live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Успіх західної коаліції у війні з ІД в Афганістані

Американські солдати та вояки Афганської національної армії (АНА) на позиціях в районі Де-Бала, провінція Нангархар, Афганістан, 7 липня 2018
фото: REUTERS/James Mackenzie
Американські військові спільно з урядовою армією Афганістану провели одну з найуспішніших операцій проти ІД в цій країні. І це показує рішучість намірів західної коаліції вирішити питання ІД воєнним шляхом

У період з 23 листопада 1987 по 10 січня 1988 в афганській провінцій Пактія поблизу афгано-пакистанського кордону, із залученням значних сил і засобів, зокрема, силами частин і підрозділів 103-ї гвардійської повітряно-десантної, 108-ї і 201-ї мотострілкових дивізій, 56-ї окремої десантно-штурмової, 66-ї окремої мотострілкової бригад, 45-го окремого інженерно-саперного, 191-го мотострілецького полків, а також інших частин Обмеженого контингенту радянських військ в Афганістані, була проведена так звана "Операція Магістраль", з метою прориву багатомісячної блокади траси Гардез-Хост, зриву планів муджахідів по відторгненню прикордонних провінції від Афганістану і створення на їхніх територіях "автономної ісламської держави", а також з метою розгрому великої бази муджахідів.

Всього в операції було задіяно понад 25 тисяч військовослужбовців, 320 одиниць бронетехніки, 68 одиниць самохідної артилерії, 21 одиниця реактивної артилерії, 39 мінометів, і 493 одиниці автомобільного транспорту; крім того було здійснено 720 вильотів фронтової авіації, 840 вильотів армійської авіації та 120 спеціальної авіації.

Саме в рамках тієї операції 7-8 січня 1988 відбувся знаменитий "Бій у висоти 3234", відомий також як бій 9-ї роти 345-го гвардійського окремого парашутно-десантного полку проти диверсійно-винищувального загону афганських муджахідів "Чорний лелека" біля кишлаку Аліхейль.

В результаті 2,5 місяців бойових дій і ціною 324 убитих і 756 поранених з боку радянського контингенту і афганської урядової армії, а також 268 загиблих афганських муджахідів, основне завдання операції вирішити вдалося - база муджахідів "Джавара" була розгромлена, і противник не зміг створити в прикордонній провінції автономної ісламської держави.

Історія на Середньому Сході має властивість повторюватися.

У період з 27 квітня до 7 червня 2018 в афганській провінції Нангархар трохи північніше Пактії поблизу афгано-пакистанського кордону сили західної коаліції спільно з армією афганського уряду провели військову операцію, спрямовану на недопущення створення на цій території анклаву ІД і з метою розгрому укріпленої бази і перевалочного центру бойовиків.

У спільній операції брали участь п'ять команд спеціальних сил США і три загони афганських командос, загальною чисельністю до 1000 осіб. Зокрема, було задіяно 600 військовослужбовців спецпідрозділів армії США, відомих як "Зелені берети".

При цьому ніхто з американських чи афганських військовослужбовців не був вбитий в ході операції. Водночас, за словами американських військових, було вбито 167 бойовиків ІД 10 різних національностей, які розміщувалися в укріпленому районі Де-Бала.

null

Боєць афганського спецназу Хайрулла веде спостереження на блокпості Креккен, в районі Де-Бала, провінція Нангархар, 7 липня 2018. джерело: STARS AND STRIPES/J.P. LAWRENCE

"Ще два місяці тому ця область повністю контролювалася ІД", - зазначив на спеціальному оперативному брифінгу в Де-Бала генерал Джон У. Бреннан-молодший, командувач силами НАТО в східному Афганістані. - "Тепер ми витіснили їх у гори, звідки вони вже не зможуть завдати суттєвої шкоди людям тут, в населених місцях".

Місце проведення операції - важкодоступні гори, ущелини і долини, придатні для землеробства, які протягом багатьох років служили базою для різних повстанських и екстремістських угруповань - муджахідів, талібів, аль-Каїди, а тепер і ІД. Завдяки прикордонному розташуванню, бази в Пактії і Нангархарі, а особливо укріплена база в Де-Бала служила ключовим логістичним пунктом для забезпечення ІД. Недалеко від місця проведення операції американські військові в квітні 2017 скинули найбільшу в своєму арсеналі бомбу, "мати всіх бомб", намагаючись знищити мережу печер ІД.

ІД вперше з'явилася в цьому районі в 2014, і стала широко використовувати аграрні і мінеральні ресурси провінції для свого розвитку, розвивала систему господарювання, податкову систему, боролася зі злочинністю і хижацьким природокористуванням. Спочатку люди охоче підтримували ІД, але незабаром жорстокість "нової влади" і безперервні теракти почали викликати відторгнення. За словами місцевих жителів, за час правління ІД було страчено понад 400 осіб, а їх сім'ї були вигнані. Зокрема, у звільненому селищі були виявлені тіла двох обезголовлених жінок і одного афганського чиновника, страта яких відбулася напередодні.

Після розгрому бази і захоплення територій в провінції Нангархар ситуація для ІД в Афганістані істотно ускладнилася - бойовики втратили близько половини своєї території, і змушені переміщатися в район Тора-Бора. Зараз афганські та американські військові зайняті облаштуванням військової бази, розмінуванням території і установкою блокпостів на звільненій території.

Після вигнання ІД в район повернуться біженці. Однак, в умовах суттєвої нестачі силового ресурсу у афганської влади, існує велика ймовірність, що разом з ними повернуться і таліби. Тому говорити про мир поки що вочевидь зарано.

Про що можна говорити, так це про те, що західна коаліція, і в першу чергу США рішуче взялися за ІД в Афганістані. І сьогоднішня операція не просто є найуспішнішою операцією проти ІД на території цієї країни, а й демонструє загальний рішучий підхід до воєнного вирішення проблеми. Використання методів, які показали свою ефективність в Сирії та Іраку, дозволяє домогтися істотних успіхів в Афганістані, не доводячи ситуацію до системної катастрофи.

Наявні сьогодні тактичні прийоми, засоби ураження, методи управління, планування та комунікацій, дозволяють швидше й ефективніше досягти більш надійного військово-технічного і військово-політичного результату, ніж в середині 1980-х: в двадцять п'ять разів меншими силами, за майже в два рази менший час, і головне - без втрат.

Втім, розгромити збройне терористичне угрупування ще не означає встановити мир. Саме цьому вчить нас історія Середнього Сходу, яка має властивість повторюватися. Як в результаті війни з афганськими муджахідами виник Талібан, а в результаті війни з аль-Каїдою виникла ІД, так і війна з ІД - навіть найбільш, здавалося б, успішна з воєнної точки зору, - запросто може призвести до виникнення нової загрози. Тому що воєнні загрози є лише відображенням загроз соціальних, а саме соціальні проблеми воєнними методами вирішити неможливо.

Все по темі

новини партнерів

26 вересня, 2018 середа

25 вересня, 2018 вівторок

26 вересня, 2018 середа

25 вересня, 2018 вівторок

24 вересня, 2018 понеділок

Відео

Введіть слово, щоб почати