канал у Венеції
Кліматичні активісти пофарбували Гранд-канал у Венеції в зелений і червоний кольори
12:42
Ексклюзив
переговори України з Росією
Вже проходили таке: політолог Мусієнко оцінив заяви Лаврова про переговори
12:41
цвітіння сакур у Львові, погода
Де 21 квітня можливі дощі, а де - сонячна погода: прогноз від Наталки Діденко
12:41
ВАКС
Справа "Роттердам+": ВАКС звільнив від відповідальності двох фігурантів через закінчення терміну давності
12:07
схема
РФ примусово вивозить українців з узбережжя Дніпра на окупованій Херсонщині: розповідають партизани
12:00
OPINION
Андрій Бондар
"Чорні півні" та "чорні лебеді" Росії
11:53
На Донеччині через російські обстріли за добу постраждали 4 людини
11:43
Оновлено
Українські спецслужби атакували об'єкти у 8 областях РФ: пошкоджено енергетику
11:27
Ту-22М3
Британська розвідка проаналізувала збиття стратегічного бомбардувальника РФ Ту-22М3
11:15
Шахтарі
На Донеччині понад 130 шахтарів були заблоковані під землею через обстріл РФ: ситуація в енергосистемі станом на 20 квітня
11:02
Сергій Курченко
У США бізнесмена засудили на 6 років за порушення санкцій: він визнав, що торгував з українським олігархом Курченком
10:31
Одесит, дружина і син якого загинули через російський удар, зустрівся зі спікером Конгресу США
10:30
Казино
Зеленський увів у дію рішення РНБО щодо обмеження азартних ігор
Більше новин