Протести у Вірменії. Логіка нерозв’язаного конфлікту

Юрій Костюченко
17 квітня, 2018 вiвторок
11:05

Черговий сплеск протестів сколихнув Вірменію. Приводом стали вибори прем'єр-міністра, які мають відбутися в Парламенті 17 квітня. Тисячі людей вийшли на вулиці, аби запобігти збереженню при владі багаторічного президента країни

Республіканська партія на засіданні 14 квітня затвердила кандидатуру Сержа Саргсяна на посаду глави уряду; це рішення підтримала партія Вірменська Революційна Федерація "Дашнакцутюн", яка входить до правлячої коаліції.

Це викликало різке несприйняття опозиційних політичних сил, зокрема партії " Громадянський договір" і парламентської партії "Елк" (Вихід). На думку опозиції, Серж Саргсян, який протягом 10 років був президентом Вірменії, а до цього впродовж 15 років обіймав посади прем'єр-міністра, міністра оборони, міністра внутрішніх справ і міністра національної безпеки Республіки Вірменія, після конституційного референдуму 2015 року, який перетворив Вірменію на парламентську республіку, не може і далі концентрувати владу в своїх руках і заважати змінам в країні.

null

Серж Саргсян. Vzglyad.az

У свою чергу, екс-президент Вірменії, лідер правлячої Республіканської партії Серж Саргсян вже заявив, що він "готовий взяти на себе таку відповідальність і зайняти посаду прем'єр-міністра країни", який, відповідно до конституційних змін, визначає основні напрями внутрішньої і зовнішньої політики.

Спорадичні мітинги і акції протесту проти можливого продовження повноважень Саргсяна відбувалися ще з кінця березня. Однак масовий характер вони набули після офіційної заяви про висунення Саргсяна на вищий пост в країні.

Увечері 13-го квітня, лідер партії "Громадянський договір" Нікол Пашинян зі своїми прихильниками почав цілодобову акцію на знак протесту проти можливого прем'єрства Сержа Саргсяна. Тоді ж учасники акції перекрили рух навколо площі Франції.

null

Градус протесту швидко підвищувався. Коли лідери партій, що входять в правлячу коаліцію, заявили, що підстав для перенесення дати голосування немає, учасники мітингу пообіцяли не пропустити кортеж Саргсяна до парламенту, де 17 квітня буде проходить голосування по його кандидатурі. Зокрема, громадяни планують взяти в кільце будівлю парламенту в день обрання глави уряду.

На заклик опозиції в Єревані в ранці 16 квітня почалися дії в рамках плану громадянської непокори. В результаті цих дій в центрі міста стався транспортний колапс.

null

Поліція заблокувала підходи до будівлі парламенту і протидіє планам опозиціонерів. Вдень 16 квітня поліцейські застосували спеціальні засоби - світлошумові гранати і сльозогінний газ - проти учасників протестів, коли ті спробували прорватися через кордони поліції і колючий дріт до будівлі парламенту.

null

Одночасно протести проходять в містах Гюмрі і Ванадзор. ЗМІ повідомляють про більш ніж 10 тисячах учасників акцій протестів, а також про не менш ніж 40 постраждалих протестуючих і 6 поранених поліцейських протягом для 16 квітня.

При цьому, влада не збирається змінювати своїх планів. Керівник парламентської фракції коаліційної партії "Дашнакцутюн" Армен Рустамян виступив категорично проти саботування роботи парламенту: "Якщо протестувальники спробують перешкоджати проходу парламентаріїв, то поліція повинна забезпечити суспільний порядок, щоб всі депутати змогли потрапити в парламент", - заявив він

null

Говорячи про свої плани, Саргсян зі свого боку відзначає, що "парламентська більшість Вірменії на чолі з Республіканською партією і її коаліційним партнером "Дашнакцутюн" і надалі буде послідовно розвивати і зміцнювати союзницькі відносини з Росією". На думку колишнього президента і найбільш ймовірного майбутнього прем'єр-міністра, "це дуже позитивно відбивається на розвитку Вірменії. Думаю, недоречно говорити про зміну політики по відношенню до Росії".

У контексті такої політики, Росія оперативно нарощує свою присутність у Вірменії, в тому числі і військову. З'являються повідомлення, що ще до укладення відповідних угод, на 102-ій російській базі в Гюмрі вже формується додатковий підрозділ військової поліції РФ. Російська військова база Південного військового округу, дислокована у Вірменії, несе бойове чергування в рамках об'єднаної системи ППО СНД, вона оснащена ЗРК С-300В, Бук-М1-2, винищувачами МіГ-29, військово-транспортними гелікоптерами Мі-8МТ і ударними Мі-24П, а термін дії договору про розміщення бази 20 серпня 2010 було продовжено до 2044.

Тепер, згідно із заявою російської сторони, "для підтримки військової дисципліни, безпеки дорожнього руху та охорони об'єктів в Гюмрійському військовому гарнізоні формується підрозділ військової поліції. Особовий склад отримає спеціальну екіпіровку та буде оснащений штатним озброєнням, військовою технікою і спеціальними засобами".

null

Після численних інцидентів з російськими військовослужбовцями і на тлі протистояння Росії з Заходом, багато спостерігачів у Вірменії без ентузіазму сприймають перспективу розширення військової, а особливо військово-поліцейської присутності Росії в країні. І це теж сприяє зростанню соціальної напруженості.

Втім, на думку місцевих спостерігачів, навряд чи нинішня ескалація протестів призведе до змін на політичному полі Вірменії. Вірменія зовсім нещодавно вже переживала подібні сплески протестної активності.

null

Зокрема, в червні-вересні 2015 в Єревані, Гюмрі і Ванадзорі проходили масові протести проти підвищення тарифів на електроенергію. Тоді в акціях брали участь понад 20 тисяч осіб, які вийшли на заклик опозиційних партій. В результаті травми і поранення отримали 14 учасників протесту і 11 поліцейських, було затримано 295 осіб.

У кінці липня 2016 активісти з угруповання "Сасна црер" взяли штурмом поліцейську дільницю в Єревані і захопили дев'ять заручників. Вони зажадали звільнення заарештованого за підозрою в спробі державного перевороту героя карабаської війни командира Шушінского батальйону Жирайра Сефіляна, а також відставки президента Сержа Саргсяна. Під час нападу один поліцейський був вбитий; після захоплення відділення бойовики почали силове протистояння з урядовими силами, проте після 2 тижнів протистояння здалися.

Одночасно з силовою акцією відбувався багатолюдний мітинг, на якому представники опозиції вимагали відставки президента країни. Мітинг тривав більше трьох тижнів, в акціях протесту взяли участь понад 20 тисяч осіб. В результаті були арештовані 30 бойовиків і затримані 20 учасників протесту, понад 60 людей отримали поранення і травми в результаті дій поліції.

Ці сплески протестів свідчать про накопичені соціальні і політичні протиріччя, як і про те, що існуюча політична система не здатна їх вирішити.

null

На думку аналітиків, заморожений карабахський конфлікт призвів одночасно до консервації політичних еліт, рутинізації інструментів управління та відносин між елітами і групами впливу в політикумі. У заданих рамках немає місця структуризації протестів, їх раціоналізації і логічному розвитку. Тому кожна така хвиля, якщо вона під впливом випадкових факторів не переросте в масові хаотичні заворушення, приречена на згасання, а сподіватися на серйозні зміни слід тільки після появи нових сил в політиці.

У будь-якому випадку, соціальна і політична дестабілізація в цьому важливому регіоні сьогодні є негативним фактором безпеки. Але, на жаль, ця сьогоднішня дестабілізація є неминучим відкладеним наслідком багаторічного відмови від розв’язання складного довгострокового конфлікту, відмови на користь зовнішнього гравця, якого за імперською звичкою вважають більш мудрим "старшим братом".

 

Теги:
Читайте також:
Київ
+1°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 38.66
    Купівля 38.66
    Продаж 39.17
  • EUR
    Купівля 42.06
    Продаж 42.88
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
19 березня
03:44
російська пропаганда
У Латвії заблокували низку сайтів з російською пропагандою
03:16
Росія може використати супутникові дані приватних компаній для ударів по Україні, - The Atlantic
02:48
Сі Цзіньпін і Еммануель Макрон
У травні лідер Китаю Сі Цзіньпін може відвідати Францію, - Politico
02:20
Літак Raynair
Гібридна війна РФ: на Балтиці понад 870 літаків мали проблеми з навігацією
01:52
Центробанк Росії
Євросоюз розробив механізм передачі Україні прибутків з заморожених активів РФ, - Bloomberg
01:24
поліція польщі
Міжнародний Комітет захисту журналістів заступився за українських розслідувачів, затриманих у Польщі під час роботи
00:56
SkyUp
Авіакомпанія SkyUp отримала сертифікат операційної безпеки IOSA
00:28
Мая Санду
Санду попросила парламент Молдови призначити референдум про вступ у ЄС
00:03
безпілотник
Асиметричні рішення для переваги над противником: Сирський назвав пріоритет у технологічному розвитку ЗСУ
2024, понедiлок
18 березня
23:40
Реджеп Ердоган та Путін
Ердоган привітав Путіна з "переобранням" і заявив про готовність до посередництва в переговорах із Україною
23:28
Зоран Міланович
У Хорватії суд заборонив антиукраїнському президенту Мілановичу йти на вибори до звільнення поточної посади
23:00
Олексій Навальний
"Відповідальні за вбивство Навального": Боррель оголосив про санкції проти 30 фізичних і юридичних осіб
22:33
метро "Лісова"
Метро Києва за керівництва Брагінського замовило ремонт на 1,58 млрд грн у родички його бізнес-партнера, - Bihus info
22:29
НАТО
Розміром з невелике місто: у Румунії почали будувати найбільшу в Європі базу НАТО
22:02
FPV-дрон
Розбирали знайдений FPV-дрон: на Херсонщині троє цивільних загинули від вибуху боєприпасу
21:58
Ексклюзив
Придністров'я
"Навіть тамтешні військові РФ": генерал Маломуж пояснив, чому контингент у Придністров'ї не прагне воювати проти України
21:35
Оновлено
путін
За версією російської ЦВК, Путін переобрався президентом РФ із понад 87% підтримки. Реакції світу
21:34
Ексклюзив
Українські фермери до кордону з Польщею привезли знищену російськими обстрілами й мінами сільгосптехніку
​Засіяти 12 млн гектарів: у Всеукраїнській аграрній раді назвали проблему українських виробників
21:09
Ще три сім’ї разом з дітьми виїхали з ТОТ: Україна надає всіляку допомогу
Обшуки, погрози, залякування: з ТОТ Запорізької та Донецької областей виїхали ще три родини з дітьми
21:00
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Росіяни перекидають резерви на Авдіївський напрямок, щоб підтримати темпи наступу. Колонка Сергія Згурця
20:24
Ексклюзив
депортація дітей з окупованих теріторій в Росію
Викрадених дітей Росією більше, ніж відома кількість, - юристка Рашевська
20:18
Оновлено
Президент України Володимир Зеленський
Цьогоріч вийдемо на максимум оборонного виробництва за час незалежності, - Зеленський після Ставки
20:05
OPINION
Митрополит Епіфаній
Нинішній Великий піст — насамперед про стійкість
19:56
Кол-центр, що виманював кошти у громадян ЄС: СБУ з латвійськими правоохоронцями ліквідували міжнародну схему
19:51
Оновлено
Сенатор США Ліндсі Грем прибув до Києва: каже, що спікер Джонсон шукає спосіб просунути допомогу Україні
19:47
Ексклюзив
Сумщина
"Немає проїзних мостів": журналістка Яцина про евакуацію з прикордоння на Сумщині
19:44
Огляд
На фото: Порноакторка Юлія Сенюк (Джозефіна Джексон)
Захоплюватися не можна засуджувати: чому допомога військовим від української порноакторки Джозефіни Джексон викликала суперечки
19:26
військові, ЗСУ
На Новопавлівському напрямку росіяни за підтримки авіації 21 раз намагалися прорвати оборону ЗСУ, - Генштаб
19:26
Жіноча збірна України з фехтування на шаблях - бронзова призерка Кубка світу у Сінт-Нікласі (Бельгія)
Жіноча збірна України з фехтування здобула бронзу Кубка світу в Сінт-Нікласі
19:16
прикордонник
Збільшення на 15 тис. військовослужбовців ДПСУ: уряд вніс законопроєкт до ВР
19:00
прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо
"Це божевільна робота, яку я роблю": прем'єр Канади Трюдо заявив, що щодня думає про відставку
19:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 754-го дня війни: під час рейду в Білгородську та Курську області РФ ліквідовано понад 600 росіян, а Армія дронів за два тижні знищила 88 танків окупантів
18:52
Агенти "АТЕШ" розвідали пункт постійної дисклокації 126 окремої бригади берегової оборони ЧФ РФ у Перевальному
Партизани розвідали пункт дислокації 126-ї окремої бригади берегової охорони ЧФ РФ у Перевальному, що в Криму
18:49
Міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Каміш і його колега з Німеччини Борис Пісторіус, Польща, 18 березня 2024 р.
Польща та Німеччина створять бронетанкову коаліцію для підтримки України
18:43
Залізниця
Путін заявив про нібито відновлення залізниці від Ростова-на-Дону до Донецька, Маріуполя та Бердянська
18:30
"Білі янголи"
"Білі янголи" евакуювали з прифронтових районів Донеччини 7 людей
18:24
Ексклюзив
москва червона площа
Ми маємо готувати протестні рухи всередині РФ, - представник руху "Вільний Ідель-Урал"
18:12
Ексклюзив
Влада робить недостатньо для повернення полонених азовців, - членкиня Асоціації родин захисників Азовсталі Кротевич
18:07
OPINION
Ольга Айвазовська
"Вибори у Росії": ілюзія величі та безсмертя розбивається об реальність
18:03
СБУ заблокувала ще 5 "схем для ухилянтів": серед фігурантів – директор театру у Кропивницькому
Директор театру в Кропивницькому та посадовиця РАЦСу: СБУ заблокувала 5 схем для ухилянтів
Більше новин