Від чого помирають українці

15 листопада, 2017 середа
15:39

Україна входить в п'ятірку країн світу з найвищою смертністю. Від яких хвороб найчастіше вмирають українці

Зміст

Якщо порівнювати чисельність населення України 2010 і 2017 року, то різниця складе 3.38 мільйона людей. Таке падіння кількості населення пояснюється декількома причинами. Перша - Держстат України на 2017 рік не враховує населення окупованих територій Криму, де в 2010 році проживало трохи менше 2 мільйонів українців. Друга - є складнощі обліку населення окупованих територій Донбасу.

І третя причина: українці в 2016 році помирали зі швидкістю 66 людей на годину (всього померло 583 тисячі осіб за рік), тоді як народжувалось лише 45 немовлят на годину (397 тисяч дітей за рік).

Не дивлячись на сумну статистику, ситуація в країні покращується. У 2014 і в 2015 році Україна посідала друге місце з 226 країн за кількістю смертей на рік. За смертністю Україну переганяла лише Південна Африка. З 2016 Україна поліпшила ситуацію, і перейшла на третє місце.

На 2017 рік, за даними Центрального розвідувального управління США (ЦРУ) Україна і зовсім спустилася на п'яте місце, правда зберігши торішній рівень смертності.

Ішемічна хвороба серця

Але навіть знижуючи рівень смертності, за даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), Україна залишається лідером з деяких видів захворювань.

Тільки в 2016 році 392 тисячі смертей сталося в результаті хвороб систем кровообігу, а це 67% від загальної кількості зареєстрованих смертей в Україні.

На даний момент ішемічна хвороба серця - це основна причина смерті українців. 

У 2014 році Україна посідала друге місце в світі за кількістю смертей від ішемічної хвороби серця (ІХС). У десятку лідерів з кількості смертей через це захворювання увійшли майже всі країни, які були в складі СРСР.

Найчастіше недуга починається в результаті закупорки судин холестерином, дефекту судини, або гормональних змін. Після чого і відбувається порушення кровообігу. Через це серцевий м'яз (міокард) отримує з кров'ю менше кисню, ніж необхідно для роботи серця.

Як результат, людина відчуває порушення серцевого ритму, інфаркт міокарда, або навіть зупинку серця. За даними ВООЗ, 50% зареєстрованих смертей в Україні відбуваються в результаті ІХС.

У зоні ризику ІХС знаходяться літні чоловіки. Однак наступ хвороби можуть спровокувати такі фактори як паління, ожиріння, алкоголізм, неправильне харчування, малорухливий спосіб життя або стрес. Найчастіше пацієнти, які мають ІХС, скаржаться на біль в грудях, задишку, слабкість і відчуття збою в ритмі роботи серця.

Інсульт

Це друге за поширеністю захворювання в Україні. За даними ВООЗ, 17%, або близько 100 тисяч всіх зареєстрованих смертей в Україні відбулося через інсульт.

Однак в рейтингу смертей в результаті цієї хвороби  Україна в 2014 році за даними ВООЗ знаходиться на 41-му місці, але все одно відноситься до країн з високим рівнем смертності від захворювання. На перших трьох місцях знаходяться Індонезія, Монголія і Росія.

Захворювання з'являється через порушення кровообігу мозку. Найчастіше порушення виникають з ішемічних (закупорка судин) причин або через крововилив в мозок. Людина, який пережила інсульт, ризикує стати інвалідом на все життя.

У зоні ризику знаходяться люди з неправильним харчуванням (надлишок холестерину в організмі), старші 30 років, із захворюваннями серця, курці, алкоголіки, наркомани, люди, які хропуть уві сні і люди з ожирінням.

Інсульт виникає раптово, і людина стає повністю безпорадною. Інсульт може трапитися в громадських місцях, але оточуючі не завжди можуть розпізнати хворобу. Іноді людина в біді сприймається як п'яна, і перехожі не звертають на неї уваги. У разі відсутності допомоги хворий помирає. Однак, якщо виявити інсульт в перші кілька годин після початку, можна усунути його наслідки.

Перевірити симптоми інсульту просто. Досить звернутися до людини, попросити посміхнутися, підняти обидві руки, або повторити за вами фразу. Якщо мова людини незрозуміла, частина тіла не рухається, а одна з рук не піднімається, слід терміново викликати швидку - кровообіг мозку цієї людини порушено.

Онкологія

Злоякісні пухлини - третя причина передчасної смерті серед українців. За даними Укрстату, в 2016 році від раку померло 79 тисяч чоловік - це 13% від усіх зареєстрованих смертей. Згідно з даними Національного канцер-реєстру України, щорічно в Україні реєструється понад 100 тисяч випадків захворювання на рак.

На 2016 рік на обліку онкологічних установ України перебувало 919 093 хворих.

Смертність серед онкохворих висока - кожен третій не проживає і року після постановки на облік.

Таку смертність фахівці реєстру пояснюють тим, що багато пацієнтів - третина хворих з шлунково-кишковою пухлиною і половина всіх хворих на рак легенів, відмовлялися від лікування.

Форма раку найчастіше залежить від віку людини. Наприклад, діти до 17 років схильні до лейкемії (раку крові). Чоловіки від 18 до 29 схильні до раку яєчок, а жінки в цьому ж віці частіше отримують рак щитовидної залози.

Чоловіки у віці від 30 до 74 років частіше за все страждають від раку легенів, а жінки - від раку молочної залози. Після 74 років велика ймовірність появи раку шкіри і сечового міхура.

Причини виникнення раку

ВООЗ в 2014 році визначила головні причини захворювання на рак в Україні. Основна причина - куріння. За даними TobaccoAtlas понад 10 мільйонів українців щодня курять. Більше курять чоловіки - 46% чоловічого населення (близько 9 мільйонів чоловік) мають цю шкідливу звичку.

З жінок лише 12% (близько 2 мільйонів людей) курять. Саме тому найчастіше до раку схильні чоловіки, а рак легенів є одним з найбільш поширених в Україні.

Другою причиною є високий рівень споживання алкоголю на душу населення. В Україні в середньому припадає 11,8 літра чистого спирту на людину старше 15 років. Однак ця статистика не може бути точною, оскільки в Україні поширений безакцизний алкоголь, споживання якого складно відстежити.

Третє причиною захворюванням раку є фізична неактивність і ожиріння. В цьому розділі Україна має середні показники серед інших країн - 58% населення має зайву вагу, серед них 24% населення мають ожиріння. Для порівняння: 68% американців мають зайву вагу, а 36% - ожиріння. У саудитів 69% населення мають зайву вагу, а 35% - ожиріння.

Суїцид

Четвертою причиною високої смертності українців Держстат називає смерть в результаті зовнішніх причин. До зовнішніх причин відносяться: ДТП, напад, суїцид, ускладнення після операцій і багато іншого.

Згідно з даними ВООЗ за 2015 рік, Україна посідала 23 місце з 172 країн за рівнем смертей в результаті суїциду. Тоді показник був 16,6 смертей на тисячу людей. Це дуже високий показник, оскільки середній показник по світу - 10,7 смертей на тисячу людей.

Читайте також: Історія добровільної смерті. Як виявити і врятувати людину від самогубства

Вище показники в Анголі, Білорусі, Болівії, деяких країнах Африки, Ісландії. Однак 2000 року суїцидів було в два рази більше. Тоді показник України за даними ВООЗ був 31 самогубство на тисячу чоловік.

Майже в п'ять разів частіше до суїциду схильні українські чоловіки. Так, за даними Украстату, за 2016 рік близько шести тисяч суїцидів в Україні вчинили чоловіки і півтори тисячі  - жінки. У країнах з високим рівнем доходу самогубства часто виникають через психічні розлади. У той час як в Україні найчастіше суїциди здійснюються зрілими чоловіками або пенсіонерами через фінансові проблеми і самотність.

ДТП

Міжнародні організації зазвичай не об'єднують статистику смертей в результаті ДТП або суїциду в одну, а підраховують окремо.

Україна входить в список країн з найвищим рівнем смертей унаслідок ДТП. Заступник департаменту медичної допомоги МОЗ України Андрій Гаврилюк розповів УНІАН, що за останні 6 років в Україні сталося близько 170 тисяч ДТП, в результаті яких загинуло 26,5 тисяч осіб, а 209 тисяч були травмовані.

Читайте також: Українці тисячами вбивають один одного в аваріях на дорогах. Чому так відбувається

В середньому щорічно в ДТП гинуть понад 4 тисячі людей. В Європі ця статистика нижче. Наприклад в Іспанії, при населенні 46 мільйонів щорічно гинуть близько 1,5 тисячі людей унаслідок ДТП.

Зниження максимальної швидкості (якщо зменшити хоча б на 5% кількість смертей в результаті ДТП знизиться на 30%), розпивання алкогольних напоїв перед водінням, розмови по телефону за кермом, на думку ВООЗ є головними причинами ДТП.

Теги:
Читайте також:
Київ
-0.9°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.45
    Купівля 41.45
    Продаж 41.94
  • EUR
    Купівля 43.34
    Продаж 43.97
  • Актуальне
  • Важливе
2025, неділя
23 лютого
17:30
Інтерв’ю
путін трамп
Трамп стає корисним ідіотом в руках Путіна, - америнкаський дипломат Брайза
17:25
Володимир Зеленський в Давосі
В проєкті угоди зі США поки що нема гарантій безпеки, - Зеленський
17:25
Володимир Зеленський
Зеленський: ми не визнаємо гранти від Байдена як борги
17:06
Володимир Зеленський
Скільки Україна, Європа та США витратили на війну проти Росії. Пояснення від Зеленського
16:52
Володимир Зеленський
Я готовий залишити пост президента, якщо це принесе мир для України, - Зеленський
16:49
військові КНДР
Буданов: КНДР задовольняє 50% потреб Росії у боєприпасах
16:44
ЗСУ
З початку доби на фронті сталося 47 боєзіткнень: окупанти 11 разів намагалися витіснити позиції ЗСУ на Покровському напрямку
16:37
Олег Іващенко
Голова зовнішньої розвідки Іващенко: наприкінці 2025 року в економіці Росії почнуться незворотні зміни на гірше
16:31
Кирило Буданов
"У мене війна": Буданов відповів, чи планує йти в політику
16:12
Кирило Буданов
Повномасштабне вторгнення РФ ґрунтувалося на абсолютно недостовірних даних їхньої розвідки, - Буданов
16:09
Олег Іващенко
РФ планує виготовити 3000 ракет великої дальності у 2025 році, – голова СЗР Іващенко
16:03
OPINION
Зараз Україна субʼєктивізує Європу, даючи їй шанс себе знову проявити
16:00
Огляд
Двері у вирій, пристрасне кохання і жалюгідна слава – 5 книг, де борються за справедливість
15:58
Київ, Майдан Незалежності
У центрі Києва 24 лютого обмежать рух і паркування, а громадський транспорт курсуватиме за зміненими маршрутами
15:58
Головнокомандувач ЗС України Олександр Сирський
Командирами корпусів ЗСУ призначать найбільш підготовлених комбригів, - Сирський
15:54
Оновлено
Динамо, Андрій Ярмоленко
"Ворскла" поступилася "Оболоні": результати матчів і розклад трансляцій 18-го туру УПЛ
15:38
Рустем Умєров
В Україні купують або виробляють 96% дронів, - Умєров
15:28
Андрій Єрмак
Єрмак: всередині країни ми можемо сперечатися, але зовні ми повинні бути єдиними
15:24
Василь Малюк, голова СБУ
За три роки в Україні викрили 102 російські агентурні мережі, деякі з яких планували замахи на Зеленського, Буданова та мене, - Малюк
15:15
На окупованих територіях України зберігаються рідкісноземельні копалини вартістю $350 млрд, - міністерка економіки Свириденко
15:09
Інтерв’ю
вибори, Німеччина
"Нічого не зміниться, поки перша ракета не поцілить у німецьке місто". Розмова з німецькими журналістами про політичні виклики перед ФРН
15:02
Оновлено
Україна США
Єрмак і Свириденко сьогодні продовжать перемовини зі США
14:48
Андрій Сибіга
Президент Зеленський ставить завдання завершити війну у 2025 році, - міністр МЗС Сибіга
14:48
Глава Офісу президента України Андрій Єрмак
Єрмак: "Для нас не може бути компромісів з нашою незалежністю, територіальною цілісністю і суверенітетом"
14:45
енергетики
Шмигаль: Через російські атаки Україна втратила вже 10 ГВт генеруючих потужностей
14:43
Кирило Буданов
Буданов про можливу атаку РФ 24 лютого: "Бомбардувальники завантажені"
14:21
Речниця Білого дому Керолайн Левітт
Речниця Білого дома: Трамп і його команда сподіваються зупинити війну "на цьому тижні"
14:18
Резерв+
Міноборони попередило про технічний збій в роботі Резерв+: може вплинути на оновлення документів
14:02
Ексклюзив
Андрій Юсов
"Намагаються максимально задіяти всі інструменти": Юсов про спроби РФ розхитати суспільно-політичну ситуацію в Україні
14:02
Інфографіка
Італійська броньована машина Puma
Універсальна і дуже маневрова: що відомо про італійську броньовану машину Puma, яка є на озброєнні ЗСУ
14:01
OPINION
Чи вистоїть Україна в разі припинення Трампом військової та фінансової допомоги Україні
13:58
прапори України та США
Україна відхилила вимогу США щодо створення фонду розміром $500 млрд у межах угоди про корисні копалини, - Bloomberg
13:36
зима, мороз
Найхолодніше на сході та півночі, найтепліше - на заході: прогноз погоди в Україні на 24 лютого від Наталки Діденко
13:30
У київському нічному клубі співали російських пісень: Нацполіція звертатиметься до уповноваженого з захисту державної мови
13:20
Інтерв’ю
Посол Швейцарії Фелікс Бауманн
Посол Фелікс Бауманн про те, чому Швейцарія не надає військову допомогу Україні та чи будуть українці зобов’язані повернутися по завершенню війни
13:15
безпілотник, дрон
На Херсонщині російський дрон влетів у вікно житлового будинку, постраждала жінка
13:14
Інфографіка
долар євро гривня валюта обмін
Курс валют на 23 лютого: скільки коштують долар та євро
13:05
У Києві з-під криги на Дніпрі дістали тіло чоловіка
12:56
армія Швейцарії
Швейцарія допускає відправку 200 військових для миротворчої місії в Україні
12:52
Оновлено
Ілон Маск
Маск вимагає від федеральних службовців США терміново відзвітувати про виконану роботу. ФБР відмовляється
Більше новин