Сонячні панелі на жалюзі: як українська інновація досягла всесвітнього успіху

Дар'я Тарасова
4 червня, 2018 понедiлок
11:17

В Україні зростає енергетична незалежність, так само, як і кількість інновацій, які допомагають досягти цього

Питання енергоефективності залишається актуальним для України. Економіка України одна з найбільш енергоємних у світі. Штучно низькі ціни на енергоносії протягом багатьох років не спонукали українців економити на енергії або вкладати кошти в підвищення енергоефективності за рахунок термомодернізації, а також не мотивували країну шукати альтернативні джерела. ЄС підтримує Україну в різних програмах, щоб країна змогла стати більш ефективною і скоротити втрати енергії зараз, коли Україна платить ринкову ціну за енергію.

Ситуація змінилася і в галузі використання поновлюваних джерел енергії. Кліматичні технології стали популярним рішенням в побуті і бізнесі, а зелена енергія перетворилася на новий сегмент українського ринку.

4-8 червня 2018 р. проходитиме Тиждень сталої енергії ЄС, в рамках якого просуватиметься ідея енергоефективності. Представники громадськості, місцевих органів влади, енергетичних агентств і підприємств, зацікавлених в організації Днів енергії, можуть організовувати і реєструвати відповідні заходи на веб-сайті Тижня сталої енергії ЄС, щоб забезпечити своїм Дням енергії максимальну гласність.

Крім того, низка програм працює в Україні за підтримки ЄС і допомагає просувати кліматично-дружні інновації шляхом надання консультацій і фінансової допомоги. Програми також допомагають скоротити споживання енергії і підвищити енергоефективність.

Інноваційні ваучери для кліматично-дружніх бізнесів

Одна з програм енергоефективності, розроблених Європейським Банком Реконструкції та Розвитку (ЄБРР) за фінансової підтримки ЄС, була реалізована українською організацією енергетичних інновацій Greencubator. Вони запустили програму Кліматичних Інноваційних Ваучерів для підтримки компаній, які розробляють кліматично-дружні технології.

В рамках цієї програми 50 українських компаній, які працюють над зменшенням шкідливого впливу на навколишнє середовище, можуть отримати ваучери на суму від 20 тис. до 50 тис. євро.

"Інноваційні ваучери в Україні мають грантовий фонд в 1 млн євро, - розповідає співзасновник Greencubator та керівник Програми Кліматичних Інноваційних Ваучерів Роман Зінченко. - Щоб отримати ваучер, потрібно подати заявку та показати ринковий потенціал технології, зв'язки з іншими секторами, позитивний вплив на клімат та інноваційність".

null

Програма не лише надає фінансову підтримку, а й допомагає розробці швидше вийти на міжнародний ринок. Компанія має запустити проект і вже після отримати відшкодування 75% від витраченої суми.

"Зелені" технології стають все більш популярними в Україні. Наразі на участь у програмі подалися понад 130 компаній, 15 з яких вже отримали ваучери.

Значна кількість підтриманих програмою компаній орієнтована на експорт. "Кліматичні зміни не дивляться на національні кордони. Тому, якщо ми впроваджуємо кліматичні технології будь-де на планеті, це позитивно впливає на загальну кліматичну ситуацію і спільні зусилля щодо відвернення катастрофи", - вважає Роман Зінченко.

SolarGaps: український стартап, який працює в галузі енергоефективності

Одна з українських компаній, яка створила продукт, що має кліматичні технології, - SolarGaps. Компанія розробила смарт-жалюзі із сонячними модулями на своїй поверхні. У січні 2018 року компанія отримала грант від програми ЄБРР-ЄС Кліматичних Інноваційних Ваучерів.

"Наша технологія дозволяє мешканцям багатоквартирних будинків генерувати енергію з вікон. Оскільки 70% населення живе в багатоквартирних будинках та працює у бізнес-центрах, вони не можуть дозволити собі монтувати сонячні панелі на даху", - каже директор та засновник компанії SolarGaps Євген Ерік. 

null

У 2015 році Євген почав працювати над ідеєю енергонезалежного будинку. Зрозумівши, що енергії від розміщених на даху сонячних панелей буде недостатньо, він спробував розташувати їх на вікнах. Але таке розміщення сонячних модулів було неефективним, оскільки не було можливості автоматизації, а промені падали на них не під прямим кутом. 

Рішенням стали жалюзі, кут нахилу сонячних панелей на яких змінюється протягом доби.

"Головна проблема сонячних панелей на даху в тому, що взимку вони розташовані під неправильним кутом. У зимовий період сонце рухається дуже низько над горизонтом, і щоб його упіймати, потрібно за ним стежити. Наші жалюзі здатні це робити", - зазначає Євген.

null

У залежності від розміру вікон "розумні" жалюзі можуть забезпечити електроенергією квартиру принаймні протягом половини року.

"Ефективність 4-х вікон, на яких з зовнішнього боку встановлені сонячні жалюзі, – близько 150 кВатт на місяць, - розповідає Євген Ерік. – До того ж, в теплий період року жалюзі блокують спеку. На кондиціонування однієї кімнати зазвичай витрачається 2 кВатт енергії на годину, що можна порівняти з обсягом енергії, яка виробляється 8-ма великими панелями на даху. У результаті кондиціонер витрачає в 10 разів менше. SolarGaps не лише вироблятимуть для вас енергію, а й дозволять не витрачати її додатково на роботу кондиціонера".

Керувати жалюзі можна за допомогою додатку зі смартфона. Клієнтами українського SolarGaps є користувачі у Європі, США та рідше – в Україні.

null

"Наші клієнти з різних країн світу, - каже керівник департаменту зовнішньоекономічної діяльності SolarGaps Дмитро Гегельський. - Україна як країна з майже найдешевшою електрикою - не найоптимальніший ринок для нашого продукту, тому ми орієнтовані на експорт. Інтерес до SolarGaps в Україні обумовлений прагненням незалежності. Люди хочуть в разі відключення електрики мати можливість працювати на комп'ютері, заряджати телефон, дивитися телевізор".

null

Вартість жалюзі разом з установкою в Україні обійдеться у 300 євро за м2 вікна. Жалюзі SolarGaps дозволяють не тільки використовувати отриману енергію для економії, не шкодити екології, а й накопичувати і навіть продавати її обленерго за "зеленим" тарифом.

Жалюзі адаптуються до звичок і розпорядку дня користувачів та мають кілька сценаріїв. Так, можна виставити на телефоні сценарій пробудження, і жалюзі, як будильник, будуть будити вас світлом сонця, а ввечері закриватися, коли вам потрібно відпочити. Є режим, при якому працює датчик руху. Жалюзі відкриватимуться, коли людина заходитиме в кімнату.

"Наше завдання - розробити рішення, яке буде підлаштовуватися під ваш графік роботи і звички. Такі жалюзі зможуть стати природним компонентом "розумного" будинку", - пояснює Євген.

null

SolarGaps вже працює з Google Home та з Amazon Alexa, які у такий спосіб просувають українську технологію. Зараз команда розробників працює над інтеграцією з Apple Home Kit. 

Інноватори вірять, що в майбутньому можна буде продавати та купувати енергію від сонячних панелей. 

"Те, що свого часу відбулося з інтернетом, може статися і з енергією, коли утворюється одна велика мережа користувачів, - вважає Євген. – Це буде доступно, коли мережа користувачів розшириться. Енергія зможе стати новою валютою, оскільки практично вся наша техніка, все обладнання споживає електроенергію. Це стане великим проривом, а ми - частиною цього. Кожен крок, який ми робимо, збільшує кількість потенційних інвесторів та клієнтів. Тому програма Інноваційних ваучерів - це не тільки про гроші". 

Головне, на думку засновника SolarGaps, це можливість достукатися до людей, з якими раніше було складно поговорити.

"Коли ЄБРР або ЄС надають свою підтримку і демонструють довіру до компанії, власники великих будинків або готелів починають виявляти зацікавленість до технології", - пояснює Євген Ерік.

null

Прагнення до використання чистої енергії має йти пліч-о-пліч з більш ефективним використанням енергії. Розвиток відновлюваних джерел енергії є ключем до боротьби зі зміною клімату та скорочення рівня CO2 в атмосфері. У той же час пріоритетом ЄС є підтримка України в забезпеченні енергоефективності: від однієї з найбільш енергоємних країн до рівня сучасної європейської країни.

Роблячи вибір на користь використання поновлюваних джерел енергії, скорочуючи споживання енергії та інвестуючи  в енергоефективність, ми отримаємо кумулятивний ефект та рентабельність, що значно скоротить рахунки за електроенергію, знизить забруднення і допоможе краще зрозуміти енергоефективність.

Ця стаття зроблена за сприяння Європейського союзу в рамках ініціативи EU4Energy. Її зміст є відповідальністю виключно автора і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу.

 

Теги:
Читайте також:
Київ
+11°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.92
  • EUR
    Купівля 42.25
    Продаж 42.97
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
27 квітня
04:24
Оновлено
Харків Харківщина ракетний удар обстріл
Росія атакувала Україну ракетами в ніч на 27 квітня. У Харкові були вибухи
03:33
Володимир Зеленський та Борис Джонсон
Die Welt: Оприлюднено деталі мирної угоди, яку Україна та РФ могли підписати у квітні 2022 року
03:05
Хезбола, Ліван
ЦАХАЛ ліквідував у Лівані терористів, що запускали ракети по Ізраїлю
02:31
Вакцинація
ВООЗ не рекомендувала вживати антибіотики при лікуванні COVID-19
01:59
Реджеп Тайїп Ердоган
Туреччина розриває торговельні відносини з Ізраїлем через Палестину
01:20
Finnair
Літак Finnair не зміг приземлитися в Естонії через перешкоди GPS з боку РФ
00:56
Нафтогаз
У Нафтогазі розповіли скільки побутових споживачів справно платять за газ
00:38
Обстріл, Харків
Харківська ОВА спростувала фейк про евакуацію влади та військових з облцентру
00:28
Бельгія
Посилення ППО України: Бельгія виділить 200 млн євро та ракети
00:10
Канада надасть близько $12 млн на виробництво БПЛА й закупівлю снарядів для України
2024, п'ятниця
26 квітня
23:49
У лікарні помер поліцейський, поранений 4 квітня у Харкові
23:04
Іспанія
БМП, боєприпаси та ракети для Patriot: Іспанія передасть Україні новий пакет допомоги
22:43
Військовий літак Іл-20М КООТ-А
Німеччина підіймала свої винищувачі для перехоплення російського літака
22:19
Король Чарльз III
У Букінгемському палаці оголосили про повернення короля Чарльза до публічних заходів
21:57
грузія
У Грузії член керівної партії "Грузинська мрія" виступив проти закону про "іноагентів"
21:55
Ексклюзив
Охоплені практично всі порушення прав людини, які на сьогодні існують в Україні: адвокатка Пушина про звіт Держдепу США
21:51
Оновлено
Вступ України до ЄС і НАТО, санкції проти РФ, та спільне виробництво БПЛА: очільниця МЗС Латвії Браже провела перемовини з Кулебою
21:29
F-16
Бельгія передасть Україні винищувачі F-16 уже цьогоріч
21:26
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Обхід ворогом Часового Яру, оборона Очеретиного та американська допомога. Воєнні підсумки тижня
21:23
У Броварах голова РВА наїхав на пішоходів
У Броварах голова РВА наїхав на пішоходів: 4 людини постраждало. У ОВА заявили про звільнення
21:09
Мелітополь
У Мелітополі окупанти видали паспорти РФ 14-річним дітям, які залишились без батьківського піклування, - Лубінець
20:35
міністр оборони США Ллойд Остін
США оголосили про новий пакет військової допомоги Україні на $6 млрд
20:23
Анонс
Лауреат премії Букера Деймон Ґелґут та лауреат Frontline Club Prize Анджан Сундарам
В Києві поговорять про Україну, Південну Африку, Індію та краще розуміння один одного
20:23
Огляд
"Каскадер"
Покласти "Крашанку" під "Вуаль": що подивитися на вихідних
20:14
Володимир Зеленський на Чернігівщині (6 квітня 2024 року)
З початку року РФ вдарила по Україні 9 тисячами керованих авіабомб: Зеленський наголосив учасникам "Рамштайну" на необхідності Patriot
20:04
Оновлено
міська дитяча клінічна лікарня №1
У Києві через ворожу провокацію евакуювали дві лікарні
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 793-го дня війни: ГУР знищило російський гелікоптер в Москві і здійснило масштабну кібератаку на сервіси партії "Единая Россия"
20:00
OPINION
Василь Зима
Смерть, як і любов — дуже великі сили
19:50
Херсонська область
На Херсонщині обмежили відвідування низки територій. Перелік
19:44
3 окрема штурмова бригада, ЗСУ
За добу Сили оборони відбили 23 ворожих атаки на Авдіївському напрямку
19:36
Джозеф Байден
Байден назвав термін відправки зброї в Україну
19:30
Ексклюзив
Москва, теракт у ТРЦ "Крокус"
Коли "СВО" для росіян відійшло на другий план через економічні проблеми, влада РФ "увімкнула" теракти, - соціолог Шульга
19:16
Взяти Часів Яр в оперативне оточення: в ОСУВ "Хортиця" розкрили плани російської армії
19:10
У Києві затримали чоловіка, який влаштував стрілянину на дорозі
У Києві затримали чоловіка, який влаштував стрілянину на проїжджій частині
18:59
Ексклюзив
Карта бойових дій: Авдіївка
Найскладніша ситуація на фронті у напрямку Авдіївка - Покровськ, - депутат міськради Дружківки
18:49
Росія поновила постачання нафти до Індії, – Reuters
18:48
Українська команда перемогла на міжнародному хакатоні зі штучного інтелекту
Українські підлітки перемогли на міжнародному хакатоні з ШІ: який проєкт представили
18:43
Бустерна доза
У Британії вперше у світі почали тестування на людях вакцини від раку шкіри
18:30
Ексклюзив
Суровкін і Шойгу на нараді з Путіним
Арешт заступника Шойгу навряд чи свідчить про розкол російських "еліт", - соціолог Шульга
18:11
протести у Грузії, закон про "іноагентів"
У Грузії опозиція анонсувала масштабний мітинг проти закону про "іноагентів"
Більше новин