"Арка" та сонячна енергія: які перспективи на Чорнобильській АЕС

26 квітня, 2018 четвер
12:00

32 роки тому на території України сталась одна з найбільших техногенних трагедій у світі - вибух на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС. Радіоактивний викид потужністю 300 Хіросім покрив усю Європу

Зміст

На момент аварії Чорнобильська АЕС була у трійці найпотужніших атомних станції в СРСР.  Через її масштаб ЧАЕС зупинили не одразу, вона ще довгий час давала необхідну електроенергію. Другий реактор працював до 1991 року і причиною його виведення з експлуатації стала пожежа. Перший і третій енергоблоки припинили свою роботу 15 грудня 2000 року, - таким чином енергопостачання з Чорнобильської атомної електростанції тривало 23 роки і один день з моменту катастрофи. До сьогодні тривають роботи щодо виведення станції з експлуатації та перетворення зруйнованого реактора на екологічно безпечну систему.

Після вибуху над четвертим реактором за 205 днів збудували саркофаг "Укриття". Спочатку вважалося, що він зможе протягом 100 років бути надійним фізичним бар’єром між радіоактивними елементами та навколишнім середовищем. Однак скоро стало зрозуміло, що є потреба в більш надійному захисті. А вже у 2013 стався обвал плит саркофага площею кілька сотень квадратних метрів. Офіційні органи запевняли, що це не вплинуло на захисні властивості “Укриття”, однак деформація об’єкта може призвести до жахливих наслідків. Адже під саркофагом досі перебуває майже 95% від усіх радіоактивних речовин, що виникли на момент вибуху.

Ще у 2004 році Європейський банк реконструкції та розвитку оголосив тендер на будівництво нового захисного об’єкта над четвертим енергоблоком ЧАЕС, переможцем якого стала французька компанія NOVARKA. У її плани входило створити гігантську структуру, яка повністю накриє саркофаг "Укриття". Згодом журналісти прозвали об’єкт “Арка”.

Проект оцінювали у $1,4 мільярдів і повинні були завершити до 2015. Через високу складність робіт та потужну дозу радіації ці строки постійно відсувались. “Арку" будують вже понад 10 років, витративши у результаті, за оцінками експертів, майже $10 млрд.

Новий саркофаг на ЧАЕС будують близько 3 тисяч робітників. Спорудження розпочалось у квітні 2012 року. Будівельники працюють вахтовим методом, аби не перевищити дозу допустимої радіації.

Встановлення конфайменту (тобто безпосередньо арочної конструкції) розпочали 19 листопада 2016. Загальна маса конструкції разом з допоміжним обладнанням — 36000 тонн. Встановлення відбувалося шляхом насування змонтованої споруди за допомогою спеціальної системи, яка складалася із 224 гідравлічних домкратів, пересувала конструкцію на 60 см за один цикл, і закінчилося 29 листопада 2016 року.

Зараз її стан готовності до введення в експлуатацію становить 95%. Незакінченими лишаються системи вентиляції та герметизації.

Фінансування  "Арки" відбувається із спеціально створеного Чорнобильського фонду, внески у який зробили 45 країн світу. Але це спонсорування завершиться із введенням об'єкту в експлуатацію. Президент України Петро Порошенко заявив, що станеться це у грудні 2018 року.

"Далі Україні необхідно буде щороку виділяти із державного бюджету близько $60 млн для підтримки роботи "Арки". З держбюджету на 2018 рік вже виділено близько 1 мільярда гривень на потреби ЧАЕС. Ці кошти підуть на контроль стану саркофагу та безпеку ЧАЕС, а також на будівництво об’єктів переробки радіоактивних відходів", - розповідає Ірина Головко, експерт громадської організації “Екодія".

Після введення в експлуатацію “Арки” необхідно буде провести демонтаж нестабільних конструкцій старого саркофагу. Екологи зазначають, що цю процедуру потрібно виконати якнайшвидше - термін гарантованої стабільності саркофагу сплине у 2023 році. Але для цього поки немає ані розроблених проектів, ані виділених грошей. Наразі відповідальні органи створили лише перелік нестабільних конструкцій для першочергового демонтажу.

Постає питання: чи можна залишити “Укриття” та "Арку" на своїх місцях і нічого не чіпати. На жаль, саркофаг є тимчасовою конструкцією, він має лише забезпечити умови і дати потрібний час розібрати і безпечно захоронити все те радіоактивне "добро", що лежить зараз під ним. З часом його руйнування може викликати неконтрольоване перенесення радіоактивності, вимивання розчинних солей збагаченого урану на незахищену територію та утворення додаткової кількості радіоактивного пилу.

За словами міністра екології та природних ресурсів Остапа Семерака, після завершення проекту “Арка” на ЧАЕС ще необхідно реалізувати чимало планів: почати консервацію перших трьох блоків станції, ввести в експлуатацію сховища відпрацьованого ядерного палива та налагодити переробку радіоактивних відходів.

Тим часом у Чорнобилі паралельно працюють над створенням потужної сонячної електростанції. На початку 2018 року там вже запустили першу чергу сонячних панелей, які розміщені усього в ста метрах від нового захисного укриття. Неподалік також планують відкрити цілий парк сонячної енергетики потужністю 1,2 ГВт.

"Понад 40 компаній звернулися з такою ініціативою. Це говорить про високий рівень цікавості. Є компанії, як українські, так і іноземні. Кількість інвесторів, які хочуть будувати електростанції на відновлювальних джерелах в Чорнобильській зоні є більшою, ніж наявні технічні можливості для цього", - заявив міністр Семерак.

Для розміщення сонячної електростанції у зоні відчуження присутня уся необхідна інфраструктура: гектари незаселеної території, кваліфікований персонал та високовольтної лінії передач. Звичайно, при встановленні панелей у Чорнобилі треба дотримуватись особливих правил. Їх не можна розмістити просто на землі, аби уникати порушення цілісності верхнього шару. Панелі також мають стояти під певним кутом для підтримки чистоти.

32 роки після жахливої катастрофи Чорнобиль може повернути собі статус одного з найбільших постачальників електроенергії у домівки українців. При цьому він залишиться екологічно безпечним та просуне Україну у рейтингу енергоефективності країн світу. 

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.1
    Продаж 43.87
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
23 листопада
01:24
Ілюстративне
Викинула з 8 поверху: киянку засудили за вбивство кота
00:56
Бердянськ
У районі порту в Бердянську пролунав вибух
00:38
так званий міністр юстиції "ДНР" Юрій Сироватка
В Україні заочно засудили так званого міністра юстиції "ДНР"
00:38
Bloomberg оприлюднив дані розвідки США про вбивства опонентів Путіна за кордоном
00:17
Оновлено
шахеди, ППО, ЗСУ
Росія атакувала Україну "шахедами". Ситуація у ніч на 23 листопада
00:04
Дмитро Медведєв
Медведєв заявив, що Трамп може "завершити конфлікт в Україні"
2024, п'ятниця
22 листопада
23:39
Росіяни найактивніше атакують на Покровському й Курахівському напрямках, на Курщині українські бійці тримають оборону
23:37
OPINION
Мігранти в Україні: зрада чи порятунок економіки?
23:21
Оновлено
Оборонна співпраця й посилення санкційного тиску на РФ: Сибіга і Шмигаль зустрілися в Києві з очільником МЗС Чехії Ліпавським
23:11
Запорізька область
РФ обстріляла Запоріжжя та область: пошкоджено будинки, ферму та склади
23:03
Конор Макгрегор
Ірландського бійця UFC Макгрегора визнали винуватим у зґвалтуванні жінки у 2018 році
22:50
вогонь, полум'я, пожежа
Росіяни мають значне просування на відтинку Кліщіївка - Андріївка, - DeepState
22:45
Петер Сіярто
Сіярто заявив, що санкції США проти Газпромбанку "є атакою на суверенітет" Угорщини
22:37
Представник ГУР Вадим Скібіцький
У ГУР підтвердили, що Росія розробляла план з поділу України на три частини
22:23
Оновлено
Кім Чен Ин інспектує війська КНДР
В ОТУ "Харків" заперечили, що на Харківському напрямку помітили північнокорейських військових
22:08
Володимир Зеленський
Робота над Планом стійкості триває, її мають завершити в грудні, - радник Зеленського Литвин
21:26
Ексклюзив
Контратенор Андреас Шолль виступив на закритті Міжнародного фестивалю барокової музики в Києві
21:24
Дональд Туск
"Відчуваємо, що наближається невідоме": Туск про ймовірність глобального конфлікту з Росією
21:19
Едіє Муслімова
У Криму ФСБ затримала головну редакторку дитячого кримськотатарського журналу "Арманчыкъ" Едіє Муслімову
21:09
Ексклюзив
Валентин Наливайченко
Росія модернізує радянський мотлох, американці знають, як із цим боротися, - ексголова СБУ Наливайченко
20:56
Дональд Трамп
Винесення вироку Трампу в справі про підкуп порноакторки відклали на невизначений термін
20:52
Херардо Мартіно та Ліонель Мессі
Команда Мессі та Кривцова залишилась без головного тренера
20:50
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Нові подробиці щодо удару по Дніпру та чим зумовлене просування росіян на Донеччині. Колонка Сергія Згурця
20:39
Огляд
Не загубіть "Сімейний альбом": що подивитися на вихідних
20:19
ЗРК NASAMS
До України прибула система ППО NASAMS від Канади
20:01
OPINION
День поцілунків
19:54
Оновлено
Карпати, УПЛ
"Карпати" перемогли "Колос" в УПЛ. Результати та розклад 14-го туру
19:54
ППО THAAD
Україна веде переговори з партнерами щодо нових систем ППО, які здатні захистити від нових ризиків, - Зеленський
19:46
Ламін Ямаль (ліворуч), Монако - Барселона
"Барселона" і 17-річний футболіст домовилися про контракт із відступними в 1 млрд євро
19:42
Володимир Зеленський
Інформацію про загрози не потрібно сприймати як дозвіл на вихідний, – Зеленський
19:40
путін
"Викликає гордість і захоплення": Путін заперечив, що "Орешник" є модернізованою радянською ракетою
19:40
Кароль Навроцький
У Польщі опозиційна партія "Право і справедливість" підтримає на виборах президента безпартійного кандидата Навроцького
19:00
Оновлено
Росія атакувала Україну "шахедами": у Сумах є загиблі та постраждалі, на Київщині працювала ППО
18:57
Ексклюзив
РФ нічого не стримує завдати ядерного удару, - Defense Express
18:56
Іспанія
В Іспанії розробляють план цивільної оборони на випадок війни, - ЗМІ
18:55
Волейбол, "Решетилівка"
Троє волейболістів клубу "Решетилівка" не повернулись в Україну після виїзних матчів у Європі
18:47
Юлія Саніна з The Hardkiss озвучила персонажку в "S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля"
18:45
рубль долар
Російський рубль упав до найнижчого рівня відносно долара з березня 2022 року
18:42
PR
Гривня, гривні, гроші
"Ми повинні стати нацією інвесторів", - керівник проєкту АУБ про фінансову грамотність Юрій Борщ
18:41
Оновлено
Екстрене засідання НАТО через удар РФ новою балістичною ракетою відбудеться 26 листопада, - Reuters
Більше новин