Що не так з українською наукою

Марія Гурська
29 січня, 2018 понедiлок
16:15

Здавалося б, відповідь очевидна – у наших науковців просто не вистачає грошей. Аж ні – фінансування, звісно, глобальна проблема для української науки, але точно не єдина

Заг: Шнобелі замість Нобелів. Що не так з українською наукою

Метеорит, що розмовляє та історія "великих укрів". Що не так з українською наукою 

А ви знали, що «метеорит, пролітаючи повз землю, отримує інформацію про те, що його хтось кличе? І їх там зібралося багато…на цій планеті з таких само елементарних об’єктів, з яких складається і він…».

Ні, ні, це не абзац із псевдо наукової фантастики, це цитата із лекції вельмишановного декану факультету інформаційних технологій КНУ ім. Тараса Шевченка, лауреата держпремії в галузі науки і технологій Юрія Теслі. 

І в цій цитаті – біль та одна з найбільших проблем сучасної української науки – засилля її псевдонауковцями та лженауковими теоріями, що не лише  поповнюють купи мукулатури, а й виставляють Україну на посміховисько.

Є, звісно, і безліч інших недоліків – від недостатнього фінансування галузі до системного плагіату наукових робіт. Щоправда, якщо гроші української науки йдуть на такі от дослідження, то розраховувати мусимо максимум на Шнобелів – але аж ніяк не на Нобелівські премії.

Що там з фінансуванням

Трішки позитиву: на науку з держбюджету у 2018 виділяють 8,3 млрд грн. – а це на 29,8 % більше, ніж у 2017 (тоді на науку виділили близько 6,4 млрд). Окрім суттєвого збільшення власне грошової суми, змінилася і сама система фінансування науки – щоб підвищити ефективність використання бюджетних коштів.

За “старою схемою" наукові установи фінансуються двома шляхами - базовим та  конкурсним. Причому базове держфінансування рівномірним шаром розподілялося на усі наукові установи країни (принаймні, за папірцями) – і неважливо, де народжуються ідеї, гідні Нобелівської премії, а де найбільшими науковими результатами є купи мукулатури.

В рамках експериментального проекту конкурсного фінансування гроші будуть виділятися не просто на утримання наукових установ, як це відбувалося до 2018, а на фінансування державного замовлення «пріоритетних для суспільства наукових досліджень».

Тобто, фактично, гроші йтимуть за конкретним дослідницьким проектом – якщо він, звісно, гідний уваги.

Така схема не лише дозволить фінансувати кращі ідеї, але й викорінювати так звану «лженауку», яка наразі в Україні квітне й процвітає.

Лженаука — це діяльність, що навмисне або помилково імітує науку, але по суті такою не є. Головна відмінність псевдонауки від науки — це використання неперевірених наукових методів і просто помилкових даних і відомостей, а також заперечення можливості спростування, тоді як наука заснована на фактах (перевірених відомостях) і постійно розвивається, розлучаючись зі спростованими теоріями та пропонуючи нові.

І все ж, цього замало. В коментарі для Громадського радіо Максим Стріха, заступник міністра освіти і науки, зазначив, що  наукомісткість українського ВВП (показника, який використовується для моніторингу надходжень до наукової сфери) складає менше 0,2%.

Для порівняння -сукупні витрати Ізраїлю на науку становлять 4,25% від ВВП, за даними Financial Times. 

«Фінансування української науки ганебно низьке давно. Загальна наукомісткість українського ВВП зараз менше 0,2%. Це показник слаборозвинених країн Африки. Вартість всієї університетської науки у перерахунку на валютний курс торік була близько 15 мільйонів євро. Це при тому, що науковий бюджет одного пристойного університету на Заході це десятки і сотні мільйонів євро» , — зазначив Стріха.

Український "антиоскар"

Наприкінці грудня  в Українському кризовому медіацентрі відбулася церемонія нагородження "Академічна негідність року 2017".

Ця «відзнака» - щось на кшталт українського наукового «антиоскару» чи «антинобелівки», якою нагороджують за найбільш ганебні випадки плагіаторства, наукової фальсифікації чи просування псевдонаукових теорій.

У номінації "Псевдонауковець - 2017" переможцем назвали того ж таки декана з КНУ Юрія Теслю.  Автор "Теорії несилової взаємодії" надто вже зачепив наукове співтовариство своєю працею, в якій стверджується, що метеорит летить до Землі не через гравітаційну взаємодію, а через те, що Земля його переконує це зробити, і метеорит приймає рішення до неї летіти. Теорія ця до того безглузда, що Українське фізичне товариство навіть виступило із заявою протесту.

Іншими номінантами на відзнаку були не менш цікаві «дослідження»: так, виявляється в нас існує вигадана альтернативна історія про "великих укрів", «квантова нумерологія» та праця про « синергетику економічних і соціальних систем».

Експерти про науку в Україні:

На сайті Національної академії Наук України наприкінці 2017 року було опубліковано статтю «Стан науки в Україні.

Тут викладено думки зарубіжних та вітчизняних науковців про авторитет української науки в світі, загальний стан науки в Україні, чинники, що стримують розвиток вітчизняної наукової сфери.

Пропонуємо вам найцікавіші цитати та інфографіку з цього матеріалу. Отже:

Авторитет української науки у світі з точки зору вітчизняних експертів:

"Загалом на середньому рівні, точніше, на нижній границі середнього рівня — 5,1 бала за 10-бальною шкалою".

Авторитет української науки з точки зору закордонних експертів:

"... авторитет української науки у світі перебуває на рівні нижче середнього і становить за 10-бальною шкалою 3,7 бала".

Загальний стан науки в Україні з точки зору вітчизняних експертів:

"Найнижчі оцінки вітчизняні експерти дали стану галузевої і вузівської науки (1,8 і 2,4 бала за 5-бальною шкалою...).  Найвищі — академічній науці і тим галузям, у яких працюють експерти (3,1 і 3,3 бала). Науку в цілому оцінили на рівні 2,5 бала за 5-бальною шкалою".

null

Серед чинників, що стримують розвиток вітчизняної наукової сфери, експерти назвали:

"...на думку експертів, розвиток вітчизняної науки стримується передусім соціально-економічними чинниками, головне місце серед яких посідають фінансові питання. Друге місце посіли соціально-політичні та інституційні чинники, третє — соціокультурні причини."

"Наслідком недостатнього фінансування експерти вважають відсутність мотивації до заняття наукою, особливо у найбільш здібних до наукової діяльності молодих людей, і низьку престижність наукової діяльності в країні загалом".

Ну, і до цього ж: «відсутність економіки, яка потребує наукових розробок», «слабкий запит з боку виробництва до науки», «незацікавленість бізнесу в розвитку науки, зокрема в спонсорській діяльності», «низький рівень інтеграції наукових установ з високотехнологічним бізнесом»; «орієнтація на вузько прагматичні інтереси замовників у прикладних дослідженнях»; «нераціональне використання кредитів»; відсутність сприятливого інноваційного клімату в державі.

Один з експертів висловився так: "загальна причина — периферійний капіталізм, не зацікавлений у наукових досягненнях. Запозичуються технології з-за кордону, які вже є технологіями вчорашнього дня. Для периферійного капіталізму вони достатні. Проводити власні дослідження вважають недоцільним. У суспільних науках правлячий клас корумпує вчених, роблячи їх ідеологічними прислужниками або обслугою в маніпулятивних практиках влади".

А інший тим часом запропонував запровадити на законодавчому рівні відповідальність науковців за якість наукового продукту й у разі прийняття до захисту або захисту дисертаційної роботи неналежної якості (плагіат, низький науковий рівень) позбавляти відповідного звання не лише дисертанта, а й усіх причетних до цього процесу науковців: голів і учених секретарів учених рад, наукових керівників, рецензентів, опонентів тощо."

Ну, і багато висновків "що робити": провести аудит наукової системи за західними критеріями, запровадити принципи організації наукових досліджень за зразком розвинених країн, підтримувати фундаментальну науку та створити умови для інноваційного бізнесу для підтримки прикладних досліджень, зменшити бюрократію, розвивати міжнародне співробітництво, оцінити вік керівників, боротися з псевдонаукою і т.д.

Теги:
Читайте також:
Київ
+8°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.4
    Купівля 39.4
    Продаж 39.85
  • EUR
    Купівля 42.1
    Продаж 42.86
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
25 квітня
07:38
Оновлено
розбита російська техніка
Засіб ППО, 13 танків та 1040 військових: втрати армії РФ за добу війни в Україні
07:24
Ємен, хусити
Хусити намагались атакувати корабель над Аденською затокою балістичною ракетою: військові США знищили ворожу ціль
06:56
Україна, Португалія
Україна почала перемовини з Португалією про безпекову угоду
06:53
Дмитро Лубінець
РФ заявила про "перші очні переговори" з Україною щодо обміну дітей, Лубінець спростував заяву і уточнив формат
06:43
ЗСУ генштаб війна з Росією
Сили оборони просунулися біля Кринків: ISW оцінив ситуацію на фронті
06:42
OPINION
Микола Княжицький
Чи блокуватиме Польща інтеграцію України з ЄС?
06:21
Telegram логотип
"Щоб залишатись у доступі": Дуров попередив про зміни для українських користувачів Telegram
05:59
ракета ATACMS
В ISW припустили, що могло стати ціллю удару ЗСУ ракетами ATACMS під Бердянськом
05:36
Руйнування Спасо-Преображенського кафедрального собору в Одесі
Італія підпише угоду з Україною та ЮНЕСКО про відбудову Одеси
05:08
Католицька церква
В Іспанії жертви домагань представників РКЦ отримають компенсацію
04:40
соцмережа Х (Твіттер)
Соцмережа X запускає спеціальний TV додаток для відео
04:12
Танкер для доставки СПГ
Німеччина пропонує ввести ембарго на імпорт СПГ з РФ до Євросоюзу
03:44
Росія ветувала резолюцію Радбезу ООН про недопущення гонки озброєнь у космосі
03:16
Russia Today
У RT витратили рекордні 27,5 млрд рублів на пропаганду і суттєво збільшують штат
02:48
TikTok
 Байден підписав закон, який може змусити материнську компанію продати TikTok у США
02:20
КПП "Рафах"
Ізраїль готовий почати штурм Рафаха. США стурбовані гуманітарними наслідками, — Reuters
01:52
куріння
У Турині ввели обмеження на куріння у людних місцях на вулиці
01:24
Придністров'я
Молдова зупинила експорт у РФ товарів на ВПК із заводів Придністров'я, - ЗМІ
01:04
Оновлено
ID-картка, паспорт
У МЗС прокоментували постанову уряду про те, що чоловіки призовного віку зможуть отримати паспорти лише в межах України
00:56
Еммануель Макрон
 Макрон не підтримує переобрання фон дер Ляєн на посаду голови Єврокомісії, - Bloomberg
00:28
польща україна , біженці
Польща готова сприяти поверненню в Україну військовозобов’язаних, - міністр Косіняк-Камиш
00:26
криптовалюта
Засновника криптовалютної біржі Binance Чжао можуть ув'язнити на три роки
2024, середа
24 квітня
23:48
Олег Верняєв
Олег Верняєв здобув срібло в багатоборстві чемпіонату Європи зі спортивної гімнастики
23:29
Оновлено
HIMARS з ATACMS
У Білому домі впевнені, що Україна виконуватиме зобов’язання щодо ATACMS
23:14
Євгенія Гуцул
У Молдові через російські гроші судитимуть очільницю Гагаузії
23:11
комендантська година, Великдень
Комендантську годину в Києві на Великдень не скасовуватимуть
22:44
Дмитро Пєсков
"У Херсоні ЗСУ поводяться, як загарбники, а не як захисники": російські фейки та маніпуляцій за 24 квітня
22:33
Ексклюзив
Паспортний сервіс
"Точно не змусить чоловіків повертатися": політолог Розумний про заборону видачі документів українцям за кордоном
22:28
зруйнована телевежа Харків
У Харкові відновили телемовлення після удару РФ по телевежі 22 квітня
22:26
Оновлено
Тимур Іванов, Володимир Путін та Сергій Шойгу (зліва - направо)
РосЗМІ повідомили, що Шойгу відсторонив з посади свого заступника, заарештованого начебто через хабарництво
21:57
У Миколаєві вибухнув невідомий пристрій: постраждали 5 рятувальників
21:40
книжка вогонь знищення
Окупанти почали нові зачистки бібліотек у Криму, - Спротив
21:33
Оновлено
США таємно передали Україні ракети ATACMS і ЗСУ застосували їх щонайменше двічі
21:24
Ексклюзив
росія - китай
Дипломат Хара пояснив, чому Китаю вигідна слабка Росія як партнерка
21:13
VivaTech 2024: 14 стартапів представлять Україну на технологічній конференції у Франції
20:22
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
США можуть відправляти допомогу Україні на $1 млрд щомісяця. Колонка Сергія Згурця
20:08
ЗСУ
Упродовж доби на фронті відбулось 84 боєзіткнення, Сили оборони відбили 65 атак і збили ракету Х-59
20:04
OPINION
Володимир Ар'єв
Консульства і ухилянти: чи має влада право на помилку?
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 791-го дня війни: запасний Patriot для України від армії США, Сили ППО збили новітню російську ракету Х-69
19:48
Міністр оборони Латвії Андріс Спрудс
Коаліція дронів для України зібрала майже €500 млн, - міноборони Латвії
Більше новин