live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4
20 травня, 2018 неділя

Чигарі Південного. Що за селище звільнили ЗСУ

8 травня підрозділи 24 бригади ЗСУ вийшли на східні околиці Південного. Офіційно про виведення з сірої зони частини селища і взяття його під свій контроль штаб ООС повідомив 17 травня. Що треба знати про Чигарі Південного

До початку бойових дій в смт. Південному більше 120 домогосподарств були заселені. Зараз в селищі залишилось 52 будинка, в яких мешканці живуть постійно і отримують допомогу від благодійних організацій на опалення (вугілля, брикети, гроші на закупівлю вугілля). Декілька будинків використовуються для проживання в літній період часу для ведення присадибного господарства.

Розташування та статус населеного пункту

Південне адміністративно входить до міста Залізного. Селище ділиться на два райони - Чагарі та Чорна Гора. Чагарі знаходилися за лініями оборони, шлях туди лежав через крайній блокпост ЗСУ в районі шахти "Південна". Тобто - в сірій зоні. Попри це, за ознакою здійснення в ньому повноважень органів державної влади весь цей час Південне рахувалось територією, що підконтрольна Україні. 

Чагарі розташовані в низині, під териконом шахти Гагаріна, яка контролюється російсько-окупаційними військами. Підрозділи регулярних російських військ та незаконних збройних формувань регулярно використовували Південне, звідки в нічний час підходили впритул до позицій ЗСУ та здійснювали провокаційні обстріли. 

Населення

Коли влітку 2017 року постало питання щодо кількості мешканців Південного, виявилося, що Торецька міська влада просто не веде їх перелік. На зустрічі з військовими ЗСУ, вони надали цифри в 99 жителів та 9 внутрішньо переміщених осіб. Одночасно Міжнародний комітет Червоного хреста та волонетри громадських організацій, що регулярно здійснювали поставки гуманітарної допомоги в Південне, стверджували про вдвічі більшу кількість -185 осіб. Разом з тим, селищний голова Південного Володимир Наумов подав список з 206 осіб.

ЗСУ ініціювали повну перевірку чисельності мешканців Південного. Після викреслення зі списку померлих та мешканців Горлівки (яких незрозуміло навіщо Наумов вносив в свій перелік), та після ретельної перевірки, остаточно було зафіксовано 171 особу, дані щодо яких підтверджені копіями паспортів та довідок внутрішньо-переміщених осіб.

Варто відзначити, що 171 - це загальна кількість і мешканців, і тих, хто відвідує своїх родичів в Південному і на визначених підставах отримав дозвіл на прохід зерез блок-пост ЗСУ.

Діти

Відомості щодо неповнолітніх встановлені не повністю (батьки не бажають надавати відповідні відомості) і наразі точна кількість дітей з’ясовується. Є відомості про 10 дітей шкільного віку. Разом із тим, враховуючи територіальну близькість до Горлівки, діти до початку бойових дій в 2014 році відвідували заклади освіти саме в м. Горлівка, а не в Залізому, тому батьки не звертаються до органів місцевої влади щодо шкільного автобусу для відвідування навчальних закладів на підконтрольній уряду території. Крім того, враховуючи потенційну небезпеку пересування транспорту по дорозі від селища Південного, питання шкільного автобусу було не на часі.

Транспортне сполучення

Проїзд транспорту здійснюється через блокпост біля шахти "Південна". Дорога до самого населеного пункту пролягає на висоті вздовж південного схилу відвалу породи шахти, і добре проглядається противником з півдня та сходу. Натомість, дана ділянка дороги, так само як і саме селище Південне, практично не видне з боку позицій ООС, крім позицій, розташованих на південному заході від шахти. Відсутність візуального контролю за даною ділянкою дороги не дозволяла гарантувати безпеку а ні цивільному громадському транспорту, а ні військовому. З взяттям під свій контроль Південного ця проблема повністю не вирішується. 

Гуманітарна ситуація

Населення селища залежить від гуманітарної допомоги, що надається міжнародними та українськими організаціями – продукти харчування, гігієнічні набори, вугілля для опалення, будівельні матеріали.

В селищі відсутні торгові точки із соціально значущими продовольчими товарами, тож місцеві мешканці пішки ходять в м. Залізне за покупками (від 1800 до 3000 м).

Разом із тим, відкриття торгової точки в селищі може бути рентабельним лише за умов, що мешканці окупованих території будуть покупцями даної точки. Це потенційно призведе до ситуації, яка була характерна для селища Новолуганське (до моменту зайняття силами АТО позицій в селищі). Селище було відомим перевалочним пунктом для незаконного переміщення товарів на окуповану територію, в ньому масово реєструвались внутрішньо переміщені особи та підприємці.

Висновок

Контроль за Чигарями дає шанс ремонтувати ділянку водогону "Горлівка-Торецьк" Д=900мм, пориви на якій раніше залишали практично без води підконтрольний Торецьк та прилеглі населені пункти. Але за умов, що Чигарі не потраплять під вогонь ворожої артилерії. В такому разі шкода водогону може бути нанесена набагато більша, ніж зношеність трубопроводу.

Одна єдина дорога в Чангарі Південного небезбечна. Вона повністю проглядається з передових позицій російсько-окупаційних військ. Існує ризик обстрілів і нападів на транспорт.

Мешканці Чигарів, знаходячись в "сірій зоні" практично впритул до окупованої Горлівки, вільно пересувались як на підконтрольну територію за пенсіями та дешевими доступними продуктами через блокпост ЗСУ, так і в окуповану Горлівку. Тепер для них все зміниться.

 
Натан Гірський

Введіть слово, щоб почати