Росія частково блокує порти в Азовському морі. Що з цим робити

Дмитро Добрий
25 червня, 2018 понедiлок
12:20

Нам слід бути готовими до повторних спроб вторгнення російських військ на українські прикордонні землі, посилюючи озброєнням і технікою берегову охорону. Та розбудовувати альтернативну транспортну інфраструктуру

Зміст

Країна-агресор відкрила у гібридній війні з нашої державою новий фронт, цього разу морський. Мова про нову фазу блокування українських портів Азовського узбережжя.

Перша фаза розпочалася одночасно з введенням в експлуатацію незаконно спорудженого окупантами Керченського мосту (або, як його ще називають, "мосту Ротенберга"), що частково відсік вантажні потоки на вхід та вихід до Азову. Постраждали від цього насамперед українські підприємства Донецької, Запорізької і Херсонської областей.

Тепер росіянами розпочато кампанію з повальної "перевірки" суден різних країн реєстрації, котрі прямують до Маріуполя, Бердянська і Генічеська. На думку представника "Майдану закордонних справ", головного редактора порталу Black Sea News Андрія Клименка, в такий спосіб російські збройні сили і спецслужби намагаються чинити психологічний тиск на транспортні компанії, аби ті уникали акваторії Азовського моря. До того ж, подібне, за його словами свідчить про те, що Путін не відмовився від концепції "Новоросії" і бажання облаштувати "коридор" з Ростову-на-Дону до тимчасово окупованої Автономної Республіки Крим.

Окрім штучної перешкоди у Керченській протоці, росіяни користуються відсутністю чіткого кордону з Україною безпосередньо у водах Азову. Ще задовго до війни, під час першого прем'єрства Януковича, Київ уклав з Москвою угоду про співробітництво у використанні Азовського моря (2003). Цей досі чинний документ містить неймовірно абсурдне, навіть за умов мирного часу формулювання: "Азовське море та Керченська протока історично є внутрішніми водами України і Російської Федерації" (ч.1 ст. 1). Тобто, беріть користуйтеся, сусіди. Нам свого не шкода. І, взагалі, нічого свого у нас там, на Азові, немає. Воно" історично" ваше. Ще й "внутрішнє".

Чим це була не підготовка до нинішнього вторгнення? ...З розрахунком на програмовану у РФ "перемогу" потрібного їй кандидата на президентських виборах 2004 року. І подальше планомірне поглинання України за підтримки російсього намісника.

Однак, договір продовжує діяти. Його не розірвано. Попри те, що укладався він, "керуючись відносинами дружби і співробітництва між народами України і Росії, братерськими зв'язками між ними". Отже, нині ми маємо усі підстави - як згідно духу згаданого документа, так і відповідно до його букви - на відмову від нього.

Затягування з цим обмежує наші дії із захисту власних суверенних територій й забезпечує ворогу можливість подальшого терору азовських портів, цілі якого очевидні:

  • всебічний тиск на експортно орієнтовану українську металургію та основних гравців галузі;
  • перешкоджання вітчизняній риболовлі;
  • сіяння паніки на курортах, аби відпочивальникам все менше й менше хотілося витрачати свої гроші там, де "ось ось почнуть стріляти";
  • стимулювання проросійського сепаратизму ("для чого нам ця війна", "давайте домовлятися", "потрібен мир", "ми втомилися" тощо).

Як захиститися?

Під приводом проведення довготривалих навчань Генштаб ЗСУ вже заборонив іноземним (читай - російським) кораблям та плавзасобам з'являтися на певних, стратегічно важливих ділянках прибережних вод і узбережжя Азову. Разом з тим, експертне співтовариство вважає такі кроки не достатніми. Слід припиняти дію договору-2003, в односторонньому порядку встановлювати кордон на морі, а також підготуватися до найбільш критичних сценаріїв, котрі за умов повної непередбачуваності режиму Путіна незабаром можуть стати цілком невідворотніми.

"Потрібно створити систему берегових постів висвітлення надводної обстановки (на сьогодні ми на 100% не знаємо що і де рухається на водній поверхні - Авт.). Наступний крок - це створення корабельно-катерних патрульних груп, які можуть швидко опиняться у будь-яких місцях акваторії, швидко реагувати на загрози. Бути готовими до збройного конфлікту", - пояснив в ефірі Еспресо.TV військовий експерт, голова правління ГО "Український мілітарний центр" Тарас Чмут.

Останній крок передбачає відповідне озброєння, додав він.

"На сьогодні у нас в країні немає протикорабельних ракет - ані берегових, ані корабельних, ані авіаційних. Відповідно нам немає чим знищувати кораблі противника. Є перспективна розробка у вигляді "Нептуна", але не зрозуміло через скільки років чи десятиліть вона буде доведена до якісного серійного зразка й буде прийнята на озброєння. А криза у нас є зараз", - пояснив експерт.

Згідно наведених ним даних, в Україні на Азовському морі до 20 одиниць корабельно-катерного складу, "серед яких лише одна одиниця має артилерійське озброєння".

"Решта має кулеметне озброєння", - наголосив Чмут.

Тобто уразити рухливі цілі противника на воді нам буде складно і майже не можливо. Інша справа, коли йтиметься про висадку російського десанту на материк. Тут ми краще підготовлені і дані цілі завжди є значно зручнішими. Хіба що росіяни знову, як навесні 2004 року, робитимуть ставку на те, аби обороблене пропагандою місцеве населення саме відкривало їм брами й віддавало "ключі від міст".

Супроводжувати потрібні нам транспорти за допомогою військових конвоїв з Чорного моря ми, разом з тим, не зможемо. Український флот не пропустять через Керч, оскільки росіяни "приватизували" протоку, а сам Азов віднині вважають своїм внутрішнім простором. Вихід із цієї ситуації, яким би чудернацьким і нездійсненим він зараз не вважався, пропонує генерал-полковник у відставці, екс-начальник Генерального штабу ЗСУ, колишній перший заступник міністра оборони України Анатолій Лопата.

На його думку, перенаправити необхідні нам вантажні потоки з Чорного до Азовського моря можна в обхід російських прикордонників і не чіпаючи при цьому Керченський "замок" - через новий канал, облаштування якого є не таким і складним завданням, як може здатися на перший погляд.

" ...Ми можемо вийти з абсолютно іншого боку, відрізавши каналом Крим від суші. І зробити його островом. Ця ідея мені подобається", - зазначив військовий.

За його словами, проривши канал уздовж адміністративного кордону, "Україна буде мати вихід до моря, контролюючи свою територію, від Маріуполя та далі, однак у такому разі канал повинен мати ширину близько 100 метрів і глибину, достатню для проходу будь-яких високотонажних кораблів".

"Чи не буде Росія перешкоджати таким діям України? Це абсолютно не залежить від Росії. Це наша територія, ми її контролюємо та не збираємося здавати", - наголосив Лопата.

Підведемо підсумки. Росія лише посилюватиме свій тиск на українську морську прибережну смугу, як приазовську, так і причорноморську. Готуватися до цього й зважати на подібний фактор треба постійно, не залежно від характеру подій у зоні бойових дій на Донбасі. 

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.24
    Купівля 41.24
    Продаж 41.69
  • EUR
    Купівля 44.87
    Продаж 45.51
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
5 листопада
12:33
Однокласник Володимира Івасюка Валерій Маначинський презентував книжку про шкільні роки музиканта
12:32
електросамокати
Окупанти використовують електросамокати та скутери, щоб дістатися до позицій на Харківщині, - 3-тя штурмова
12:18
Анонс
Медіадні-2024: афіша
Медіадні-2024: у Києві відбудеться конференція про виклики і тенденції в медіапросторі
12:15
погода, хмарність, туман, осінь
Від -3 °C до +13 °C: Наталка Діденко поділилася прогнозом на 6 листопада
12:08
Трьом експосадовцям часів Януковича оголосили вироки у справі про події 2010 року
12:08
Оновлено
новини Львівщини
Окупанти атакували Запоріжжя: 6 людей загинули, є поранені
12:07
OPINION
Історія з дровами: як проста сільська баба стала на старості років бандиткою
12:05
Північна Корея
У Курській області РФ зафіксували перші зіткнення між українськими та північнокорейськими військами, - ЗМІ
11:53
Мобілізація жінок
"Хочемо чи ні — ми народжені для війни": адвокатка й військова 92-ї ОШБр Закревська про обов'язкову мобілізацію жінок
11:52
військові
У Міноборони назвали лідерів у використанні застосунку "Армія+"
11:50
Безморозний період тривав 198 днів: у Києві зафіксували мінусову температуру
11:45
Universal Pictures просить Роберта Земекіса зняти "Назад у майбутнє 4"
11:32
В Україні судитимуть адвоката, який пропонував хабар прокурору САП і детективу НАБУ
11:25
Ексклюзив
військовий квиток, мобілізація
Потрібно негайно ухвалити жорсткі законодавчі рішення й криміналізувати ухилення від мобілізації, - екскомандир Дикий
11:15
БожеВільні
У перший вікенд прокату фільм "БожеВільні" зібрав 1,6 млн грн
11:08
Анонс
Концерт Іво Бобула і Лілії Сандулеси
Берег любові крізь роки: Іво Бобул та Лілія Сандулеса виступлять у Києві та вирушать у всеукраїнський тур
11:05
мавпяча віспа
У Британії виявили два випадки захворювання на новий штам мавпячої віспи
11:03
Королева Єлизавета ІІ та ведмедик Паддінгтон
Покійна королева Єлизавета зʼявиться у фільмі про ведмедика Паддінгтона
10:44
постер США
Понад 20 штатів готові надіслати війська національної гвардії до Вашингтона в разі заворушень після виборів, - AP
10:36
Огляд
світ, міжнародний огляд
Україну чекає важка зима та як Росія намагалась вплинути на вибори у Молдові. Акценти світових ЗМІ 5 листопада
10:35
Західні посадовці закликали Європу готуватися до будь-яких результатів виборів США й не допустити угоди з РФ
10:26
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 5 листопада: скільки в середньому коштують євро, долар і злотий
10:22
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Згурець розповів, які дії Сил оборони зможуть ускладнити просування ворога в районі Курахового
10:18
Джонні Депп "Пірати Карибського моря"
Нових "Піратів Карибського моря" почнуть знімати у 2025 році, - ЗМІ
10:15
Коригував удари по Миколаєву й Одесі і планував втекти до Росії: СБУ оголосила підозру військовому пенсіонеру
10:10
Близький Схід Ємен нафта
ЄС розслідує схему з перемаркування у Туреччині російської нафти перед відправкою до Європи, - Politico
10:04
OPINION
Вибори у США: кандидати готові не визнавати поразки
10:01
Пакистан випробував запуск балістичної ракети з військового корабля
09:59
фейк
Протрампівський блогер заявив, що на замовлення РФ публікував фейки про вибори у США, - CNN
09:42
вибори у США
"Є найактивнішою загрозою": спецслужби США попередили про можливе втручання Росії у виборчий процес
09:32
Огляд
Валькірія і Берсерк
Чорне в одязі і світле в людях, не брали ні снаряди, ні кулі: що відомо про Валькірію і Берсерка – пару, яка загинула разом на фронті
09:26
ракета "Союз"
РФ запустила у космос ракету "Союз" із супутниками, серед яких два іранські
09:24
Оновлено
Shahed-136
Армія РФ атакувала Україну "шахедами" та КАБами: у Харкові є постраждалі
09:17
Росіяни знищили монументальні панно в маріупольській школі
09:16
Ексклюзив
Противник намагається закріпитися в населеному пункті Кругляківка: комбат Федоренко про Куп'янський напрямок
09:09
ППО
Нічна атака РФ: українська ППО збила 2 ворожі ракети та 48 БПЛА
09:00
Австралія катер
Австралія передасть Україні 14 військових катерів
08:49
Дональд Трамп та Камала Гарріс, дебати
У США селище оголосило перші результати президентських виборів
08:49
Ілон Маск
Маск і платформа Х стали епіцентром дезінформації про вибори в США, - Reuters
08:15
Оновлено
ЗСУ
Минулої доби на фронті сталося 230 боєзіткнень, з них 84 на Курахівському напрямку
Більше новин