Хто виграє, а хто програє від польського закону про "бандеризацію"

1 лютого, 2018 четвер
18:16

Ввечері 31 січня верхня палату польського парламенту (Сенат) розглянула нову редакцію закону про Інститут національної пам’яті Польщі. Закон набере чинності в разі, якщо його підпише президент Анджей Дуда

Зміст

Як з'явився цей закон

На попередніх виборах до польського парламенту, які відбулися у 2015 році, чимале представництво у Сеймі отримали право-популістичні партії. На загальних лозунгах про згортання євроінтеграції та за допомогою вкрай агресивної риторики такі партії як "Кукіз’15" увірвалися у польське політичне життя, завоювавши прихильність майже 9% виборців. Однією із ключових тем кампанії тоді стало визнання геноцидом вбивства мирного польського населення на Волині, яке часто згадується під ярликом "волинська різня".

Власне, саме партія "Кукіз’15" на початку 2016 року внесла до Сейму проект закону "Про Інститут національної пам'яті (ІНП)", прийняття якого 31 січня Сенатом, верхньою палатою польського парламенту, жваво обговорюється не лише в Україні. На їхню думку так звані злочини "українських націоналістів" повинні переслідуватися тією ж мірою, як і злочини комуністичного, або нацистського режимів.

Тоді, влітку 2016-го, польський парламент проголосував за сумнозвісну резолюцію, котра визнавала події на Волині геноцидом польського народу. Але сам проект закону про ІНП від "Кукіз’15" відклали. На той момент правлячій партії "Право і Справедливість" він видався занадто радикальним.

Чому цей закон став сенсацією

26 січня 2018 року польський Сейм ухвалив нову редакцію закону "Про Інститут національної пам’яті (ІНП)" який значно розширює повноваження цієї установи у справі розслідування "злочинів, вчинених проти польського народу та його доброго імені". Йдеться не лише про Україну чи українців, а й про всі воєнні злочини та порушення прав людини в часи, наприклад, Другої світової війни. Зокрема, це може стосуватися Голокосту.

Не забарилася реакція на міжнародному рівні — з боку Ізраїлю та США.

Державний департамент США закликав Польщу переглянути законопроект про Інститут національної пам’яті. "Історія Голокосту болюча і складна. Ми розуміємо, що фрази, такі як "польскі табори смерті", є неточними і такими, що вводять в оману і шкодять. Однак ми стурбовані тим, що якщо цей законопроект буде прийнятий, це може підірвати свободу слова та академічний дискурс".

Ще більш жорсткою була реакція влади Ізраїлю, яка нищівно розкритикувала закон про ІНП. Досить різко виступили прем’єр Ізраїлю Беньямін Нетаніягу та посол Ізраїлю в Польщі Анна Азара, яка зазначила, що закон дозволить карати навіть тих, хто пережив Голокост, за їхні свідчення. "Неможливо змінити історію і не можна заперечувати Голокост", - заявив Нетаніягу. Також, МЗС Ізраїлю заявило, що новий закон "не сприятиме виявленню історичної правди і може зашкодити свободі проведення досліджень".

Вже 28 січня МЗС Ізраїлю викликало заступника посла Польщі в Тель-Авіві для пояснень у зв’язку зі змінами в закон про Інститут національної пам’яті. В понеділок, 29 січня, відбулася зустріч глави кабінету президента Кшиштофа Щерського з послом Ізраїлю Анною Азарі для обговорення ситуації, пов’язаної з дискусіями навколо закону. Після цієї зустрічі з'явилася заява про те, що у Польщі створять робочу групу щодо історичного діалогу з Ізраїлем.

Втім, ввечері 31 січня верхня палату польського парламенту, Сенат, розглянула та підтримала нову редакцію закону про Інститут національної пам’яті Польщі, не чекаючи на результати праці польсько-ізраїльських груп експертів.

Як наслідок, сьогодні ми бачимо повідомлення про те, що у Кнесеті розглянуть законопроект, згідно з яким польський закону про покарання за заяви про причетність поляків до злочинів Третього рейху, прирівнюється до заперечення Голокосту.

Положення закону

Якщо проглянути положення закону, які цитуються українськими ЗМІ, картинка й справді викликає занепокоєння.

Наприклад, штрафом або позбавленням волі строком до трьох років каратиметься звинувачення поляків або польської держави у відповідальності або співвідповідальності за злочини періоду Другої світової війни, скоєні "третім рейхом". Передбачено також покарання за використання фрази "польські табори смерті".

Покарання чекає й на осіб, які не перебувають на території Польщі. До закону додали, що Інститут національної пам'яті, окрім нацистських та комуністичних злочинів у 1917-1990 роках, може займатися і "злочинами українських націоналістів та формацій, що співпрацювали з Третім рейхом".

На думку авторів законопроекту про ІНП, Україна проводить історичну політику, шукаючи джерела своєї ідентичності у "злочинних формуваннях та злочинній ідеології українського інтегрального націоналізму", котрий "опановує усі сфери суспільного та публічного життя". Навіть більше — згідно із законом, Україна намагається нав'язати Польщі своє бачення подій 75-річної давнини.

Закон набере чинності після тільки підпису президента Польщі Анджея Дуди. Він уже пообіцяв ретельно проаналізувати закон. Прес-секретар Дуди Кшиштоф Лапінський заявив: "У цій ситуації не потрібно керуватися емоціями. Водночас польська сторона повинна послідовно боротися за правду. Протягом багатьох років занадто часто ми чули брехню про так звані польські табори смерті. Ми не можемо дозволити, щоб відбувалися подібні речі, і саме для того потрібен цей закон. Він ніяк не стосується наукових досліджень або, не приведи Господи, фальсифікації правди про Голокост".

Реакції в Україні

Майже відразу, ще минулої п'ятниці, МЗС України заявило, що Польща намагається зобразити українців "злочинними націоналістами". У відомстві висловили "глибоку стурбованість фактом ухвалення законопроекту", котрий представляє сусідній народ виключно як "злочинних націоналістів" та "нацистських колаборантів". Українські дипломати висловили жаль, що "українська тематика вкотре використовується у внутрішній політиці Польщі, а трагічні сторінки спільного історичного минулого продовжують політизуватися".

Голова Українського інституту національної пам'яті Володимир В’ятрович висловився більш гостро, заявивши, що польські політики заморозили діалог істориків між Варшавою та Києвом, а сам закон є посиленням політичного диктату над історією в Польщі.

Президент Петро Порошенко також висловив сумнів, що такий закон додає конструктиву в польсько-українських взаєминах, і закликав Польщу до об'єктивності та діалогу у зв'язку з прийнятим Сенатом законом.

Що у підсумку

Якщо драйвером згаданих законодавчих змін виступає право-популістична партія "Кукіз 15", то без позиції та голосів "Права і Справедливість" закон в будь-якому разі не міг бути підтриманим у Сеймі. ПіС, попри заяви офіційних посадовців, підхопила та продовжила антиукраїнську риторику (або просто використала більш радикальну партію для внесення теми у суспільний порядок денний).

Не варто забувати, що вже цього року у Польщі пройдуть місцеві вибори, а у 2019-му — нові вибори до Сейму. Можна припустити, що правляча партія "Право і Справедливість" вже починає "підігрівати" свій "ядерний" електорат, та водночас намагається загравати із електоратом більш правих партій.   

Українська сторона неодноразово пропонувала провести фахову дискусію між істориками, культурологами, суспільними діячами, та знайти формат діалогу між громадянськими суспільствами України та Польщі. Без політиків та очевидного бажання “проріаритися” на темі.

Вже за кілька тижнів, у лютому, до Варшави мають прибути представники українського Уряду — анонсований візит не лише очільника МЗС Павла Клімкіна, але й, наприклад, зустріч між віце-прем'єр-міністром України Павлом Розенком та міністром культури й національної спадщини Польщі Пйотром Глінскі. Можна лише сподіватися, - якщо Анджей Дуда все ж таки підпише закон "Про інститут національної пам'яті", - що до цього часу українсько-польські стосунки остаточно не перейдуть у "льодовиковий період".

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
09:04
Очільник МЗС Чехії Ліпавський приїхав до Києва
08:58
Танкер для доставки СПГ
У РФ завод з виробництва СПГ майже законсервований через західні санкції проти російської енергетики
08:53
Оновлено
Росія запустила "шахеди": у Сумах є загиблі та постраждалі, на Київщині працювала ППО
08:51
В Австрії показали фільм "Буча" про окупацію Київщини
08:34
Ексклюзив
Карта бойових дій за 13-20листопада
У Часовому Ярі з доступу до води лишилась одна свердловина, - очільник МВА
08:33
Газпром нафта
Росія поставила КНДР понад мільйон барелів нафти за військову допомогу у війні проти України, - BBC
08:30
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 32, серед них діти
08:14
Покровськ
Минулої доби на фронті відбулось 190 бойових зіткнення. Найважча ситуація на Покровському та Курахівському напрямках
08:00
OPINION
Путін грає у Карибську кризу-2
07:54
втрати окупантів
ППО, 1050 військових і 5 артсистем: втрати армії РФ за добу війни в Україні
07:48
біткоїн
Біткоїн виріс до позначки більше ніж $99 тис.
07:00
Жаір Болсонару
Експрезидента Бразилії Болсонару звинуватили в спробі держперевороту у 2022 році
06:48
Ілон Маск
Ілон Маск розкритикував закон Австралії про заборону соцмереж для дітей молодших 16 років
06:41
Олаф Шольц
Шольц має намір балотуватися на другий термін від СДПН, - DW
06:31
Оновлено
Ракетоносій "калібрів"
Армія РФ утримує у Чорному морі 6 ракетоносіїв: загальний залп - до 23 "калібрів"
06:20
міни, замінований пляж
Україна використовуватиме надані США протипіхотні міни лише на власній території, - Пентагон
05:55
Анонс
Карпати, УПЛ
УПЛ: розклад матчів і трансляцій 14-го туру
05:30
Анонс
Збірна України, Грузія - Україна
Жеребкування Ліги націй: де та коли дивитись. З ким може зіграти Україна
05:26
Дональд Трамп
Трамп обрав нову претендентку на посаду генпрокурора США
04:43
Володимир Путін
"У продовженні цієї війни зацікавлена лише РФ": МЗС України відреагувало на заяву Путіна щодо використання "Орешніка"
03:34
вогонь, полум'я, пожежа
Партизани допомогли знищити російський підрозділ БПЛА на Донеччині
03:07
Кріштіану Роналду, збірна Португалії, Ліга націй
Знаменитий тренер запропонував Роналду повернутись до європейського футболу
01:27
Роман Яремчук (ліворуч), Албанія - Україна
Українського футболіста можуть вигнати з грецької команди після вдалого матчу за збірну
01:04
МЗС
"Вважаємо вибір Бразилії неправильним": МЗС України про відсутність запрошення на саміт G20
00:47
на фото Верховна Рада України
Засідання Верховної Ради 22 листопада скасували через загрозу удару, - нардеп Батенко
00:19
війна з Росією
Росія захопила Дальнє на Курахівському напрямку, - DeepState
2024, четвер
21 листопада
23:04
Володимир Зеленський
Другий цьогоріч крок Путіна до ескалації війни, сильної реакції світу немає, - Зеленський про удар ракетою нового типу
23:03
Ексклюзив
Микола Княжицький
Ми не повинні дозволяти казати, що програємо війну без підтримки США, треба шукати варіанти, - Княжицький
22:48
Алроса
Російський виробник алмазів "Алроса" анонсував зупинку низки шахт і скорочення працівників
22:37
Робота з відновлення електропостачання Херсон
Ракетні атаки РФ на вихідних пошкодили три з пʼяти теплоелектростанцій ДТЕК, - Reuters
21:51
Білий Дім
Кремль заявив, що попередив США про удар ракетою нового типу, Білий дім - що повідомив Україні та союзникам
21:51
поїзд в Карпатах
У Харків і Карпати: Укрзалізниця запускає нові рейси внутрішньго сполучення
21:26
Метт Гейтц
Кандидат Трампа у генпрокурори Гетц відмовився від запропонованої посади
21:21
Ексклюзив
Володимир Путін та Дональд Трамп
Путін хоче вплинути на Трампа та виторгувати більше: військовий експерт про запуск ракети нового типу
21:17
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
РФ, ймовірно, попередила США про застосування міжконтинентальної ракети, інакше Америка та НАТО зреагували б у відповідь. Колонка Сергія Згурця
20:03
У музеях Ватикану запрацювали вісім україномовних аудіогідів
20:02
OPINION
Як я заробив на Помаранчевій революції
19:56
Оновлено
путін
Путін заявив, що РФ вдарила по Дніпру новою балістичною ракетою середньої дальності "Орешнік"
19:42
Оновлено
Беньямін Нетаньягу
МКС видав ордер на арешт Нетаньягу. В Єрусалимі назвали рішення "антисемітським", а в ЄС пообіцяли заарештувати прем'єра Ізраїлю
19:04
МЗС України
Україна задіяла механізми ООН і НАТО через запуск росіянами нового типу ракети, - МЗС
Більше новин