Хто виграє, а хто програє від польського закону про "бандеризацію"

Андрій Пилипенко
1 лютого, 2018 четвер
18:16

Ввечері 31 січня верхня палату польського парламенту (Сенат) розглянула нову редакцію закону про Інститут національної пам’яті Польщі. Закон набере чинності в разі, якщо його підпише президент Анджей Дуда

Як з'явився цей закон

На попередніх виборах до польського парламенту, які відбулися у 2015 році, чимале представництво у Сеймі отримали право-популістичні партії. На загальних лозунгах про згортання євроінтеграції та за допомогою вкрай агресивної риторики такі партії як "Кукіз’15" увірвалися у польське політичне життя, завоювавши прихильність майже 9% виборців. Однією із ключових тем кампанії тоді стало визнання геноцидом вбивства мирного польського населення на Волині, яке часто згадується під ярликом "волинська різня".

Власне, саме партія "Кукіз’15" на початку 2016 року внесла до Сейму проект закону "Про Інститут національної пам'яті (ІНП)", прийняття якого 31 січня Сенатом, верхньою палатою польського парламенту, жваво обговорюється не лише в Україні. На їхню думку так звані злочини "українських націоналістів" повинні переслідуватися тією ж мірою, як і злочини комуністичного, або нацистського режимів.

Тоді, влітку 2016-го, польський парламент проголосував за сумнозвісну резолюцію, котра визнавала події на Волині геноцидом польського народу. Але сам проект закону про ІНП від "Кукіз’15" відклали. На той момент правлячій партії "Право і Справедливість" він видався занадто радикальним.

Чому цей закон став сенсацією

26 січня 2018 року польський Сейм ухвалив нову редакцію закону "Про Інститут національної пам’яті (ІНП)" який значно розширює повноваження цієї установи у справі розслідування "злочинів, вчинених проти польського народу та його доброго імені". Йдеться не лише про Україну чи українців, а й про всі воєнні злочини та порушення прав людини в часи, наприклад, Другої світової війни. Зокрема, це може стосуватися Голокосту.

Не забарилася реакція на міжнародному рівні — з боку Ізраїлю та США.

Державний департамент США закликав Польщу переглянути законопроект про Інститут національної пам’яті. "Історія Голокосту болюча і складна. Ми розуміємо, що фрази, такі як "польскі табори смерті", є неточними і такими, що вводять в оману і шкодять. Однак ми стурбовані тим, що якщо цей законопроект буде прийнятий, це може підірвати свободу слова та академічний дискурс".

Ще більш жорсткою була реакція влади Ізраїлю, яка нищівно розкритикувала закон про ІНП. Досить різко виступили прем’єр Ізраїлю Беньямін Нетаніягу та посол Ізраїлю в Польщі Анна Азара, яка зазначила, що закон дозволить карати навіть тих, хто пережив Голокост, за їхні свідчення. "Неможливо змінити історію і не можна заперечувати Голокост", - заявив Нетаніягу. Також, МЗС Ізраїлю заявило, що новий закон "не сприятиме виявленню історичної правди і може зашкодити свободі проведення досліджень".

Вже 28 січня МЗС Ізраїлю викликало заступника посла Польщі в Тель-Авіві для пояснень у зв’язку зі змінами в закон про Інститут національної пам’яті. В понеділок, 29 січня, відбулася зустріч глави кабінету президента Кшиштофа Щерського з послом Ізраїлю Анною Азарі для обговорення ситуації, пов’язаної з дискусіями навколо закону. Після цієї зустрічі з'явилася заява про те, що у Польщі створять робочу групу щодо історичного діалогу з Ізраїлем.

Втім, ввечері 31 січня верхня палату польського парламенту, Сенат, розглянула та підтримала нову редакцію закону про Інститут національної пам’яті Польщі, не чекаючи на результати праці польсько-ізраїльських груп експертів.

Як наслідок, сьогодні ми бачимо повідомлення про те, що у Кнесеті розглянуть законопроект, згідно з яким польський закону про покарання за заяви про причетність поляків до злочинів Третього рейху, прирівнюється до заперечення Голокосту.

Положення закону

Якщо проглянути положення закону, які цитуються українськими ЗМІ, картинка й справді викликає занепокоєння.

Наприклад, штрафом або позбавленням волі строком до трьох років каратиметься звинувачення поляків або польської держави у відповідальності або співвідповідальності за злочини періоду Другої світової війни, скоєні "третім рейхом". Передбачено також покарання за використання фрази "польські табори смерті".

Покарання чекає й на осіб, які не перебувають на території Польщі. До закону додали, що Інститут національної пам'яті, окрім нацистських та комуністичних злочинів у 1917-1990 роках, може займатися і "злочинами українських націоналістів та формацій, що співпрацювали з Третім рейхом".

На думку авторів законопроекту про ІНП, Україна проводить історичну політику, шукаючи джерела своєї ідентичності у "злочинних формуваннях та злочинній ідеології українського інтегрального націоналізму", котрий "опановує усі сфери суспільного та публічного життя". Навіть більше — згідно із законом, Україна намагається нав'язати Польщі своє бачення подій 75-річної давнини.

Закон набере чинності після тільки підпису президента Польщі Анджея Дуди. Він уже пообіцяв ретельно проаналізувати закон. Прес-секретар Дуди Кшиштоф Лапінський заявив: "У цій ситуації не потрібно керуватися емоціями. Водночас польська сторона повинна послідовно боротися за правду. Протягом багатьох років занадто часто ми чули брехню про так звані польські табори смерті. Ми не можемо дозволити, щоб відбувалися подібні речі, і саме для того потрібен цей закон. Він ніяк не стосується наукових досліджень або, не приведи Господи, фальсифікації правди про Голокост".

Реакції в Україні

Майже відразу, ще минулої п'ятниці, МЗС України заявило, що Польща намагається зобразити українців "злочинними націоналістами". У відомстві висловили "глибоку стурбованість фактом ухвалення законопроекту", котрий представляє сусідній народ виключно як "злочинних націоналістів" та "нацистських колаборантів". Українські дипломати висловили жаль, що "українська тематика вкотре використовується у внутрішній політиці Польщі, а трагічні сторінки спільного історичного минулого продовжують політизуватися".

Голова Українського інституту національної пам'яті Володимир В’ятрович висловився більш гостро, заявивши, що польські політики заморозили діалог істориків між Варшавою та Києвом, а сам закон є посиленням політичного диктату над історією в Польщі.

Президент Петро Порошенко також висловив сумнів, що такий закон додає конструктиву в польсько-українських взаєминах, і закликав Польщу до об'єктивності та діалогу у зв'язку з прийнятим Сенатом законом.

Що у підсумку

Якщо драйвером згаданих законодавчих змін виступає право-популістична партія "Кукіз 15", то без позиції та голосів "Права і Справедливість" закон в будь-якому разі не міг бути підтриманим у Сеймі. ПіС, попри заяви офіційних посадовців, підхопила та продовжила антиукраїнську риторику (або просто використала більш радикальну партію для внесення теми у суспільний порядок денний).

Не варто забувати, що вже цього року у Польщі пройдуть місцеві вибори, а у 2019-му — нові вибори до Сейму. Можна припустити, що правляча партія "Право і Справедливість" вже починає "підігрівати" свій "ядерний" електорат, та водночас намагається загравати із електоратом більш правих партій.   

Українська сторона неодноразово пропонувала провести фахову дискусію між істориками, культурологами, суспільними діячами, та знайти формат діалогу між громадянськими суспільствами України та Польщі. Без політиків та очевидного бажання “проріаритися” на темі.

Вже за кілька тижнів, у лютому, до Варшави мають прибути представники українського Уряду — анонсований візит не лише очільника МЗС Павла Клімкіна, але й, наприклад, зустріч між віце-прем'єр-міністром України Павлом Розенком та міністром культури й національної спадщини Польщі Пйотром Глінскі. Можна лише сподіватися, - якщо Анджей Дуда все ж таки підпише закон "Про інститут національної пам'яті", - що до цього часу українсько-польські стосунки остаточно не перейдуть у "льодовиковий період".

Теги:
Читайте також:
Київ
+17°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.93
  • EUR
    Купівля 42.14
    Продаж 42.9
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
2 травня
00:09
ракета Х-59
Росіяни обстріляли цивільні об'єкти в Одесі: постраждало понад десять людей
2024, середа
1 травня
23:58
Борусія Дортмунд, Ліга чемпіонів
ПСЖ програв "Боруссії" у першому півфіналі Ліги чемпіонів
23:46
Держдепартамент США
РФ використала заборонену хімічну зброю на війні в Україні, - Держдеп США
23:23
Вадим Гутцайт
В Італії ввімкнули гімн РФ під час нагородження "нейтрального" велогонщика. Україна відреагувала
22:40
повістка
У Міноборони обіцяли запустити "електронну чергу" до ТЦК
22:37
Межигір'я
Стартував процес передачі майна "Межигір'я" у власність держави
22:20
Оновлено
протести в Тбілісі
Парламент Грузії підтримав закон про "іноагентів" у другому читанні: у Тбілісі розпочались сутички між активістами та МВС
22:06
фейк
"Бійців ЗСУ годують відходами в лікарні в Нових Санжарах": черговий вкид росіян
21:49
Фейк, Росія
"3-тя штурмова бригада відмовила Сирському зупинити прорив фронту під Очеретиним": росфейки за 1 травня
21:45
санкції проти Росії
США оголосили новий пакет санкцій проти РФ: які сфери він покриває
21:04
Ексклюзив
НАТО
Експерт Розумний вважає, що Україна не отримає запрошення для вступу до НАТО під час майбутнього саміту
20:56
Ілля Вітюк
Зеленський звільнив головного кіберрозвідника СБУ через скандал з медіа та провів інші перестановки в спецслужбі
20:55
Оновлено
на фото Золочів після обстрілу
РФ атакувала КАБами Золочів на Харківщині: є загиблі, серед поранених – дитина
20:42
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
На території РФ було уражено 13 НПЗ, що впливає на економічні та військові спроможності Росії. Колонка Сергія Згурця
20:27
Ексклюзив
гроші
Конфіскація російських активів: економіст Пендзин про потенційну загрозу для стабільності євро
20:27
На фото прапор ОАЕ
США, Британія та ЄС тиснуть на ОАЕ через співпрацю з Росією попри санкції, - Reuters
20:25
Володимир Зеленський
Україна готує ще 7 безпекових угод, зокрема зі США, - Зеленський
20:04
OPINION
Костянтин Корсун
Чи звільнять "Вікторію ШІ" з МЗС?
19:56
на фото: Майк Джонсон
Республіканці планують ініціювати відставку спікера Палати представників США Джонсона
19:24
ЗСУ
Українська авіація вдарила по пункту управління росіян, на фронті відбулося 100 боєзіткнень
19:22
Київ Цифровий
У "Києві Цифровому" з'явився учнівський проїзний
19:01
Вчені знайшли докази того, що континенти утворилися в результаті ударів гігантських метеоритів
Учені пояснили, що за яскраві спалахи могли бачити українці вночі
19:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 798-го дня війни: ГУР атакувало нафтопереробний завод в Рязані, а у Повітряних силах очікують перші F-16 після Великодня
18:56
алкоголь
Росіяни на ТОТ планують відкрити мережу алкомагазинів і втричі підвищують акциз на вино, - голова Бердянської МВА
18:54
Кіліан Мбаппе, Ліга чемпіонів, ПСЖ
"Боруссія Дортмунд" - ПСЖ: букмекери дали прогноз на півфінал Ліги чемпіонів
18:26
Віола фон Крамон
Євродепутатка закликала скасувати для Грузії статус кандидата на вступ до ЄС
18:19
руйнування
Від початку великої війни Україна повідомила про підозри 100 вищим офіцерам РФ
18:18
Маріуполь
У районі Маріуполя прогриміли вибухи: окупанти посилили перевірки автівок у місті
18:00
OPINION
Юрій Бутусов
Скільки триватиме війна і що таке перемога для України
18:00
нова книжка Сергія Руденка "Анатомія війни. Путін і Україна"
"Про те, як і чому сталася російсько-українська війна": у Сергія Руденка виходить нова книжка "Анатомія війни. Путін і Україна"
17:59
Інтерв’ю
Павел Коваль прибув на фронт й долучився до передачі техніки ЗСУ
Україна має провести мобілізацію: у цьому Українську державу ніхто не замінить, - польський депутат Павел Коваль
17:51
Ексклюзив
ветеран
Ветеранський бізнес: віцепрезидент ICC Ukraine Олексієнко закликав долучити до розробки законопроєкту Мінфін і Мінекономіки
17:47
Ентоні Блінкен та Іцхак Герцоґ
Блінкен відвідав Ізраїль і закликав підписати угоду про перемир’я в Газі
17:35
Мобілізація, повістки
Україна офіційно не зверталася до Польщі з проханням видати військовозобов'язаних чоловіків, – посол Зварич
17:32
Дмитро Табачник
В Україні конфіскували майно Табачника - ексміністра освіти часів Януковича
17:28
Андрій Ярмоленко, Динамо, УПЛ
Ярмоленко допоміг "Динамо" обіграти "Верес" і піднявся в рейтингу найкращих бомбардирів в історії ЧУ
17:22
Посол України в Польщі про припинення консульських послуг для чоловіків: "Вимушений крок"
17:21
Ексклюзив
ракетный корвет проект 22800 "Каракурт"
У Defence Express прокоментували підготовку в Росії до спуску на воду 2 кораблів для ЧФ
17:18
депортація дітей
Росіяни примусово виселяють українців із трьох населених пунктів на ТОТ Херсонщини, - Спротив
17:11
Михайло Мудрик, Челсі, АПЛ, Кубок Англії
"Йому, мабуть, дуже важко через війну": ексфутболіст "Челсі" знайшов виправдання невдачам Мудрика
Більше новин