Росія частково блокує порти в Азовському морі. Що з цим робити

Дмитро Добрий
25 червня, 2018 понедiлок
12:20

Нам слід бути готовими до повторних спроб вторгнення російських військ на українські прикордонні землі, посилюючи озброєнням і технікою берегову охорону. Та розбудовувати альтернативну транспортну інфраструктуру

Зміст

Країна-агресор відкрила у гібридній війні з нашої державою новий фронт, цього разу морський. Мова про нову фазу блокування українських портів Азовського узбережжя.

Перша фаза розпочалася одночасно з введенням в експлуатацію незаконно спорудженого окупантами Керченського мосту (або, як його ще називають, "мосту Ротенберга"), що частково відсік вантажні потоки на вхід та вихід до Азову. Постраждали від цього насамперед українські підприємства Донецької, Запорізької і Херсонської областей.

Тепер росіянами розпочато кампанію з повальної "перевірки" суден різних країн реєстрації, котрі прямують до Маріуполя, Бердянська і Генічеська. На думку представника "Майдану закордонних справ", головного редактора порталу Black Sea News Андрія Клименка, в такий спосіб російські збройні сили і спецслужби намагаються чинити психологічний тиск на транспортні компанії, аби ті уникали акваторії Азовського моря. До того ж, подібне, за його словами свідчить про те, що Путін не відмовився від концепції "Новоросії" і бажання облаштувати "коридор" з Ростову-на-Дону до тимчасово окупованої Автономної Республіки Крим.

Окрім штучної перешкоди у Керченській протоці, росіяни користуються відсутністю чіткого кордону з Україною безпосередньо у водах Азову. Ще задовго до війни, під час першого прем'єрства Януковича, Київ уклав з Москвою угоду про співробітництво у використанні Азовського моря (2003). Цей досі чинний документ містить неймовірно абсурдне, навіть за умов мирного часу формулювання: "Азовське море та Керченська протока історично є внутрішніми водами України і Російської Федерації" (ч.1 ст. 1). Тобто, беріть користуйтеся, сусіди. Нам свого не шкода. І, взагалі, нічого свого у нас там, на Азові, немає. Воно" історично" ваше. Ще й "внутрішнє".

Чим це була не підготовка до нинішнього вторгнення? ...З розрахунком на програмовану у РФ "перемогу" потрібного їй кандидата на президентських виборах 2004 року. І подальше планомірне поглинання України за підтримки російсього намісника.

Однак, договір продовжує діяти. Його не розірвано. Попри те, що укладався він, "керуючись відносинами дружби і співробітництва між народами України і Росії, братерськими зв'язками між ними". Отже, нині ми маємо усі підстави - як згідно духу згаданого документа, так і відповідно до його букви - на відмову від нього.

Затягування з цим обмежує наші дії із захисту власних суверенних територій й забезпечує ворогу можливість подальшого терору азовських портів, цілі якого очевидні:

  • всебічний тиск на експортно орієнтовану українську металургію та основних гравців галузі;
  • перешкоджання вітчизняній риболовлі;
  • сіяння паніки на курортах, аби відпочивальникам все менше й менше хотілося витрачати свої гроші там, де "ось ось почнуть стріляти";
  • стимулювання проросійського сепаратизму ("для чого нам ця війна", "давайте домовлятися", "потрібен мир", "ми втомилися" тощо).

Як захиститися?

Під приводом проведення довготривалих навчань Генштаб ЗСУ вже заборонив іноземним (читай - російським) кораблям та плавзасобам з'являтися на певних, стратегічно важливих ділянках прибережних вод і узбережжя Азову. Разом з тим, експертне співтовариство вважає такі кроки не достатніми. Слід припиняти дію договору-2003, в односторонньому порядку встановлювати кордон на морі, а також підготуватися до найбільш критичних сценаріїв, котрі за умов повної непередбачуваності режиму Путіна незабаром можуть стати цілком невідворотніми.

"Потрібно створити систему берегових постів висвітлення надводної обстановки (на сьогодні ми на 100% не знаємо що і де рухається на водній поверхні - Авт.). Наступний крок - це створення корабельно-катерних патрульних груп, які можуть швидко опиняться у будь-яких місцях акваторії, швидко реагувати на загрози. Бути готовими до збройного конфлікту", - пояснив в ефірі Еспресо.TV військовий експерт, голова правління ГО "Український мілітарний центр" Тарас Чмут.

Останній крок передбачає відповідне озброєння, додав він.

"На сьогодні у нас в країні немає протикорабельних ракет - ані берегових, ані корабельних, ані авіаційних. Відповідно нам немає чим знищувати кораблі противника. Є перспективна розробка у вигляді "Нептуна", але не зрозуміло через скільки років чи десятиліть вона буде доведена до якісного серійного зразка й буде прийнята на озброєння. А криза у нас є зараз", - пояснив експерт.

Згідно наведених ним даних, в Україні на Азовському морі до 20 одиниць корабельно-катерного складу, "серед яких лише одна одиниця має артилерійське озброєння".

"Решта має кулеметне озброєння", - наголосив Чмут.

Тобто уразити рухливі цілі противника на воді нам буде складно і майже не можливо. Інша справа, коли йтиметься про висадку російського десанту на материк. Тут ми краще підготовлені і дані цілі завжди є значно зручнішими. Хіба що росіяни знову, як навесні 2004 року, робитимуть ставку на те, аби обороблене пропагандою місцеве населення саме відкривало їм брами й віддавало "ключі від міст".

Супроводжувати потрібні нам транспорти за допомогою військових конвоїв з Чорного моря ми, разом з тим, не зможемо. Український флот не пропустять через Керч, оскільки росіяни "приватизували" протоку, а сам Азов віднині вважають своїм внутрішнім простором. Вихід із цієї ситуації, яким би чудернацьким і нездійсненим він зараз не вважався, пропонує генерал-полковник у відставці, екс-начальник Генерального штабу ЗСУ, колишній перший заступник міністра оборони України Анатолій Лопата.

На його думку, перенаправити необхідні нам вантажні потоки з Чорного до Азовського моря можна в обхід російських прикордонників і не чіпаючи при цьому Керченський "замок" - через новий канал, облаштування якого є не таким і складним завданням, як може здатися на перший погляд.

" ...Ми можемо вийти з абсолютно іншого боку, відрізавши каналом Крим від суші. І зробити його островом. Ця ідея мені подобається", - зазначив військовий.

За його словами, проривши канал уздовж адміністративного кордону, "Україна буде мати вихід до моря, контролюючи свою територію, від Маріуполя та далі, однак у такому разі канал повинен мати ширину близько 100 метрів і глибину, достатню для проходу будь-яких високотонажних кораблів".

"Чи не буде Росія перешкоджати таким діям України? Це абсолютно не залежить від Росії. Це наша територія, ми її контролюємо та не збираємося здавати", - наголосив Лопата.

Підведемо підсумки. Росія лише посилюватиме свій тиск на українську морську прибережну смугу, як приазовську, так і причорноморську. Готуватися до цього й зважати на подібний фактор треба постійно, не залежно від характеру подій у зоні бойових дій на Донбасі. 

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.1
    Продаж 43.87
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
22:37
Представник ГУР Вадим Скібіцький
У ГУР підтвердили, що Росія розробляла план з поділу України на три частини
22:23
Оновлено
Кім Чен Ин інспектує війська КНДР
В ОТУ "Харків" заперечили, що на Харківському напрямку помітили північнокорейських військових
22:08
Володимир Зеленський
Робота над Планом стійкості триває, її мають завершити в грудні, - радник Зеленського Литвин
21:26
Ексклюзив
Контратенор Андреас Шолль виступив на закритті Міжнародного фестивалю барокової музики в Києві
21:24
Дональд Туск
"Відчуваємо, що наближається невідоме": Туск про ймовірність глобального конфлікту з Росією
21:19
Едіє Муслімова
У Криму ФСБ затримала головну редакторку дитячого кримськотатарського журналу "Арманчыкъ" Едіє Муслімову
21:09
Ексклюзив
Валентин Наливайченко
Росія модернізує радянський мотлох, американці знають, як із цим боротися, - ексголова СБУ Наливайченко
20:57
Оборонна співпраця й посилення санкційного тиску на РФ: Сибіга і Шмигаль зустрілися в Києві з очільником МЗС Чехії Ліпавським
20:56
Дональд Трамп
Винесення вироку Трампу в справі про підкуп порноакторки відклали на невизначений термін
20:52
Херардо Мартіно та Ліонель Мессі
Команда Мессі та Кривцова залишилась без головного тренера
20:50
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Нові подробиці щодо удару по Дніпру та чим зумовлене просування росіян на Донеччині. Колонка Сергія Згурця
20:39
Огляд
Не загубіть "Сімейний альбом": що подивитися на вихідних
20:19
ЗРК NASAMS
До України прибула система ППО NASAMS від Канади
20:01
OPINION
День поцілунків
19:54
ППО THAAD
Україна веде переговори з партнерами щодо нових систем ППО, які здатні захистити від нових ризиків, - Зеленський
19:54
Оновлено
Карпати, УПЛ
"Карпати" перемогли "Колос" в УПЛ. Результати та розклад 14-го туру
19:46
Ламін Ямаль (ліворуч), Монако - Барселона
"Барселона" і 17-річний футболіст домовилися про контракт із відступними в 1 млрд євро
19:42
Володимир Зеленський
Інформацію про загрози не потрібно сприймати як дозвіл на вихідний, – Зеленський
19:40
путін
"Викликає гордість і захоплення": Путін заперечив, що "Орешник" є модернізованою радянською ракетою
19:40
Кароль Навроцький
У Польщі опозиційна партія "Право і справедливість" підтримає на виборах президента безпартійного кандидата Навроцького
19:00
Оновлено
Росія атакувала Україну "шахедами": у Сумах є загиблі та постраждалі, на Київщині працювала ППО
18:57
Ексклюзив
РФ нічого не стримує завдати ядерного удару, - Defense Express
18:56
Іспанія
В Іспанії розробляють план цивільної оборони на випадок війни, - ЗМІ
18:55
Волейбол, "Решетилівка"
Троє волейболістів клубу "Решетилівка" не повернулись в Україну після виїзних матчів у Європі
18:47
Юлія Саніна з The Hardkiss озвучила персонажку в "S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля"
18:45
рубль долар
Російський рубль упав до найнижчого рівня відносно долара з березня 2022 року
18:42
PR
Гривня, гривні, гроші
"Ми повинні стати нацією інвесторів", - керівник проєкту АУБ про фінансову грамотність Юрій Борщ
18:41
Оновлено
Екстрене засідання НАТО через удар РФ новою балістичною ракетою відбудеться 26 листопада, - Reuters
18:34
У США затримали норвезького студента за підозрою в шпигунстві на користь Росії та Ірану
18:18
голодомор
Росіяни на ТОТ закликали "здавати" тих, хто запалюватиме свічки в День памʼяті жертв Голодомору, - Спротив
18:16
Apple Music назвав Біллі Айліш артисткою року
18:14
ппо
Сили ППО впродовж доби знищили 64 зі 114 ворожих БПЛА
18:14
загинув свічка
Росіяни розстріляли 5 полонених воїнів ЗСУ поблизу Вугледара
18:00
OPINION
Від "Черемухи" на Майдані до "Орєшніка" в Дніпрі
17:55
Ангела Меркель
Меркель вважає, що її роблять цапом-відбувайлом за війну РФ проти України
17:46
Сергій Ребров, збірна України, Євро-2024
Ребров відреагував на жеребкування стикових матчів Ліги націй
17:40
Олександр Лукашенко
"Щоб звідти спецслужби не керували нашим суспільством": Лукашенко пригрозив вимкнути Інтернет у Білорусі в разі протестів після виборів
17:39
S.T.A.L.K.E.R. 2
Продажі "S.T.A.L.K.E.R. 2" за 2 дні після премʼєри перетнули позначку 1 млн копій
17:13
Вадим Скібіцький, заступник начальника ГУР МО України
Вихід на кордони Донеччини й Луганщини: в ГУР назвали завдання армії РФ на осінньо-зимовий період
17:10
У Швейцарії в церкві священника замінили аватаром Ісуса, відповіді якого генерує ШІ
Більше новин