live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Скільки відсотків жінок потерпали від домагань в Голлівуді: масштабне дослідження

94% жінок, які працюють в голлівудський кіноіндустрії, зазнавали сексуальних домагань

Видання USA Today провело масштабне соціологічне дослідження та опитало 843 жінки у Голлівуді щодо сексуальних домагань протягом їхньої кар’єри.

Стаття - адаптований переклад матеріалу “How common is sexual misconduct in Hollywood?” Марії Пуенте та Кари Келлі для видання.

Місяцями журналісти вислуховували історії дівчат та жінок про домагання. В опитуванні взяли участь такі зірки, як Роуз Макгавен, Гвінет Пелтроу, Сальма Гайєк та Ешлі Джад.

Усі вони розповідали про могутніх чоловік в Голлівуді, як-от кіномагнат Гарві Вайнштайн, та що вони робили з жінками.

94% з 843 жінок, хто працював або працює в кіноіндустрії Голлівуду, зізнались, що у них були випадки сексуальних домагань та насильства. Респондентки працювали на різноманітних посадах - від продюсерів до редакторів.

Читайте також: Україна та сексуальні домагання: Між махровим сексизмом та істеричним фемінізмом

Недоречні сексуальні коментарі та непристойні доторки. Демонстрування голого тіла. Схиляння до сексу або прохання зробити щось сексуальне. Особливо це стосується шоу-бізнесу, де дівчат на прослуховуваннях дуже часто примушують роздягатись, не вказуючи це в договорі.

Тільки чверть цих жінок розповідали комусь про такі випадки через страх втратити роботу чи страх помсти.

Однак навіть якщо жінки розповідали про випадки насилля, більшості це не допомагало. Лише 28% заявили, що їхня робота покращилась після цього.

Незважаючи на те що в США з 1991 року говорять про сексуальні домагання на роботі та намагаються їх викорінити, третина опитаних не були впевнені, чи те, що сталось, було сексуальним домаганням.

Можна припустити, що харасмент став таким звичним і масштабним явищем в Голлівуді, бо всі мовчали і ніхто з відомих людей не намагався з цим зробити. Є шанс, що найближчим часом все зміниться, бо молоді дівчата частіше заявляють про подібні випадки та хочуть це змінити.

Які типи домагань існують. Найчастіше, хтось дуже недоречно жартує, робить коментарі чи жести сексуального характеру. 87% опитаних заявили, що з ними таке траплялось хоча б раз.

Також 69% говорять, що їх торкались, пощипували або гладили за інтимні місця як мінімум один раз, а 64% опитаних розповіли, що їм пропонували секс або стосунки хоча б раз за кар'єру. Частина респондентів розповіли, що їм показували непристойні фото без їх згоди - 39%.

“Це відбувалось так часто, що стало нормою. Для мене домагання включають в себе мізогінні чи непристойні коментарі під час роботи. Я провела останніх 20 років, сприймаючи це як ціну бізнесу в “чоловічій роботі”, - розповідає операторка, учасниця опитування.

Що може статись на прослуховуваннях в Голлівуді. Невелика, але все ще значна частина - 10% жінок розповіли, що їх змушували роздягатись на пробах, не попереджаючи про це. Ставалось це в ході прослуховувань або в процесі роботи хоча б один раз.

“В моїй кар’єрі, мене непристойно торкались, давали жахливі клички, розпитували мене про моє сексуальне життя, спеціально дратували і навіть переслідували. Але в більшості випадків я трактувала це просто як частину ландшафту”, - розповідає режисерка.

Оскароносна акторка Дженіффер Лоуренс описала ситуацію, коли вона лише розпочинала працювати. Жінка-продюсер наполягала на тому, що вона сфотографує її оголеною серед інших жінок, щоб присоромити і змусити Лоуренс схуднути.

Відома американська акторка Меліса Гілберт розповіла, що одного разу вони вибігла після прослуховувань в сльозах, бо режисер навмисно намагався її принизити і змушував грати в “брудній” секс-сцені.

“Є декілька способів маніпуляції жінками, щоб змусити їх оголитись перед камерою. У мене була подруга, яка брала участь в шоу телеканалу НВО. Продюсери запросили її перед початком зйомок і заявили, що якщо вона повністю не оголиться перед камерами, то вони дадуть їй іншу роль - лише в одному епізоді, а не в кількох одразу, як домовлялись раніше”, - розповідає акторка.

Де відбуваються домагання. Більше третини опитаних (35%) розповіли, що їх запрошували на співбесіди чи робочі розмови в невідповідних для цього місцях - в готелях чи спальнях. В цей же список потрапляє Вайнштайн - більшість дівчат, яких він домагався, розповідали, що інциденти траплялись саме в готельних номерах.

"Мій бос покликав мене на вечерю, щоб нібито вибачитись за неймовірно образливу поведінку. Після обіду він сказав мені повернутись назад в студію разом з ним, але насправді привіз мене до свого будинку. Він попросив задовольнити його орально. Я відмовила. На що він відповів: "Чому, ти думаєш, я запросив тебе на вечерю?”  - розповіла продюсер.

Скільки жінок мають торгувати сексом, щоб просуватись по кар’єрі. П’ята частина респондентів (20%) кажуть, що вони займались сексом з прямими чи непрямим обіцянками просування по кар’єрі. 65% опитаних були свідками того, як інші люди отримували найкращу роботу через сексуальні стосунки з роботодавцями чи менеджерами.

“Після співбесіди мій потенційний бос вирішив провести мене до машини. Біля авто він поклав руку мені на талію та підійшов занадто близько. Я відкинула його в сторону та сказала, що мені нецікава ця робота. Я приїхала додому і почала плакати, бо я дійсно думала, що мене запросили на співбесіду через професійні якості", - розповіла письменниця.

Молоді дівчата рідше зіштовхуються з домаганням. Так, 40% опитаних у віці від 40 до 49 років запрошували на співбесіди в готельні номери. В той же час такі пропозиції отримували 31% опитаних дівчат у віці до 30 років.

Також спеціалістам, у яких більше 20 років досвіду, частіше пропонували “просування по кар'єрній драбині” (28%), порівнюючи з тим, у кого досвід менше 5 років (11%). Однак досвідченіші спеціалісти менше заявляють про домагання (24%), ніж ті, у кого менше 5 років досвіду (35%).

Чому жінки не заявляють про домагання. Більшість людей у Голлівуді, які зазнали харасменту, не заявляють про це через страх. Але 40% опитаних відповіли, що вони не довіряють системі. Трохи більше третини опитуваних (34%) не були впевнені, що саме з ними відбулось і чи було це домаганням. 32% відповіли, що у них не було доказів тому, що сталось, а ще 20% опитаних відчували сором за те, що сталось.

“Незліченну кількість разів я була на робочих зустрічах, коли або клієнт, або член команди клієнта робив мені непристойні компліменти, сексуальні пропозиції або торкався мого тіла без дозволу. Ці нападники здаються дуже впевненими, бо знають, що їм за це нічого не буде”, - розповіла публіцистка.

Немає відділів, які працюють з продюсерами чи режисерами, щоб туди подати скаргу.  Якщо ти “працівник по контракту”, єдиний вихід - це дочекатись закінчення договору та не продовжувати його

Що відбувається, якщо хтось заявив про домагання. В більшості випадків після заяви, винуватцям виписували догану чи попередження (32%), а в 23% випадках кривдника відсторонили.

Лише 8% респонедентів розповіли, що їх кривдників звільнили після того, як вони розповіли про інцидент. Чверть опитуваних заявили, що вони спеціально звільнились з компаній після сексуальних інцидентів.

Ким працюють нападники. За даними дослідження - це чоловіки, вони старші та мають набагато більше влади, аніж їхнє протеже.

Третина - режисери (29%), агенти, продюсери або хтось інший на впливових позиціях. Приблизно чверть (29%) були однолітками та колегами, а 20% були супервайзерами або керівниками вищої ланки.

Менше 10% були впливовими людьми в індустрії, наприклад, зіркові продюсери та режисери.

“Це траплялось так часто, що здавалось нормою”

Національний ресурсний центр сексуального насильства в США, у бібліотеці яких є багато досліджень щодо сексуального домагання на робочому місці, заявили, що дослідження USA Today є першим комплексним дослідженням в Голлівуді.

Як і в більшості опитувань, в цьому також існують обмеження, які можуть вплинути на його інтерпретацію. Опитування було проведене в Інтернеті між 4 грудня 2017 року по 14 січня 2018. Журналісти надсилали електронні листи членам Творчої коаліції та жінок в кіно та телебаченні з запрошенням долучитись до дослідження.

Через самостійну вибірку респондентів, вона не є науково-представницькою для всієї галузі, не кажучи про ширшу групу населення жінок, що працюють у всіх промислових галузях.

Як розповіла Аніта Рей, директор Центру гендерної рівності та здоров’я Каліфорнійського університету, дослідження треба сприймати з деякою обережністю. Але вона вірить, що загальні результати є достовірними та важливими і на них варто звернути увагу.

Жінки не завжди розуміють межу між вимогами шоу-бізнесу та сексуальним насиллям, вважає Рей. Але навіть поцілунок без згоди вважається злочином в Каліфорнії.

Це одного разу сталось в прямому ефірі на телебаченні, коли Едріан Броуді на сцені схопив та поцілував Голлі Беррі в 2003 році на церемонії “Оскар”. Це їй не сподобалося, як вона зізналась пізніше, але всі сміялись і не сприйняли це всерйоз.

До теми

новини партнерів

20 вересня, 2018 четвер

20 вересня, 2018 четвер

19 вересня, 2018 середа

Відео

Введіть слово, щоб почати