Криза довіри: що робити з додатком, який стежить

8 лютого, 2018 четвер
18:19

Розробники додатків збирають і продають інформацію про своїх користувачів. Зараз це здається безпечним, але особиста інформація назавжди залишається в світовій павутині й може обернутися проти користувача

Зміст

Розробники фітнес-додатка Strava в листопаді 2017 року порадували передплатників публікацією карти маршрутів користувачів за 2015-2017 роки. Але недавно австралійський студент Нейтан Рузерт виявив, що деякі маршрути пробіжок прокладені в незвичайних місцях: у Сирії, Афганістані, Іраку та Північній Кореї.

Виявилося, що серед 27 мільйонів користувачів додатка Strava були американські, російські і турецькі військові, які брали участь у зонах бойових дій. По карті відслідковуються пересування користувачів по військових базах і популярні маршрути для пробіжок солдат у пустелях Сирії.
На звинувачення в публікації особистої інформації представники Strava порадила користувачам заглядати в налаштування конфіденційності та читати політику приватності. Формально компанія не несе відповідальності за скандал. Випадок з додатком Strava демонструє, що деякі користувачі не усвідомлюють: те, що здається приватним у приватному житті, може виявитися в публічному доступі в інтернеті.

nullІнтерактивна теплова карта Strava

Великий брат всюди

Основна концепція конфіденційності даних передбачає, що користувач сам вибирає, як використовуються особисті дані. Але не можна вибрати, як буде використовуватися інформація, про збір якої ніхто не знає, як це трапилося в скандалі з компанією Strava.

У налаштуваннях Google можна відключити збір інформації про користувача. Більшість додатків відомих розробників підтримує подібні налаштування конфіденційності, інакше їм загрожують позови про порушення приватності. Наприклад, тут фіксуються дії, які збирає Google. А тут можна дізнатися, яку інформацію Google передає рекламодавцю. Відключити збір інформації в Google можна тут.
З самого початку варто звернути увагу на ім'я розробника: якщо це відомий і перевірений бренд, швидше за все налаштування його продуктів буде гнучким.

Безкоштовний сир буває тільки в мишоловці

Якщо ви використовуєте продукт, за який не стягується плата, то варто задуматися, як саме розробники отримують прибуток. Один зі способів монетизації - анонімний збір і продаж призначених для користувача даних.

Поки ваше ім'я не буде прикріплено до інформації, що збирається, розробники не порушують приватності. Потім ця інформація використовується маркетинговими компаніями, щоб продавати рекламу. Наприклад, тут ви можете дізнатися, як вас бачать рекламодавці в Facebook. Можливо, вас не лякають рекламодавці, або те, що особисті дані стали частиною соціологічного дослідження. Але невідомо, як саме ці дані використовують у майбутньому і чи не обернеться це проти користувача.

null

Додатки збирають найрізноманітніші дані: від віку і статі, до адреси електронної пошти, контактів, інформації для входу в соціальні мережі. Але додатки рідко збирають інформацію без відома користувача. Ця умова є в призначеній для користувача угоді, яку непогано було б прочитати перед установкою. Якщо ви не проти, щоб додаток збирав зазначену в угоді інформацію, то встановлюйте його. Якщо вас бентежать деяка інформація, що запитується, то швидше за все ви зможете знайти аналогічний додаток без таких вимог.

Є і додатки, які пропонують інструменти захисту конфіденційності. Наприклад: Privacy Badger, uBlock Origin і Signal. Подібні проекти часто мають відкритий вихідний код або живуть за рахунок пожертвувань. Але якщо це комерційний бізнес з безкоштовним продуктом, то швидше за все, монетизуються ваші дані.

Обмежте доступ
Наприклад, додаток Facebook на вашому смартфоні, має доступ до вашого мікрофона. Як пояснили в компанії Facebook, це робиться для визначення музичної композиції або телевізійного шоу, яке програється поруч з вами. Але деякі користувачі всерйоз підозрюють Facebook у підслуховуванні розмов.
Деякі додатки будуть запитувати місце свого перебування, телефонні дзвінки або навіть читати і записувати на SD-карту інформацію. Такі запити слід розглядати уважно. Додаток для навігаційних карт не здивує запитом доступу до GPS. Але якщо подібну опцію запитує мобільна гра, то такий запит повинен насторожити.

Читайте також: Онлайн-шпигуни. Як за вами стежать Facebook, Google і Microsoft

Перевірити доступ можна в налаштуваннях телефону, в розділі "додатки". У ньому можна перевірити, які програми мають доступ до камери, мікрофона, контактів, а також обмежити доступ.
Деякі додатки мають доступ до соціальних мереж. Користувачі часто використовують обліковий запис соцмережі для входу в додаток. Потім програмами надаються різні повноваження: від збору особистої інформації, до зміни пароля пошти. Наприклад, тут можна подивитися, які програми користуються аккаунтом Google, і обмежити доступ. Така ж опція існує і для Facebook.

Не бійтеся видаляти
Іноді користувачі завантажують кілька однотипних додатків, щоб вибрати кращий, але потім користуються одним. Якщо за останні 6 місяців додаток не використовувався, то слід його видалити. Те, що програма не використовується, не означає, що вона не збирає інформацію.

Однак просто видалити додаток з пристрою недостатньо. Крім цього, слід переконатися, що він не був пов'язаний із соціальними мережами і поштовими сервісами, і видалити сам акаунт.

null

Наприклад, ви вирішили більше не користуватися додатком Uber. Для початку вимкніть доступ додатка до соціальних мереж і поштою. Після цього зайдіть у додаток до розділу "допомога", потім вибрати "налаштування аккаунта", а в ньому буде посилання на видалення акаунта. Якщо цього не зробити, то Uber продовжить збір інформації будь-яким доступним способом.
У разі, якщо в додатку немає подібної настройки, користувач має право написати розробнику запит, щоб акаунт видалили. Проте швидше за все розробники не будуть видаляти інформацію, вже отриману від користувача, і з цим доведеться змиритися.

Теги:
Читайте також:
Київ
-0.2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.51
    Купівля 41.51
    Продаж 41.99
  • EUR
    Купівля 42.96
    Продаж 43.71
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
5 лютого
14:44
Речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко
Перевірка Білоруссю боєготовності армії: в ДПСУ оцінили рівень загрози
14:40
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 5 лютого: скільки коштують долар та євро
14:38
OPINION
Про хибність тези "Все ж було добре, якби не цей клятий Путін"
14:22
Гренландія призначила дострокові вибори на тлі претензій Трампа на острів
14:17
грузія
"Парламент" Грузії позбавив мандатів 49 депутатів із трьох опозиційних коаліцій
14:06
OPINION
Трамп і рідкісноземельні метали України
13:46
Максим Ємець і Оксана Рубаняк
Воював з 19 років: на Покровському напрямку загинув військовий і поет Максим Ємець
13:37
Кіт Келлог
"Чекаю нагоди розповісти про мету Трампа завершити війну в Україні": Келлог візьме участь у Мюнхенській безпековій конференції
13:26
військовий квиток, мобілізація
На Рівненщині водія вперше позбавили прав за порушення правил військового обліку
13:15
ожеледиця
Ожеледиця, мокрий сніг і вітер: прогноз погоди від Наталки Діденко на 6 лютого
13:02
Ексклюзив
Кристали та мінерали в шахті Стебника
В Україні немає рідкісноземельних елементів, Трамп говорив про інші копалини, - екскерівник Обʼєднаної гірничо-хімічної компанії Перелигін
12:51
Дмитро Пєсков
Пєсков: РФ готова до перемовин із Зеленським, хоча не визнає його легітимності
12:45
На фото: Степан Гіга
Степан Гіга випустив студійну версію пісні "Смереки осені не знають", що стала хітом у TikTok
12:37
Оновлено
Девід Леммі
Голова МЗС Британії Леммі прибув до Києва: Сполучене Королівство готує допомогу Україні на понад $68 млн
12:36
Оновлено
Херсонська область
Окупанти зранку атакували Херсон та область: є загиблий, серед постраждалих - поліціянти
12:33
Російські полонені
Морпіхи та десантники: на Курщині відразу 21 окупант здався в полон українським військовим
12:30
міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан
Туреччина до кінця червня очікує на початок мирних ініціатив щодо України, - глава МЗС Фідан
12:26
"Дюна:Частина друга"
Дені Вільнев розповів, чому вирішив зробити третю частину "Дюни" раніше запланованого
12:02
Оновлено
нафтопереробне підприємство у Краснодарському
Сили оборони уразили нафтозавод у Краснодарському краї РФ: там виникла пожежа
12:00
OPINION
Вибори Україні потрібні, але під час війни — неможливі
11:44
електроенергія
Енергетики відновили живлення для понад 5 тис. споживачів, знеструмлених через бойові дії: ситуація в енергосистемі 5 лютого
11:38
Оновлено
Ізюм
Удар РФ 4 лютого по Ізюму на Харківщині: загинули 5 людей, 59 поранено
11:33
PR
Робити те, що ще ніхто не робив: володар числених рекордів скайдайвер Олександр Марушко вразив новим досягненням та вже готує наступне. Бути FIRST - його кредо
11:15
Правоохоронці затримали підозрюваних у підриві вибухівки біля ТЦК у Павлограді
11:01
пошта
Поштова служба США зупинила доставку посилок із Китаю та Гонконгу
10:55
ЗАЕС і МАГАТЕ
МАГАТЕ відклало ротацію місії на окупованій ЗАЕС через відсутність гарантій безпеки від Росії
10:37
Огляд
світ, міжнародний огляд
Чому для створення трибуналу Путіна знадобилося три роки і як Україна вражає Трампа багатствами корисних копалин. Акценти світових ЗМІ 5 лютого
10:34
До переліку книжок антиукраїнського змісту внесли ще 9 видань
10:22
Картка єВідновлення
Уряд виділив додаткові 15 млрд грн на єВідновлення для ВПО
10:12
Сара Мішель Геллар зніметься у перезапуску серіалу "Баффі — винищувачка вампірів"
10:05
OPINION
Чи є у Трампа план
09:50
Огляд
Карта бойових дій за 29 січня – 5 лютого
Карта бойових дій за період 29 січня – 5 лютого: ЗСУ стабілізували фронт, під Покровськом б’ються за кожний метр
09:49
наземний роботизований комплекс Гімлі
Міноборони розгорнуло роботизовані підрозділи в бригадах ЗСУ
09:49
Поліція ліквідувала схему розповсюдження прекурсору для виготовлення амфетаміну в шести регіонах: 16 фігурантам оголосили підозри
09:32
Volodymyr Zelenskyy
Зеленський: Путіну байдуже, хто буде президентом України. Головне - з антизахідною позицією
09:29
Ексклюзив
Атака дронів по двох нафтобазах у Ростовській області
В січні Україна атакувала 30 обʼєктів РФ, - Згурець
09:21
Сумщина, шахеди, ППО, обстріл
Українська ППО знищила 57 ворожих БПЛА, 42 - не досягли цілей
08:44
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ атакує Україну дронами: у Херсоні 4 постраждалих, у Києві працювала ППО
08:42
ЦРУ
ЦРУ запропонувало звільнитися всім своїм співробітникам, - ЗМІ
08:41
Ексклюзив
Випалені будівлі, воронки від снарядів і руїни: воїни 24-ї ОМБр показали зруйнований росіянами Часів Яр
У Часовому Яру залишається 205 цивільних людей, - очільник МВА
Більше новин