live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Що таке імунітет та чи можна його підвищити

Чи впливають на імунітет лимони та розрекламовані пігулки і як вберегтись від вірусів

Імунна система - дуже складна і багаторівнена, до неї входять кілька органів, судини та клітини по всьому тілу і “зламати” її не так просто.

Вони виконують дуже велику кількість завдань - від знешкодження скалки в пальці і до знищення злоякісних клітин. Не можна порушити захист організму просто вийшовши на вулицю без шапки. Чи, навпаки, підвищити його за допомогою лимону та імбиру.

У Всесвітній день імунітету згадуємо, що це взагалі таке та чи можна на нього якось вплинути. 

Чи можна підвищити імунітет

До основних органів імунної системи входять тимус та кістковий мозок, а також лімфатична система, селезінка, мигдалики та аденоїди.

Імунітет не залежить від певного фактору чи елементу в організмі, а від способу життя людини та стану його здоров’я. Ефективність захисту людини знижується, коли вона веде неправильний спосіб життя: погано харчується, мало спить, курить або вживає алкоголь. Тривалий стрес також порушує здатність організму захищатись від вірусів.

Читайте також: Гірчичники, банки та картопляна пара. Які народні методи не лікують ГРВІ

Організм виробляє імунітет після контакту з вірусами та мікробами. Тобто або після хвороби, або після щеплення. Це найефективніші способи захистити себе від вірусних захворювань: кору, краснухи, віспи.

Що стосується застуди та грипу - тут складніше. Від грипу щеплення радять робити щороку, адже вірус мутує. Від ГРВІ вакцин немає, бо вірусів, які їх викликають, існує дуже багато, а щеплення може захистити лише від одного типу.

Лимони, імбир, мед, цибуля та часник - це корисні продукти в цілому, але вони не впливають якось особливо на імунітет та перебіг застуди

Раніше вважалось, що підвищити імунітет допомагає вітамін С. Однак дослідження показали, що профілактичний прийом вітаміну С не впливає на частоту і важкість ГРВІ. Хоча і може несуттєво скоротити тривалість хвороби у здорових людей.

Нестача вітаміну С дійсно погано впливає на імунну систему, але в сучасних умовах людям важко харчуватись так, щоб був дефіцит цього вітаміну.

Тим більше не допомагають препарати для підвищення імунітету - імуномодулятори. Їх ефективність, як і безпечність, поки не доведена, але в Україні та країнах СНД вони у вільному доступі.

“Це група препаратів, до якої входять імуностимулятори та імунодепресанти. Їх використовують при складних захворюваннях, як от онкологія чи при пересадці органів. Водночас в Україні та країнах СНД імуномодуляторами часто називають лікарські засоби, які начебто покращують імунітет у здорових людей чи допомагають одужати пацієнтам з ГРвІ/грипом.”, – розповів сімейний лікар Євген Гончар.

Читайте також: Печінка неіснуючої качки від грипу. Чому вас не вилікує гомеопатія

Здебільшого такі препарати рекомендують дітям, адже вони найчастіше хворіють на вірусні інфекції. Нас переконують в тому, що простудні захворювання - ознака ослабленого імунітету, хоча це далеко не так.

Легка застуда не страшна для організму, навпаки - корисна. Лікувати її не потрібно і навіть немає чим, а високий рівень захворюваності у дітей - це нормальна вікова особливість.

Дитина народжується з не до кінця сформованою імунною системою. В перший рік життя немовля отримує антитіла з грудного молока матері, а потім захист організму починає “рости” саме завдяки подоланню вірусних інфекцій.

Тому лікарі не рекомендують з дитинства надто оберігати дітей від навколишнього середовища, берегти від тварин і тримати кімнату в стерильності. Якщо організм не буде боротись з вірусами в дитинстві, то імунітет не загартується і буде “глючити” при будь-якій нетиповій ситуації.

Дорослим просто достатньо дотримуватись здорового способу життя, слідкувати за своїм здоров'ям та займатись спортом. Нудно, але ефективно. 

Легкі форми ГРВІ дуже рідко вказують на захворювання імунної системи. В цій системі все влаштовано так, що коли одна ланка дає збій, це викликає серйозні ускладнення - часті пневмонії, інфекції шкіри, гнійні отити і синусити.

Знижувати захист від вірусів та інфекцій можуть хронічні хвороби. Доведено, що люди з ринітами та бронхіальною астмою хворіють ГРВІ частіше. 

Впливають на захисну здатність організму і хвороби з травною системою. Наприклад, при рефлюксі (порушення травлення, коли шлунковий сік потрапляє в стравохід), людина частіше хворіє на ларингіт та пневмонію.

Вчені неодноразово довели, що куріння підвищує рівень захворюваності на ГРВІ не лише серед курців. Доведено, що негативний ефект може бути також при пасивному курінні і при третинному - коли залишки диму на шкірі та одязі також можуть призводити до застуд.

Тобто бити на сполох потрібно, коли у вас часті бактеріальні захворювання, а не вірусні. Доросла людина може хворіти ГРВІ кілька разів на рік і це цілком нормально, якщо вони проходять без ускладнень.

новини партнерів

27 січня, 2020 понеділок

27 січня, 2020 понеділок

Відео

Введіть слово, щоб почати