Сербія і Косово йдуть на загострення конфлікту

Наталя Іщенко
1 жовтня, 2018 понедiлок
13:08

Чи може ЄС бути ефективним миротворцем?

Черговий раз Сербія та Косово опинилися на межі силового зіткнення. В суботу, 29 вересня, ситуація була такою напруженою, що Верховний головнокомандувач, президент Сербії Александар Вучич, віддав наказ про приведення сербського війська до бойової готовності. Нової гарячої точки не з’явилося, але на Балканах стало "спекотніше" - це факт. В цієї ситуації ЄС, як посередник в переговорах між Косово і Сербією, здається, просто розгубився і не знає, що йому з усім тим робити.

Причиною для загострення став невеличкий вояж президента Косова Хашима Тачі, який в свій вихідний відправилися на штучне озеро біля ГЕС в північній частині Косова, в Газіводе (алб. Уйманін). Але справа в тому, що ця територія де-факто контролюється не косовською, а сербською владою.

null

В той час коли президент Косово Тачі постив на Фейсбуці фоточки з борта катера, сербські ЗМІ розповідали про вторгнення на північ Косова "понад 100 бійців спеціального підрозділу Сил безпеки Косова ROSU, із автоматичною зброєю та в балаклавах" та затримання на деякий час косовськими спецпризначенцями 4-х працівників Центру екології та спорту в Газіводе (сербів).

На думку офіційного Белграду, поява косовських силовиків на півночі без погодження із місцевою сербською громадою та без попередження миротворців KFOR - це порушення угод, підписаних в Брюсселі офіційними представниками Белграда та Приштини при посередництві Європейського Союзу.

Втім, представник миротворчого контингенту Вінченцо Грассо не став робити із поїздки президента Косова на півночі Косова значної події. "Так, Тачі відвідав Уйманін на півночі Косово. Чому б йому не відвідати його?", - цитують Грассо албанські медіа. Він також заперечив, що йдеться про арешти або про присутність сил спеціального призначення Косова ROSU. За його словами, з Тачі були його охоронці, косовські поліцейські.

Втім, миротворці підняли у повітря гелікоптер для спостереження за ситуацією. В кінці дня KFOR оприлюднили на своїй сторінці у Фейсбуці зняті із повітря кадри мальовничих місцин навколо озера Газіводе / Уйманін, де нічого особливого не відбувалося.

null

Втім, Президент Сербії, виступаючі ввечері 29 вересня зі зверненням до нації, поставив прогулянку Тачі північчю Косова в один ряд із іншими конфліктними ситуаціями, зокрема, із затриманням в березні цього року на півночі Косово косовським спецназом керівника Адміністрації по Косово і Метохії сербського уряду Марко Джурича. Головний посил промови керівника Сербської держави був таким: Приштина постійно провокує Белград, порушуючи досягнуті раніше при посередництві Євросоюзу домовленості, але міжнародна спільнота не реагує.

В якості ілюстрації відсутності необхідної реакції сербський лідер навів коментар представника KFOR та заяву прес-секретаря ЄС Майї Косьянчич, яка закликала сторони зберігати спокій та бути стриманими. "Від чого ми маємо утримуватися? Скажіть мені, панове з Брюсселя, від чого ще маємо утримуватися? Чи потрібно щоб ви утримуватися хоча б від лицемірства, якщо можете", - сказав сербський президент.

Міністр закордонних справ Сербії Івіца Дачич, в свою чергу, наголосив, що ЄС навіть "не намагається взяти участь у вирішенні цієї проблеми". Як зазначив сербський урядовець, представники Євросоюзу "заявили, як якась вища рада Тибету", що всі сторони мають зберігати спокій.

"Сьогодні ми побачили.., що маємо самі про себе дбати, що нашому народу нема на кого покластися, крім на себе і свою сербську державу", - констатував Вучич.

Але ж в справі ПОВЕРНЕННЯ Косова під контроль Белграду, збереження політико-правового сербського контролю над частиною Косова, ЄС, як і миротворчі сили НАТО, не є союзниками Сербії. Європейський Союз і Північноатлантичний Альянс, як інституції, розглядають Косово як суверенну державу, навіть незважаючи на те, що частина країн-членів цих організацій дотримуються іншої точки зору. В цієї ситуації ЄС та KFOR зосереджені на одному - не допустити перетворення Косова на гарячу точку. А програмою максимум з їхньої точки зору є вирішення конфлікту, але не через повернення Косово Сербії, а через досягнення сторонами рішення win-win, або "болючого компромісу".

Кілька останніх років під наглядом єврочиновників президенти та високопосадовці Сербії та Косова домовлялися в Брюсселі. Підписували різні угоди, фотографувалися разом. Але нині вже можна констатувати однозначно – весь цей рух виявився не рухом сторін назустріч один одному, а рухом кожного "по своїх справах". Белград шукав варіанти реінтеграції Косово, або хоча б його частини, і сподівався, що Брюссельські переговори цьому допоможуть. Приштина чекала, що колись євророзмови призведуть до визнання Косова Сербією.

ЄС, здається, був надто захоплений самим переговорним процесом, щоб вчасно помітити, що просування вперед за результатами зустрічей майже немає. А може, їх такий варіант теж влаштовував. Світу, врешті решт, не звикати до заморожених конфліктів, - буде ще один, нічого страшного, "аби не було війни".

Втім, здається, тепер цей підхід може дати збій. Сербія – проведенням військових навчань біля кордону із Косово після інциденту із затриманням Марко Джурича, та приведенням армії в бойову готовність після "прогулянки Тачі" – демонструє, що вона готова якщо не до розмороження конфлікту, то до підвищення ставок в процесі пошуку відповідей на косовське питання.

Приштина до цього теж готується. Після прогулянки в Газіводе 29 вересня Хашим Тачі зустрівся із офіцерами Сили безпеки Косова та розповів їм, що процес створення повноцінної Армії Косова вступив в завершальну стадію, зокрема, в найближчий місяць парламент має ухвалити три відповідних закони.

Прем’єр-міністр Косова, Рамуш Харадінай, який кілька днів провів в США, де зустрічався навіть з міністром оборони Джеймсом Маттісом, повідомив 30 вересня на прес-конференції за підсумками візиту, що Косово отримало благословення американської держави щодо перетворення Сил безпеки в армію.

Тим часом, майже симетрично, президент Сербії планує здійснити візит до іншого гравця, що впливає на ситуацію в регіоні – до Москви. В найближчі дні він зустрінеться з президентом РФ Володимиром Путіним, і, за його словами, обговорить ситуацію в Косово і Метохії, попросить підтримки та порад, зокрема, можливо, і у військовій сфері.

null

До речі, Вучич поки що вирішив тримати армію в бойовій готовності. Про всяк випадок.

Чи є у ЄС план дій для ситуації, коли сторони раптом відмовляються співпрацювати разом над досягненням "болісного компромісу"? Можна сказати що є.

Для Сербії це може бути перенесення на невизначений термін вступ до ЄС. Для Косова - відкладення візової лібералізації, тобто надання безвізу. Інша справа, що для Сербії реінтеграція Косово набагато більш приваблива ціль, ніж євроінтеграція. Для Косово остаточне визнання незалежності, членство в ООН, важливіше відсутності віз або набуття статусу офіційного кандидата в члени ЄС замість існуючого потенційного.

Обираючи між Європою та власною територіальною цілісністю, власною державністю, і Белград, і Приштина, зроблять вибір, скоріше, зовсім не на користь виконання вказівок з Брюсселю. Розуміння цього робить прогнозування розвитку ситуації в регіоні на фоні останніх подій дуже непевним і загалом змушує замислитися про ефективність ЄС як миротворця. Принаймні, на Балканах вже відверто ставлять цю компетенцію Євросоюзу під сумнів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+12°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.93
  • EUR
    Купівля 42.24
    Продаж 42.97
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
27 квітня
09:16
управління розвідки Міністерства оборони
Коштує понад $5 млн: бійці ГУР уразили новітню російську РЛС "Подльот"
09:09
Володимир Зеленський
"Зеленський категорично відкидає будь-які мирні ініціативи": РФ поширює новий фейк
09:06
Оновлено
Наслідки атаки РФ на Дніпропетровщину уночі 27 квітня
Росія атакувала Україну ракетами: у трьох областях пошкоджені 4 ТЕС, є постраждалі
09:00
Коли наступає піхота, як збивають льотчиків-асів і хто здолає орду – 5 книг про перемогу силою зброї та силою духу
08:38
сили ППО
Масована атака РФ: українська ППО знищила 21 із 34 ракет
08:27
Часів Яр
РФ не полишає спроб атакувати Часів Яр, можуть обійти місто, - ISW
08:09
Оновлено
Ракетоносій "калібрів"
Росія утримує у Чорному морі два ракетоносії: загальний залп до 8 "калібрів"
08:07
OPINION
Віктор Шлінчак
Влада мусить "зшивати" країну, а не каналізувати негатив
08:04
Оновлено
Атака на НПЗ біля міста Слов'янськ-на-Кубані у РФ
Росіяни поскаржилися на атаку дронів на Краснодарський край: загорілися два НПЗ
08:01
втрати окупантів
Армія РФ за добу війни в Україні втратила 6 танків, 38 артсистем і понад 1100 військових, - Генштаб
07:28
Аналітика
Військова допомога США
Яких загроз очікувати від Росії, поки нова допомога від США не почне діяти на повну. Пояснюємо
07:25
Літак. авіація, Польща
Польща двічі за ніч підіймала в небо літаки через ракетну атаку РФ по Україні
06:50
розвідувальні безпілотники MQ-9A Reaper
У Ємені розбився американський безпілотник MQ-9 Reaper: хусити заявили про його збиття
06:25
3 окрема штурмова бригада, ЗСУ
В ISW проаналізували, що допоможе Україні відновити контроль над усією територією
03:33
Володимир Зеленський та Борис Джонсон
Die Welt: Оприлюднено деталі мирної угоди, яку Україна та РФ могли підписати у квітні 2022 року
03:05
Хезбола, Ліван
ЦАХАЛ ліквідував у Лівані терористів, що запускали ракети по Ізраїлю
02:31
Вакцинація
ВООЗ не рекомендувала вживати антибіотики при лікуванні COVID-19
01:59
Реджеп Тайїп Ердоган
Туреччина розриває торговельні відносини з Ізраїлем через Палестину
01:20
Finnair
Літак Finnair не зміг приземлитися в Естонії через перешкоди GPS з боку РФ
00:56
Нафтогаз
У Нафтогазі розповіли скільки побутових споживачів справно платять за газ
00:38
Обстріл, Харків
Харківська ОВА спростувала фейк про евакуацію влади та військових з облцентру
00:28
Бельгія
Посилення ППО України: Бельгія виділить 200 млн євро та ракети
00:10
Канада надасть близько $12 млн на виробництво БПЛА й закупівлю снарядів для України
2024, п'ятниця
26 квітня
23:49
У лікарні помер поліцейський, поранений 4 квітня у Харкові
23:04
Іспанія
БМП, боєприпаси та ракети для Patriot: Іспанія передасть Україні новий пакет допомоги
22:43
Військовий літак Іл-20М КООТ-А
Німеччина підіймала свої винищувачі для перехоплення російського літака
22:19
Король Чарльз III
У Букінгемському палаці оголосили про повернення короля Чарльза до публічних заходів
21:57
грузія
У Грузії член керівної партії "Грузинська мрія" виступив проти закону про "іноагентів"
21:55
Ексклюзив
Охоплені практично всі порушення прав людини, які на сьогодні існують в Україні: адвокатка Пушина про звіт Держдепу США
21:51
Оновлено
Вступ України до ЄС і НАТО, санкції проти РФ, та спільне виробництво БПЛА: очільниця МЗС Латвії Браже провела перемовини з Кулебою
21:29
F-16
Бельгія передасть Україні винищувачі F-16 уже цьогоріч
21:26
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Обхід ворогом Часового Яру, оборона Очеретиного та американська допомога. Воєнні підсумки тижня
21:23
У Броварах голова РВА наїхав на пішоходів
У Броварах голова РВА наїхав на пішоходів: 4 людини постраждало. У ОВА заявили про звільнення
21:09
Мелітополь
У Мелітополі окупанти видали паспорти РФ 14-річним дітям, які залишились без батьківського піклування, - Лубінець
20:35
міністр оборони США Ллойд Остін
США оголосили про новий пакет військової допомоги Україні на $6 млрд
20:23
Анонс
Лауреат премії Букера Деймон Ґелґут та лауреат Frontline Club Prize Анджан Сундарам
В Києві поговорять про Україну, Південну Африку, Індію та краще розуміння один одного
20:23
Огляд
"Каскадер"
Покласти "Крашанку" під "Вуаль": що подивитися на вихідних
20:14
Володимир Зеленський на Чернігівщині (6 квітня 2024 року)
З початку року РФ вдарила по Україні 9 тисячами керованих авіабомб: Зеленський наголосив учасникам "Рамштайну" на необхідності Patriot
20:04
Оновлено
міська дитяча клінічна лікарня №1
У Києві через ворожу провокацію евакуювали дві лікарні
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 793-го дня війни: ГУР знищило російський гелікоптер в Москві і здійснило масштабну кібератаку на сервіси партії "Единая Россия"
Більше новин