Печінка неіснуючої качки від грипу. Чому вас не вилікує гомеопатія

Віра Стадник
28 листопада, 2017 вiвторок
13:01

Гомеопатія шалено популярна. Нею лікують усе: від подряпин до раку. Чому відсутність рецептів та розповсюдженість гомеопатії може призвести до смерті пацієнта

200 мільйонів людей у всьому світі обрали гомеопатію, як основний вид лікування. 29% європейців використовують гомеопатію як основний вид лікування.

Щороку на такі препарати лиш в США витрачають близько $6,4 мільярди і цифри щоразу збільшуються. І це попри численні дослідження, які доводять неефективність гомеопатії.

Призначають таке лікування досить дивно. Пацієнти на форумах розповідають, що їхні лікарі-гомеопати враховують не лише симптоми, але і колір очей, відтінок шкіри, характер та темперамент.

Із інших рекомендацій - під час курсу гомеопатії не можна пити каву, користуватись парфумами, дезодорантами та гелями для душу. Є версія, що навіть не можна мастурбувати, адже це якось послаблює силу дії препаратів.

Еспресо.TV вирішили розібратись, чи справді гомеопатія ефективна та що в ній такого небезпечного.

Лікувати цукром

Гомеопатія - це один із видів альтернативної медицини. Основний принцип такого лікування - це лікування “схожого схожим”. Наприклад, якщо в здорової людини після поїдання кори дерева почнеться діарея, то людину з діареєю ця кора лікуватиме.

Активну речовину, у нашому випадку кору, дуже сильно розводять у воді кілька десятків разів поспіль. Її дози настільки малі, що дорівнюють приблизно 1 молекулі на 1 літр чистої води, а часто і менше.

Для порівняння, в одному літрі води - приблизно 75000000000000000000000000 молекул.

Розведену суміш наносять на кульки лактозного цукру і продають. Фактично, пігулки гомеопатії - це збовтана вода, нанесена на цукор. Тож ефекту, з точки зору науки, бути не може.

Що говорять гомеопати

Однак прихильники гомеопатії обґрунтовують її ефективність пам’яттю води, яка передає біологічну інформацію, вібраціями та іншими явищами. В деяких гомеопатичних препаратах є невеликі дози екстрактів рослин, які теж можуть якось впливати на організм.

Такий спосіб лікування виділив німецький лікар Самюель Ганеман ще в ХІХ столітті. І в той час гомеопатія дійсно була ефективною, адже традиційна медицина пасла задніх. Інших ліків, окрім гомеопатичних, просто не було.

Гомеопатичні аптеки та клініки вважались навіть авторитетнішими, ніж звичайні. Ймовірна причина ефективності препаратів - дози активної речовини тоді були значно вищими.

Але зараз медицина настільки стрімко розвивається, винаходять нові ліки та вакцини, що лікування розбавленими розчинами виглядає несерйозно.

Читайте також: Від яких хвороб найчастіше вмирають українці

В Україні гомеопатію офіційно визнало Міністерства охорони здоров'я. Гомеопатію викладають в медичних вузах, існує Асоціація гомеопатів України.

Однак в 2017 році МОЗ, посилаючись на 1800 досліджень, офіційно заявили, що гомеопатія не лікує та порекомендували не купувати такі препарати.

Як зазначає лікар-гомеопат Наталія Петенко, гомеопатія – це енерго-інформаційний метод лікування. Вона активує захисні сили організму. Ефективна при захворюваннях шкіри, органів дихання, також при порушеннях гормонального балансу та неврологічних захворюваннях.

"Гомеопатичні препарати з успіхом працюють у немовлят, також у ветеринарній медицині, в аграрному секторі. Тому припустити, що в цьому лікуванні присутній гіпноз чи самонавіювання, не можна", - вважає гомеопат Наталія Петенко.

Лікар працювала терапевтом 12 років та часто лікувала себе та своїх рідних гомеопатичними препаратами. Вона запевняє, що такі ліки допомагають.

Гомеопатія почала масово поширюватись на початку 2000-х років. В США, Канаді, Франції та інших розвинутих країнах люди щороку витрачали мільярди доларів на такі препарати. А вони, зазвичай, не дуже дешеві.

Меккою усіх гомеопатів вважають Індію. Там її разом з аюрведою виділили в окремий напрям медицини, яким займається окреме міністерство.

В Індії більше 200 тисяч ліцензійованих гомеопатів і щороку їх стає приблизно на 12 тисяч більше. В цю країну гомеопати часто їдуть для підвищення кваліфікації.

В країні виробляють також дуже багато гомеопатичних препаратів та вакцин. В Індії за допомогою гомеопатії лікують багато чого. Нещодавно навіть почались випробування гомеопатичних ліків від СНІДу.

У Великій Британії в ХІХ столітті навіть заснували Королівський гомеопатичний госпіталь та коледж, в яких регулярно проводили досліди. Існує версія, що в ті часи колорівську сім'ю лікував саме гомеопат.

В королівстві гомеопатія 160 років перебувала під покровительством та фінансуванням Британської корони.  Однак в 2010 гомеопатичний коледж перейменували в Королівский Лондонский госпіталь інтеграційної медицини, де також практикують акупунктуру, фітотерапію та інші методи нетрадиційної медицини.  

В королівстві близько 6 мільйонів британців (10% всього населення) використовують гомеопатію. Щороку ринок гомеопатії зростає на 20% і все більше лікарів починають займатись цим видом лікування, навіть під час роботи у традиційних клініках.

Що говорить наука

Вчені не погоджуються щодо лікувальних властивостей гомеопатії.

Ефективність гомеопатії остаточно спростували у 2002 році. Потім схожі дослідження проводились у 2010 та 2014 роках. У всіх випадках вчені не побачили видимого ефекту від гомеопатії.

В 2017 році австралійські дослідники проаналізували більше 1,5 тисяч досліджень і поставити крапку.

Альтернативне лікування, яке опирається на сильно розбавлену активну речовину - абсолютно неефективне.

Деяким пацієнтам гомеопатія дійсно допомагає, але справа не в її лікувальних властивостях. Дослідники переконані, що єдиний ефект у таких препаратів - це плацебо. Коли людина дуже сильно сподівається на дію таблеток і свято вірить, що її це вилікує.

Віра пацієнта в ефективність пігулок призводить до певних психологічних ефектів: поліпшується настрій, хворий менше концентрується на симптомах. Часто людина помилково сприймає усе це як "мені допомагають ліки".

Також гомеопатію часто виписують в комплексі з іншими препаратами, тому важко розділити ефект від гомеопатії, чи від інших ліків. А деякі захворювання, як от ГРВІ чи застуда, проходять самі без будь-якого лікування.

Дослідження гомеопатії, які говорять про її позитивний ефект, існують. Наприклад, вчені довели, що гомеопатичні препарати зменшують тривалість діареї у дітей, допомагають при запамороченнях. 

Важливо, що більшість висновків говорить про позитивний ефект гомеопатії у порівнянні не з доказовими ліками, а з плацебо. І до того ж, вчені говорять про необіхідність додаткових досліджень, щоб підтвердити результати.

Гомеопатія не має науково обґрунтованого механізму дії. Саме тому ці препарати не рекомендують вживати медичні організації світу

Всесвітня організація здоров’я офіційно визнала, що гомеопатія не лікує.

ВООЗ також не рекомендує вживати гомеопатичні препарати під час лікування важких хвороб, в тому числі ВІЛ, туберкульоз, малярія.

Згідно із законодавством України, у нас не можна лікувати гомеопатією серйозні хвороби, як от рак, СНІД, собливо небезпечні інфекції та венеричні захворювання. Однак часто прихильники гомеопатичного лікування призначають препарати самі собі, тобто без серйозної діагностики займаються самолікуванням. 

Прихильників альтернативної медицини такі висновки не переконують. У Facebook багато спільнот, де прихильники гомеопатичного лікування діляться своїм досвідом, підбирають один одному ліки та консультуються в тих чи інших питаннях.

Часто люди без медичної освіти обирають лікування для немовлят та дітей, з агрументацією “мені допомогло”. Гомеопати часто виступають проти вакцинації, а в спільнотах поширюють позитивну статистику невакцинованих дітей.

Окрім того, існують цілі спільноти, де люди розповідають про свої історії лікування різних хвороб гомеопатією, закликаючи інших спробувати також.

Вбиває не гомеопатія, а самолікування

Плацебо і лікування порожніми таблетками - це не так страшно. Самі по собі пігулки не мають жодного побічного ефекту та не несуть небезпеки, окрім витрачених дарма грошей.

Побічних ефектів у гомеопатичних препаратів немає, можуть бути тимчасові і зворотні. Тому важливо, щоб лікар підібрав для конкретного пацієнта ліки в такій потенції (розведенні), що не буде викликати загострення, - переконує Наталія Петенко.

Проблема гомеопатії не в самих препаратах, а в тому, що часто хворі самостійно лікують серйозні хвороби гомеопатією.

Препарати продаються в кожній аптеці, їх відпускають без рецептів.

"Головна небезпека гомеопатичного лікування полягає у тому, що хворий пацієнт може не отримувати необхідне лікування, сподіваючись на ефект гомеопатії. Це особливо небезпечно, коли у пацієнта тяжкі захворювання серцево-судинної, ендокринної та інших систем.

Наприклад, пацієнт з гіпертонічною хворобою може вживати гомеопатію замість фармакологічних засобів і, як наслідок у нього може статись інсульт", - говорить сімейний лікар та член громадської ради при Міністерстві Охорони здоров`я Євгеній Гончар.

Спеціаліст вважає, що якщо терапевт чи будь-який інший лікар призначає гомеопатію, то він не може вважатись професіоналом та до такого лікаря більше ходити не варто.

Читайте також: Провокаційні запитання до лікаря, які перевірять його професійність

Ліцензійованими гомеопатами в Україні можуть стати лише люди із медичною освітою. Це не шахраї та шарлатани, якими їх часто описують. 

"На курси первинної спеціалізації з гомеопатії зараховують тільки спеціалістів, що мають диплом лікаря", - розповідає гомеопат Наталія Петенко.

Більшість лікарів-гомеопатів працювали традиційними лікарями. Серед гомеопатів є різні спеціалісти: терапевти, педіатри, стоматологи, хірурги, гінекологи та дерматологи.

Часто лікарі через власну вигоду чи певні переконання, виписують багато гомеопатичних препаратів. Існують випадки, коли пацієнт навіть не підозрює про те, що його лікують гомеопатією. 

Розрекламовані засоби від застуди та грипу “Афлубін” та “Анаферон” - теж гомеопатія.

Однак їх виписують дітям, а в рекламі не вказують, що це гомеопатичні препарати. Ціна "Афлубіну" від 99 до 167 грн, "Анаферону" - 70 грн.

Часто на цьому спекулюють під час вагітності, виписуючи майбутнім мамам низку дуже дорогих гомеопатичних пігулок.

У Франції та Росії "Оциллококцинум" - один із найпоширеніших та найбільш продаваних препаратів, які відпускають без рецепту. Він, як обіцяють, допомагає при симптомах грипу та захищає від ГРВІ.  

Ефективність препарату не доведена жодним дослідженням, а єдина його зафіксована перевага в тому, що він може зменшити тривалість застуди або ГРВІ на 6 годин. Що не так і суттєво. Вартість упаковки - від 170 грн.

Ліки засновані на ідеї, що екстракт печінки і серця водоплавної птиці - барбарійської качки, містить клітини, що схожі з бактерією, яка викликає грип. Так вважав один французький вчений.

Однак грип - це вірусне захворювання і воно не поширюється за допомогою бактерій. А барбарійської качки, як описав гомеопат, взагалі не існує. В природі цей вид називають мускусною качкою. Як повідомляють виробники, екстракт печінки качки розведений в 10400 рази. Фактично жодної цілої молекули речовини немає в упаковці "Оциллококцинуму".

Найгірше, що гомеопатію застосовують не лише для дорослих, але і для дітей та тварин.

В 2016 році у США стало відомо про смерть 10 дітей після прийому зубних гомеопатичних пігулок.

Вони призначались для прорізування зубів. До пігулок додали екстракт отруйної рослини беладони, через яку і загинули діти. 

В Індії пара лікувала своє грудне немовля від серйозною інфекції гомеопатією замість ліків з доведеною ефективністю, і дитина померла в 2009 році, не доживши до року. 

Є цілий сайт, де зібрано багато випадків смертей через гомеопатію. Немовлят лікують такими препаратами від менінгіту, гастроентериту (запалення шлунково-кишкового тракту) та епілепсії.

Зареєстровано також 33 випадки смертей через рак грудей в Пакистані, де хворобу лікували гомеопатією.

В той же час кілька тисяч ветеринарів у Великій Британії підписують петиції, аби заборонити використання гомеопатію для тварин. Через те, що тварини не отримують вчасного лікування, вони помирають. А плацебо на них подіяти не може.

Щоби остаточно розвіяти усі сумніви про ефективність гомеопатії, активісти часто влаштовують “масові самогубства” за допомогою таких препаратів. Наприклад, у 2010 році лікарі та скептики випили разом по кілька десятків пігулок і залишились живими та навіть не отруїлися.

Теги:
Читайте також:
Київ
+8°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.36
  Купівля 39.36
  Продаж 39.87
 • EUR
  Купівля 41.97
  Продаж 42.75
 • Актуальне
 • Важливе
2024, середа
17 квітня
05:46
Залучення інвестицій зі США в Україну: Шмигаль запропонував створити наглядову раду Ukraine Invest для урядового офісу
05:39
Петр Фіала
Україні планують передати близько 500 тис. артилерійських снарядів у межах ініціативи Чехії, - Фіала
04:58
ППО
Затримки США з наданням Україні допомоги обмежують ЗСУ в обороні і надають росіянам гнучкості у наступі, - ISW
03:50
"Здоров’я та життя під загрозою": член Меджлісу Барієв поінформував ООН про порушення прав корінних народів України
03:25
Ллойд Остін
Остін обговорив з міністром оборони Китаю війну в Україні та провокації з боку КНДР
02:36
Міністерка фінансів США Джанет Єллен
Країни G7 розглядають декілька варіантів передачі Україні заморожених російських активів: які є пропозиції
01:47
Жозеп Боррель
Боррель пояснив відмінності у захисті повітряного простору України та Ізраїлю
01:28
Канада готова надати України додаткових 450 млн. позики
Канада заклала у бюджет на 2024 рік кошти на військову допомогу Україні на 5 років: скільки виділять
00:49
Ентоні Блінкен
Блінкен під час візиту до Пекіну переконуватиме Китай припинити допомогу оборонно-промисловому комплексу Росії
00:24
Рустем Умєров з Ллойдом Остіном
Умєров обговорив з Остіном плани РФ та способи їх зірвати
00:15
Держдепартамент США
Держдеп запевнив, що США не вступатимуть навіть в непрямий збройний конфлікт із Росією
00:00
Усман Дембеле (у світлій формі), Барселона - ПСЖ
ПСЖ у більшості шокував "Барселону" та вийшов до півфіналу Ліги чемпіонів
2024, вiвторок
16 квітня
23:53
Донецька область, стела
Monobank анонсував скін на картку зі стелою Донецької області
23:53
Антуан Грізманн та Емре Джан (ліворуч), Борусія - Атлетико
"Борусія" розбила "Атлетико" у повторному чвертьфіналі ЛЧ
23:28
Володимир Путін і Дмитро Пєсков
"ЗСУ намагались вчинити теракт на ЗАЕС": російські фейки і маніпуляції за 16 квітня
23:09
протести у Грузії, закон про "іноагентів"
Парламент Грузії відклав розгляд закону про "іноагентів" на тлі сутичок протестувальників з поліцією
22:55
Ексклюзив
Рада Європи
ПАРЄ планує закликати держави не визнавати Путіна легітимним президентом, - кореспондентка Висоцька
22:48
Ексклюзив
Зараз у росіян нема ресурсу та умов стрімко захопити Часів Яр, - "Інформаційний спротив"
22:28
Ексклюзив
Пожежа на Ільському НПЗ в РФ
"Російські НПЗ - легітимна ціль": скоріш за все у ПАРЄ проголосують за резолюцію, - кореспондентка Висоцька
22:27
Джон Кірбі
Білий дім готовий розглянути 4 окремі законопроєкти Джонсона, серед яких - допомога Україні
21:59
Ексклюзив
Олександр Корнієнко
Віцеспікер Корнієнко пояснив, чому серед українців впала довіра до Верховної Ради
21:57
Оновлено
ПАРЄ
ПАРЄ підтримала вступ Косова до Ради Європи
21:40
Ексклюзив
курс валют
Економіст Пендзин спрогнозував, чи НБУ підвищить курс долара більше 40 грн
21:36
Ексклюзив
Катаріна Матернова
Посол ЄС в Україні Матернова назвала дві найскладніші сфери під час переговорів про вступ до Євросоюзу
21:32
Ексклюзив
Роман Безсмертний
На найближчому зібранні буде голосуватися ленд-ліз для України: Безсмертний про пакет допомоги США для України
20:56
ЗСУ
Протягом доби росіяни здійснили 49 атак на позиції Сил оборони. 26 - на Навопавлівському та Бахмутському напрямках
20:44
В ЗСУ створили нову окрему штурмову військову частину
20:41
Інтерв’ю
Хто і як урятував Софію Київську від планів комуністичної влади. Слід імперської політики РФ у сьогоденні: розмова Еспресо з Оксаною Забужко та Вахтангом Кебуладзе
20:32
Володимир Зеленський
Зеленський заявив, що зробить запит на скликання засідання Ради Україна – НАТО
20:24
Ексклюзив
Ольга Стефанішина
"Маємо оптимістичні прогнози": Стефанішина про затвердження переговорної рамки щодо вступу України в ЄС
20:22
Реджеп Тайїп Ердоган
Ердоган звинуватив Нетаньягу, що він спровокував удари Ірану по Ізраїлю
20:08
OPINION
Ігор Гулик
Осад від чайних ложечок, або Чому Ізраїль у фаворі Заходу
20:04
керівниця пресцентру ОК "Південь" Наталія Гуменюк
"Замінити Наталю Гуменюк на компетентнішу особу": медійники звернулися до військового керівництва України
20:00
Огляд
перемога переможні новини
Переможні новини 783-го дня війни: ГУР влаштували блекаут двом російським військовим заводам, МВФ прогнозує зростання ВВП України в цьому році
19:53
F-16
Аргентина придбала в Данії 24 літаки F-16
19:38
Ексклюзив
У російському Ногінську знищили єдиний храм ПЦУ, - клірик ПЦУ Святослав Скороход
19:32
TikTok
В Україні блокуватимуть TikTok-акаунти з контентом, "який не варто переглядати", - ЦПД
19:28
На фото: чернетка останнього портрета Вінстона Черчилля
На аукціон виставили чернетку спаленого портрета Черчилля, який він ненавидів
19:27
Сергій Богачук
"Намагатимуся домовитись": український боксер-чемпіон відповів, що зробив би з Путіним
19:17
Румунія, прапор Румунії
У Румунії побільшало шпигунів із РФ: вони були, зокрема, серед біженців з України, - CSAT
Більше новин