Путінська депортація кримських татар

1 червня, 2018 п'ятниця
15:59

Після анексії Криму Російською Федерацією розпочалась нова, гібридна депортація кримців. Розслідування журналіста програми "ШУСТРОВА LIVE" Дмитра Костюка

Зміст

18 травня в Україні вшанували пам'ять жертв геноциду кримськотатарського народу. Цього дня у 1944 році почалося примусове виселення 200-тисячного народу з Криму. Сталінська депортація кримських татар стала одним з найжахливіших злочинів проти людяності комуністичного режиму. Через 70 років після анексії Криму Російською Федерацією розпочалась нова, гібридна депортація кримців.

В Російській Федерації знищення десятків тисяч мирних жителів стерли зі сторінок підручників. Ба більше, російська окупаційна влада в Криму й надалі чинить терор щодо тих, хто шанує пам'ять своїх предків. Так, за участь в акції "Запали вогонь у своєму серці" 18-го травня 2018 року затримали більше двох десятків кримців. Культ особи Сталіна та культ його дій остаточно відродилися в путінській Росії, - вважає доктор історичних наук Іван Патриляк.

Як правонаступник Радянського Союзу Росія ані копійки не заплатила за злочини комуністичного режиму. Сталінський досвід боротьби з противниками режиму також став у нагоді. За словами члена Меджлісу кримськотатарського народу Ескендера Барієва, в анексованому Криму проти кримських татар та проукраїнських активістів розгорнули широкомасштабні репресії.

Він розділяє репресії на три напрямки:

  1. Несправедливе судочинство: продовжують терміни перебування в слідчих ізоляторах або несправедливо виносять вироки.
  2. Тиск або репресії з боку правоохоронних органів, силових структур. Це обшуки, арешти, затримання, в тому числі насильницьке викрадення людей. 
  3. Прояв ксенофобії щодо кримських татар і українців з боку проросійських громадян.

Після анексії півострова окупанти провели понад сотню обшуків та 400 допитів. Через репресивну машину пройшли сотні громадян України, - розповів у День вшанування жертв геноциду кримськотатарського народу Голова Меджлісу Рефат Чубаров. Лідер кримців переконаний, що переслідування за сфабрикованими справами – це налагоджений механізм російських окупантів, під дію якого може потрапити кожен. За його словами, на сьогоднішній день незаконно позбавлені волі 67 мешканців Криму, громадян України. Своїх незаконно засуджених батьків чекають вже 105 малолітніх дітей.

У будинки проукраїнських активістів підкидають заборонену літературу і навіть зброю, звинувачують в екстремізмі, участі в так званих "терористичних організаціях" та притягають до кримінальної відповідальності.  Обшуками та затриманнями, судовим і військовим тиском методи окупанта не обмежуються. Кремль робить все, щоб знищити будь-яку опозицію та підірвати національну ідентичність кримських татар.

За гібридною війною проти України прийшла гібридна депортація кримських татар. Тепер вони самі змушені покидати Батьківщину через нестерпні умови життя. Експерт з питань тимчасово окупованих територій Громадської організації "Майдан закордонних справ" Юрій Смєлянський називає політику Росії в Криму колонізацією, що мотивована військовими амбіціями Кремля.

Експерт вважає, що перетворюючи Крим на потужну військову базу, Росія прагне встановити свій контроль над акваторією Чорного моря, збільшити вплив у Середземномор'ї, на країни південної Європи та Персидської затоки. З цією метою окупанту важливо знищити будь-яку загрозу своєму пануванню в Криму.

Головну небезпеку для кремлівського режиму на півострові несуть кримські татари, - вважає громадський активіст Ерфан Кудусов. Адже кримські татари ніколи не підтримують російського окупанта.

Щоб захистити права своїх громадян в тимчасово окупованому Криму, українські дипломати та правники використовують усі можливі засоби міжнародного тиску. Рік тому Україні вдалося перемогти Росію в Міжнародному суді ООН. Заборону діяльності Меджлісу кримськотатарського народу за його проукраїнську позицію було скасовано головним судовим органом ООН. Однак до сьогодні Росія ігнорує це рішення, як і вимоги української сторони про відшкодування збитків. Тисячі кримчан, які були змушені виїхати з півострова, не можуть повернути своє майно.

Юрист Антон Кориневич стверджує, що зменшує можливості нашої держави притягнути до відповідальності окупанта недосконале законодавство, адже навіть такого визначення, як "злочини проти людяності" досі немає в кримінальному кодексі України.

Ускладнює можливість правового захисту репресованих і психологічний чинник. Кримці не охоче йдуть на контакт, боячись за своїх рідних, які залишилися на окупованому півострові. Після довгих перемовин лише за умови зміни імені та голосу з нами погодився поспілкуватися кримський татарин Замір, який вимушено покинув Крим тиждень тому.

За словами Заміра, російські спецслужби з перервами слідкували за ним ще з 2016-го року. Його телефон прослуховували, він змушений був постійно змінювати місце проживання, йому погрожували та завели проти нього кримінальну справу про екстремізм, були спроби викрадення його друзів. При цьому Замір не відкидає ймовірності, що такими утисками йому свідомо дали можливість покинути Крим. Після втечі з окупованої території чоловік опинився в Києві без речей, без даху над головою та без допомоги від держави.

23-го травня Голова Меджлісу Рефат Чубаров заявив про підготовку в окупованому Криму широкомасштабної операції з метою арешту значної кількості кримських татар. Експерти вважають, що у своєму наступі на права кримців російська окупаційна машина не зупиниться ні перед чим.

Поки Путін вважає себе спадкоємцем Сталіна, намагається завершити розпочату ним справу по знищенню "шкідливого народу" і репресує корінне населення Криму, а Україна судиться з Росією в міжнародних судах, репресованим кримським татарам залишається сподіватися на допомогу громадянського суспільства.

З кожним днем анексований півострів все більше русифікується: тисячі росіян переселяють сюди з материкової частини РФ, а громадяни України поставлені перед тяжким вибором: або спротив і в'язниця, або еміграція та втрата майна. Є й третій варіант – смиренне життя в клітці, з надією на повернення півострова до України. І хоча невеличкі поодинокі перемоги, такі, як звільнення Ахтема Чийгоза та Ільмі Умерова, посилюють цю надію, так чи інакше після анексії Росією волелюбний народ продовжує переживати свою чергову трагедію.

 

Теги:
Читайте також:
Київ
+0.4°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.81
    Купівля 41.81
    Продаж 42.38
  • EUR
    Купівля 43.54
    Продаж 44.26
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
24 грудня
18:05
Оновлено
РФ вдарила ракетою по Кривому Рогу
РФ вдарила ракетою по Кривому Рогу: 11 постраждалих, один чоловік загинув
18:04
OPINION
Неформат, або "Дєвочкі на культурку"
17:55
Відправив коханці світлини: завдяки полковнику росгвардії Нацспротив викрив ворожу базу в Луганську
17:48
PR
Скільки коштує розробка інтернет-магазину: оцінка вартості та варіанти рішень
17:45
Партнерський матеріал
Проблеми ВЛК: чому непридатних визнають придатними та як це впливає на обороноздатність України
17:33
Україна - США, конгрес
Україна отримала від США перший транш у $1 млрд від заморожених активів РФ
17:29
ЗСУ
DeepState: Сили оборони вирвалися з Макарівки, яку захопила РФ, оточених підрозділів немає
17:24
Ексклюзив
"Орешник" путін
Ракета була готова мінімум 5 років тому, - Defense Express про "Орешник", яким РФ ударила по Дніпру
17:08
Соціальні мережі, месенджери, WhatsApp
У РФ обговорюють блокування дзвінків і голосових повідомлень у месенджерах "для боротьби з шахрайством"
16:55
ЗСУ
На фронті від початку доби зафіксували 179 боєзіткнень: найбільше ворожих атак на Покровському напрямку
16:41
Ексклюзив
ЗСУ
Війна може зайти на новий цикл, якщо не вдасться домовитися до кінця травня, - політолог Денисенко
16:38
Оновлено
На фото біженці з України
МЗС відреагувало на матеріал El Pais про те, що Київ нібито вимагає зупинити допомогу українським біженцям у ЄС
16:21
Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі
Президентка Грузії Зурабішвілі заявила про створення ради з підготовки нових виборів парламенту
16:14
Ексклюзив
Газовий лічильник
Підвищення може бути на копійки, навіть не на гривню: енергетичний експерт про тарифи на газ для споживачів
16:02
Ексклюзив
газова свердловина
Росія свідомо пішла на створення гуманітарної кризи у Придністров’ї, - політолог Руссу про припинення транзиту газу з РФ
16:00
OPINION
Католицькою Церквою управляє теолог-двієчник
15:57
Різдво на Еспресо
Різдво на Еспресо: трансляції богослужінь, поезії та музика
15:48
фейкові новини, fake news
У 17-й Полтавській бригаді НГУ спростували фейк щодо нібито зниження мобілізаційного віку
15:44
PR
Швидкісна новинка від Apple — MacBook Pro на базі чипа M4
15:22
Володимир Зеленський
Створення зернових хабів і гуманітарне розмінування: Зеленський провів розмову з президентом Анголи Лоренсу
15:11
Мінекономіки показало, які книжки найчастіше купують за єПідтримку
15:09
Ексклюзив
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Проглядаються всі ознаки: полковник запасу ВМС ЗСУ Селезньов про підготовку ворогом форсування р. Дніпро на Херсонщині
15:04
РФ вдарила по фермі на Сумщині: тварини загинули, рятувальники опинились під повторним обстрілом
14:45
Олександр Усик
"Ми зробимо це": Усик анонсував запис спільної пісні з Пивоваровим
14:44
У Михайлівському соборі відбулася урочиста церемонія спецпогашення марки "Нова радіть стала"
У Києві, у Михайлівському соборі погасили поштовий випуск з 5 марок "Нова радість стала"
14:41
Джо Ліндслі
Джо Ліндслі: У США починають розуміти, що лише українці знають, що таке свобода, і готові боротися за неї
14:18
Санта Клаус
Санта-Клаус розпочав навколосвітню подорож, щоб доставити дітям подарунки
14:02
Світовий банк
Велика Британія та Японія виділили Україні $1 млрд для зміцнення економіки
14:00
OPINION
Про шкоду "червоної" культури управління
13:49
Німеччина
Німеччина призупинила фінансування проєктів для Грузії на суму €237 млн
13:40
Ексклюзив
Центробанк Росії
Банк РФ зберіг облікову ставку на рівні 21%, інвестиційний банкір Фурса пояснив, що це означає
13:40
Ексклюзив
В Україну завітав ведмедик Паддінгтон, щоб долучитися до кампанії на підтримку дітей, позбавлених батьківського піклування
13:38
Тисяча гривень
"Тисяча Зеленського": 10,3 млн українців подали заявки на допомогу, понад 5 млн уже її отримали
13:36
Оновлено
Микита Василенко
Професор КНУ ім. Шевченка Василенко в ефірі у роспропагандиста образив українських жінок: студенти, ректор та Лубінець відреагували
13:23
Оновлено
Віктор Орбан
Орбан заявив про два варіанти завершення війни в Україні. У Путіна відреагували
13:17
Поширювала фото наслідків атак РФ по критичній інфраструктурі: миколаївчанку засудили до 15 років за держзраду
13:16
інавгураціїя Санду
Мая Санду склала присягу на другий термін президента Молдови
13:09
путін
У Кремлі заявили, що кілька країн запропонували майданчик для перемовин Путіна й Трампа
13:00
уряд
Ветерани зможуть отримувати додаткову грантову виплату на власну справу
12:59
Гравець збірної України з футболу Віталій Миколенко вперше стане батьком
Більше новин