//
live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

"Арка" та сонячна енергія: які перспективи на Чорнобильській АЕС


фото: Facebook Чорнобильської АЕС
32 роки тому на території України сталась одна з найбільших техногенних трагедій у світі - вибух на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС. Радіоактивний викид потужністю 300 Хіросім покрив усю Європу

На момент аварії Чорнобильська АЕС була у трійці найпотужніших атомних станції в СРСР.  Через її масштаб ЧАЕС зупинили не одразу, вона ще довгий час давала необхідну електроенергію. Другий реактор працював до 1991 року і причиною його виведення з експлуатації стала пожежа. Перший і третій енергоблоки припинили свою роботу 15 грудня 2000 року, - таким чином енергопостачання з Чорнобильської атомної електростанції тривало 23 роки і один день з моменту катастрофи. До сьогодні тривають роботи щодо виведення станції з експлуатації та перетворення зруйнованого реактора на екологічно безпечну систему.

Після вибуху над четвертим реактором за 205 днів збудували саркофаг "Укриття". Спочатку вважалося, що він зможе протягом 100 років бути надійним фізичним бар’єром між радіоактивними елементами та навколишнім середовищем. Однак скоро стало зрозуміло, що є потреба в більш надійному захисті. А вже у 2013 стався обвал плит саркофага площею кілька сотень квадратних метрів. Офіційні органи запевняли, що це не вплинуло на захисні властивості “Укриття”, однак деформація об’єкта може призвести до жахливих наслідків. Адже під саркофагом досі перебуває майже 95% від усіх радіоактивних речовин, що виникли на момент вибуху.

Ще у 2004 році Європейський банк реконструкції та розвитку оголосив тендер на будівництво нового захисного об’єкта над четвертим енергоблоком ЧАЕС, переможцем якого стала французька компанія NOVARKA. У її плани входило створити гігантську структуру, яка повністю накриє саркофаг "Укриття". Згодом журналісти прозвали об’єкт “Арка”.

Проект оцінювали у $1,4 мільярдів і повинні були завершити до 2015. Через високу складність робіт та потужну дозу радіації ці строки постійно відсувались. “Арку" будують вже понад 10 років, витративши у результаті, за оцінками експертів, майже $10 млрд.

Новий саркофаг на ЧАЕС будують близько 3 тисяч робітників. Спорудження розпочалось у квітні 2012 року. Будівельники працюють вахтовим методом, аби не перевищити дозу допустимої радіації.

Встановлення конфайменту (тобто безпосередньо арочної конструкції) розпочали 19 листопада 2016. Загальна маса конструкції разом з допоміжним обладнанням — 36000 тонн. Встановлення відбувалося шляхом насування змонтованої споруди за допомогою спеціальної системи, яка складалася із 224 гідравлічних домкратів, пересувала конструкцію на 60 см за один цикл, і закінчилося 29 листопада 2016 року.

Зараз її стан готовності до введення в експлуатацію становить 95%. Незакінченими лишаються системи вентиляції та герметизації.

Фінансування  "Арки" відбувається із спеціально створеного Чорнобильського фонду, внески у який зробили 45 країн світу. Але це спонсорування завершиться із введенням об'єкту в експлуатацію. Президент України Петро Порошенко заявив, що станеться це у грудні 2018 року.

"Далі Україні необхідно буде щороку виділяти із державного бюджету близько $60 млн для підтримки роботи "Арки". З держбюджету на 2018 рік вже виділено близько 1 мільярда гривень на потреби ЧАЕС. Ці кошти підуть на контроль стану саркофагу та безпеку ЧАЕС, а також на будівництво об’єктів переробки радіоактивних відходів", - розповідає Ірина Головко, експерт громадської організації “Екодія".

Після введення в експлуатацію “Арки” необхідно буде провести демонтаж нестабільних конструкцій старого саркофагу. Екологи зазначають, що цю процедуру потрібно виконати якнайшвидше - термін гарантованої стабільності саркофагу сплине у 2023 році. Але для цього поки немає ані розроблених проектів, ані виділених грошей. Наразі відповідальні органи створили лише перелік нестабільних конструкцій для першочергового демонтажу.

Постає питання: чи можна залишити “Укриття” та "Арку" на своїх місцях і нічого не чіпати. На жаль, саркофаг є тимчасовою конструкцією, він має лише забезпечити умови і дати потрібний час розібрати і безпечно захоронити все те радіоактивне "добро", що лежить зараз під ним. З часом його руйнування може викликати неконтрольоване перенесення радіоактивності, вимивання розчинних солей збагаченого урану на незахищену територію та утворення додаткової кількості радіоактивного пилу.

За словами міністра екології та природних ресурсів Остапа Семерака, після завершення проекту “Арка” на ЧАЕС ще необхідно реалізувати чимало планів: почати консервацію перших трьох блоків станції, ввести в експлуатацію сховища відпрацьованого ядерного палива та налагодити переробку радіоактивних відходів.

Тим часом у Чорнобилі паралельно працюють над створенням потужної сонячної електростанції. На початку 2018 року там вже запустили першу чергу сонячних панелей, які розміщені усього в ста метрах від нового захисного укриття. Неподалік також планують відкрити цілий парк сонячної енергетики потужністю 1,2 ГВт.

"Понад 40 компаній звернулися з такою ініціативою. Це говорить про високий рівень цікавості. Є компанії, як українські, так і іноземні. Кількість інвесторів, які хочуть будувати електростанції на відновлювальних джерелах в Чорнобильській зоні є більшою, ніж наявні технічні можливості для цього", - заявив міністр Семерак.

Для розміщення сонячної електростанції у зоні відчуження присутня уся необхідна інфраструктура: гектари незаселеної території, кваліфікований персонал та високовольтної лінії передач. Звичайно, при встановленні панелей у Чорнобилі треба дотримуватись особливих правил. Їх не можна розмістити просто на землі, аби уникати порушення цілісності верхнього шару. Панелі також мають стояти під певним кутом для підтримки чистоти.

32 роки після жахливої катастрофи Чорнобиль може повернути собі статус одного з найбільших постачальників електроенергії у домівки українців. При цьому він залишиться екологічно безпечним та просуне Україну у рейтингу енергоефективності країн світу. 

новини партнерів

‡агрузка...

22 березня, 2019 п'ятниця

22 березня, 2019 п'ятниця

21 березня, 2019 четвер

Відео

Введіть слово, щоб почати