Успіх західної коаліції у війні з ІД в Афганістані

Юрій Костюченко
11 липня, 2018 середа
15:30

Американські військові спільно з урядовою армією Афганістану провели одну з найуспішніших операцій проти ІД в цій країні. І це показує рішучість намірів західної коаліції вирішити питання ІД воєнним шляхом

У період з 23 листопада 1987 по 10 січня 1988 в афганській провінцій Пактія поблизу афгано-пакистанського кордону, із залученням значних сил і засобів, зокрема, силами частин і підрозділів 103-ї гвардійської повітряно-десантної, 108-ї і 201-ї мотострілкових дивізій, 56-ї окремої десантно-штурмової, 66-ї окремої мотострілкової бригад, 45-го окремого інженерно-саперного, 191-го мотострілецького полків, а також інших частин Обмеженого контингенту радянських військ в Афганістані, була проведена так звана "Операція Магістраль", з метою прориву багатомісячної блокади траси Гардез-Хост, зриву планів муджахідів по відторгненню прикордонних провінції від Афганістану і створення на їхніх територіях "автономної ісламської держави", а також з метою розгрому великої бази муджахідів.

Всього в операції було задіяно понад 25 тисяч військовослужбовців, 320 одиниць бронетехніки, 68 одиниць самохідної артилерії, 21 одиниця реактивної артилерії, 39 мінометів, і 493 одиниці автомобільного транспорту; крім того було здійснено 720 вильотів фронтової авіації, 840 вильотів армійської авіації та 120 спеціальної авіації.

Саме в рамках тієї операції 7-8 січня 1988 відбувся знаменитий "Бій у висоти 3234", відомий також як бій 9-ї роти 345-го гвардійського окремого парашутно-десантного полку проти диверсійно-винищувального загону афганських муджахідів "Чорний лелека" біля кишлаку Аліхейль.

В результаті 2,5 місяців бойових дій і ціною 324 убитих і 756 поранених з боку радянського контингенту і афганської урядової армії, а також 268 загиблих афганських муджахідів, основне завдання операції вирішити вдалося - база муджахідів "Джавара" була розгромлена, і противник не зміг створити в прикордонній провінції автономної ісламської держави.

Історія на Середньому Сході має властивість повторюватися.

У період з 27 квітня до 7 червня 2018 в афганській провінції Нангархар трохи північніше Пактії поблизу афгано-пакистанського кордону сили західної коаліції спільно з армією афганського уряду провели військову операцію, спрямовану на недопущення створення на цій території анклаву ІД і з метою розгрому укріпленої бази і перевалочного центру бойовиків.

У спільній операції брали участь п'ять команд спеціальних сил США і три загони афганських командос, загальною чисельністю до 1000 осіб. Зокрема, було задіяно 600 військовослужбовців спецпідрозділів армії США, відомих як "Зелені берети".

При цьому ніхто з американських чи афганських військовослужбовців не був вбитий в ході операції. Водночас, за словами американських військових, було вбито 167 бойовиків ІД 10 різних національностей, які розміщувалися в укріпленому районі Де-Бала.

null

Боєць афганського спецназу Хайрулла веде спостереження на блокпості Креккен, в районі Де-Бала, провінція Нангархар, 7 липня 2018. джерело: STARS AND STRIPES/J.P. LAWRENCE

"Ще два місяці тому ця область повністю контролювалася ІД", - зазначив на спеціальному оперативному брифінгу в Де-Бала генерал Джон У. Бреннан-молодший, командувач силами НАТО в східному Афганістані. - "Тепер ми витіснили їх у гори, звідки вони вже не зможуть завдати суттєвої шкоди людям тут, в населених місцях".

Місце проведення операції - важкодоступні гори, ущелини і долини, придатні для землеробства, які протягом багатьох років служили базою для різних повстанських и екстремістських угруповань - муджахідів, талібів, аль-Каїди, а тепер і ІД. Завдяки прикордонному розташуванню, бази в Пактії і Нангархарі, а особливо укріплена база в Де-Бала служила ключовим логістичним пунктом для забезпечення ІД. Недалеко від місця проведення операції американські військові в квітні 2017 скинули найбільшу в своєму арсеналі бомбу, "мати всіх бомб", намагаючись знищити мережу печер ІД.

ІД вперше з'явилася в цьому районі в 2014, і стала широко використовувати аграрні і мінеральні ресурси провінції для свого розвитку, розвивала систему господарювання, податкову систему, боролася зі злочинністю і хижацьким природокористуванням. Спочатку люди охоче підтримували ІД, але незабаром жорстокість "нової влади" і безперервні теракти почали викликати відторгнення. За словами місцевих жителів, за час правління ІД було страчено понад 400 осіб, а їх сім'ї були вигнані. Зокрема, у звільненому селищі були виявлені тіла двох обезголовлених жінок і одного афганського чиновника, страта яких відбулася напередодні.

Після розгрому бази і захоплення територій в провінції Нангархар ситуація для ІД в Афганістані істотно ускладнилася - бойовики втратили близько половини своєї території, і змушені переміщатися в район Тора-Бора. Зараз афганські та американські військові зайняті облаштуванням військової бази, розмінуванням території і установкою блокпостів на звільненій території.

Після вигнання ІД в район повернуться біженці. Однак, в умовах суттєвої нестачі силового ресурсу у афганської влади, існує велика ймовірність, що разом з ними повернуться і таліби. Тому говорити про мир поки що вочевидь зарано.

Про що можна говорити, так це про те, що західна коаліція, і в першу чергу США рішуче взялися за ІД в Афганістані. І сьогоднішня операція не просто є найуспішнішою операцією проти ІД на території цієї країни, а й демонструє загальний рішучий підхід до воєнного вирішення проблеми. Використання методів, які показали свою ефективність в Сирії та Іраку, дозволяє домогтися істотних успіхів в Афганістані, не доводячи ситуацію до системної катастрофи.

Наявні сьогодні тактичні прийоми, засоби ураження, методи управління, планування та комунікацій, дозволяють швидше й ефективніше досягти більш надійного військово-технічного і військово-політичного результату, ніж в середині 1980-х: в двадцять п'ять разів меншими силами, за майже в два рази менший час, і головне - без втрат.

Втім, розгромити збройне терористичне угрупування ще не означає встановити мир. Саме цьому вчить нас історія Середнього Сходу, яка має властивість повторюватися. Як в результаті війни з афганськими муджахідами виник Талібан, а в результаті війни з аль-Каїдою виникла ІД, так і війна з ІД - навіть найбільш, здавалося б, успішна з воєнної точки зору, - запросто може призвести до виникнення нової загрози. Тому що воєнні загрози є лише відображенням загроз соціальних, а саме соціальні проблеми воєнними методами вирішити неможливо.

Теги:
Читайте також:
Київ
+11°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.4
    Купівля 39.4
    Продаж 39.85
  • EUR
    Купівля 42.1
    Продаж 42.86
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
25 квітня
01:04
Оновлено
ID-картка, паспорт
У МЗС прокоментували постанову уряду про те, що чоловіки призовного віку зможуть отримати паспорти лише в межах України
00:56
Еммануель Макрон
 Макрон не підтримує переобрання фон дер Ляєн на посаду голови Єврокомісії, - Bloomberg
00:28
польща україна , біженці
Польща готова сприяти поверненню в Україну військовозобов’язаних, - міністр Косіняк-Камиш
00:26
криптовалюта
Засновника криптовалютної біржі Binance Чжао можуть ув'язнити на три роки
2024, середа
24 квітня
23:48
Олег Верняєв
Олег Верняєв здобув срібло в багатоборстві чемпіонату Європи зі спортивної гімнастики
23:29
Оновлено
HIMARS з ATACMS
У Білому домі впевнені, що Україна виконуватиме зобов’язання щодо ATACMS
23:14
Євгенія Гуцул
У Молдові через російські гроші судитимуть очільницю Гагаузії
23:11
комендантська година, Великдень
Комендантську годину в Києві на Великдень не скасовуватимуть
22:44
Дмитро Пєсков
"У Херсоні ЗСУ поводяться, як загарбники, а не як захисники": російські фейки та маніпуляцій за 24 квітня
22:33
Ексклюзив
Паспортний сервіс
"Точно не змусить чоловіків повертатися": політолог Розумний про заборону видачі документів українцям за кордоном
22:28
зруйнована телевежа Харків
У Харкові відновили телемовлення після удару РФ по телевежі 22 квітня
22:26
Оновлено
Тимур Іванов, Володимир Путін та Сергій Шойгу (зліва - направо)
РосЗМІ повідомили, що Шойгу відсторонив з посади свого заступника, заарештованого начебто через хабарництво
21:57
У Миколаєві вибухнув невідомий пристрій: постраждали 5 рятувальників
21:40
книжка вогонь знищення
Окупанти почали нові зачистки бібліотек у Криму, - Спротив
21:33
Оновлено
США таємно передали Україні ракети ATACMS і ЗСУ застосували їх щонайменше двічі
21:24
Ексклюзив
росія - китай
Дипломат Хара пояснив, чому Китаю вигідна слабка Росія як партнерка
21:13
VivaTech 2024: 14 стартапів представлять Україну на технологічній конференції у Франції
20:22
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
США можуть відправляти допомогу Україні на $1 млрд щомісяця. Колонка Сергія Згурця
20:08
ЗСУ
Упродовж доби на фронті відбулось 84 боєзіткнення, Сили оборони відбили 65 атак і збили ракету Х-59
20:04
OPINION
Володимир Ар'єв
Консульства і ухилянти: чи має влада право на помилку?
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 791-го дня війни: запасний Patriot для України від армії США, Сили ППО збили новітню російську ракету Х-69
19:48
Міністр оборони Латвії Андріс Спрудс
Коаліція дронів для України зібрала майже €500 млн, - міноборони Латвії
19:45
світло
Міненерго пояснило українцям, як споживати електрику, щоб енергосистема залишалася стабільною
19:33
Ексклюзив
Микола Княжицький
Ми маємо бути демократичними не на словах, а на ділі, - нардеп Княжицький про "Єдині новини"
19:07
Ексклюзив
Львівські десантники під Бахмутом зупинили ворожий наступ і знищити бронетехніку РФ
ФАБи, FPV, нічні штурми: військовий ЗСУ Фірсов розповів про тактику ворога та особливості застосування ним дронів
19:04
Катажина Котинська
Премія Drahomán Prize для перекладачів з української мови на мови світу: лауреатка переклала книгу Забужко
19:04
Володимир Зеленський
Росія має план зі зриву Саміту миру, - Зеленський
19:04
Пентагон
США оголосили пакет військової допомоги Україні на $1 млрд: що в ньому
19:00
Огляд
крилата ракета Х-101
Подвійна загроза: що таке модернізовані ракети Х-101 і чим вони небезпечні
18:44
Верховна Рада
Заволодіння держземлею на 291 млн грн: до Ради внесли проєкт постанови про звільнення Сольського
18:38
Анонс
Виставка Ольги Погрібної-Кох
У Львові відкривається виставковий проєкт Ольги Погрібної-Кох “Пісня Пісень”
18:20
Євроcoюз ЄС
В ЄС відреагували на рішення України про припинення видачі документів українцям за кордоном
18:06
OPINION
Вадим Денисенко
Чому затримання заступника Шойгу невигідне Україні?
18:05
На фото: Ненсі Гонсалес
Дизайнерку люксового одягу Ненсі Гонсалес засудили до увʼязнення за контрабанду сумок з крокодила та пітона
18:00
Ексклюзив
Пограбоване РФ сховище Херсонського художнього музею
"Кидали картини, наче сміття". Як окупанти "подбали про збереження" Херсонської колекції та вивезли твори до Криму
18:00
Оновлено
Сенат США
Байден підписав пакет допомоги Україні, Ізраїлю та Тайваню на $95 млрд
17:59
Ексклюзив
Карта Авдіївка 24.04
"Інформаційний спротив": окупанти не захопили Очеретине, там ще тривають бої
17:42
На фото: Артем Пивоваров
Артем Пивоваров зламав ніс фанатці під час концерту
17:39
Дмитро Кулеба
Кулеба про Patriot для України: в армії США, ймовірно, є один запасний
17:36
ракета Х-59
Росіяни завдали удару по передмістю Сум
Більше новин