Теракт в Парижі, якого не сталося

Юрій Костюченко
5 липня, 2018 четвер
16:22

Скандал з затриманими іранськими терористами негативно відіб'ється не тільки на іміджі Ірану, але і на внутрішньополітичній ситуації

Зміст

Тероризм - зброя слабких, вчить нас теорія безпеки. Причому - в обох сенсах. І як інструмент боротьби збройних угруповань з машинами державного придушення громадянських свобод, коли тероризм, як соціальне явище, виступає симптомом неблагополуччя суспільства. І як метод просування своїх зовнішньополітичних інтересів окремими режимами за допомогою спецоперацій, коли тероризм виступає індикатором інституційної слабкості, відсутності зворотного зв'язку і гнучкості в прийнятті рішень в галузі безпеки.

Власне тому сьогодні класичний терористичний інструментарій використовується майже виключно архаїчними авторитарними режимами, - такими як КНДР, РФ, Іран або Венесуела.

І приклади, здавалося б, не змушують себе шукати.

Минулої суботи , на учасників щорічної Паризької конференції опозиційних іранських організацій, які з середини 1980-х працюють у вигнанні, - Організацію моджахедів іранського народу Моджахедін-е-Халк (MEK) та Національну раду іранського опору (NCRI), - готувалася терористична атака за допомогою вибухового пристрою. Про це повідомили європейські спецслужби, представивши затриманих підозрюваних у підготовці атаки.

Ця конференція, взагалі-то рутинний захід опозиціонерів-емігрантів, несподівано опинилася в центрі уваги міжнародної громадськості в зв'язку із загостренням внутрішньополітичної обстановки в Ірані і пов'язаної з нею активністю лідера МЕК - колишньої ліворадикальної активістки, супротивниці як шаха, так і Хомейні, Мір’ям Раджаві.

В останні місяці Мір’ям Раджаві та її прибічники вміло, грамотно і системно представляють інформацію про поточні протести в Ірані для західної аудиторії, формуючи експертний консенсус і впливаючи на рішення західних політиків. У західній пресі почали з'являтися статті, в яких вказується на важливу роль МЕК та NCRI в поточних іранських протестах, що без сумніву є дуже значним перебільшенням – МЕК та NCRI не мають в іранському суспільстві чи елітах ані достатньо широкої соціальної бази ані організаційного ресурсу, щоб стати помітним чинником загальнонаціонального спротиву. Хоча, без сумніву, ліві політичні ідеї певною мірою поширені в іранському суспільстві і відображені в структурі і вимогах протестувальників.

Міжнародний вплив NCRI, частиною якої є МЕК і президентом якого є пані Раджаві, об'єктивно зростає. Зокрема, в роботі нинішньої конференції "Вільний Іран 2018 - Альтернатива" в Парижі взяв участь ряд західних політиків, в тому числі, адвокат Дональда Трампа Руді Джуліані. Таким чином, він теж мав би стати об'єктом терористичної атаки. І це серйозно змінює масштаб події.

null

За підозрою в організації атаки спецслужбами кількох країн були завчасно затримані чотири особи. Серед них опинилася подружня пара бельгійських громадян іранського походження, французький підданий, і до того ж, на території Німеччини був затриманий іранський дипломат Асдолла Ассаді, щодо якого уряд Австрії швидко ухвалив рішення про позбавлення його дипломатичного імунітету. Затриманих Аміра Садоні та Насіма Номені повязують з підрозділами спеціальних операцій "аль-Кудс", очолюваних генералом КСІР Касемом Сулеймані.

Іранські опозиціонери однозначно звинувачують у підготовці теракту іранську владу, називаючи це "змовою терористичної диктатури, яка править Іраном", більшість аналітиків в цілому поділяють цю точку зору. Офіційний Тегеран, зрозуміло, все заперечує - міністр закордонних справ Ірану Мохаммад Джавад Заріф відкинув всі звинувачення.

Треба сказати, що скандал, пов'язаний з затриманими іранськими терористами, скоріш за все глибоко негативно відіб'ється не тільки на зовнішньополітичному іміджі Ірану, але і на внутріполітичній ситуації - зокрема, на спробах президента Хасана Рухані врятувати ядерну угоду і таким чином хоч якось збалансувати економіку країни, яка рішуче летить в прірву. Саме на цьому тижні Рухані здійснює візити в ряд європейських країн і проводить переговори в Цюріху і Відні.

"Як зручно: в той час, коли ми починаємо президентський візит до Європи, розкрита ймовірна іранська спецоперація і заарештовані змовники. Іран беззастережно засуджує будь-яке насильство і терор в будь-якому місці, і готовий співпрацювати з усіма зацікавленими сторонами, щоб виявити організаторів цієї зловісної фальсифікації", - заявив міністр Заріф.

Тепер, на тлі тривалих протестів в Ірані, потоку публікацій в західній пресі із звинуваченнями в порушенні режиму ядерної угоди, - скандал з терактом з високою ймовірністю поставить хрест на зусиллях Рухані врятувати економіку країни в рамках поточного політичного курсу. Цілком очевидно, що президент Рухані є останньою людиною, якій цей скандал може бути вигідним. Але чи все він вирішує в складній системі іранської влади, яка до того ж перебуває в стані важкої кризи?

Причетність спецслужб Ірану до численних замовних вбивств і терактів в різних частинах світу - широко відомий факт, і заперечувати його з регулярною завзятістю під силу тільки іранським офіційним дипломатам. Однак, сьогоднішній дивний збіг, як мінімум, змушує задуматися про природу існуючих загроз у сфері безпеки і про розподіли джерел цих загроз.

Наприклад, слід розуміти різницю між режимами архаїчними і режимами архаїзованими. Якщо перші, такі як в КНДР, досить догматичні, а тому більш-менш незмінні, то другі мають схильність до істотних трансформацій, що призводить до суттєвих змін ландшафту безпеки.

У нинішньому глобальному світі небезпека, яку несуть архаїзовані авторитарні режими, має тенденцію трансформуватися - разом з еволюцією самих режимів. Авторитарні режими, прагнучи зберегти владу і капітали, в більшості випадків швидко гібридизуються і перетворюються в мафіозні.

При цьому різні провладні клани, інтегровані в вертикаль з силовиків, бізнесу та криміналу, конкурують за доступ до ресурсів, використовуючи в цій боротьбі функції державного управління. Криміналізовані олігархи, які розпоряджаються легальним, напівлегальним і навіть нелегальним силовим ресурсом, в боротьбі за місце у владній вертикалі, що гарантує доступ до фінансових ресурсів і особисту недоторканність, виконують різноманітні функції - від охорони правопорядку та ведення гібридний воєн, до здійснення терактів.

На прикладі мафіозного режиму в РФ, якій стрімко і небезпечно гібридизується, ми вже бачили, як неузгодженість і конкуренція різних провладних кланів призвела до катастрофічних військових втрат в Сирії і значних зовнішньополітичних втрат для Кремля. Не виключено, що глибока соціально-політична і соціально-економічна криза в Ірані призвела до подібного результату: війни спецслужб, деякі з яких давно і міцно перетворилися на корумповані клани, за доступ до скорочуваних ресурсів. Тоді нинішня – на щастя, нездійснена - терористична атака є проявом внутрішньокланових протиріч, отже - проявом слабкості іранської системи влади, і ще одним індикатором небезпеки для регіону і світу.

Така еволюція джерела загрози істотно впливає на генезис і розподіл ризиків. А те, що мафіозні режими схильні корумпувати світові еліти, істотно впливає на нашу здатність реагувати на ці загрози.

Історія з терактом, якій не відбувся в Парижі, незважаючи на оптимістичний фінал, вчить нас, що соціальні загрози саме такого роду – які походять від архаїзованих авторитарних режимів в стадії гібридної трансформації - будуть актуальними в найближчому майбутньому.

І сьогодні нема впевненості в тому, що ми до готові до такого роду загроз.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.07
    Продаж 43.85
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
24 листопада
14:41
Огляд
Перші удари Storm Shadow, уражений ATACMS арсенал на Брянщині та удар по "Капустиному Яру" в Астраханській області: де в росіян вибухало та палало цього тижня
14:40
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Вдень 24 листопада РФ запустила по Україні кілька груп БПЛА: куди вони летять
14:36
нафта роснефть
Під час атаки 22 листопада українські безпілотники вразили нафтобазу "Роснафти" в Калузі
14:28
Аналітика
ЗСУ
Чітка структура, відповідальність генералів і ніякого ручного управління: чому в Україні хочуть повернути дивізії та армійські корпуси
14:19
Вперше в Україні: 17-річна спортсменка Глухова увійшла до основного раунду Кубка світу зі стрибків на лижах з трампліна
14:05
Нацполіція
У Києві сталося три випадки диверсій з підривами проти військових і поліцейських, - РБК-Україна
14:01
OPINION
Чого хоче нація: ганьбу чи славу — вирішувати нам усім
13:50
Безпілотники
У Британії над американськими військовими базами зафіксували невідомі дрони
13:40
Дональд Трамп
"Мир через силу" чи поступки з боку України: журналіст Пітер Померанцев про роль Трампа у завершенні війни
13:32
Оновлено
Росіяни вдарили артилерією по Херсону й області: поранено трьох літніх людей
13:17
хакер
У Білому домі зібралися на нараду після зламу провайдерів США китайськими хакерами для шпигування за високопосадовцями, - CNN
12:45
Босфор
Закриття Туреччиною проток Босфор і Дарданелли завадило РФ захопити Одесу й Миколаїв, - посол
12:29
Цай Інвень
Американська зброя Україні потрібніша: експрезидентка Тайваню закликала США зосередитись на допомозі Києву, а не Тайбею
12:07
Ексклюзив
Дональд Трамп
"Про 24 години для завершення війни вже не говорять": політик Джердж назвав причину зміни риторики команди Трампа
12:05
OPINION
Не в дипломатах справа...
11:29
Оновлено
Рабин Цві Коган
Спецслужби ОАЕ знайшли тіло зниклого безвісти ізраїльського рабина Цві Когана
11:27
Балістика, ракета, шахед, дрон, атака
"Тривога лунала майже щодня": за тиждень росіяни випустили по Україні майже 1300 повітряних цілей
11:05
ЗРК С-400 РФ
Сили оборони уразили ЗРК "С-400" окупантів на Курщині
11:01
FT: РФ завербувала в армію сотні єменських хуситів через операцію з торгівлі людьми й відправила їх на війну в Україну
10:49
Фінляндія
У Фінляндії скасовують 300 рейсів у грудні через страйк пілотів
10:24
Ексклюзив
Утримувати території на Курщині стратегічно недоцільно, - генерал армії Маломуж
10:03
швидка
На окупованій Луганщині з 2022 року кількість бригад швидкої зменшилася на третину, - ОВА
10:00
церква
День великомучениці Катерини: історія, прикмети, традиції та заборони
10:00
OPINION
Чому Єрмак прибрав людей Федорова з Міноборони
09:47
Макс Ферстаппен
Нідерландець Макс Ферстаппен четвертий раз поспіль став чемпіоном Формули-1
09:30
безпілотник, дрон
Росіяни заявили про збиття двох ракет і 36 безпілотників над 5 областями
09:29
Уламки північнокорейських ракет
У ракетах, які КНДР надає РФ для ударів по Україні, виявили компоненти, вироблені у США та Європі, - CNN
09:23
ЗСУ, мобільні вогневі групи ППО
Сили ППО збили 50 з 73 дронів, якими росіяни атакували Україну
09:04
Румунія, прапор Румунії
У Румунії стартував перший тур президентських виборів
09:00
стрілянина
В Йорданії біля посольства Ізраїлю сталася стрілянина: троє постраждалих
08:40
COP29
На Кліматичному саміті ООН країни погодили щорічну фінансову допомогу у $300 млрд країнам, що розвиваються
08:39
Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус
Росія за три місяці виробляє стільки ж зброї та боєприпасів, скільки ЄС за рік, - Пісторіус
08:16
ЗСУ, зброя, Міноборони
На фронті за добу сталося 227 боєзіткнень: Генштаб звітує про складну ситуацію
08:00
OPINION
Блокада на кордоні з Польщею: кому на руку?
07:43
Інфографіка
втрати окупантів
Понад 1000 окупантів, 4 танки і 5 артсистем: втрати РФ за добу війни в Україні
07:37
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія вночі атакувала Київ безпілотниками: тривога тривала понад 3 години
07:20
Країни-учасниці саміту з продбезпеки заявили про виділення $44 млн на програму "Зерно з України"
06:00
OPINION
Не тільки питання перемовин: Рютте переконує Трампа
2024, субота
23 листопада
23:56
вогонь, полум'я, пожежа
У росіян є просування на Курщині, Донеччині та Харківщині, - DeepState
23:13
Олександр Усик і Тайсон Фʼюрі
"Пояси знову будуть моїми": Фʼюрі зробив амбітну заяву перед боєм з Усиком
Більше новин