"Арка" та сонячна енергія: які перспективи на Чорнобильській АЕС

Ольга Тарасенко
26 квітня, 2018 четвер
12:00
Зміст

32 роки тому на території України сталась одна з найбільших техногенних трагедій у світі - вибух на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС. Радіоактивний викид потужністю 300 Хіросім покрив усю Європу

На момент аварії Чорнобильська АЕС була у трійці найпотужніших атомних станції в СРСР.  Через її масштаб ЧАЕС зупинили не одразу, вона ще довгий час давала необхідну електроенергію. Другий реактор працював до 1991 року і причиною його виведення з експлуатації стала пожежа. Перший і третій енергоблоки припинили свою роботу 15 грудня 2000 року, - таким чином енергопостачання з Чорнобильської атомної електростанції тривало 23 роки і один день з моменту катастрофи. До сьогодні тривають роботи щодо виведення станції з експлуатації та перетворення зруйнованого реактора на екологічно безпечну систему.

Після вибуху над четвертим реактором за 205 днів збудували саркофаг "Укриття". Спочатку вважалося, що він зможе протягом 100 років бути надійним фізичним бар’єром між радіоактивними елементами та навколишнім середовищем. Однак скоро стало зрозуміло, що є потреба в більш надійному захисті. А вже у 2013 стався обвал плит саркофага площею кілька сотень квадратних метрів. Офіційні органи запевняли, що це не вплинуло на захисні властивості “Укриття”, однак деформація об’єкта може призвести до жахливих наслідків. Адже під саркофагом досі перебуває майже 95% від усіх радіоактивних речовин, що виникли на момент вибуху.

Ще у 2004 році Європейський банк реконструкції та розвитку оголосив тендер на будівництво нового захисного об’єкта над четвертим енергоблоком ЧАЕС, переможцем якого стала французька компанія NOVARKA. У її плани входило створити гігантську структуру, яка повністю накриє саркофаг "Укриття". Згодом журналісти прозвали об’єкт “Арка”.

Проект оцінювали у $1,4 мільярдів і повинні були завершити до 2015. Через високу складність робіт та потужну дозу радіації ці строки постійно відсувались. “Арку" будують вже понад 10 років, витративши у результаті, за оцінками експертів, майже $10 млрд.

Новий саркофаг на ЧАЕС будують близько 3 тисяч робітників. Спорудження розпочалось у квітні 2012 року. Будівельники працюють вахтовим методом, аби не перевищити дозу допустимої радіації.

Встановлення конфайменту (тобто безпосередньо арочної конструкції) розпочали 19 листопада 2016. Загальна маса конструкції разом з допоміжним обладнанням — 36000 тонн. Встановлення відбувалося шляхом насування змонтованої споруди за допомогою спеціальної системи, яка складалася із 224 гідравлічних домкратів, пересувала конструкцію на 60 см за один цикл, і закінчилося 29 листопада 2016 року.

Зараз її стан готовності до введення в експлуатацію становить 95%. Незакінченими лишаються системи вентиляції та герметизації.

Фінансування  "Арки" відбувається із спеціально створеного Чорнобильського фонду, внески у який зробили 45 країн світу. Але це спонсорування завершиться із введенням об'єкту в експлуатацію. Президент України Петро Порошенко заявив, що станеться це у грудні 2018 року.

"Далі Україні необхідно буде щороку виділяти із державного бюджету близько $60 млн для підтримки роботи "Арки". З держбюджету на 2018 рік вже виділено близько 1 мільярда гривень на потреби ЧАЕС. Ці кошти підуть на контроль стану саркофагу та безпеку ЧАЕС, а також на будівництво об’єктів переробки радіоактивних відходів", - розповідає Ірина Головко, експерт громадської організації “Екодія".

Після введення в експлуатацію “Арки” необхідно буде провести демонтаж нестабільних конструкцій старого саркофагу. Екологи зазначають, що цю процедуру потрібно виконати якнайшвидше - термін гарантованої стабільності саркофагу сплине у 2023 році. Але для цього поки немає ані розроблених проектів, ані виділених грошей. Наразі відповідальні органи створили лише перелік нестабільних конструкцій для першочергового демонтажу.

Постає питання: чи можна залишити “Укриття” та "Арку" на своїх місцях і нічого не чіпати. На жаль, саркофаг є тимчасовою конструкцією, він має лише забезпечити умови і дати потрібний час розібрати і безпечно захоронити все те радіоактивне "добро", що лежить зараз під ним. З часом його руйнування може викликати неконтрольоване перенесення радіоактивності, вимивання розчинних солей збагаченого урану на незахищену територію та утворення додаткової кількості радіоактивного пилу.

За словами міністра екології та природних ресурсів Остапа Семерака, після завершення проекту “Арка” на ЧАЕС ще необхідно реалізувати чимало планів: почати консервацію перших трьох блоків станції, ввести в експлуатацію сховища відпрацьованого ядерного палива та налагодити переробку радіоактивних відходів.

Тим часом у Чорнобилі паралельно працюють над створенням потужної сонячної електростанції. На початку 2018 року там вже запустили першу чергу сонячних панелей, які розміщені усього в ста метрах від нового захисного укриття. Неподалік також планують відкрити цілий парк сонячної енергетики потужністю 1,2 ГВт.

"Понад 40 компаній звернулися з такою ініціативою. Це говорить про високий рівень цікавості. Є компанії, як українські, так і іноземні. Кількість інвесторів, які хочуть будувати електростанції на відновлювальних джерелах в Чорнобильській зоні є більшою, ніж наявні технічні можливості для цього", - заявив міністр Семерак.

Для розміщення сонячної електростанції у зоні відчуження присутня уся необхідна інфраструктура: гектари незаселеної території, кваліфікований персонал та високовольтної лінії передач. Звичайно, при встановленні панелей у Чорнобилі треба дотримуватись особливих правил. Їх не можна розмістити просто на землі, аби уникати порушення цілісності верхнього шару. Панелі також мають стояти під певним кутом для підтримки чистоти.

32 роки після жахливої катастрофи Чорнобиль може повернути собі статус одного з найбільших постачальників електроенергії у домівки українців. При цьому він залишиться екологічно безпечним та просуне Україну у рейтингу енергоефективності країн світу. 

Теги:
Читайте також:
Київ
+17°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.48
    Купівля 39.48
    Продаж 39.98
  • EUR
    Купівля 42.37
    Продаж 43.09
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
10 травня
22:43
Вселенський Патріарх Варфоломій
Вселенський Патріарх Варфоломій підтвердив участь у Саміт миру
22:08
Оновлено
знищена ворожа техніка
"Наші воїни, артилерія та дрони дають відповідь окупанту": Зеленський про спробу росіян прорвати українську оборону на Харківщині
21:34
Ексклюзив
путін
Це сором для Путіна: дипломат Чалий про лідерів інших країн, які були присутніми на параді 9 травня
21:30
Володимир Зеленський
"По всій лінії фронту – важкі бої": Зеленський заслухав доповідь Сирського
21:29
Кіліан Мбаппе, ПСЖ, Ліга чемпіонів
Мбаппе оголосив, що залишає ПСЖ
21:22
Укрпошта
Укрпошта виставлятиме на аукціонах незатребувані посилки
21:09
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Концентрація військ РФ, загроза рейдових дій у напрямку Харкова та ситуація біля Авдіївки. Воєнні підсумки тижня
20:56
Огляд
Сила "Королівства планети мавп": що подивитися на вихідних
20:52
Оновлено
США Україна
БМП Bradley, ракети для Patriot та NASAMS: Байден підписав указ про передачу Україні військової допомоги на $400 млн
20:51
Канада
Канада виділить $55 млн на закупівлю систем ППО для України
20:51
Інгулець
У Першій лізі визначився другий володар путівки до УПЛ
20:26
У Білорусі будують об'єкт поблизу міста Осиповичі, де можуть зберігати ядерну зброю, - NYT
20:08
Оновлено
Унаслідок російських обстрілів Харківщини загинули троє цивільних, є поранені
20:04
OPINION
Ігор Гулик
Для кого Єрмак концентрує владу?
20:01
Мая Санду
У МЗС РФ назвали політику Санду геноцидом. Молдова відповіла
20:00
Огляд
перемога переможні новини
Переможні новини 807-го дня війни: Повітряні Сили отримали перший тренажер F-16, дрони влаштували пожежу на НПЗ у Калузькій області РФ
19:39
За добу Сили оборони відбили 22 ворожі атаки на Авдіївському напрямку
19:33
на фото наслідки обстрілу Харкова 8 травня 2024 року
В Україні у квітні через обстріли РФ загинули щонайменше 129 цивільних, – ООН
19:26
штучний інтелект
Обманюють, блефують та прикидаються людьми: дослідники попередили про нові здібності ШІ
19:13
Румунія, прапор Румунії
У Румунії заявили, що з початку великої війни до них утекли 11 тис. українських чоловіків
19:01
Американські вчені попередили про найсильнішу за 20 років геомагнітну бурю: як це вплине на Землю
18:53
Андрій Дончик
Держкіно призначило нового директора кіностудії імені Довженка
18:47
Ексклюзив
Керченський міст
Окупанти продовжують переміщувати Керченським мостом важку броньовану техніку, - "Інформаційний спротив"
18:43
окупаційна символіка
Литовські прикордонники не пропустили з Білорусі вагон з намальованим знаком "Z"
18:38
Бельгія
Бельгія виділить Україні €9 млн для відновлення енергетичної інфраструктури
18:31
Дмитро Медведєв
"Полетить не лише до Києва": Медведєв знову погрожує атакувати Велику Британію за допомогу Україні
18:16
Президент України Володимир Зеленський
Снаряди для України: Зеленський відповів Фіцо, який образив словаків за збір коштів
18:12
Віктор Гулевич
Лукашенко звільнив з посади начальника генштабу Білорусі
18:08
Василь Байдак
Комік Василь Байдак буде одним із коментаторів фіналу Євробачення-2024
18:07
OPINION
Валерій Пекар
На захист дисидентів: вони — візіонери майбутнього
18:05
ізраїльські солдати
Ізраїль схвалив розширення військової операції у Рафаху
18:00
Служба безпеки України
Штурмували позиції ЗСУ на Донеччині: серед трьох підозрюваних бойовик, який воював проти сил АТО
17:55
відключення електроенергії
Атаки РФ на підстанції та об'єкти системи передачі несуть загрозу для атомних станцій, – Міненерго
17:39
Тумадж Салехі
Coldplay, Стінг та ще 100 митців закликали звільнити засудженого в Ірані до смертної кари репера Тумаджа Салехі
17:37
Оновлено
Президентка Словаччини Чапутова зустрілась у Києві з прем'єром Шмигалем
17:28
Ексклюзив
знищені окупанти
Якщо росіяни не змогли прорватися в перші 12 годин, то вони вже втратили "вікно можливостей": Defence Express про ситуацію на Харківщині
17:24
окупанти
Схоже на імітацію російського наступу, – ЦПД про ситуацію на Харківщині
17:13
Кліматичні активісти пошкодили вітрину з Великою хартією вольностей
Кліматичні активісти пошкодили вітрину з Великою хартією вольностей у Британській бібліотеці
17:10
Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль
Україна планує протягом наступних пів року суттєво децентралізувати енергосистему, – Шмигаль
17:07
Україна й Бельгія розпочали переговори щодо безпекової угоди
Більше новин