Що не так з українською наукою

Марія Гурська
29 січня, 2018 понедiлок
16:15

Здавалося б, відповідь очевидна – у наших науковців просто не вистачає грошей. Аж ні – фінансування, звісно, глобальна проблема для української науки, але точно не єдина

Зміст

Заг: Шнобелі замість Нобелів. Що не так з українською наукою

Метеорит, що розмовляє та історія "великих укрів". Що не так з українською наукою 

А ви знали, що «метеорит, пролітаючи повз землю, отримує інформацію про те, що його хтось кличе? І їх там зібралося багато…на цій планеті з таких само елементарних об’єктів, з яких складається і він…».

Ні, ні, це не абзац із псевдо наукової фантастики, це цитата із лекції вельмишановного декану факультету інформаційних технологій КНУ ім. Тараса Шевченка, лауреата держпремії в галузі науки і технологій Юрія Теслі. 

І в цій цитаті – біль та одна з найбільших проблем сучасної української науки – засилля її псевдонауковцями та лженауковими теоріями, що не лише  поповнюють купи мукулатури, а й виставляють Україну на посміховисько.

Є, звісно, і безліч інших недоліків – від недостатнього фінансування галузі до системного плагіату наукових робіт. Щоправда, якщо гроші української науки йдуть на такі от дослідження, то розраховувати мусимо максимум на Шнобелів – але аж ніяк не на Нобелівські премії.

Що там з фінансуванням

Трішки позитиву: на науку з держбюджету у 2018 виділяють 8,3 млрд грн. – а це на 29,8 % більше, ніж у 2017 (тоді на науку виділили близько 6,4 млрд). Окрім суттєвого збільшення власне грошової суми, змінилася і сама система фінансування науки – щоб підвищити ефективність використання бюджетних коштів.

За “старою схемою" наукові установи фінансуються двома шляхами - базовим та  конкурсним. Причому базове держфінансування рівномірним шаром розподілялося на усі наукові установи країни (принаймні, за папірцями) – і неважливо, де народжуються ідеї, гідні Нобелівської премії, а де найбільшими науковими результатами є купи мукулатури.

В рамках експериментального проекту конкурсного фінансування гроші будуть виділятися не просто на утримання наукових установ, як це відбувалося до 2018, а на фінансування державного замовлення «пріоритетних для суспільства наукових досліджень».

Тобто, фактично, гроші йтимуть за конкретним дослідницьким проектом – якщо він, звісно, гідний уваги.

Така схема не лише дозволить фінансувати кращі ідеї, але й викорінювати так звану «лженауку», яка наразі в Україні квітне й процвітає.

Лженаука — це діяльність, що навмисне або помилково імітує науку, але по суті такою не є. Головна відмінність псевдонауки від науки — це використання неперевірених наукових методів і просто помилкових даних і відомостей, а також заперечення можливості спростування, тоді як наука заснована на фактах (перевірених відомостях) і постійно розвивається, розлучаючись зі спростованими теоріями та пропонуючи нові.

І все ж, цього замало. В коментарі для Громадського радіо Максим Стріха, заступник міністра освіти і науки, зазначив, що  наукомісткість українського ВВП (показника, який використовується для моніторингу надходжень до наукової сфери) складає менше 0,2%.

Для порівняння -сукупні витрати Ізраїлю на науку становлять 4,25% від ВВП, за даними Financial Times. 

«Фінансування української науки ганебно низьке давно. Загальна наукомісткість українського ВВП зараз менше 0,2%. Це показник слаборозвинених країн Африки. Вартість всієї університетської науки у перерахунку на валютний курс торік була близько 15 мільйонів євро. Це при тому, що науковий бюджет одного пристойного університету на Заході це десятки і сотні мільйонів євро» , — зазначив Стріха.

Український "антиоскар"

Наприкінці грудня  в Українському кризовому медіацентрі відбулася церемонія нагородження "Академічна негідність року 2017".

Ця «відзнака» - щось на кшталт українського наукового «антиоскару» чи «антинобелівки», якою нагороджують за найбільш ганебні випадки плагіаторства, наукової фальсифікації чи просування псевдонаукових теорій.

У номінації "Псевдонауковець - 2017" переможцем назвали того ж таки декана з КНУ Юрія Теслю.  Автор "Теорії несилової взаємодії" надто вже зачепив наукове співтовариство своєю працею, в якій стверджується, що метеорит летить до Землі не через гравітаційну взаємодію, а через те, що Земля його переконує це зробити, і метеорит приймає рішення до неї летіти. Теорія ця до того безглузда, що Українське фізичне товариство навіть виступило із заявою протесту.

Іншими номінантами на відзнаку були не менш цікаві «дослідження»: так, виявляється в нас існує вигадана альтернативна історія про "великих укрів", «квантова нумерологія» та праця про « синергетику економічних і соціальних систем».

Експерти про науку в Україні:

На сайті Національної академії Наук України наприкінці 2017 року було опубліковано статтю «Стан науки в Україні.

Тут викладено думки зарубіжних та вітчизняних науковців про авторитет української науки в світі, загальний стан науки в Україні, чинники, що стримують розвиток вітчизняної наукової сфери.

Пропонуємо вам найцікавіші цитати та інфографіку з цього матеріалу. Отже:

Авторитет української науки у світі з точки зору вітчизняних експертів:

"Загалом на середньому рівні, точніше, на нижній границі середнього рівня — 5,1 бала за 10-бальною шкалою".

Авторитет української науки з точки зору закордонних експертів:

"... авторитет української науки у світі перебуває на рівні нижче середнього і становить за 10-бальною шкалою 3,7 бала".

Загальний стан науки в Україні з точки зору вітчизняних експертів:

"Найнижчі оцінки вітчизняні експерти дали стану галузевої і вузівської науки (1,8 і 2,4 бала за 5-бальною шкалою...).  Найвищі — академічній науці і тим галузям, у яких працюють експерти (3,1 і 3,3 бала). Науку в цілому оцінили на рівні 2,5 бала за 5-бальною шкалою".

null

Серед чинників, що стримують розвиток вітчизняної наукової сфери, експерти назвали:

"...на думку експертів, розвиток вітчизняної науки стримується передусім соціально-економічними чинниками, головне місце серед яких посідають фінансові питання. Друге місце посіли соціально-політичні та інституційні чинники, третє — соціокультурні причини."

"Наслідком недостатнього фінансування експерти вважають відсутність мотивації до заняття наукою, особливо у найбільш здібних до наукової діяльності молодих людей, і низьку престижність наукової діяльності в країні загалом".

Ну, і до цього ж: «відсутність економіки, яка потребує наукових розробок», «слабкий запит з боку виробництва до науки», «незацікавленість бізнесу в розвитку науки, зокрема в спонсорській діяльності», «низький рівень інтеграції наукових установ з високотехнологічним бізнесом»; «орієнтація на вузько прагматичні інтереси замовників у прикладних дослідженнях»; «нераціональне використання кредитів»; відсутність сприятливого інноваційного клімату в державі.

Один з експертів висловився так: "загальна причина — периферійний капіталізм, не зацікавлений у наукових досягненнях. Запозичуються технології з-за кордону, які вже є технологіями вчорашнього дня. Для периферійного капіталізму вони достатні. Проводити власні дослідження вважають недоцільним. У суспільних науках правлячий клас корумпує вчених, роблячи їх ідеологічними прислужниками або обслугою в маніпулятивних практиках влади".

А інший тим часом запропонував запровадити на законодавчому рівні відповідальність науковців за якість наукового продукту й у разі прийняття до захисту або захисту дисертаційної роботи неналежної якості (плагіат, низький науковий рівень) позбавляти відповідного звання не лише дисертанта, а й усіх причетних до цього процесу науковців: голів і учених секретарів учених рад, наукових керівників, рецензентів, опонентів тощо."

Ну, і багато висновків "що робити": провести аудит наукової системи за західними критеріями, запровадити принципи організації наукових досліджень за зразком розвинених країн, підтримувати фундаментальну науку та створити умови для інноваційного бізнесу для підтримки прикладних досліджень, зменшити бюрократію, розвивати міжнародне співробітництво, оцінити вік керівників, боротися з псевдонаукою і т.д.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.31
    Купівля 41.31
    Продаж 41.8
  • EUR
    Купівля 43.34
    Продаж 44.04
  • Актуальне
  • Важливе
2024, середа
27 листопада
02:10
Джо Байден
Байден: Ізраїль і Хезболла припиняють бойові дії
00:46
РФ використовує стратегічні бомбардувальники Ту-160, які Україна віддала їй в обмін на газ, - Схеми
2024, вiвторок
26 листопада
23:58
Оновлено
Рафаель Леао, Ліга чемпіонів, "Славія" - "Мілан"
"Баварія" переграла ПСЖ, "Ман Сіті" без перемоги, а "Мілан" кращий за "Слован". Результати й розклад ЛЧ за 26 листопада
23:45
Артем Степанов, Баєр
У Лізі чемпіонів за "Баєр" дебютував 17-річний українець
23:21
Ексклюзив
Війна з Росією, ЗСУ
На фронті серйозна проблема з особовим складом, людей потрібно мотивувати йти до війська, - офіцер ЗСУ Лапін
23:17
Анонс
Повна скриня - концерт-показ
Повна скриня: у Полтаві відбудеться незвичайний показ оживленої автентики
22:57
Оновлено
ЗСУ. Війна з Росією. Військові новини
З початку доби на фронті відбулося 208 боєзіткнень, росіяни найактивніші на Покровському напрямку
22:40
Дональд Трамп
Команда Трампа розглядає можливість прямих переговорів з Кім Чен Ином, - Reuters
22:14
Оновлено
Андрій Сибіга
Україна під час головування Польщі очікує на відкриття перших двох розділів про членство в ЄС, - Сибіга
21:53
росія, санкції
ЄС розгляне включення у 15-й пакет санкцій проти РФ обмежень щодо російських танкерів, - Reuters
21:20
діти, дім
Україна повернула з окупації двох неповнолітніх дівчат
21:00
Ексклюзив
Гривня, гривні, гроші
"Тисяча від Зеленського" та роздача коштів з бюджету нагадують передвиборчі технології, - економіст Пендзин
20:57
МЗС РФ
РФ заборонила вʼїзд 30 британцям: у переліку міністри, політики та журналісти
20:53
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Скільки Storm Shadow та SCALP можуть передати Україні та чи з'явиться КАБ вітчизняного виробництва. Колонка Сергія Згурця
20:38
Купʼянськ
На Харківщині ДРГ росіян постійно промацують різні напрямки, зона бойових дій збільшується, - ОВА
20:00
OPINION
Нова атака на Екопарк Совські ставки. Що відбувається
19:54
G7
Країни G7 планують розпочати перерахування Україні кредиту в $50 млрд до кінця року
19:53
Оновлено
нічна атака "шахедів"
Росія атакувала Україну "шахедами". Ситуація ввечері 26 листопада
19:50
"Атеш", листівки партизан
Партизани в Ленінградській області розвішують листівки, аби зірвати мобілізацію в армію РФ
19:27
НАТО
У НАТО запевнили, що удар РФ експериментальною балістичною ракетою по Дніпру не вплине на допомогу Україні
19:15
смертна кара
У Китаї ексочільника одного з найбільших банків світу засудили до смертної кари
19:02
Прапор США
У Британії над авіабазами США помітили невідомі безпілотники
18:57
Карл Негаммер
Канцлер Австрії запропонував Трампу свою країну як майданчик для перемовин між Україною та РФ
18:53
Катрін Кнайсль і Володимир Путін
Ексочільниця МЗС Австрії, яка переїхала до Росії, викладатиме в Рязанському держуніверситеті
18:49
Марино Пушич
"Взимку сяду з клубом за стіл переговорів": тренер "Шахтаря" заявив, що може покинути Україну
18:35
Ексклюзив
Володимир Путін
З 1 березня 2025 року українських переселенців депортуватимуть з РФ, - правозахисник Лисянський
18:32
Окупанти атакували Суми з РСЗВ: є загиблі, під завалами шукають людей
18:27
Норвегія
Норвегія наступного року збільшить допомогу Україні до $2,7 млрд
18:20
вогонь, полум'я, пожежа
Невідомі погрожують підірвати низку установ в Україні, листи з погрозами розіслали журналістам
18:14
на фото машина для розмінування
"Інноваційна харківська розробка": Синєгубов презентував нову машину для розмінування
18:09
Ексклюзив
мобілізація
Людина потрапляє на посаду, яку може обрати самостійно, - підполковник Авраміч про переваги рекрутингу
18:08
Литва прапор
Литва вручила дипломату РФ ноту протесту через воєнні злочини проти України
18:06
перейменування вулиць
У Києві припинили прийом заяв на перейменування вулиць на честь загиблих військових
18:03
Ексклюзив
Юрій Бойко
"Цей перелік неповний": головред руху "Чесно" Саліженко про позбавлення зрадників держнагород
18:00
OPINION
Путін vs Каддафі в перегонах з авіатероризму
17:58
Війна з Росією, ЗСУ, військові
Росіяни намагаються прорвати оборону ЗСУ та закріпитись уздовж річки Жеребець на Донеччині, - DeepState
17:55
Ексклюзив
російська балістична ракета "Сармат"
РФ випустила по Україні 200 балістичних ракет за рік, і це не піковий показник: Defense Express про стратегію застосування повітряних цілей
17:35
ЗСУ
Українські захисники відкинули окупантів від Купʼянська, - ОСУВ "Хортиця"
17:34
електроенергія, графіки відключень
Енергетики 27 листопада застосовуватимуть в Україні одну чергу відключень
17:27
Білорусь за два роки поставила Росії мікросхеми для винищувачів і ракет на $125 млн, частина з них західного виробництва
Більше новин