Путінська депортація кримських татар

1 червня, 2018 п'ятниця
15:59

Після анексії Криму Російською Федерацією розпочалась нова, гібридна депортація кримців. Розслідування журналіста програми "ШУСТРОВА LIVE" Дмитра Костюка

Зміст

18 травня в Україні вшанували пам'ять жертв геноциду кримськотатарського народу. Цього дня у 1944 році почалося примусове виселення 200-тисячного народу з Криму. Сталінська депортація кримських татар стала одним з найжахливіших злочинів проти людяності комуністичного режиму. Через 70 років після анексії Криму Російською Федерацією розпочалась нова, гібридна депортація кримців.

В Російській Федерації знищення десятків тисяч мирних жителів стерли зі сторінок підручників. Ба більше, російська окупаційна влада в Криму й надалі чинить терор щодо тих, хто шанує пам'ять своїх предків. Так, за участь в акції "Запали вогонь у своєму серці" 18-го травня 2018 року затримали більше двох десятків кримців. Культ особи Сталіна та культ його дій остаточно відродилися в путінській Росії, - вважає доктор історичних наук Іван Патриляк.

Як правонаступник Радянського Союзу Росія ані копійки не заплатила за злочини комуністичного режиму. Сталінський досвід боротьби з противниками режиму також став у нагоді. За словами члена Меджлісу кримськотатарського народу Ескендера Барієва, в анексованому Криму проти кримських татар та проукраїнських активістів розгорнули широкомасштабні репресії.

Він розділяє репресії на три напрямки:

  1. Несправедливе судочинство: продовжують терміни перебування в слідчих ізоляторах або несправедливо виносять вироки.
  2. Тиск або репресії з боку правоохоронних органів, силових структур. Це обшуки, арешти, затримання, в тому числі насильницьке викрадення людей. 
  3. Прояв ксенофобії щодо кримських татар і українців з боку проросійських громадян.

Після анексії півострова окупанти провели понад сотню обшуків та 400 допитів. Через репресивну машину пройшли сотні громадян України, - розповів у День вшанування жертв геноциду кримськотатарського народу Голова Меджлісу Рефат Чубаров. Лідер кримців переконаний, що переслідування за сфабрикованими справами – це налагоджений механізм російських окупантів, під дію якого може потрапити кожен. За його словами, на сьогоднішній день незаконно позбавлені волі 67 мешканців Криму, громадян України. Своїх незаконно засуджених батьків чекають вже 105 малолітніх дітей.

У будинки проукраїнських активістів підкидають заборонену літературу і навіть зброю, звинувачують в екстремізмі, участі в так званих "терористичних організаціях" та притягають до кримінальної відповідальності.  Обшуками та затриманнями, судовим і військовим тиском методи окупанта не обмежуються. Кремль робить все, щоб знищити будь-яку опозицію та підірвати національну ідентичність кримських татар.

За гібридною війною проти України прийшла гібридна депортація кримських татар. Тепер вони самі змушені покидати Батьківщину через нестерпні умови життя. Експерт з питань тимчасово окупованих територій Громадської організації "Майдан закордонних справ" Юрій Смєлянський називає політику Росії в Криму колонізацією, що мотивована військовими амбіціями Кремля.

Експерт вважає, що перетворюючи Крим на потужну військову базу, Росія прагне встановити свій контроль над акваторією Чорного моря, збільшити вплив у Середземномор'ї, на країни південної Європи та Персидської затоки. З цією метою окупанту важливо знищити будь-яку загрозу своєму пануванню в Криму.

Головну небезпеку для кремлівського режиму на півострові несуть кримські татари, - вважає громадський активіст Ерфан Кудусов. Адже кримські татари ніколи не підтримують російського окупанта.

Щоб захистити права своїх громадян в тимчасово окупованому Криму, українські дипломати та правники використовують усі можливі засоби міжнародного тиску. Рік тому Україні вдалося перемогти Росію в Міжнародному суді ООН. Заборону діяльності Меджлісу кримськотатарського народу за його проукраїнську позицію було скасовано головним судовим органом ООН. Однак до сьогодні Росія ігнорує це рішення, як і вимоги української сторони про відшкодування збитків. Тисячі кримчан, які були змушені виїхати з півострова, не можуть повернути своє майно.

Юрист Антон Кориневич стверджує, що зменшує можливості нашої держави притягнути до відповідальності окупанта недосконале законодавство, адже навіть такого визначення, як "злочини проти людяності" досі немає в кримінальному кодексі України.

Ускладнює можливість правового захисту репресованих і психологічний чинник. Кримці не охоче йдуть на контакт, боячись за своїх рідних, які залишилися на окупованому півострові. Після довгих перемовин лише за умови зміни імені та голосу з нами погодився поспілкуватися кримський татарин Замір, який вимушено покинув Крим тиждень тому.

За словами Заміра, російські спецслужби з перервами слідкували за ним ще з 2016-го року. Його телефон прослуховували, він змушений був постійно змінювати місце проживання, йому погрожували та завели проти нього кримінальну справу про екстремізм, були спроби викрадення його друзів. При цьому Замір не відкидає ймовірності, що такими утисками йому свідомо дали можливість покинути Крим. Після втечі з окупованої території чоловік опинився в Києві без речей, без даху над головою та без допомоги від держави.

23-го травня Голова Меджлісу Рефат Чубаров заявив про підготовку в окупованому Криму широкомасштабної операції з метою арешту значної кількості кримських татар. Експерти вважають, що у своєму наступі на права кримців російська окупаційна машина не зупиниться ні перед чим.

Поки Путін вважає себе спадкоємцем Сталіна, намагається завершити розпочату ним справу по знищенню "шкідливого народу" і репресує корінне населення Криму, а Україна судиться з Росією в міжнародних судах, репресованим кримським татарам залишається сподіватися на допомогу громадянського суспільства.

З кожним днем анексований півострів все більше русифікується: тисячі росіян переселяють сюди з материкової частини РФ, а громадяни України поставлені перед тяжким вибором: або спротив і в'язниця, або еміграція та втрата майна. Є й третій варіант – смиренне життя в клітці, з надією на повернення півострова до України. І хоча невеличкі поодинокі перемоги, такі, як звільнення Ахтема Чийгоза та Ільмі Умерова, посилюють цю надію, так чи інакше після анексії Росією волелюбний народ продовжує переживати свою чергову трагедію.

 

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.11
    Купівля 41.11
    Продаж 41.61
  • EUR
    Купівля 43.36
    Продаж 44.12
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
16 листопада
23:31
війна з Росією
З початку доби відбулось 132 бойових зіткнення, найнапруженіша ситуація на Покровському і Курахівському напрямках
22:45
Сергій Ребров
"Відчуваємо розчарування - ми намагалися виграти": Ребров прокоментував втрачену перемогу України над Грузією
22:29
ринок "Десна", пожежа
У Києві загорівся ринок "Десна", є постраждалі
22:04
Волонтер, військовий, аналітик Тарас Чмут
Тарас Чмут: перехід на дивізії позбавить нас хаосу управління фронтом
22:01
G7
"Ми єдині з Україною": країни G7 оприлюднили спільну заяву до 1000-го дня повномасштабного вторгнення РФ
21:59
Майк Тайсон - Джейк Пол
Майк Тайсон не зарікся щодо наступного бою та назвав потенційного суперника
21:37
У 2025 році в Польщі запрацює навчальний центр НАТО для України
21:36
Михайло Мудрик, збірна України, Ліга націй
Мудрика визнали найкращим гравцем збірної України в матчі проти Грузії
21:20
Дитяче Євробачення-2024: Грузія перемогла, Україна посіла 3 місце
20:56
Микола Шапаренко та Хвіча Кварацхелія (праворуч), Грузія - Україна
Грузія - Україна 1:1: онлайн-трансляція матчу Ліги націй
20:56
Михайло Мудрик (праворуч), Грузія - Україна
Збірна України втратила перемогу над Грузією у Лізі націй
20:51
В окупованому Криму обвалився міст
В окупованому Криму в лікарні помер чоловік через обвал мосту 13 листопада
20:42
Ексклюзив
Дональд Трамп
Трамп може відсторонитись від війни в Україні, - Фейгін
20:41
Ексклюзив
Путін
Портников пояснив, за яких умов Путін без вагань застосує ядерну зброю
20:32
Ілон Маск
Ілон Маск посміявся з заяви Зеленського про незалежність України
20:24
Директор ліцею №3 міста Ірпеня Бучанського району Київської області Станіслав Федоров
Директор ліцею з Ірпеня добровільно мобілізувався до ЗСУ
20:01
OPINION
Скандальний Бессон: стриптиз перед Путіним
20:00
Репер Шон Diddy Комбз намагався з в'язниці зв'язатися з потенційними свідками, аби вплинути на судовий процес
19:59
новини Львівщини
У Миколаєві пролунав вибух
19:57
Ексклюзив
Віталій Портников
"Це пряма дорога до капітуляції перед Росією": Портников назвав чинник, який має значний вплив у війні
19:40
Птахи Мадяра вполювали під Покровськом ворожий комплекс "Борисоглєбск-2"
"Жирна ціль": Птахи Мадяра вполювали неподалік від Покровська ворожий комплекс "Борисоглєбск-2"
19:29
Адвокат та колишній військовий ЗСУ Масі Найєм
Адвокат Масі Найєм: "Ухилянти - це росіяни, фактично"
18:58
Сили оборони знищили командний пункт окупантів у селі Челбурда на Херсонщині
На Херсонщині Сили оборони знищили командний пункт окупантів поблизу Олешок
18:33
Херсонська область
Через ворожі атаки дронами в Херсоні та області 6 людей отримали поранення
18:05
путін
"Через загрозу нацбезпеці": у Росії обмежать тимчасове перебування українців у РФ до кінця березня 2025-го
18:01
OPINION
Плани Зеленського: збилася з ліку
18:00
Огляд
БпАК "Гор"
Від радіокерованої іграшки до потужної зброї: що таке БпАК "Гор" і як український дрон допомагає нищити російських окупантів
18:00
Ексклюзив
Володимир Зеленський і Дональд Трамп
Є дуже чутливі пункти для України, про які Трамп публічно не буде говорити, - Фейгін
17:46
Ексклюзив
Два місяці - цілком реалістичний строк: майор запасу НГУ Гетьман про створення Україною ядерної зброї
17:29
M777
Британська компанія BAE Systems відкриє новий завод, де вироблятимуться гаубиці для України
17:15
Інтерв’ю
Міністр оборони Естонії Ханно Певкур
Міністр оборони Естонії Ханно Певкур: Для НАТО критично важливо, щоб Україна перемогла в цій війні - це стримає російські амбіції
17:14
ЗСУ
Уряд ухвалив постанову щодо покращеного харчування для військових у медзакладах: незалежно від форми власності
17:14
Оновлено
поліція Парижа
Син власника ресторану захопив заручників у передмісті Парижа
17:10
Борис Епштейн
Радник Трампа, росіянин Борис Епштейн, хоче стати спецпредставником з питань врегулювання війни в Україні, - NYT
16:45
ЗСУ
На фронті від початку доби зафіксували 75 боєзіткнень: росіяни скинули по Курщині 11 КАБів
16:32
Володимир Зеленський
Держава займеться політикою пам'яті про Героїв війни з Росією, - Зеленський
16:23
Кім Чен Ин побував на випробуваннях першого ударного дрону КНДР
Кім Чен Ин побував на випробуваннях першого ударного дрона КНДР: йому сподобалося, наказав почати серійне виробництво
16:20
Оновлено
Японія допоможе Україні у протидії співпраці РФ із КНДР: про що йдеться
16:18
Україна США
Україна спільно зі США запустить три проєкти з малих модульних реакторів на $30 млн
16:02
OPINION
Держсекретарем буде Трамп, керівником розвідки — Трамп...
Більше новин