Столичні маршрутки: дорого і небезпечно
Високі ціни на проїзд та відсутність безпеки й комфорту – саме такі перспективи, швидше за все, чекають на киян вже в середині цього літа.
Підвищення тарифів, здавалося б мають забезпечити довгоочікувану зручність та безпеку для пасажирів. Втім, реалії показують зовсім іншу картину.
Розслідування журналіста програми "ШУСТРОВА LIVE" Анни-Єви Мельник.
У Київській міській державній адміністрації запевняють: здорожчання є необхідним, оскільки комунальний транспорт збитковий і потребує дороговартісного ремонту. Тепер за гроші пасажирів планують покривати ремонт, витрати на пальне, електроенергію та відновити кількість фахових співробітників. З 14-го липня разова поїздка в метрополітені замість 5-и коштуватиме 8 гривень. У трамваї, тролейбусі, автобусі, фунікулері та міській електричні замість звичних 4-х доведеться заплатити удвічі більше – також 8 гривень.
Знижки для своїх
В КМДА поспішили заспокоїти киян. За словами заступника міського голови Дмитра Давтяна, постійні пасажири при поповнені проїзних та безконтактних карток платитимуть 6 гривень 30 копійок.
Однак, обіцяні знижки людей не заспокоюють. Щомісяця тисячі пасажирів витрачають на проїзд захмарні суми. Киянка Олена добирається до роботи більш як півтори години, користуючись при цьому різними видами транспорту. Жінка вже підрахувала, зараз поїздки обходяться у чотириста гривень на місяць, а будуть – у 600.
Знахабнілі водії
Експерти зазначають, навіть після підняття тарифів про безпеку та комфорт пасажирів доведеться хіба що мріяти. Адже столичні водії нічого не бояться. Доказом цього є нещодавнє затримання шофера одного з автобусів. Пасажири поскаржились, що він перевозив людей у стані алкогольно сп`яніння і, як з'ясувалось, не мав при собі водійського посвідчення. Трагічніше закінчилася поїздка вісімдесятирічної пенсіонерки в трамваї. Шматок ходової частини пробив підлогу та влетів у салон, пошматувавши жінці ногу. Всі проблеми криються в халатності працівників КП "Київпастранс", - переконує експерт Громадської кампанії "Європатруль" В`ячеслав Коновалов: "Приезжает водитель и говорит что у меня такая-то поломка. Ему говорят, а у нас нет запчастей. Через неделю на эту поломку наслаивается ещё одна поломка. Там где можно было обойтись какой-то запчастью надо уже полноценный тендер проводить. Как по мне это целая мафия".
Пральні машини на колесах
Водночас, директор "Інституту міста" Олександр Сергієнко вбачає набагато серйознішу загрозу в приватних перевізниках. Так звані "пральні машини" на колесах встановлюють свої правила, працюють напівлегально та фактично витіснили комунальників зі столичних доріг. За словами Сергієнка, підприємці у гонитві за грошима, економлять саме на технічному стані маршруток. Про безпеку людей ніхто не думає: "Отримують тіньові прибутки, мінімізують свої витрати, технічний стан цих маршруток жахливий, тут непахане поле для взяття під контроль роботи приватних перевізників. Без цього ми не забезпечимо належну якість”.
Варто зазначити, здорожчання цін на проїзд в комунальному транспорті неминуче призведе й до підвищення вартості проїзду в приватному. Маршрутки коштуватимуть, щонайменше, 10 гривень. При цьому на покращення якості послуг сподіватися не варто.
Рейд столичними маршрутками
Порушення водіїв маршруток не мають краю: під час руху вони розмовляють по телефону, однією рукою кермують, а іншою передають решту, нахабно їдуть на червоне світло та розвертаються через подвійну суцільну смугу. Спільно з інспекторами Управління безпеки на транспорті ми вирушаємо у рейд, аби перевірити, як працюють водії маршруток і чи дбають вони про життя та безпеку пасажирів.
Як з`ясувалось, водії і гадки не мають, з якими саме документами їздять. Серед основних порушень інспектори зафіксували: відсутність квитков-касових листів та документів, які підтверджують підвищення вартості проїзду за маршрутами. Більше того, в документах на квитки вказана дата днем раніше, салон маршруток завалений сторонніми предметами. Втім, навіть розбите скло на дверях чи в салоні не дає права інспекторам заборонити рух такого автобуса. Старший державний інспектор Київського міжрегіонального Управління "Укртрансбезпеки" Василь Копа пояснює, інспектори не виносять штрафних санкцій, лише фіксують порушення.
Кістка в горлі
Не видаючи квитки, водії фактично не обліковують пасажирів, а це дає змогу значно занизити прибуток та суму сплачуваних до бюджету податків. Справжньою кісткою в горлі маршрутників є пільговики. Киянка Ольга Матіяшко із власного досвіду знає, як доводиться їздити пенсіонерам: "Тріщить, дуже поганий транспорт, маршрутки так взагалі жахливі. Якщо заходиш і кажеш пенсійний, то каже вже є. Буває виходжу, а буває якщо вже вкрай треба їхати так плачу”.
Згідно законодавства, в Україні діє 17 пільгових категорій населення, зокрема, інваліди, ветерани, учасники АТО і чорнобильці. Втім, чітка норма, яка регламентує кількість пільговиків за один маршрут відсутня. Саме цим і користуються знахабнілі водії, встановлюючи надумані обмеження. Перевізники відчувають свою безкарність та вседозволеність, адже за відмову у проїзді пільговикам ризикують заплатити мізерний штраф, від 136 до 170 гривень. Тож, не бояться висаджувати навіть інвалідів та воїнів АТО.
Водночас, У Державній службі України з питань безпеки на транспорті закликають і пасажирів думати про власну безпеку. В.о голови Державної служби України з безпеки на транспорті В`ячеслав Дідківський закликає завжди вимагати квиток: "Квиток це є складова страхування, можливість отримати компенсацію в наслідок ДТП, гарантія того, що ви є застраховані”.
Журналістський експеримент
Заради експерименту, під виглядом звичайних пасажирів ми проїхалися у київських тролейбусах та автобусах. Побачене шокувало! Кондуктори працюють лише в комунальному транспорті. Ситуація в маршрутках протилежна. Як виглядає квиток не пам`ятають ані пасажири, ані водій:
-
А ви квитки даєте?
-
Ні.
-
Як це! А чому?
-
Нема в автобусі.
-
Нема в автобусі квитків чи все ж є?
-
Ще раз кажу, нема!
В Державній службі України з питань безпеки констатують, за невидачу квитка перевізнику загрожує штраф у 1 тисячу 700 гривень.
Безпечніше пішки
Тільки з початку 2018 року за участю приватних маршруток у Києві було зафіксовано понад сотню аварій. Близько 15-ти пасажирів постраждали через зухвалих водіїв, що влаштували перегони на вулиці Олени Теліги. Обидва автобуси, разом із пасажирами просто викинуло на узбіччя. Один врізався у стовп, інший у дерево. Внаслідок вибуху охолоджувальної системи, п`ятеро пасажирів, зокрема, вагітна жінка, отримали опіки різної тяжкості. На вулиці Героїв Дніпра маршрутне таксі наїхало на трьох людей, подружжя пенсіонерів загинуло. На Мінському шосе маршрутка зіткнулася з вантажівкою, як наслідок 5-ро людей було травмовано. Втім, навіть людські жертви не спонукають перевізників дотримуватись правил дорожнього руху й контролювати технічний стан транспорту.
В КП "Київпастранс" підрахували: аби витіснити зі столичних доріг зношені маршрутки, треба закупити понад 100 трамваїв та 300 автобусів, до того ж, підняти тарифи. На думку Олександра Сергієнка, усе це підвищить і комфортабельність: "По годиннику щоб ходив транспорт, не лише метро. Треба забезпечити вільні смуги для громадського транспорту, кондиціонери,ці питання які треба ув`язувати з вартістю проїзду. Оце було б тоді вигідно киянам і фінансувало б діяльність міського транспорту”.
Однак, сучасний транспорт на київських дорогах є скоріше винятком, аніж нормою. Для того, аби зменшити кількість невдоволених чи навіть постраждалих і змусити власників приватних маршруток нести відповідальність, Уряд торік затвердив зміни, що стосуються пасажирських перевезень. Перевага на тендерах надаватиметься перевізникам, які мають екологічніші машини та облаштовані місця для інвалідів. Втім, поки що це тільки рекомендації, яких навряд чи дотримуватимуться підприємці.
Комфорт та безпека гальмуватимуть
Керівник експертної ради при Міністерстві інфраструктури України Станіслав Гвоздіков переконаний, щоб забезпечити безпеку та комфорт в столичних маршрутках для початку варто підрахувати пасажирський потік та поступово вводити електронний квиток. Експерти зазначають: поки у міському бюджеті не буде стратегії розвитку міського транспорту, безпека та комфорт, порівняно з тарифами, гальмуватимуть. А власники приватних маршруток і надалі залишатимуться монополістами на київських дорогах, перевозячи пасажирів на аварійних автобусах, нехтуючи при цьому безпекою і навіть життями людей.
- Актуальне
- Важливе